Doğru Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

REKLAM ALANI
Doğru Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

Her gün içinde olduğumuz ve hala öğrenemediğimiz yada öğrendiğimizi sandığımız Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı, Faydalı Sosyal Medya Paylaşım Etikleri nasıl olmalı, Etkili Sosyal Medya İçeriği nasıl Hazırlanmalı gibi soruların açıklamalarını içeren sosyal medya makalemi sizin için hazırladım.

Özellikle günümüz sosyal medya kullanımında bir çok kural ve beraberinde bir çok meziyet aranılan bir durum oldu. neredeyse demeyeceğim 7’den 70’e hepimiz sosyal medya kullanır olduk. Bunun yanı sıra kolay para kazanmanın da peşine düştük. Daha doğrusu sosyal medyaya bulaşıpta para kazanma hayali kurmayan kalmadı gibi. Talep bu kadar fazla olunca ortaya da bir sürü sosyal medya uzmanı çıkıverdi. Hemen akabinde ise bir sürü sosyal medya fenomeni.

Bütün bunlar elbette, kısa zamanda çok çalışmadan, çok para kazanma ve lüks hayat yaşama hayali ile ortaya çıktı. Artık ne ara sosyal medyaya girsem mutlaka önüme bir içerik uzmanı çıkıyor ve hayatın sırrını verir gibi bana maddeler sıralıyor.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

İşin garip yanı sosyal medya içerik uzmanları, her kullanıcıya bir şey satacakmış gibi muamelede bulunuyor. Halbuki sosyal medya kullanan herkes milyarder olmak yada milyonlarca takipçiye ulaşmak amacında değil.

Sosyal Medya aleminde, birilerine sürekli akıl dağıtmadan, takipçi avına düşmeden ve sahte lüküs hayat gösterişi yapmadan da sosyal medya kullanıcısı olunabiliyor. Nihayetinde herkes fenomen olamaz. Çünkü fenomenlik çoğu zaman çirkin tavizler vermeyi gerektiriyor. Bu arada Kamu’da çalışanlar için Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı isimli makaleme bakarak ilham alabilirsiniz…

Çok fazla uzattım biliyorum. Aslında benim bu makalede anlatmak istediğim şey, “Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı” hakkında olacak. Başlayalım o zaman…

Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı

Sosyal Medya Gücü’nü Nereden Alıyor?

Hangi sosyal medyayı kullanıyorsunuz yada hangi sosyal mecra da hesabınız var bilmiyorum ama, bu sosyal mecraların hepsinin sizden bir beklentisi var tabi sizinde bir beklentiniz var. Bunun için oyunu her iki tarafta kurallarına göre oynaması lazım. Unutmayın ki oyun kurucu siz değilsiniz her zaman karşı taraftır.

Her sosyal medyanın bir web sitesi olduğunu unutmayın. Web sitelerinin genel anlamda para kazanma stratejileri hemen hemen aynıdır. Sosyal Medyalar önce sizi kendisine çeker, sonra sizin orada kalmanız için elinden geleni yapar, sonrada ya sizi pazaralar, yada size bişeyler pazarlar… Temel sistem bu üç sacayak üzerine kurgulanmıştır.

Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı

We Are Social Dijital 2023 yılı raporuna bakıldığında, dünya çapında internet ve sosyal medya kullanım sayıları gün geçtikçe inanılmaz boyutlara ulaşıyor. 2023 itibarıyla dünyada 5,16 milyar internet kullanıcısı var. Bu da dünya nüfusunun yüzde 64,4‘üne denk geliyor. 2023 itibarıyla dünya genelinde 4,76 milyar sosyal medya kullanıcısı bulunuyor.

Şu rakamları görüpte para trafiğinin nasıl döndüğünü, sosyal mecraların ne kadar meblağlarla oynadığını hayal etmek mümkün değil. Bu düzende para demek güç demek, şimdi sosyal mecraların gücünü daha iyi kavramamız lazım.

Türkiye’de yapılan araştırmaya göre kullanıcı başına aylık sosyal medya kullanımında ilk sırayı 21 saat 24 dakika ile İnstagram alıyor. İkinci sırada ise 20 saat 54 dakika ile TikTok almış durumda. Bu sıralama YouTube, WhatsApp ve Facebook ile devam ediyor.

Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı
Türkiye’de Sosyal Medya Kullanım istatistikleri

Peki Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

Başlık biraz karışık gelmiş olabilir yine benim anlatmak istediğim şey şu, yani şu sosyal medyayı adam gibi doğru dürüst nasıl kullanırsak birilerine faydalı oluruz? Bu Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı ki bir faydasını görelim? konusu üzerinde durmak istiyorum.

Değerli dostlar yukarıda sosyal mecraların derdini kısaca anlatmaya çalıştım yani amaçları para başka bir anlam yüklemeyelim. Madem biz bu para çarkının ister istemez içinde oluyoruz o zaman faydalı bir şekilde nasıl içerik oluşturabiliriz onu konuşalım. Ülkemizde en çok kullanıcısı olan ve en çok zaman geçirilen sosyal mecra olan İnstagram Kullanımı üzerinden gideceğim. Zaten diğer mecraların da kullanım amacı üç aşşa beş yukarı aynı.

Eğer İnstagramı para kazanmak için kullanıyorsanız bu makale size göre değil çünkü para kazanma işinin ayrıca bir yapılacaklar listesi bulunuyor. İlerleyen vakitlerde bu iş içinde fazla abartmadan ve hayal kurmadan bir makale yazarım.

Bir sosyal medya hesabınız varsa şunları göz önünde bulundurmanız gerekir. Milyarlarca insanın bulunduğu bir sanal ortamda elbette kötü niyetli insanlar olacaktır. Bunların her zaman pusuda sizi beklediğini unutmayın. Pusuda bekleyen kişilerin hakkınızda neler bildiğini asla tahmin edemezsiniz. Sosyal Medya Hesabınızdaki masumca bir paylaşımınız kâbusunuz olabilir.

Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı
Sosyal Medya Doyandırıcılarına Dikkat

Sosyal Medya Hesabımızda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Hesabınızda asla kişisel ve ailevi bilgilerinizi ifşa etmeyin ve kimseyle paylaşmayın.
 • Evinizin yada ikâmet ettiğiniz yerin konumunu paylaşmayın ve evinizin adresini ifşa edecek içerikler göstermeyin.
 • Adres, kimlik, telefon numarası gibi size özel bilgileri vermeyin.
 • Özellikle Çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşırken çok temkinli olun. Unutmayın çocuklarınız sadece size özel ve sadece size sevimlidir. Başkasının çocuklarını da izinsiz yayınlamayın.
 • Elinizden geldiği kadar çocuklarınıza sosyal medya hesabı açmayın, eğer bir şekilde açtılarsa sürekli kontrol altında tutun.
 • Tanımadığınız hesaplardan gelen arkadaşlık tekliflerini gözden geçirin.
 • Yine tanımadığınız şahıslardan gelen özel mesajları hemen kabul etmeyin.
 • Hesabınızdaki tanıdıklarınıza yada tanımadıklarınıza asla hakaret, tehtid ve buna benzer şeyler etmeyin. Yazdıklarınız delil olarak kullanılabilir.
 • Bir arkadaşınızı veya bir akrabanızı paylaşımlarda etiketleyecekseniz mutlaka kendisini haberdar edin veya izin alın.
 • Başkasının özel hanesini ve özel şeylerini izin almadan asla paylaşmayın.
 • Tatile gittiğinizde eğer önemli değilse paylaşımlarızı tatil dönüşünde yayınlayın.
 • Hesabınıza özel mesaj olarak gelen, “şurada fotoğraflarını yayınlamışlar, Hesabınız başkası tarafından ele geçirilmiştir” gibi gelen mesajlardaki linklere tıklamayın.

Değerli okurlar benim şimdilik aklıma gelen maddeler bunlar, lütfen sizinde aklınıza gelen veya başınıza gelen farklı başlıklar varsa lütfen yorumlarda belirtiniz.

Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı

Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalı?

Tekrarlamakta fayda görüyorum bu yazdıklarım İnstagramdan para kazanmak isteyenler için değil. Sıradan hesabı olanlar için. Bir çok sosyal medya uzmanı olduğunu söyleyen şahıslar, sizden her gün belli aralıklarla ve belli saatlerde paylaşım yapmanızı, reels, story ve içerik paylaşmanızı isterler ve bunu mecburmuşsunuz gibi algılatırlar.

Yani bunları yapmazsanız takipçiniz artmaz, etkileşim alamazsınız gibi tatlı tehtidlerde bulunurlar. Arkadaşlar hiçbirine mecbur değilsiniz, hesap size ait istediğiniz saatte, istediğiniz günde istediğiniz kadar paylaşım yapabilir yada yapmayabilirsiniz.

Her birinizin milyonlarca takipçisi olmasına gerek yok. Herkes te fenomen olmasın bir zahmet. Düzgün ve faydalı içerik paylaşırsanız seçkin bir takipçi kitlesi sizi zaten bulur. Bir milyon ne olduğu belirsiz takipçiden, 100 tane kaliteli takipçi daha evlâdır.

Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı

Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı, Nasıl Paylaşım yapsak daha iyidir? sorusuna gelince şöyle söyleyebilirim. Şayet siz kendiniz bir şeyden faydalandıysanız bunu çevrenizle paylaşabilir onrlarında faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin bir bitki çayından fayda ve memnuniyet gördünüz. Bu çayın size olan etkilerinden bahsedebilir, çayı nereden ve nasıl temin ettiğinizi faydalanacak insanlara söyleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Doğru Paylaşım Örnekleri

Gezi ve Seyahat Paylaşımları: Hafta sonu bir geziye gittiniz ve bunun paylaşımını yapacaksınız. Özel değilse konum bildirin, gittiğiniz yerin özelliklerini ve güzelliklerini anlatın. Turistik açıdan bilinmeyen yerlerini tavsiye edin. Yapılan ektivite ve etkinlik tavsiyelerini paylaşın. Hatta otel, oda, pansiyon, kahvaltı, yemek ve yöresel yiyecek gibi şeyleri tavsiye ederken mutlaka fiyatını belirtin.

Özellikle ekonomik açıdan kötü günler yaşadığımız zamanlarda bu fiyat bilgileri hayat kurtarıyor diyebilirim. Yani birilerine ego ve gösteriş reklamı yapmayın insanlara faydalı olun. Bu gibi yerlerde de her adımınızı paylaşmayın bırakın bazı güzellikler size özel kalsın.

Gittiğiniz bölgeye hangi zamanda gittiğinizi belirtin. Örneğin: Sonbaharda kimsenin olmadığı bir mevsimde çektiğiniz bir plaj keşfedilmemiş gibi görünebilir, bu paylaşıma aldananlar yaz aylarında gittiklerinde hayal kırıklığına uğrayabilir.

Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı

Hastalık ve Hastane Paylaşımları:

Bir çok zaman hastalanıp hastaneyi gittiğimizde, sosyal medya hesaplarımızda hastane, serup paylaşımı yapmayı severiz. Hastalık paylaşımlarımızda ayrı bir ilgi bekler, gittiğimiz hastane’nin sadece konumunu bildiririz ve altına hiç bir bilgi vermeyiz. Herkeste yaptığınız paylaşım altına onlarca geçmiş olsun gibisinden şifa mesajları yayınlar. Kimse de neyin var, ne oldu demez?

Eğer bir hastalık paylaşımı yaparsanız şu şekilde yapın. “Arkadaşlar ufak bir mide ameliyatı geçirdim, şimdi iyiyim, geçmiş olsun dileklerinde bulunan herkese teşekkür ederim” dedikten sonra hastane konumu atabilirsiniz. Bu sayede insanlar ne olup bittiğini anlayabilir. Hatta aynı hastanede olan varsa sizi ziyarete gelebilir yada aynı hastalığı geçirenler sizi arayıp telkinler verebilir.

Örnek ve iyi uygulama Paylaşımları:

Gittiğiniz, gezdiğiniz yerlerde örnek olacak iyi uygulamalar gördüğünüzde bunu mutlaka paylaşın ancak birilerini ezerek, aşağılayarak yapmayın. Siz düzgün ve örnek şeyleri paylaşın zaten insanlar alacağını alır. Örneğin; Sosyal medyada karşımıza çıkan ve çokca paylaşılan Pet şişeleri makineye atıp karşılığını alma paylaşımı güzel bir uygulamaydı.

Tehlikeli ve Olumsuz Örnek Oluşturacak Paylaşımlar:

Başlıkta da belirtilen olumsuz örnek oluşturacak şeyleri, üç beş beğeni ve etkileşim uğruna asla paylaşmayın. Sosyal medya içeriklerinde mafyavari, silah, bıçak, tesbih üçlemesi paylaşımları olumsuz örnek oluşturmaktadır. Yine araçlarla yollarda kurallara aykırı hareketleri, köy yerlerinde ve düğün dernek gibi etkinliklerde silah tüfek atışları gibi her türlü canlıya zarar verecek paylaşımları asla ve asla yapmayınız. Eğer geçmişte de yaptıysanız lütfen kaldırınız.

Özel Yetenek Paylaşımları:

Kendinize has özel bir yeteneğiniz vardır. Tırmanma, dağcılık, yüzme, jimnastik, karate ve dövüş sanatları gibi. Bunların paylaşımlarını yaparken mutlaka takipçilerinize bir uyarı yazın. Örneğin: “Bu hareketler profesyoneller tarafından yapılmaktadır, lütfen profesyonel birinin gözetiminde, güvenlik önlemlerini alarak yapınız” gibi. Aynı uyarı sağlık için yapılar her türlü paylaşım için geçerlidir. Bir ilaç, bir kür yada bir karışım tavsiye ettiğinizde yada paylaştığınızda “Lütfen doktoronuza danışmadan kullanmayın” uyarısını yapın.

Değerli okuyucularım, bu makale içinde yaptığım uyarılar ve paylaşımlar hakkında aklıma gelmeyen, sizin tavsiye edeceğiniz önemli ve faydalı uyarılar ve önlemler varsa lütfen yorum bölümünde belirtiniz. Amacımız temiz ve faydalı bir Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı konusunda çevreye fayda sağlamaktı. Umarım küçükte olsa bir katkı sağlamışımdır.

Şimdi makaleyi okuduktan sonra “Ele verir telkini, kendi yutar salkımı” deyimi ortaya çıkmasın. Bize söylüyon amma sen nasıl kullanıyon bakalım diye merak edenler olursa hemen aşağıda sosyal medya hesaplarım var. Gelin dostlar tekipleşelim…Sağlıcakla Kalın.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIM

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  Wordpress olan bu sitenin, dışı Safir Tema'ya, içi ise ©Muzaffer Çevik'e aittir. İzinsiz, kaynak gösterilmeden hiçbir bilgi kullanılamaz.