Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı

REKLAM ALANI
Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı

Bu makalemizde Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı nasıl olmalı? Kamu kurumlarında sosyal medyanın önemi nedir? Kamu kurumlarında sosyal medya yönetimi Nasıl olmalıdır? Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımına iyi ve kötü örnekler nelerdir? sorularına yanıtlar arayacağız.

Türk filimlerinde gördüğümüz kamu kurumlarındaki memurları hatırlar mısınız bilmem. İspanyol paça giyen, çekmeceli demir masalarda oturan, masasının üzerinde dosyalar yığılı olan, kalın çerçeveli gözlük takan, oldukça büyük ve rengarenk kravatlar takan tipler vardı. Eskiden memur deyince hayalimizde yeşilçam filmlerinde sıkça gördüğümüz bu tipler aklımızda kaldı. Bu tiplere bakarak o zaman ki kamu kurumlarının ve çalışanlarının ciddiyetini anlamak mümkün.

Eski Türk Filmlerinde memur Tiplemesi

Tabi o zamanlar teknoloji yoksunluğunu ve dijitalsizliği de göz önünde bulundurmak gerekir. Şimdiki gibi sosyal medya özgürlüğü! yoktu. O dönemler yaşayanlar olan biteni, ya gazetelerden yada saat başlarında verilen ajans haberlerinden öğrenirlerdi.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Tabi hal böyle olunca arada bir çok bilinmez kaybolur giderdi. Örneğin o dönemler sadece cumhurbaşkanının yada başbakanın ismi ve icraatları bilinirdi. Şimdi ise sosyal medya sayesinde tüm kabineyi, hatta kabinedekilerin özel kalemlerini hatta ve hatta şöförlerini bile bilebiliyoruz. Nerden biliyoruz..? Tabiki sosyal medya hesaplarından…

Günümüzde bazı kamu kurumları sosyal medyayı çok korkarak ve tedirgin kullanırken, bazı kamu kurumları da reklam üstüne reklam vererek takipçi sayılarını arttırmaya çalışıyor. Çok takipçi demek çok gözde olmak demektir, çok gözde olmak çok hata, çok hata da, kamu kurumunun felaketi demektir. Gelin bu felaketlere bulaşmadan Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı’nın nasıl olması gerektiğini, nasıl olmaması gerektiğini irdelemeye başlayalım.

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı
Kamuda Sosyal Medya kullanımı

Kamu’da Yeni Bir İş Alanı “Sosyal Medya Uzmanı”

Özellikle son 10 yılda sosyal medya kültürünün dünya üzerindeki yaygınlaşması ve yoğun bir şekilde kullanılması, bir çok kişiye ve kuruma büyük bir reklam ve tanıtım pazarı imkânı sunmuştur. Sosyal medya uygulamalarının kullanıcı sayıları milyarları bulmakta ve sosyal medyanın gücü her geçen gün inanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Türkiye’de sosyal medya kullanıcı verileri ve sosyal medyanın gücü hakkında bilgi almak isterseniz, Türkiye Sosyal Medya İstatistikleri 2023 başlıklı makaleme bir göz atabilirsiniz.

Yine sosyal medya istatistiklerinin inanılmaz boyutlara ulaşması, bir çok kişi ve kurum tarafından ilgiyle takip edilmiş, Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı hakkında yol haritaları çizilmiş ve bunun üzerine kurumsal ve kişisel stratejiler geliştirilmiştir. Ayrıca ülkemizde kamu kurumları sosyal medyaya geç adaptasyon sağlanmış bu alanda istihdam edilecek personellerin kıymeti çok geç kavranmıştır.

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı
Kamuda sosyal medya uzmanı

Özellikle son zamanlarda ülkemizde sosyal medyanın gücünün farkına varılmasıyla birlikte sosyal medya ciddiye alınmış, tüm kamu kurumları ve özel sektörler sosyal medya yönetimine ve onun avantajlarına yönelmiştir. Ülkemizdeki seçim zamanlarında sosyal medyaya kullanımı iki kat daha artmış bazı kamu yöneticileri takipçi peşine düşmüş, bazı yöneticiler ise trol hesaplarla mücadeleye girişmiştir.

Hal böyle olunca üniversitelerde ve Özel eğitim kurumlarında, Sosyal Medya, Yeni Medya, Medya ve iletişim, Reklam ve Pazarlama gibi bölümler açılmış, bu alanlardan çıkan uzmanlar kendilerine iyi bir maaş karşılığında kolayca iş imkanı bulabilmişlerdir. Ülkemizde geçmiş yıllardaki pandemi vakaları ile bu dijitalleşme her yönden 5 kat artış göstermiştir.

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı
Pandemi

Türkiye’de Kamu Kurumlarının Sosyal Medya İle İmtihanı

Açık söylemek gerekirse Ülkemizde tam manasıyla ve işlevine uygun bir şekilde sosyal medyayı kullanan kamu kurumu yok denecek kadar azdır. Kamu kurumlarımız genel anlamda sosyal medyayı, propaganda, savunma, kişisel reklam ve güç gösterisi olarak kullanmaktadırlar.

Aslında sosyal medya bir kamu kurumu için bu amaçlar doğrultusunda kullanılmamalıdır. Kamu kurumu adı üstünde kamuya hizmet etmeli, internet üzerinden hizmetleri kolaylaştırmanın yolunu bir şekilde bulmalıdır. Yani Sosyal Mecralar Vatandaş ile Kamu Kurumları arasında bir köprü görevi görmelidir. Sosyal Mecralara vatandaşa hızlı bir şekilde ulaşmanın en kısa yoludur.

Dünya dijital anlamda hızla ilerlemeye devam ederken, kamu kurumlarımızda bu hıza ve değişkenliğe ayak uydurmalı her geçen gün kendini farklı düşünce, farklı bakış açılarıyla ve farklı hizmet alanlarıyla güncel tutmalıdır.

Kısacası sosyal medya kullanımı, sosyal medya uzmanlarına bırakılmalı, bu da yapılamıyorsa bir uzmandan danışmanlık hizmeti alınmalıdır. Bir Kamu Kurumu için Sosyal Medya, halka hizmeti kolaylaştırmanın ve hızlı ulaştırmanın, halkla bütünleşmenin amacını gütmelidir. Diğer anlamda kurumların sosyal medya hesapları, kurumun başındaki bürokratın kişisel ego ve zevklerini tatmin albümü olmamalıdır.

Örneğin bir belediye ye ait sosyal medya hesaplarında sürekli başkanın boy boy fotoğrafları görünecekse, başkanın her attığı adım bildirilecekse halk bundan nasıl faydalanabilir? Bu sadece sanal alemde antipati uyandıran bir tutumdur. Eğer başkan kendi reklamını yapacaksa kendine bir şahıs hesabı açabilir, yayınlarını oradan yapabilir. Kısacası Kamu Kurumlarına ait sosyal medya hesapları Kamu’ya aittir, şahıslara değil.

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı
Kamu Kurumlarında Sosyal medya Hesapları

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

Pandemi sebebi ile tüm krizlerin, derslerin, alışverişlerin hatta mesailerin bile internet ve sosyal mecralar üzerinden yürütüldüğüne hepimiz şahit olduk. İlk virüs korkusunun internet üzerinden başladığını ve yayıldığını da gördük, İlk aşının çıktığını internetten en hızlı bir şekilde öğrendik. Bu yüzden pandemi günlerinde kurumlar ve vatandaşlar olarak sosyal medyanın önemini bir kez daha kavramış olduk.

Pandemi döneminde haberlerin doğruluğu için resmi kurumları takip oranı 5 kat daha da arttığına şahit olduk. Gözümüz kulağımız adeta sosyal medyadan gelen bildirimlerde oldu. Kamu kurumları da halkın bu talebine sessiz kalmayarak tüm duyurularını sosyal medya üzerinden yaptı. Çoğu zaman infial yaratan yanlış bilgilendirmelerde oldu bu durum kitleleri paniğe sevk etti. “Çünkü sosyal medyada yalan bir haberin yayılma hızı, gerçeğinden 200 kat fazladır.”

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı

2023 Türkiye Sosyal Medya İstatistik raporunda, Türkiye’de internet kullanımının ilk 15 nedeni arasında ilk iki sırayı,

 1. Bilgi Bulmak (%73,2)
 2. Haber ve Etkinliklerden Haberdar Olmak (%67,6) maddeleri alıyor…

İkinci sıradaki haber ve etkinliklerden haberdar olmak kısmını kullananların büyük bir çoğunluğu haber kaynağına sosyal mecralardan ulaşıyor. Bu da sosyal medyayı aktif kullanan kamu kurumlarına büyük sorumluluklar yüklüyor.

İşte bu sebep ile Kamu kurumlarının Sosyal Medya Hesapları üzerinden yaptığı duyuruları ve metinleri bir uzman eşliğinde yazması, yanlış anlaşılmaya mahal vermemesi büyük önem arzetmektedir. Twitter’da bir mesajın yanlış anlaşılması ülkeyi bir kaosa sürükleyebilir.

Bir kamu kurumu önemli duyurular için sosyal medyayı kullanabilir. Örneğin biz kar tatilini valiliğin sosyal medya hesabı üzerinden öğreniriz. Yine yol durumunu Büyükşehir belediyesinin Sosyal medya hesabından öğrenir Hava durumunu Meteoroljinin sosyal medya hesabından takip ederiz.

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı

Salgın, afet ve buna benzer durumlar için alınan önlemler ve acil yönlendirmeler sosyal medya üzerinden yapılabilir. Örneğin salgın hastalıklarda Sağlık Bakanlığına ait sosyal medya hesabının önemi büyüktü.

Önemli şikayetlerin sosyal medya üzerinden alınması ve hızlıca doğru bir şekilde dönüş yapılması önemlidir. Kişi kendi ismini kullanmasa bile uygun bir dille şikayetinin alınması önemli bir hizmettir. Bir çok kamu kurumu bu tür şikayetleri ciddiye almamaktadır. Bu durum sosyal öfkeyi doğurabilir.

Şikayeti yapan kişiye hızlı dönülmesi kurum için artı bir durumdur. Bu tür şikayetlerde sosyal medya hesabını yöneten uzman bir personelin bulunması önemlidir. Şikayeti yapan kişinin iletişim bilgisinin gizli tutulması ayrıca bir önem arzetmektedir. Hatta sorunu çözülen vatandaş sosyal medya hesabında sizi etiketleyerek teşekkür ediyorsa sizde vatandaşın paylaşımına beğeni veya yorumla karşılık vermelisiniz.

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı

Yakın tarihte Fels Institute Raporuna göre Yabancı ülkelerde yerel yönetimlerin %90’ı Facebook’ta ve %94’ü ise Twitter’da bir hesap oluşturdular. Bu iki sosyal ağda çevrimiçi platformlar oluşturmak için tasarlanmıştır. Yerel yönetimler bu hesaplar üzerinden 7/24 iletişim kurmuşlar ve hizmet verdikleri vatandaşlardan olumlu dönüşler almışlardır. Bu durum göz önünde bulundurularak Ülkemizdeki tüm kamu kurumlarının sosyal medya uygulamalarında 7/24 iletişim hizmeti sunacak bir hesapları mutlaka olmalıdır.

Özellikle Büyükşehir ve ilçe Kamu kurumları il yada ilçe bazında yapacakları projeleri ve hizmetleri görselleriyle birlikte tanıtmak ve yerel halkın fikrini almak anlamında sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımda bulunabilir halkın nabzına göre yapılacak hizmeti yönlendirebilir veya güncelleyebilirler.

Yukarıda ana hatlarıyla belirlemeye çalıştığımız maddeler, Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı hakkında size fikirler verebilir.

Öte yandan Kamu kurumlarının sosyal medya hesaplarını yönetenler, sosyal medya  ve iletişim üzerine eğitim almış kişilerden ve ekiplerden oluşturulmalıdır. Yerel yönetimlerde bulunan kamu kurumları özellikle kendi sınırları içindeki sosyal medya kullanıcılarını elde etmeli, takipçilerinin sayısına göre iyi odaklanmalı, analiz etmeli ve hizmetlerini bu doğrultuda şekillendirmelidir.

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı

Kamu Kurumlarının Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Bu anlayışla bakıldığında tabi ki kamu kurumlarına ait web sayfalarının interaktif ve kolay kullanılması, hızlı ve seri bir şekilde uygulamalara ulaşılması gerekmektedir. Aksi halde Kamu kurumları için sosyal medya ekstra bir yük haline gelebilir, her ileti bir kâbusa dönüşebilir.

21.Yüzyılda kamu kurumlarının kurumsal web sayfaları en önemli imaj oluşturma araçlarından biri haline gelmiştir. Bu gün kurumlar izleyicilerinin ve takipçilerinin gözlerinde olumlu bir imaj oluşturmak için zaman ve maliyet bakımından büyük çabalar harcamaktadır. İyi bir internet sitesi ve sosyal medya yönetimi, hedef kitleyi her zaman elinde tutar ve istediği bir şekilde yönlendirir.

Kamu kurumlarının web sayfaları da 7/24 aktif hizmet verebilmelidir. Kurumlar bu zaman zarfı içerisinde, reklam filmleri, animasyonlar, ses dosyaları, grafiksel veriler ve özel dosyalar gibi bir çok uygulamayı yayınlama imkanına sahiptir.

Aynı zamanda kolay ve hızlı erişim sağlayan kamu kurumları her türlü bilginin yer aldığı dinamik ve interaktif web sayfaları sayesinde hizmetlerini uluslararası alanda da tanıtma fırsatı bulmaktadır.

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı kadar kamu kurumlarında web sitesi kullanımı da oldukça önemli bir meseledir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda akla gelen soru şudur;

Kamu Kurumlarının Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Bu soruyu ana hatlarıyla cevaplayacak olursak;

 • Kolay ulaşılabilir olması
 • Özgün olması
 • Kurumun logosunun, ambleminin ve hizmetlerinin yer alması
 • Amacının açıkça belirtilmiş olması
 • Amaçlarının içerikleriyle paralel bir yapıda olması
 • Geri bildirim yönetiminin hızlı ve seri olması
 • İletişim bilgilerinin bulunması
 • Her zaman güncel olması
 • Yayınladığı içeriklerin Kaliteli basit ve anlaşılabilir olması
 • Hizmet verdiği kitle ile zaman zaman empati yapabilmesi
 • Sunduğu Reklam, Hizmet ve Kampanyalarının inandırıcı olması
 • Arşiv kayıtlarının tutuluyor olması

gibi başlıkları sıralayabiliriz. Tabi ki bu maddeler kurumlara ve kişilere göre genişleyebilir ve sınırları daralabilir. Bu durum kurumun ve kitlenin hizmet sınırları ile orantılıdır.

Değerli dostlar; Kamu kurumları adı üstünde kamuya yani topluma hizmet veren kurumlardır, bu yüzden asla kişiselleştirilmemeli ve kişisel çıkarlara hizmet etmemelidir. Kamu kurumlarına ait olan her şey halka ait olan her şeydir, en azından hizmet ederken kurumların bunu göz ardı etmemesi gerekmektedir.

Tüm kurum çalışanları ve yetkilileri kamuya ait her durumda Hz. Ömer’in adaleti hissiyatında olmalı, kurumun bir iğnesine de aynı hassasiyeti göstermeli, sosyal medya sayfasına da…

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı

Bu duygu ve düşüncelerle tüm kurumlara hayırlı hizmetler diliyor, sosyal mecralarda çatışmalardan ve kişisel çıkarlardan uzak iyi ve doğru şeyler paylaşmalarını temenni ediyorum.

Değerli dostlar; Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı başlıklı makalemize son verirken, size sosyal medya doğru kullanmak adına yazmış olduğum Doğru Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı? isimli makalemi önererek makaleme son veriyorum. Lütfen başkalarının faydalanması için makalemizi paylaşmayı unutmayınız. Ayrıca henüz Kamu kurumu değilim ama benimde bu sanal alemde Sosyal Medya Hesaplarım mevcut lütfen takip etmeyi ve etkileşimde bulunmayı unutmayınız…

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  Wordpress olan bu sitenin, dışı Safir Tema'ya, içi ise ©Muzaffer Çevik'e aittir. İzinsiz, kaynak gösterilmeden hiçbir bilgi kullanılamaz.