Ümraniye Millet Bahçesi 2024 Bilgileri

25.01.2024
822
REKLAM ALANI
Ümraniye Millet Bahçesi 2024 Bilgileri

Ümraniye Millet Bahçesi 2024 en güncel bilgileriyle karşınızdayım. Ümraniye’de oturan biri olarak, yine Ümraniye’nin kaosundan kaçarak hafta içi ve hafta sonu nefes alabildiğim iki yerden biridir Ümraniye Millet Bahçesi. Diğeri ise Millet Bahçesine yakın olan fakat Beykoz Belediyesi sınırları içinde kalan Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı. Kent Ormanını daha sonra yazarım bi ara ama bu makalemin konusu Ümraniye Millet Bahçesi 2024 Bilgileri.

Neden bu başlığı kullandım hemen kısa açıklayayım. Millet Bahçesi hakkında detaylı bir video çekip birde makale yazmıştım. Her iki içerikte halkın teveccühü ile çok okundu ve izlendi. İçeriklerin sonuçlarına baktığımda herkesin sorulara odaklandığını farkettim, yani her izleyen ve her okuyan mutlaka yer hakkında sorular soruyordu. Haliyle fiyat değişiklikleri de olunca bende zaten evime yakın diye her akşam oradan geçip tüm soruların cevaplarını güncel tuttum. Takıldığım yerde Ümraniye Belediyesini arayıp fiyatları teyid ettirdim.

Bu yüzden bu makalemde bir çok kişinin yanlış bilgilendirdiği bilgileri ve en son güncel fiyatları sizinle detaylıca paylaşacağım. Lütfen değişen fiyatlar ve yanlış verilen herhangi bir bilgi varsa sizde yorumlara yazın ki makalemizi güncel tutup milleti bilgilendirelim. Tüm makaleyi okumak istemiyorsanız lütfen yukarıda bulunan Bu Makalenin İçindekiler bölümünden ilgilendiğiniz başlığa tıklayınız.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Ayrıca Gezi makaleleri okumayı ve yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız “Kilyos Gezilecek Yerler 2024” makalemiz tam size göre. Bize gezilecek yer tavsiyesi sunmak isterseniz lütfen yorum bölümümüzü kullanınız.

Ümraniye Millet Bahçesi 2024
Ümraniye Millet Bahçesi Çıkış Kapısı

Ümraniye Millet Bahçesi Yorumları

Makaleme devam etmeden önce millet bahçesi hakkındaki yorumlarda sıkça sorulan soruları sizinle paylaşmak isterim. Hem seocu arkadaşlara bir faydamız olur hem de ne gibi sorular geldiğine birlikte bakalım. En çok sorulandan en az sorulana göre sıralarsak yorumlarda ki sorular şöyle:

 1. Ümraniye Millet Bahçesinde Mangal Yakılıyor mu? Mangal Kaçta Açılıyor?
 2. Ümraniye Millet Bahçesi’ne Giriş Ücretli mi?
 3. Ümraniye Millet Bahçesi Giriş Ücretleri Ne Kadar?
 4. Ümraniye Millet Bahçesi Nerede?
 5. Ümraniye Millet Bahçesi’ne Nasıl Gidilir?
 6. Ümraniye Millet Bahçesi’nden Hangi Otobüsler Geçiyor?
 7. Ümraniye Millet Bahçesi Açılış ve Kapanış Saatleri Kaç?
 8. Ümraniye Millet Bahçesi Mangal Fiyatları Ne Kadar?

Tüm bu soruların cevaplarını en kısa ve öz bir şekilde makalemizin sonunda bulabilirsiniz.

Ümraniye Millet Bahçesi 2024
ümraniye millet bahçesi yorumları

Ümraniye Millet Bahçesi’nin Tarihi Gelişimi

Eskiden İnkılap Mahallesi sınırları içerisinde kalan Millet Bahçesi’nin olduğu ormanlık bölge 2007 yılında 14 Mahalle’nin 37 mahalleye bölünmesiyle Saray Mahallesi sınırları içerisinde kaldı.

Çok eski yıllarda Millet Bahçesi’nin bulunduğu alan Orman Bölge Müdürlüğüne ait Hacegân Ormanı olarak bilinmekteydi. Mahalle sakinlerinin sık kullandığı Hacegân Ormanı, yine mahalle sakinlerinin ufak tefek odun ihtiyaçlarını karşıladıkları kimi zamanda yine mahalle sakinlerinin piknik yaptıkları, küçük ve büyük baş hayvanların otlatıldığı bölge olarak varlığını sürdürmekteydi.

Ümraniye Millet Bahçesi 2024
Ümraniye Hacegan Ormanı

Hacegan Ormanı’ndan Ümraniye Mesire Alanı’na

2011 yılına gelindiğinde ise Hacegan Ormanı, Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Ümraniye Belediyesi’ne tahsis edildi. Bu süreçten sonra Ümraniye Belediyesi büyük bir proje kapsamında Hacegan Ormanını Mesire alanına çevirerek Ümraniye Mesire Alanı projesini hizmete soktu.

İlk zamanlarda halkın büyük ilgisine mazhar olan Ümraniye Mesire Alanı İstanbul’un dört bir yanından gelen köy derneklerine de ev sahipliği yaptı. Herkesin ilgi alanıydı çünkü İstanbul’da o zamanlar böyle piknik alanına rastlamak pek mümkün değildi. İstanbul’da bir çok yerde mesire alanı vardı lakin hepsi de ücretliydi.

Ümraniye Mesire Alanı’nın ücretsiz olması, mangal ve ateşin serbestçe yakılması, Umumi ve bakımlı tuvaletlerin, mescidlerin bulunması, yer yer suların aktığı çeşmelerin bulunması, yüzlerce piknik masasının olması, yüzlerce aracı alacak geniş otoparklarının olması ve adeta şehrin içinde olması en cezbedici özelliklerinden birisiydi.

Bu yüzden binlerce insan hafta sonu olduğunda hınca hınç Ümraniye Mesire Alanını dolduruyordu. Mangal dumanları, İnsan sesleri ve dahi ayrı ayrı yöresel halaylara eşlik eden davul zurna sesleri adeta ormanlık alanı kaplıyordu. Yani işin aslı kafa dinlemeye bu piknik alanına gelmek anlamsızdı.

Ümraniye Millet Bahçesi 2024
Ümraniye Mesire Alanı Köy Pikniği

Millet Bahçeleri Projesi

Tarihler 2018 yılını gösterdiğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesinde AK Parti’nin Seçim Beyannamesi Toplantısında müjdelediği ‘Millet Bahçeleri Projesi’ şekillenmeye başladı. Bu beyannameyle birlikte Millet Bahçelerinin çalışmalarına başlangıç verilmişti artık.

Dönemin AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Millet Bahçeleri Projesi’nin detaylarını şöyle anlattı:

“Millet Bahçeleri Projesi, şehirlerdeki stat durumunda bulunan alanların aslında tekrar şehirlilere sunulmasını amaçlıyor. Şehirlerimiz açısından önemli bir proje. İnsanların bir arada vakit geçirebileceği, birtakım etkinliklerin düzenlenebileceği, aynı zamanda şehrin akciğerleri olarak adlandırılabileceğimiz yeni yeşil alanlara ulaşmak anlamını da taşıyor. Türkiye’de bu proje ile birlikte iller belirlendi. Şehirlerin de sayısı git gide artıyor, çünkü bütün şehirlerin böyle bir talebi olmaya başladı.

Ümraniye Millet Bahçesi 2024
Millet Bahçesi Projeleri

Türkiye’nin İlk Millet Bahçesi

Yukarıda belirttiğimiz bu söylem ve beyannameyle başlayan Millet Bahçeleri bir bir oluşmaya başladı. İlk defa İstanbul’da açılan Türkiye’nin ilk Millet Bahçeleri olan, Başakşehir, Kayaşehir, Hoşdere, Çırpıcı ve Baruthane Millet Bahçelerinin açılışı toplu bir törenle 2018 yılında açılarak hizmete girdi. 8 Kasım 2018 yılında açılan Türkiye’nin İlk Millet Bahçesi Baruthane Millet Bahçesi oldu.

Ümraniye Millet Bahçesi 2024
İlk Millet Bahçesi Baruthane Millet Bahçesi

Türkiyenin İlk Doğa Dostu Millet Bahçesi Ümraniye’de

Tarihler 2019 Ağustos ayını gösterdiğinde her şeyi ile baştan sona yenilenen Ümraniye Mesire Alanı, “Türkiye’nin İlk Doğa Dostu Millet Bahçesi” konseptiyle Ümraniye Millet Bahçesi’ne dönüşmüştü.

Yeni yüzüyle hizmete giren Ümraniye Millet Bahçesi eski günlerde olduğu gibi yine gözde bir yer olmayı sürdürdü. Ancak eski mangal yakmalar, semaver tutuşturmalar, halaylar, horonlar millet bahçesinin güncellenmesiyle birlikte tarihe karıştı diyebiliriz.

İstanbul’un dört bir yanından ziyaretçilerin akın akın geldiği İstanbul’un en gözde Millet Bahçesi olan Ümraniye Millet Bahçesi Ümraniye Gezilecek Yerler arasında da yerini aldı.

Evimin buraya yakın olması hasebiyle Ümraniye Millet Bahçesi’nin yapım aşamalarına birçok kere şahit oldum. Özellikle Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım Bey’in Ümraniye Millet Parkı ile yakından ilgilendiğine defalarca şahit oldum diyebilirim. (Piknik yaparken birkaç kere karşılaştık)

Ümraniye Millet Bahçesi 2024
Türkiye’nin İlk Doğa Dostu Millet Bahçesi

Ümraniye Millet Bahçesi 2024 Merak Edilenler

Ümraniye Millet Bahçesinin ünü dilden dile dolaşınca ve ziyaretçileri artınca sorularda birbiri ardınca gelmeye başladı. Özellikle de pandemi döneminde harika bir kaçış noktası oldu.

Hala Ümraniye’nin ve şehrin sıkıcı ortamından kaçmak isteyenler için Anadolu Yakasındaki Ümraniye Millet Bahçesi de en iyi tercih sebebi oldu. Tabi ki ilk başlarda araç girişlerinin ücretsiz olması millet bahçesini tercih sebeplerinden biriydi.

Ümraniye Millet Bahçesi 2024

Ümraniye Millet Bahçesinde Neler Var?

Ümraniye Belediyesi tarafından 330 bin metrekare alana yapılan ve yeşilliğiyle ilçeye yeni bir görüntü katan, ayrıca Ümraniye Tanıtım anlamında prestij çalışması özelliği bulunan Ümraniye Millet Bahçesinde;

Yürüyüş ve koşu parkurları, bisiklet yolu, çocuklar için oyun alanları, voleybol sahaları, yapay şelale ve ayrı ayrı lokal masalar bulunmaktadır.

Ayrıca Ümraniye Millet Bahçesi’nin İçinde;

 • 2700 metre koşu parkı
 • 7 adet oyun alanı
 • 1 adet basketbol sahası
 • 2 adet futbol sahası (Futbol sahası ücretleri ve kiralaması için aşağıdaki iletişim numarasını arayabilirsiniz)
 • 2 voleybol sahası
 • 1000 araçlık otopark-otomatik kontrol sistemi
 • Kafeteryalar
 • 2700 metre bisiklet yolu bulunuyor.
 • Ağaçlandırma ve bitkilendirme
 • ışıklandırma
 • 16 adet erkek WC
 • 16 adet bayan WC
 • 4 adet engelli WC
 • Ücretsiz internet hizmeti
 • 24 saat izlenebilen güvenlik kamera sistemi
 • Kaya bahçesi gibi özel tasarım peyzaj düzenlemeleri
 • Yaşlı ve engelli vatandaşları taşıyacak çevre dostu araçlar
 • Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek olan doğalgaz ile çalışan ve tek seferde yüzlerce ailenin mangal yapılabilmesine imkân sağlayan barbekü alanları bulunuyor.
Ümraniye Millet Bahçesi 2024

Ümraniye Millet Bahçesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Mangal, Semaver, Nargile Yakılıyor mu?

Mangal Semaver ve Nargile yasak. Ancak yiyecekleri ısıtmak ve kontrollü yakmak kaydıyla piknik tüpüne izin veriliyor.

Mangal Barbeküler her zaman açık mı?

Doğalgazlı Barbekü alanlarında etlerinizi ve sebzelerinizi kızartabilirsiniz. Kış aylarında sadece bir tane barbekü öğlen saatlerine doğru çalışıyor. Hafta sonu ve yaz aylarında kalabalığa göre barbeküler aktif edilebiliyor. Mangal ücretleri ise şöyle;

Mangal Ücretleri Ne Kadar?

Et ve Tavuk kilosu 10 TL, Sebze kilosu 5 TL. Çay için kaynar su ücretsiz alınabiliyor.

Otopark Ücretleri Ne Kadar?

Büyük-Küçük araç ayrımı olmaksızın her giren araca ilk iki saat ücretsiz. Sonrasında ise ilk 8 saate kadar 20 TL, sekiz saat sonrasındaki durulan 1 saat 30 TL olarak belirlenmiştir.

Millet Bahçesine Giriş Ücretli mi?

Yayalar için ücretsiz, araçlar için ücret durumu yukarıda belirtilmiştir.

Ümraniye Millet Bahçesi Açılış-Kapanış Saatleri Kaç?

Millet Bahçesi sabah 06:00 gibi açılıyor, park içinde yürüyüş, spor ve koşu yapanlar bu saatlerde girebiliyorlar, isteyenler için bu saatlerde açılıyor. Akşam ise saat 22:00’da Millet Bahçesi Kapanıyor.

Ümraniye Millet Bahçesi Nerede?

Ümraniye Millet Bahçesi İstanbul Anadolu Yakasında Ümraniye ilçesinin Saray mahallesinde bulunmaktadır. Tam adresi şöyledir; Saray Mahallesi, Küçüksu Cd. No:2010, 34768 Ümraniye/İstanbul

Ümraniye Millet Bahçesine Nasıl Gidebilirim?

Ümraniye millet Bahçesine giden Otobüsler; 11H Hattı, ayrıca Ümraniye Metrosuna binilerek Ümraniye Yaman evler durağında inilir, sonra Ümraniye’den, Ümraniye Cezaevine giden minibüslere binildiğinde Millet bahçesinin önünde inebilirsiniz.
Ümraniye İnkılap Minibüslerine binerseniz Ümraniye Akyaka AVM durağında inerek 200 metre kadar yürüme mesafesiyle ulaşabilirsiniz. Beykoz Tarafından gelecekler yine 11H İETT otobüs hattını kullanabilirler.

Ümraniye Millet Bahçesi İletişim Numarası Nedir?

444 9 822 nolu telefonu arayarak Çözüm Merkezi Yetkililerinden Millet Bahçesine bağlanmayı isteyerek Millet Bahçesi ile görüşme yapabilirsiniz.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Wordpress olan bu sitenin, dışı Safir Tema'ya, içi ise ©Muzaffer Çevik'e aittir. İzinsiz, kaynak gösterilmeden hiçbir bilgi kullanılamaz.