Ben Neden Zayıflayamıyorum?

23.01.2024
193
REKLAM ALANI
Ben Neden Zayıflayamıyorum?

Kilolarım var ama uzun boyumun sayesinde fazla göstermiyorum fakat ne zaman aynada göbeğimi görsem Ben Neden Zayıflayamıyorum sorusu hemen aklıma geliyor. Aslında cevabını bildiğim bir soru ama yinede iç sesimi kendime duyurarak pişman olmuş gibi yapıyorum.

Az sonra! az sonra! haberciliği gibi Neden Zayıflayamıyorum sorusunun cevabını uzatıp uzatıp en sona saklamayacağım hemen şimdi söylüyorum. “Çünkü zayıflamak için hiç bir şey yapmıyorum” hatta yapmak istemiyorum. Her hangi bir hastalığımında kiloma bağlanmasından, ırsi denmesinden nefret ediyorum. Çevremdeki insanlar beni bana, kilolu olmasam her şey yoluna gircekmiş gibi hissettiriyorlar. Emin olun zayıf yada ideal kiloda olsam çevremdekilerin hakkımda başka bahaneler bulacağına eminim.

Herkesin sevdiği bir aktivitesi vardır, hani tiryakisi olduğu bazı şeyler gibi. Örneğin biri sabah kahve içmese delirir, biri sigara içmediğinde rahatsız olur, biri yürümeyi sever ve sürekli yürür, biri tatlı yemese duramaz, biri tuzlu yemese duramaz, biri seyahati sever, biri evci yaşamayı. biri karavan sever, biri balık tutmayı vs.vs. işte benimde en sevdiğim aktivite yemek… Hedefim her zaman aynı, “sevdiğim yiyeceği elde etmek ve keyfim yerine gelinceye kadar yemek” işte hepsi bu.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1
Ben Neden Zayıflayamıyorum

Hiç Anlaşamadığım Grup… “Diyetisyenler”

Zaman zaman doktorların, arkadaşların ve kendi iç sesimin yönlendirmesiyle diyetisyenlere başvurdum hemde çok defa. En uzun diyetim iki ay sürdü. Ne zaman bir diyetisyenin muayene odasına girsem sanki bir film platosunun içindeymişim gibi hep aynı mekânlar geliyor önüme.

Her daim herşeyi yolunda gider gibi davranan zayıf ve şık bir diyetisyen, masasının üstünde dilim dilim ekmek maketleri, neredeyse herkese her kiloda olan insana verdiği aynı diyet listeleri, masa arkasında diploma ve duvarda asılı aile ve tatil fotoğrafları, yine duvara yada masaya iliştirilmiş “Sen kıymetlisin, kıymetini bil” gibi zor anlaşılan sözler tabelası, kilo, boy ve yağ ölçer makine, kıyıda köşede hediye gelmiş orkide çiçekleri, ve masa üstünde süslü kupalarda içilen bitki çayları vs.vs.

Birde bu grubun mutlaka bir sosyal medya hesapları bulunur. Kendilerine gelipte zayıflayan insanlara öncesi ve sonrası (before after) yapmaya bayılırlar. Bir çok öncesi ve sonrası fotoğraflarında görünen arkadaşlarım var, bir de bunun daha sonrası fotoğraflarını görmelisiniz. Bu öncesi ve sonrası yapan fotoğraflardaki tanıdığım insanlara baktığımda önce kendilerini alışılmadık bir hayatın içine zorlayarak sokuyorlar ve kilo veriyorlar, sonrasında ise bu zorlama hayat bir yerden sonra bozuluyor ve hooop eski kilolara dönüş başlıyor.

İnanır mısınız bu tür insanlar zayıfken daha mutsuz görünüyorlar. Bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama zayıf insanlar hep sinirli, kuruntulu, ve hırslı oluyor. Kendim kiloloyum diye söylemiyorum ama şişman insanlarda hep sempatik, bulunduğu ortamda sevilen, mutlu, aldırmayan ve olumlu düşünen tipler oluyor.

Diyetisyenler bu durumu değerlendirir mi yada bana katılırlar mı bilemem. En azından bu şişman, zayıf insanların mutluluk ve mutsuzluk hallerinin nedenini İsviçreli bilim adamları araştırsın. Yada böyle bir şey yok mu bana mı öyle geliyor bilmiyorum…

Ben Neden Zayıflayamıyorum

Diyet Listesi Değil Hayat Listesi

Diyetisyenlerin kapısını aşındıran ve sürekli ayna önünde zamanını geçiren bizler, önce kendimizi tanımalı ve doktorumuza yaşadığımız hayatı objektif anlatmalıyız. Çünkü sen kendini nasıl tanıtırsan diyet listen de öyle karşına çıkar. Aslında Diyet Listesi değil de biz buna Hayat Listesi desek daha doğru. Diyetisyeninizin her dediğine kafa sallayıp dediklerini yapmazsanız baştan kaybedersiniz.

Sende benim gibi iradene sahip değilsen ve zayıflamak istiyorsan işin zor. Senin tam anlamıyla zayıflayabilmen için sürekli diyetisyenle yaşaman lazım yada sürekli seni motive eden her yaptığın olumlu şeye aferim ya, sen süpersin, sen şöylesin sen şu’sun, sen bu’sun diyerek seni motive eden bir kankan olmalı. (Gerçi oda bi yere kadar hele bir açlık krizin tutsun kralını tanımazsın:)

Genel anlamda bir diyetisyenden aldığınız liste sizden saatlere uymanızı ve belirlenen yiyecekleri yemenizi ister. Yani kontrollü bir yaşam bekler sizden. Siz böyle bir listeyi aldığınızda önce listeye sonrada kendinize bir bakın benim hayatım bu listedeki saatlere uyuyor mu? Yada listede alacağınız sağlıklı besinler benim cebime uyuyor mu? Kısacası ben bu listeye uyuyor muyum?

Sizde biliyorsunuz ki sağlıklı olan herşeyin tadı berbattır vede pahalıdır. Bunun için kimse kolay kolay zayıflayamıyor. Çünkü her daim zayıf kalmak zengin işi gibi geliyor bana… Bunun için diyorum zayıflamaya başlayacaksan önce bi kendini kontrol et, ben bu zayıflamaya hazır mıyım, bu Hayat Listesi bana uyacak mı, yada ben o listeye uyabilir miyim? diye. Eski Hayatını Değiştirmezsen, Yeni Bir Hayatı Elde Edemezsin…

Ben Neden Zayıflayamıyorum

Bana Mutluluğun Diyet Listesini Çizebilir misin?

Yukarıda da bahsettiğim gibi kendini diyete hazırlamalısın çünkü sadece zayıflamak olarak gördüğün şey aslında yeni bir yaşam biçimi. Bu yüzden diyorum ki en başında, nasıl bir hayat yaşadığını, nasıl beslendiğini, ne zaman ve ne tür şeyler yediğini seni zayıflatmak isteyen kişinin de bilmesi lazım.

Başkalarıyla kendini asla kıyaslama, kendini bil. Diyet listesine uyabilmen için bu listeyi hazırlayan kişi seni iyi bilmesi lazım. Evli misin, bekarmısın, yani yemek hazırlayanın var mı, kendin mi yapıyorsun, holdingte mi çalışıyorsun yoksa inşaatta mı, sabahları deniz kenarında spor mu yapıyorsun, yoksa sabah namazı metrobüste üstüste mi gidiyorsun, ara öğünlerinde bir iki dilim elma ve kraker bulabiliyormusun, yoksa sigara altı yapmak için ekmek arası salam mı yiyorsun… vs.vs.

Kendimden örnek vermek istersem, diyetisyenlere gidipte sonuç alamadıysam sebebi hep bu tür durumlar. Yani diyetisyenler mesleğinin gerekliliğini yapıyor amenna lakin diyetisyenlerin verdiği liste benim hayatıma hiç mi hiç uymuyor. Listede bulunan şeyleri alabilmek maaşımın tamamını götürüyor, alıpta yiyebilmek ise moralimin tamamını çökertiyor. Çünkü pahalı şeyler almak, diyetisyenlerin önerdiği sağlıklı şeyleri yiyip te hiç doymamak benim yaşantımı inanılmaz etkiliyor.

Ben çayı şekersiz içemem ve alışamam, makarnanın pilavın verdiği hazzı hiç bir yapay besinden alamam, Ara öğünlerim ana öğünlerim yoktur benim, vücut saatim bana ye dediği zaman yerim, uyu dediği zaman yatar uyurum. Kulakların çınlasın Mandra Filozofu…(Laf aramızda Müfit Abi sanki filmlerinde hep beni ve yapmak istediğimi hayallerimi anlatıyor gibi geliyor bana) Sağlıklı ve diyetli beslenmeyi bir kaç hafta deniyorum ama nafile. Belli bir zaman sonra, beynim bedenim beni eski şişman ve sempatik hayatıma geri döndürüyor.

Ben Neden Zayıflayamıyorum
Mandıra Filozofu Filminden Bir kesit

Ben Neden Zayıflayamıyorum Hezeyanları

Velhasıl değerli dostlar, Kendi kendinizin diyetisyeni olun ben hala başarabilmiş değilim ama çalışmalarım devam ediyor. Ben Neden Zayıflayamıyorum isimli iç sesimin bana düşündürdüklerini, zayıflama hezeyanlarımı yazmak ve sizinle paylaşmak istedim. Benim gibi büyük bir kitlenin olduğunu da tahmin edebiliyorum.

Yukarıda yazdıklarım tamamen kendi iç sesimin yazıya dökülmüş hali, başımdan geçenlerin bir özetidir. Sizde benim gibiyseniz lütfen yorumlarda yaşadıklarınızı benimle paylaşınız. Peki siz Neden Zayıflayamıyorsunuz var mı bir cevabınız? Yok eğer diyorsanız ki “sana iyi bir diyetisyen denk gelmemiş felanca isime git seni zayıflatsın”diyorsanız o tavsiyelerinizi de alırım.

Şimdilik hoşçakalın, sağlıklı kalın, mutlu kalın, Demet Akalın, İbrahim Kalın…Kalın işte bi şekilde:)))

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Wordpress olan bu sitenin, dışı Safir Tema'ya, içi ise ©Muzaffer Çevik'e aittir. İzinsiz, kaynak gösterilmeden hiçbir bilgi kullanılamaz.