Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Yada Yoldan Çekil

19.01.2024
80
REKLAM ALANI
Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Yada Yoldan Çekil

Mümin Sekman’ın ilk kitabı Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Yada Yoldan Çekil isimli kitapta yazar Mümin Sekman, “Ben yaşamak üzerine düşünmeyi ve düşünerek yaşamayı meslek olarak seçmiş biriyim” diyor. Okuma konusunda oldukça bencil olan ve kitap seçmede çok kararsız kalan biri olarak ben, bu kitabın 39. baskısını kısa bir zamanda okudum.

Her okuduğum kitaptan sonra kitap hakkındaki düşüncelerimi Kitap bölümüne yazarak bir anlamda kendi dijital arşivimi ve günlüğümü de oluşturmuş bulunuyorum. Kişisel gelişim ve başarı üzerine yazılmış olan kitap türleri arasında olan, yazar Mümin Sekman’a ait “Ya bir yol bul ya bir yol aç yada yoldan çekil”  isimli kitabı, yazarın da dediği gibi bir kere okumayla anlaşılmayacak kadar yoğun tavsiyeler ve başarı notları içeriyor.

Kişisel gelişim kitapları okumayı sevdiğim kitaplar arasında bulunuyor. Ama öyle ağır bir dili olmayan, anlaşılması zor olan ve sürekli teorik tavsiyelerde bulunan kişisel gelişim kitapları hoşuma gitmiyor. Ayrıca yabancı yazarların yazdığı kişisel gelişim kitapları da bizim yaşayış geleneklerimizle çoğu zaman çelişiyor. En azından bana öyle geliyor. Bizde kavga sebebi olacak bir söz yabancılarda gayet sıradan bir durum oluyor. Bu yüzden Türk yazarların bize göre yazdığı kitapları okumayı seviyorum.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Kitabın İçinde Hangi Başlıklar Var?

Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Yada Yoldan Çekil

• Başarılı olmak öğrenilebilir mi?
• Başarının etapları: Başarının 7 temel adımı nedir?
• Başarının zihinsel tasarımı: Başarının iç mekanizması nasıl çalışıyor?
• Kendinden başlamak: Kimim, potansiyelim ne ve ne istiyorum?
• Hayat amacını belirlemek: Neyi Başarmalı?
• Yol Haritası çıkarmak: Nasıl Başarmalı?
• Eyleme geçmek: Nereden başlamalı?
• Süreci yönetmek: İşleri nasıl yürütmeli?
• Sonuç almak: Sonuçları nasıl yorumlamalı?
• Başarı için pratik stratejileri nasıl geliştirmeli?
• Her son yeni bir başlangıçtır!

Bu Kitap Hayatımı Değiştirir mi?

Kitabı anlamanız için bence de iki kere okumanız gerek yada bir kere okuyacaksanız bol bol not alıp sindire sindire okumanızı tavsiye ederim. Ben iki kere okuyanlardanım, çünkü bahsettiğim bu kitap, başarıyı yakalamak isteyenler ve kendine bir yol haritası çizmek isteyenler için uygulamalı bir kitap niteliğindedir.

Yani diğer bir anlamda kitabı bitirip hayatınıza tatbik etmez ve başarı yolunda başarısızlıklarınıza rağmen mücadeleyi yarıda bırakır pes ederseniz kitabı boşa okumuş olursunuz. Kitabı bitirdikten sonra ardınıza yaslanıp süper bir gücün veya sihirli bir değneğin size başarı getireceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz…

Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Yada Yoldan Çekil

“Planla, Uygula, Korkma, Başaramazsan asla pes etme”

Mümin Sekman benim anladığım kadarıyla bu kitapta Planla, Uygula, Korkma, olmazsa Pes etme, yeniden dene metodunu okuyuculara aşılamaya çalışmıştır. (En azından benim kitaptan anladığım bu)

Göz ucuyla kitabı inceleyerek yorum yapacaklar ve içindeki maddeleri okuyup tatbik etmeyecekler boşuna zaman harcamasın derim. Az öncede belirttiğim gibi Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Yada Yoldan Çekil isimli kitap gerçek anlamıyla yaşayarak uygulamalık ve hayata tatbik edilmelik bir kitaptır.

Kitabı okudukça anlıyorsunuz ki; Yazar Mümin Sekman kitaba çok önem vermiş ve tabiri caizse başarının sırlarını adeta satır satır anlatmıştır. Unutmadan şunuda belirtmeliyim Yazar Mümin Sekman’a ön yargılıysanız bu kitap yine size göre bir şey değil.

Kitabı bir ilaç gibi düşünün, kullanacağınız bir ilacın reçetesini kimin yazdığına bakarak mı kullanıyorsunuz? Sizi ilgilendirin reçeteyi kimin yazdığı değil, reçetenin içeriğinde ne yazdığıdır. İşte kitaba da bu gözle bakmanızı isterim.

Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Yada Yoldan Çekil

Başarı Koç’u Mümin Sekman’nın Başarı Haritası Kitabı

Yazar Mümin Sekman, “Ya bir yol bul ya bir yol aç yada yoldan çekil” isimli kitabın arkasında aslında bir kaç satırla kitabı gayet iyi özetlemiş;

Kitabın Arka Kapağında; Hayatın yönünü ve yolunu arayanlara, çıkmaz sokağa girmiş olanlara, kim olduğunu ve ne istediğini bilmek isteyenlere kılavuzluk edecek bir başarı haritasıdır.

Ya bir yol bul ya bir yol aç yada yoldan çekil isimli kitabı okurken bence yanınızda bir not defteri bulundurun ve önemli şeylerin altını mutlaka çizin. Bir çırpıda kitabı okumanızı istemiyorum, bir ders kitabı gibi kendinizi sınayarak okumanızı istiyorum.

Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Yada Yoldan Çekil

” Bu şehirde senin daha başarılı olabileceğine inanan biri var!”

Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Yada Yoldan Çekil

Son olarak Yazar Mümin Sekman’ın da kitabın sonunda okuyucularına ilettiği ricayı sizinle paylaşarak yazıma son vermek istiyorum diyor ki; Bu kitabı beğendiyseniz, gerçekten ama gerçekten beğendiyseniz, zeki ama ekonomik durumu iyi olmayan genç bir insana bir tane hediye eder misiniz? Hediye kitabın ilk sayfasına ” Bu şehirde senin daha başarılı olabileceğine inanan biri var!” diye bir mesaj da yazıp, kimden geldiğini anlamayacağı şekilde ona ulaştırabilir misiniz?

Unutmayın Her şey aranızda bir sır olarak kalmalı, kontrolü sadece sizde olan bir sır!

Değerli kitap kurtları, okumaktan zevk aldığım “Ya bir yol bul ya bir yol aç yada yoldan çekil” isimli kitabı başarı yolunda azimle ilerlemek isteyen arkadaşlar için şiddetle tavsiye ediyorum.

Mümin Sekman Kimdir?

Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Yada Yoldan Çekil

Mümin Sekman kişisel gelişim ve sosyal başarı türünde kitapların yazarıdır.

İstanbul’da doğan yazar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ama hukuk alanında hiç kariyer yapmadı. Başarılı insanları inceleyip, nasıl başardıklarını analiz edip, başarılı olmak isteyenlere anlatmayı meslek ve misyon olarak seçti. ‘Başarılı olmak öğrenilebilir ‘düşüncesini yaygınlaştırmaya çalıştı.

Bir dönem Çocuklar Duymasın dizisinin senaryo danışmanlığını da yapan yazar, Kişisel Gelişim Merkezi’nin (Kigem.com) kurucusudur. Kigem.com Türkiye’nin kişisel gelişim içerikli ilk internet sitesidir ve Türkiye’de “Beyin Haftası”kutlamalarını yürütmektedir.

Türkiye’de ‘kişisel gelişim uzmanı’ titrini kullanan ilk kişi olan Sekman, The Success Think Tank’ın da kurucusudur. Yazar dünyanın metrekaresine düşen başarıl insan sayısını artırmayı kişisel misyonu saymaktadır.

Mümin Sekman Kitapları

Yayınlanma sırasına göre eserleri:
 1. Ya Bir Yol Bul, Ya Bir Yol Aç, Ya da Yoldan Çekil.
 2. Kesintisiz Öğrenme
 3. Türk Usulü Başarı
 4. Başarı Üniversitesi
 5. Kişisel Ataleti Yenmek
 6. Çevik Şirketler
 7. Her Şey Seninle Başlar.
 8. Her şey Seninle Başlar 9+
 9. Limit Sizsiniz.
 10. Her Şey Beyinde Başlar.

Bu kitaplardan başka, sıfırdan zirveye çıkanların başarı öykülerinin anlatıldığı ‘İnsan İsterse: Azmin Zaferi Öyküleri’ kitap dizisinin danışmanlığını yapmaktadır.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  Wordpress olan bu sitenin, dışı Safir Tema'ya, içi ise ©Muzaffer Çevik'e aittir. İzinsiz, kaynak gösterilmeden hiçbir bilgi kullanılamaz.