WordPress Tema Sahtekârları

1
1257
Wordpress Tema Sahtekarları
Wordpress Tema Sahtekarları

Sizde “Temazede” misiniz?

WordPress Tema Sahtekarları isimli başlık hayli zamandır aklımdaydı. Çünkü Bu konuda canı yanmış biri olarak bu durumu yazma gereği hissettim. İnanıyorum ki benim gibi bir çok temazede bu durumdan muzdarip.

İşin tuhaf yanı ise böylesi sahteraklara bir yaptırım uygulanamıyor, hukuki bir yol bulanamıyor ve ödenen miktarlarda geri alınamıyor. Kısacası hayal kırıklığı ve kızgınlığınızla baş başa kalıyorsunuz.

Başta da söylediğim gibi WordPress Tema Sahtekarları hemen hemen hep aynı yöntemi kullanıyor ve bir sürü umudu olan iyi bir şeyler yapmaya çalışan paylaşımcıları ağlarına düşürüyorlar.

Hemen belirmek isterim, bu yazımda sahtekarlık yapan veya dürüst olan her hangi bir firmanın isminden ve sitesinden bahsederek olumsuz bir yönlendirme yapmayacağım.

WordPress Tema Sahtekarları’ndan nasibini almış biri olarak sadece bu sahtekarların özelliklerini saydığımda siz zaten hemen onların kim olduklarını tahmin edeceksiniz.

Şunu da belirtmeliyim ki yazımda son derece objektif olacağım, çünkü ben WordPress Tema Sahtekarları gibi olmayacağım.

Wordpress Tema Sahtekarları
WordPress Tema Sahtekarları

Her şey tertemiz bir hayalle başlıyor…

İnternette her gün saatlerce geziyor, hoşunuza giden yada gitmeyen bir çok şeylerle karşılaşıyorsunuz. Derken aklınıza “neden bende bir site, blog veya e-ticaret sitesi” açmayayım ki gibi bir fikir geliyor.

“Fenamı olur hem güzelce paylaşımlar yapsam hem de üç beş kuruş kazansam” gibi bir düşünceye sahip oluyorsunuz. Sonunda “neden olmasın ki deyip” bismillah işe başlıyorsunuz.

Zaten alt yapınız var, blogger, youtuber, webmaster gibi bir çok terimden haberdarsınız, hayalinizde bunlar gibi olmak ve para kazanmak var.

İnternet aleminden takip ettiğiniz kişilerden de gerekli ilhamı almışsınız, yapabileceğinize inanıyorsunuz, geriye sadece cüzi miktarlar vererek site açma icraatı kalıyor.

Her şeyde olduğu gibi yine Google abiye danışıyor ondan fikirler almaya başlıyorsunuz. İşin içinde para olunca Adsense Reklamları ve bir web sitesi ihtiyacı ortaya çıkıyor. (özel reklam alma işi de ekstra bir hayal)

Anlıyorsunuz ki site şart. En kolay tema kullanımlarından biri olan wordpress hemen karşınıza çıkıyor.

Hosting, domain derken tahmini 150 tl cebinizden çıkıyor.

(Tabi ilk yıl 20 tl olan domain ücretinin 2. yılında 42 tl olacağını da bilmenizi isterim) Geriye kalıyor kolay kullanımlı şık bir wordpress tema İşte geldik yazımızın en can alıcı noktasına…

Lütfen dikkatlice okuyunuz. (bunlar bizzat başımdan geçenler)

WordPress Tema Sahtekarları Merhaba…

Google arama motoruna “WordPress Tema” yazdığınızda karşınıza, hepimizce malüm belli başlı isimleri olan siteler çıkıyor.

Neden? Çünkü bu sözde tema uzmanı sahtekarları öyle bir seo çalışmaları yapmışlar ki nereye wordpress yazsanız karşınıza dikiliveriyorlar.

Seo işiyle o kadar çok uğraşmışlar ve o kadar yatırım yapmışlar ki, arama motoruna “WordPress Tema” der demez hemen;

“Ucuz tema, kolay tema, şık tema, ücretsiz destek, 24 saat iletişim, muhteşem responsive tema, wordpress theme, wordpress template, birbirinden şık yüzlerce tema, bir saatte hazır site, kolay kurulum” gibi cezbedici sloganlarla karşınıza dikiliyorlar.

Bazıları İstisna…

Burada belirtmeliyim ki dürüst çalışanlar elbette var, zaten dürüst çalışan bir firma ile sahtekar bir firmayı ayırt edebilirsiniz.

Dürüst firma ile sahtekar firmaların çalışma sitilleri farklıdır. Ama siz kimin dürüst kimin sahtekar olduğunu bazen kazıklandıktan sonra öğrenirsiniz…

Bu arada bende makalemi %100 seo uyumlu yazarak anahtar kelimemi “WordPress Tema” olarak ayarladım ki bunlarla anladıkları dilden mücadele edeyim.

Ayrıca belirtmeliyim ki; Google arama motoruna “WordPress Tema” yazdığınızda karşınıza her site sahtekar değildir, aşağıdaki maddeleri okuyunca bu konuyu daha iyi anlayacaksınız.

Wordpress Tema
WordPress Tema

Her şey satana kadar…

Evet değerli dostlar yazımızın buraya kadar olan kısmında kirlenmemiş masum hayallerimizden, helal yoldan para kazanma ihtiyacımızdan ve de bu hayallerimizi baltalayan WordPress Tema Sahtekarları’nın varlıklarından bahsettik.

Yazının bundan sonraki kısmını ilgi ile okumanızı tavsiye ederim. Zira sahne sırası WordPress Tema Sahtekarları’nın…

Başta da belirttiğimiz gibi türlü cezbedici sloganlarla karşımıza çıkan WordPress Tema Sahtekarları, öncelikle kendilerine şık bir site tasarlamış ve içine de kodlarını kırdıkları, değiştirdikleri ve evrime uğrattıkları tüm site şablonlarını vitrinlerine yerleştirmiş bir şekilde sizi bekler.

Bazıları ise sizi kampanyalarla karşılayabilir, “ücretsiz hosting, haber botu ve yüzde yüz seo uyumlu site” gibi kampanyalar.

Masum temazede bunlara kanarak demo’sundan beğendiği en uygun temayı seçtikten sonra, aklındaki soruları sormak ve ödeme yapmak için iletişim numarasını aradığında, karşısına tatlı dilli bir müşteri temsilcisi çıkar.

Benzetmek gibi olmasın bunların telefon dolandırıcılarından hiç bir farkı yoktur. Tek fark telefon dolandırıcısı yakalanır ve bir ceza alır fakat bunlar yakalansa bile ceza almaz.

Referansları Mutlaka Arayın

WordPress Tema Sahtekarı müşterinin her istediğine evet diyerek, bir kaçta referans göstererek ödemenizi alır. Burada önemli olan bir konuda mutlaka referanslarından bir kaçını arayın ve güvenilirlik teyidi alın.

Hosting ve FTP şifrelerinizi alan temacı 20 dakka gibi kısa bir sürede sitenizi kurar elinize verir.

Siz icraata başladığınızda ise sitede bir çok şey istendiği gibi gitmez, menülerde, panellerde ve tamalarda hatalar başlar.

Eee kim yapacak bunları, tekrar temacı aranır fakat nafile, ya telefona çıkmaz yada burası satış bölümü, lütfen destek bölümüne mail atınız gibi şeyler söyler. Sanki 100 kişi çalışıyormuş gibi kurumsal bir hava verir kendine.

Genelde telefonda bir dakikada anlatacağınız ve izah edeceğiniz bir hatayı, sayfalar dolusu destek paneline yazarsınız fakat bir türlü çözüm bulamazsınız.

Cevaplar hep klasiktir;

*Kontrol ettik temamızda bir sorun yok, sunucunuzla iletişime geçin.

*FTP’niz hata veriyor.

*Admin şifrenizle ve kullanıcı adınızla tekrar girin düzelir.

*CSS hata veriyor temanızı güncelleyin.

*Bileşenlerde WordPress ten kaynaklanan bir hata var.

gibi gibi gibi…

Sonuç ??? Telefon irtibatı kesilir, sözüm ona destek biriminden fırça yemeler başlar, (çünkü sürekli sorgulayan ve meşgul eden kişi istenmeyen müşteridir) hosting ve temacı arasında gidip gelmeler yaşanır, sinirler gerilir ve bir kaç ağıza alınmayacak küfürler eşliğinde, umutlarla birlikte temada sanal çöplükte yerini almış olur.

Sonuç…; Hüsran ve aldatılmışlık…

Wordpress Tema
WordPress Tema

WordPress Tema Sahtekarları ve Özellikleri

Umarım buraya kadar bir şeyler anlamışsınızdır. Benim gibi başınızdan geçtiyse anlamamanız mümkün değildir zaten. Şuan 5 sitem var hepsi ayrı firmalardan alınmış, 4 sitem çöpte en sağlam siteme de bu yazıyı yazıyorum.

Değerli dostlar sonuç olarak hem kendi yaşadıklarımdan hem de bu işin duayenlerinden aldığım bilgiler ışığında, aldatılmamanız için WordPress Tema Sahtekarları’nın özelliklerini maddeler halinde sıralayacağım.

Lütfen sizde temiz bir paylaşım adına ve yayınlayacağınız umut dolu siteler aşkına bunlara dikkat ediniz.

Dolandırıcılara Karşı Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. Tema satan bir sitede telefon numarası yoksa ve iletişim bilgileri sağlıklı değilse uzak durunuz.
 2. Telefon numarası var fakat aradığınızda lakayt konuşuyor size abiciğim, kardeşim, gibi sokak ağzı kullanıyor tekrar tekrar aradığınızda ise size kızıyor ve hakarete varan sözlerle hitap ediyorsa yada sizden sıkıldığını konuşmasına yansıtıyorsa irtibatı kesin.
 3. Sözünde durmuyorsa yani 2 gün sürecek bir işi 1 hafta olmasına rağmen geciktiriyorsa (mazeretsiz) sizi önemsemiyordur uzak durun.
 4. Yaptığı işin ücretini alıp faturalandırmıyorsa yada buna dair bir belge vermiyorsa ki bu belge önemlidir, (hakkınızı hukuki yoldan arayacağınızda bu belge gerekli olacak) uzak durun.
 5. Kurumsal bir firma değilse kendi ismini gizliyorsa, örneğin telefonda kendisine mesut bey denmesini istiyor fakat havale istediği adresteki isim başka bir isim çıkıyorsa bu şüpheli bir durumdur.
 6. Belirlenmiş mesai saatleri içinde Telefonla irtibat kuramıyorsanız ve sürekli destek bölümüne yazınız gibi yönlendirmeler arıyorsanız, buda sakıncalı bir durumdur. Örneğin her hangi bir bankayı aradığınızda müşteri temsilcisi illaki vardır. Eğer kimseye ulaşamıyorsanız bu banka için şüpheli bir durumdur.
 7. Temayı satın almadan önce tema hakkındaki yapılacakları ve size sunulan hizmetleri mutlaka okuyunuz. Tema satışı bittikten sonra yapılan işlerle tema satıcısının satış öncesi size vaat ettiği maddeleri ve işi karşılaştırınız.
  Örneğin kampanyada bedava haber botu yazıyor ve sizin aldığınız temada haber botu yok veya çalışmıyor, bu durum bir sahtekarlık göstergesidir.
 8. Satın aldığınız tema hakkındaki sorularınız için arayacağınız telefona bakın kimsenin olmaması, bu konuda size geri dönüş yapılmaması. Bu durumda tema satıcısı home ofis iş yapıyordur yada ek iş olarak bu işle uğraşıyordur.
  Kurumsal disiplini ve çalışma saatleri olmayan, adres belirtmeyen bu kişilerden uzak durun.
 9. Tema satın almadan önce varsa referanslarına bir bakın (genelde vermezler) ve onlarla irtibat kurun. Örneğin bu tema satıcısı x bir firmaya tema satmışsa o firmaya telefon edip tema satıcısı ve hizmetleri hakkında bilgi ve tavsiye alın.
 10. Kurumsal firmalarla iş yapın. Evet bu durum pahalı olabilir lakin bir sahtekar bir tema satıcısı sizi daha fazla zarara uğratabilir.
 11. Son olarak wordpress Tema sahtekarlarıyla ilişiğinizi keser kesmez, site ve FTP şifrelerinizi hemen değiştirin.

Merdiven Altı Web Site Dolandırıcıları İçin STK Şart

Değerli arkadaşlar sütten ağzı yanmış bir kardeşiniz olarak kendimce tahliller yapıp tecrübelerimi paylaşmak istedim.
Benim aklıma gelmeyen fakat sizin yaşadığınız durumlar varsa lütfen yorum bölümüne yazınız veya bana mesaj atınız.

Eğer hakkınızı hukuki yollardan aramak isterseniz en yakın savcılığa başvurmalısınız. (“Amaan bunlarla kim uğraşacak Allah belalarını………sin” dediğinizi duyar gibiyim)

Durun!!! Bu gidişe dur demenin bir yolu daha var…Tabiki bu alanda dernekleşmek veya bir platform kurmak. Örneğin benim hayalimde olan İnternet ve Blog Yazarları Derneği gibi bir STK kurmak ve bu mağduriyetleri sesli bir şekilde gündeme getirmek olabilir.

Daha fazla arkadaşımızın mağdur olmaması ve WordPress Tema Sahtekarları’nın haram saltanatlarının son bulması için lütfen bu yazıyı paylaşmayı unutmayınız.

Her şey temiz bir internet için…

WordPress Tema Sahtekarlarına dur deyin, araştırın, sizde temazede Olmayın…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz