Ümraniye Millet Bahçesi Hakkındaki Tüm Detaylar

1
662

Ümraniye’de oturan biri olarak Ümraniye Millet Bahçesi hakkında çok detaylı bilgiye sahip değildim, çok önceden ziyaret etmeli ve çekim yapmalı ve detaylı bir makale yazmalıydım  lakin kısmet bugüne imiş.

Daha öncede Nakkaştepe Millet Bahçesi hakkındaki makalem ve videom sizler tarafından baya bir ilgi görmüştü. Millet bahçeleri hakkındaki ikinci makalemi de Ümraniye Millet Bahçesine ayırdım.

Nakkaştepe Millet Bahçesi hakkındaki Üç Köprüyü Aynı Yerden Gören “Nakkaştepe Millet Bahçesi” başlıklı makaleme BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir yandan da ziyaret etmeyişimin sebebi Millet Bahçesinin henüz tamamlanmamış olmasıydı. Ufak tefek yapım çalışmaları devam ediyor ama bittiğinde daha da işlevli ve güzel olacağına eminim.

Ümraniye Millet Bahçesi’nin Tarihi Gelişimi

Eskiden İnkılap mahallesi sınırları içerisinde kalan millet bahçesi 2007 yılında 14 Mahalle’nin 37 mahalleye bölünmesiyle Saray mahallesi sınırları içerisinde kaldı.

Çok eski yıllarda Millet Bahçesi’nin bulunduğu alan Orman Bölge Müdürlüğüne ait Hacegân Ormanı olarak bilinmekteydi. Mahalle sakinlerinin sık kullandığı Hacegân Ormanı, yine mahalle sakinlerinin ufak tefek odun ihtiyaçlarını karşıladıkları kimi zamanda yine mahalle sakinlerinin piknik yaptıkları bölge olarak varlığını sürdürmekteydi.

Ümraniye Hacegân Hatıra Ormanı Eski Görüntüsü

Ümraniye Mesire Alanı İlgi Odağıydı

2011 yılında Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Ümraniye Belediyesi’ne tahsis edilen Hacegân Ormanı, Ümraniye Belediyesi tarafından büyük bir projeyle dönüştürülerek yeni ismi olan Ümraniye Mesire Alanı olarak hizmet vermeye başladı.

İlk zamanlarda halkın büyük ilgisine mazhar olan Ümraniye Mesire Alanı İstanbul’un dört bir yanından gelen köy derneklerine de ev sahipliği yaptı. Herkesin ilgi alanıydı çünkü İstanbul’da o zamanlar böyle piknik alanına rastlamak pek mümkün değildi olsa bile Ücretliydi.

Ümraniye Mesire Alanı Giriş Kapısı

Ümraniye Mesire Alanı’nın ücretsiz olması, mangal ve ateşin serbestçe yakılması, Umumi ve bakımlı tuvaletlerin, mescidlerin bulunması, yer yer suların aktığı çeşmelerin bulunması, yüzlerce piknik masasının olması adeta şehrin içinde olması en cezbedici özelliklerinden birisiydi.

Bu yüzden binlerce insan hafta sonu olduğunda hınca hınç Ümraniye Mesire Alanını dolduruyordu. Mangal dumanları, İnsan sesleri ve dahi ayrı ayrı yöresel halaylara eşlik eden davul zurna sesleri adeta ormanlık alanını inletiyordu. Yani işin aslı kafa dinlemeye piknik alanına gelmek anlamsızdı😊)

Millet Bahçeleri Projesi ve Türkiye’nin İlk Millet Bahçesi

Tarihler 2018 yılını gösterdiğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesinde AK Parti’nin Seçim Beyannamesi Toplantısında müjdelediği ‘Millet Bahçeleri Projesi’ şekillenmeye başladı. Bu beyannameyle birlikte Millet Bahçelerinin çalışmalarına başlangıç verilmişti artık.

Millet Bahçesi Projesi

Dönemin AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Millet Bahçeleri Projesi’nin detaylarını şöyle anlattı:

“Millet Bahçeleri Projesi, şehirlerdeki stat durumunda bulunan alanların aslında tekrar şehirlilere sunulmasını amaçlıyor. Şehirlerimiz açısından önemli bir proje. İnsanların bir arada vakit geçirebileceği, birtakım etkinliklerin düzenlenebileceği, aynı zamanda şehrin akciğerleri olarak adlandırılabileceğimiz yeni yeşil alanlara ulaşmak anlamını da taşıyor. Türkiye’de bu proje ile birlikte iller belirlendi. Şehirlerin de sayısı git gide artıyor, çünkü bütün şehirlerin böyle bir talebi olmaya başladı.

İlk Millet Bahçesi Baruthane Millet Bahçesi

İşte bu söylem ve beyannameyle başlayan Millet Bahçeleri bir bir oluşmaya başladı. İlk defa İstanbul’da açılan Türkiye’nin ilk Millet Bahçeleri Başakşehir, Kayaşehir, Hoşdere, Çırpıcı ve Baruthane Millet Bahçelerinin açılışı toplu bir törenle 2018 yılında hizmete girdi. 8 Kasım 2018 yılında açılan İlk Millet Bahçesi Baruthane Millet Bahçesi oldu.

Baruthane Millet Bahçesi

Türkiye’nin İlk Doğa Dostu Millet Bahçesi

Tarihler 2019 Ağustos ayını gösterdiğinde her şeyi ile baştan sona yenilenen ve “Türkiye’nin İlk Doğa Dostu Millet Bahçesi” konseptiyle Ümraniye Millet Bahçesi hizmete girdi.

Yeni yüzüyle hizmete giren Ümraniye Millet Bahçesi eski günlerde olduğu gibi yine gözde bir yer olmayı sürdürdü. Ancak eski mangal yakmalar, semaver tutuşturmalar, halaylar, horonlar millet bahçesinin güncellenmesiyle birlikte tarihe karıştı diyebiliriz.

Ümraniye Millet Parkı

Bu günlerde son rötuşlarında yapılması ile birlikte, İstanbul’un en gözde Millet Bahçesi olan Ümraniye Millet Bahçesi Ümraniye Gezilecek Yerler arasında da yerini aldı diyebilirim.

Evimin buraya yakın olması hasebiyle Ümraniye Millet Bahçesi’nin yapım aşamalarına birçok kere şahit oldum. Özellikle Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım Bey’in Ümraniye Millet Parkı ile yakından ilgilendiğine defalarca şahit oldum diyebilirim. (Piknik yaparken birkaç kere karşılaştık😊))

Ümraniye Millet Parkı Hakkında Merak Edilenler

Uzun zamandır Ümraniye’de oturan biri olarak, acaba Ümraniye Nasıl Bir Yer diye merak edenler için, bu makaleyi kaleme almayı uygun gördüm sadece bu makaleyle kalmadım bir de Ümraniye Vlog tarzında sizin için detaylı bir Millet Bahçesi videosu da çektim.

Makale ve çekeceğim video öncesi internette araştırma yaptığımda gördüm ki birçok kişi Millet bahçesi hakkında sorular sormuş. Ben de tüm soruları toparlayarak hepsine cevap vermek istedim nihayetinde elime mi yapışır dedim. Makalemin sonunda bu soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Ümraniye Millet Bahçesi

Ümraniye’deki Millet Bahçesinde Neler Var?

Ümraniye Belediyesi tarafından 330 bin metrekare alana yapılan ve yeşilliğiyle ilçeye yeni bir görüntü katan ayrıca Ümraniye Tanıtım anlamında prestij çalışması özelliği bulunan Ümraniye Millet Bahçesinde;

Yürüyüş ve koşu parkurları, bisiklet yolu, çocuklar için oyun alanları, voleybol sahaları, yapay şelale ve ayrı ayrı lokal masalar bulunmaktadır.

Ayrıca Ümraniye Millet Bahçesi’nde;

 • 2700 metre koşu parkı
 • 7 adet oyun alanı
 • 1 adet basketbol sahası
 • 2 adet futbol sahası
 • 2 voleybol sahası
 • 1000 araçlık otopark-otomatik kontrol sistemi
 • Kafeteryalar
 • 2700 metre bisiklet yolu bulunuyor.
 • Ağaçlandırma ve bitkilendirme
 • ışıklandırma
 • 16 adet erkek WC
 • 16 adet bayan WC
 • 4 adet engelli WC
 • Ücretsiz internet hizmeti
 • 24 saat izlenebilen güvenlik kamera sistemi
 • Kaya bahçesi gibi özel tasarım peyzaj düzenlemeleri
 • Yaşlı ve engelli vatandaşları taşıyacak çevre dostu araçlar
 • Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek olan doğalgaz ile çalışan ve tek seferde yüzlerce ailenin mangal yapılabilmesine imkân sağlayan barbekü alanları bulunuyor.

Ümraniye Millet Parkı Hakkındaki Sorular ve Cevapları

Soru: Ümraniye Millet Bahçesi Nerede?
Cevap: İstanbul Anadolu Yakasında Ümraniye Saray Mahallesindedir. Açık adresi şöyledir; Saray Mahallesi, Küçüksu Caddesi No:2010, 34768 Ümraniye/İstanbul

Soru: Millet Bahçesi Ücretlimi?
Cevap: Hayır tamamıyla ücretsiz üstüne üstlük internet bile bedava daha ne olsun.

Soru: Mangal Yakmak Yasak mı?
Cevap: Mangal, semaver vb. şeyler yakmak yasak ancak Doğalgazla çalışan mangal pişirme yerleri var kendiniz pişirebilirsiniz bunun için sıra numarası almalısınız. Mangal ücreti bir kilo et kızartma fiyatı 4 TL sebze ise 2 TL dir.

Soru: Millet Bahçesi açık mı?
Cevap: Her gün açık. Millet Bahçesi Pandemi dolayısıyla 09:00-19:00 arası açık (Kısıtlama Saatlerine göre değişim gösterebilir) Pandemi öncesi çalışma saatleri ise 09:00-23:00 arası açıktır

Soru: Ümraniye Millet Parkı İletişim Numarası ne?
Cevap: Telefon: (0216) 443 56 00

Ümraniye Millet Bahçesi Park içi Taşıtları
Ümraniye Millet Bahçesi Çocuk Oyun Parkuru

Soru: Ümraniye’deki Millet Bahçesine Nasıl Gidilir?
Cevap: Ümraniye millet Bahçesinden Geçen Otobüsler; 11H Ayrıca Ümraniye Metrosuna binilerek Ümraniye Yaman evler durağında inilir, sonra Ümraniye’den, Ümraniye Cezaevine giden minibüslere binildiğinde Millet bahçesinin önünde inebilirsiniz.

Ümraniye İnkılap Minibüslerine binerseniz Ümraniye Akyaka AVM durağında inerek 200 metre kadar yürüme mesafesiyle ulaşabilirsiniz. Beykoz Tarafından gelecekler yine 11H İETT otobüs hattını kullanabilirler.

1 Yorum

 1. otopark 2 saati doldurana ücretli hale getirdiler, artı içeride pek çok alanda vale yazıyor, yani sizi mecbur bırakıyorlar, özellikle kalabalık bir günde. doğrusu millet bahçesinde anlam veremediğim bir olay..
  mesire zamanlarını özledim, sık sık giderdik. evet bazen kalabalık çalıp oynuyordu ama mesire o kadar büyük ki illa tenha bir yer bulunuyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz