Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han’ı Bir de Kızından Dinleyin…

0
825

Muhteşem Açık Hava Mezar Müzesi, Sultan II.Mahmut Haziresi‘nde türbesi bulunan Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han‘ı kızından dinlemek apayrı bir zevkti.

Uzun zaman önce Murat Bardakçı’nın Habertürk Tv’de hazırlayıp sunduğu tarihin arka odası isimli programın tiryakisiydim. Bu programda bir çok tarihi gerçeklerin aktarılması ve kitap incelemelerin yapılması oldukça ilgimi çekiyordu.

Tarihin Arka odası programında, Murat Bardakçı, Erhan Afyoncu, Nurhan Atasoy gibi isimlerin olması harika bir içerik çıkartıyordu ayrıca birde İlber Ortaylı gibi konuklarında programa davet edilmesi muhteşem bir katkı oluyordu.

Ayrıca bu programda tarih üzerine çıkan kitapların tanıtılması, incelenmesi ve tavsiye edilmesi programı dahada kaliteli bir boyuta taşıyordu.

Bazı kitaplardaki yanlış bilgiler, korsan baskılar ve ciddi tarihi hatalar bu programda deşifre ediliyordu. Program neden kaldırıldı hala anlayabilmiş değilim iyi ve faydalı bir programdı. (Belkide iyi ve faydalı bir program olması, programın kaldırılış sebeplerinden biri olabilirdi :))

Sultan Abdülhamid Han’ı Tanımak ve Anlamak

Neyse sözü fazla uzatmayayım Sultan Abdülhamid Han‘ı tanımak her zaman ilgimi çekmiştir. Fakat malum bir çok kitap bu konuda yazı kaleme almış ama hiç birine güvenemiyorum. bir çok kitap yazılıyor fakat yine bir çok kitap duyumlara dayanarak yada  kaynak göstermeyerek yazıldığı için benim içime sinmiyor.

Tarihin Arka odasında o gün Sultan Abdülhamid’in kızı Ayşe Sultanoğlunun hatıratlarını kaleme aldığı “Babam Sultan Abdülhamid Han” isimli kitabın tavsiyesini görünce tamam işte benim kitabım bu dedim.

programın yapımcısı ve sunucusu Murat Bardakçı’nın bu kitap için en gerçekçi bilgileri içeren tek kitap olarak bahsetmesi, bu kitabı hemen almak istediğim kitaplar listesine ekletti. Abdülhamid Han’ı kızından daha yakın ve detaylı kim anlatabilirdi ki zaten…

Kitabı listeme aldım almasına da üşengeç ve ataletli bir hayat yaşadığım için bir türlü fırsatı bulup da alamamıştım. Nihayetinde çok sevdiğim ve değer verdiğim arkadaşım Asım, sen seversin böyle kitapları diyerek kitabı bana hediye etmesi, Yıldız Sarayından bir oda almış gibi sevindirdi beni. Laf aramızda bayılıyorum böyle kitap hediye edenlere…

Bugün Öğrendim ki;

Sultan Ayşe Osmanoğlu

Hediye aldığım bu kitap bana Sultan Abdülhamid Han’ı daha yakından tanıma fırsatı sundu. Allah rahmet eylesin Merhume Ayşe Sultan öyle detaylı ve güzel anlatmış ki babasını, onun sayesinde, Abdülhamid Han’ı hem hükümdar olarak, hem kumandan olarak, hem bir eş olarak hem de bir aile babası olarak ilk defa bu kadar detaylı tanıma fırsatı buldum.

Şiddetle bu kitabı size öneriyorum, okuduğunuzda kendinizi adeta sarayın içinde bulacak ve kendinizi Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han’ın ailesinden biriymiş gibi hissedeceksiniz.

Bu vesile ile Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han‘ın biricik kızı Merhume Ayşe Osmanoğlu Sultan’a minnetlerimi sunuyor kendilerini yaptığı bu büyük katkı sebebi ile en kalbi ve halisane dualarımı iletiyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz