UÇAKLAR NEDEN TİBET’İN ÜZERİNDEN UÇMAZ?

1
1101
Uçaklar Tibet'in Üstünden Neden Uçmaz?

Enterasan Bir Memleket Tibet

Merhaba sevgili günlük bugün günlerden 14 Kasım 2019 Perşembe. Sosyal medyada platformlarından Linkedin gözlemlerimi yaparken “Uçaklar Neden Tibet’in Üzerinden Uçmaz” adlı bir yazıyla karşılaştım. Yazı ilgimi çekti ve Tibet hakkında bana bilmediğimi şeyler öğretti. Meraklanmayın yazıyı hemen aşağıya paylaşacağım.

Potala Sarayı, Çin'in Tibet Özerk Bölgesi
Potala Sarayı, Çin’in Tibet Özerk Bölgesi

Hep filmlerden izlediğim Tibet benim her zaman ilgimi çekmiştir, günün birinde her şeyimle müsait olduğumda mutlaka gideceğim yerler arasına Tibet vardır.

İzninizle Kısaca Tibet’i Anlatayım…

Tibet gezilecek yerler arasında gizemli, özel ve güzel yerlerden biridir. Ülke eski kültür, tarih, engin manzaralar, karlı dağlar ve içten içe besleyen bir nüfus bakımından zengindir. 

Dünyanın Çatısı olarak anılan Tibet’e girmenin zor ya da neredeyse imkansız olduğu bilinmekte, yabancıların yalnızca Tibet’te bir rehberle seyahat etmelerine izin verilmektedir.

Ayrıca Tibet’in 50 yıldan fazla bir süredir Çin işgali altında yaşadığıdır. Tibet’in hala bazıları tarafından ayrı bir ülke olarak görülmesine rağmen, pratik açıdan Tibet Özerk Bölgesi, günümüzde Çin’in modern bir bölgesidir.

Bu özet bilgileri aldığım makalenin geniş halini okumak isterseniz, google çeviri kullanarak gezgin ve fotoğrafçı olan Tim Van Kempen’in yazısına göz atmanızı isterim. Makale Burada

Tibet Tanımak İsteyenler İçin Film Tavsiyesi

Ayrıca Tibet’i tanımak isteyenler için bir film tavsiyem olabilir. Gerçek bir hikâyeden yola çıkılarak hazırlanmış, 1997 yılı yapımı ABD filmi olan Tibet’te Yedi Yıl (Seven Years İn Tibet) filmi de oldukça ilgimi çekmişti. Bir dağcının Tibet’te yedi yıl süren macerası boyunca yaşadıklarını ve geçirdiği değişimi konu edinen film gerçek hayatta da krize yola açmıştı.

Filmin gösterime girmesinin ardından, Çin hükümeti başrol oyuncusu Brad Pitt‘in Çin’e girmesini yasaklamıştı. Bu durum Tibet’e olan ilgimi iyice arttırmıştı.

Bugün Öğrendim Ki?

Gelelim konumuz olan makaleye. Yukarıda da bahsettiğim gibi Linkedin’e göz atarken rastladığım bir yazının başlığında “Uçaklar Neden Tibet’in Üzerinden Uçmaz” yazması bana bugün bir şey daha öğretti; Meğer, Uçaklar Tibet’in Üzerinden Uçmazlarmış.

Peki Ama Neden?

İşte sorunun cevabı olan makale;

Flightradar’da dünya haritasına baktığınızda Tibet’in üzerinde neredeyse hiç uçak olmadığını görebilirsiniz. Hemen Everest akıllara gelebilir ancak sadece Everest’le ilgisi yokmuş, bağlantılı olarak sebepler varmış:

1. Oksijen Uçaklardaki acil durum maskelerinde oksijen desteği max 15-20 dakika kadar yeter. Ancak bu tükenmeden önce pilotların 10.000 ft’e inme kuralları var. Bu bölgede bunu başarmak oldukça güç, imkansız.

2. Türbülans Tibet platosu ve çevresinde çok şiddetli ve görünmez derecede türbülansların olması.Yüksek dağlar sebebiyle dengesiz ve şiddetli hava akımları.

3. Havalimanı yetersizliği acil durum inişi için uygun bölge bulunmaması. var olan havalimanlarının da çok az pilot tarafından tecrübe edilmiş olması. Tibet’te 2 havalimanı var ancak pistler kısa ve küçük uçaklar için uygun.

4. Radar sistemi Bölgede uçaklardaki radar sistemini destekleyecek radar sisteminin olmayışı daha doğrusu olamayışı. Hem coğrafi sebepler, hem de yetkin insan. Hadi diyelim yetkin insanı bulduk kim -50 dereceyi bulan soğukta, dağın tepesinde tek başına bu işi yapmak ister.

5. Askeri Üsler Hindistan, bölgedeki gücünü kaybetmemek adına Tibet’e olabilecek en yakın bölgelerde askeri üsler kurmuş. Doğal olarak askeri üslerin üzerinden ticari uçuşların geçmesi yasakmış.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz