İstanbul Teknofest’e Akın Etti…

0
865
Teknofest Etkinliği 2018
Teknofest Etkinliği 2018

Teknofest 500 Bin Kişiyi Misafir Etti

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) organizatörlüğünde düzenlenen  Türkiye’nin millî teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi için farkındalık oluşturmayı hedefleyen ve 4 gün boyunca yeni havalimanında gerçekleşen ‘TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 500 binden fazla kişiyi misafir etti.

Teknofest

4 Gün süren Teknofest Etkinliklerine bir çok vatandaşın yanı sıra devlet erkanı da katılım gösterdi.

Fuarın son gününde tanıtım amaçlı yapılan kısa balon uçuşları büyük ilgi gördü. Ziyaretçiler Türk Hava Kurumu’na ait sıcak hava balonu ile uçuş keyfi yaşamak için uzun kuyruklar oluşturdu.

TÜBİTAK standında İnsansız Hava Aracı sistemleri üzerine çalışmalar yapan gençler çalışmalarını ziyaretçilere sergilediler.

Ayrıca TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) tarafından son dönemde terörle mücadelede etkin olarak kullanılan Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB2’nin tanıtımı yapıldı, ziyaretçiler SİHA’yı yakından görme ve inceleme imkanı buldu.

Siha Teknofest

İGA Gençleri Hayallerine Uçurdu

İstanbul Yeni Havalimanı’nı inşa eden ve 25 yıl boyunca işletmesini yürütecek İGA’nın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği İstanbul Liselerarası Model Yarışması’nda dereceye girenler ödüllerini aldı.

Bu yıl “Hayallerine uç” mottosuyla düzenlenen yarışmanın finalinde birinci olan uçak, ‘Initial Air’ adlı takıma 6 bin liralık büyük ödülü getirdi.

Model Uçak Yarışması Teknofest

Teknofest’te Solotürk Türk Yıldızları Nefes Kesti

Fuar ve Festival alanına gelen binlerce ziyaretçi alandaki uçakları yakından inceleme imkanının yanı sıra Solotürk, Türk Yıldızları’nın gösterilerini yakından izleme fırsatı buldu.

Solo Türk Gösteri

Solo ve Takım halinde yapılan gösteriler izleyenleri büyülerken, sesten hızlı uçakların alçaktan ve izleyicileri 30 metre kadar Üzerlerinden uçmaları büyük seyircilerde büyük heyecana neden oldu.

Gösterinin sonrasında takım kaptanı pilot, kokpitten seyircilere seslenerek ve el sallayarak selamlama geçişi yaptı. Solotürk Türk Yıldızları Teknofest Festivaline damgasını vurarak tüm izleyenleri gururlandırdı.

Solotürk Türk Yıldızları Uçak Gösterisi

Teknofest’te Heyecan ve Adrenalin Bitmek Bilmedi

Dünyadaki en hızlı araçların yarıştığı festivale özellikle gençler ve teknoloji tutkunları büyük ilgi gösterdi. 42 ilden 10 bin genç ve binlerce İstanbullunun katıldığı festivalin ziyaretçileri arasında kundaktaki bebekten yaşlılara kadar yüz binlerce vatandaş yer aldı.

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait C130 askeri tip nakliye uçağına yoğun ilgi gösteren ziyaretçiler, uçağın içini gezerek fotoğraf çekildi.

C130 askeri tip nakliye uçağı (Teknofest)

Türk Yıldızları, Solo Türk, paraşüt timi, 129 ATAK helikopteri, TB2 silahlı İHA ve Türkiye’nin ilk profesyonel milli akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk ile kızı Türkiye’nin ilk profesyonel kadın akrobasi pilotu Semin Öztürk’ün akrobasi gösterileri hayranlıkla izlendi.

Gökyüzünde harmandalı yapan ATAK helikopterleri büyük alkış aldı. Coşku, heyecan ve adrenalin festival boyunca devam etti. Festivalde vatandaşlar, havada serbest uçuş deneyimi yaşatan dikey rüzgar tüneli platformuna da büyük ilgi gösterdi.

Atak Helikopteri Gösterisi (Teknofest)

Dünyanın En Hızlı Araçları Yarıştı

AK Parti Milletvekili ve milli yarışçı Kenan Sofuoğlu’nun motosikletiyle Formula 1 aracı, spor araç, Solo Türk F-16 uçağına karşı yarışması da büyük ilgi gördü.

İlk defa yapılan dünyanın en hızlı araçlarının Yarışını Motorsiklet Dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu Kazandı

Kenan Sofuoğlu (Teknofest)

Festival kapsamında Dünya Drone Şampiyonası, Hack İstanbul Siber Güvenlik Yarışması, Take-Off Uluslararası Girişim Zirvesi, dünyanın en hızlı 7 aracının yarıştığı “Yarışların Yarışı”, nefes kesen jet uçak, helikopter ve akrobasi gösterileri, THY seyahat hackatonu, planetaryum, paraşüt atlayışları, hava araçları sergisi, simülasyon uygulamaları, teknoloji ve eğitim atölyeleri, konserler ve aktiviteler düzenlendi.

Standlar ve Sergilenen Araçlar Büyük İlgi Gördü

İstanbul Yeni Havalimanı’nda başlayan ve 4 gün süren festivaldeki askeri ve sivil katılımcı firmalar, stantlarında verdikleri hizmetleri ve ürünleri tanıttılar.

Hava kontrol kulesi önüne kurulan ana sahnede, gün boyunca performanslar ve yarışmalar düzenlendi, ayrıca gelen ziyaretçiler meydanda bulunan bir çok hava aracını yakından görerek ve içine binerek inceleme imkanı buldu.

Tübitak Standı (Teknofest)

Alana girişlerde sabah saatlerinden itibaren yoğunluk oluştuğu görülürken, misafirlerin ihtiyaçları için çok sayıda sosyal donatı alanı inşa edildi. Ücretsiz alana giriş yapanlara kumanya desteği de verildi.

Ulaşım ve Trafik Çilesi Festivale Gölge Düşürdü

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilen Teknofest etkinliğine beklenilenin üzerinde ziyaretçi beklenenin üzerinde katılım gösterince ve ulaşım ücretsiz olunca trafikte ve yollarda izdiham yaşandı.

Bir çok Ziyaretçi festivalin güzel geçtiğini söylerken trafikten müzdarip olduklarını dile getirdiler.

Teknofest Trafik Çilesi

Saatler süren trafik karmaşasının içinde kalan vatandaşlar otobüslerden inip ormanlık alandan yürüyerek festival alanına gelmeye çalıştı.

İnşaatı devam eden havaalanında ve çevresinde inşaat güvenliği alınmadığı için bazı ziyaretçiler tehlikeler atlattılar.

3. Havalimanı İnşaat Alanı (Teknofest)

Gelişte olan trafik sorunu gidişte de aynı şekilde yaşandı…

Fotoğraflar: Festival Sitesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz