İlkokul Korosunda Söylediğim “Tamzara Türküsü” Meğer Neymiş

0
751
Tamzara

Merhaba Sevgili Günlük, bu gün günlerden 17 Ekim Perşembe.

Ofis sohbetlerimizde Giresunlu bir arkadaşım Şebinkarahisar’ın eskiden il olduğundan bahsetti. Bende önceden beridir Suşehri ve Şebinkarahisar arasında bir il olma yarışından bahsettim.

Hatta bir ara Sivas’ta bulunan Vadi bölgesi’nin Sivas’tan ayrılarak Giresun ve Sivas ilçelerinin birleşmesiyle yeni bir il ortaya çıkacağını duymuştum. Haberlerde okuduğum kadırıyla bir ara CHP’li Ali Akyıldız bir ara meclise bu konu hakkında önerge vermiş ve Suşehri’nin il olması istemişti.

Açıkcası arkadaşım diyene kadar Şebinkarahisar’ın önceden il olduğunu bilmiyordum. Yeri gelmişken internetten aldığım kısa bilgiyi sizinle paylaşayım.

Tamzara
Tamzara Fotosu Kaynak: https://www.tripadvisor.com.tr/Attraction_Review-g8499022-d8832343-Reviews-Tamzara_YaylasI-Sebinkarahisar_Giresun_Province_Turkish_Black_Sea_Coast.html

Şebinkarahisar Giresun’un bir ilçesidir. 1923 yılında il olmuş, 1933 yılında Giresun vilayetine bağlanmıştır. Osmanlı dönemindeki adı Şarkikarahisar’dır. Karahisar-ı Şarki şekli de kullanılmıştır. “Doğu Karahisar” anlamına gelir.

Bir ilçe il oluyorsa mutlaka o ilçenin siyasi bir özelliği veya siyasi bir karekteri vardır dedim, yani o ilçeden doğan bir siyaset adamı vs. mutlaka vardır. Arkadaşımda bana tabiki var “Tamzara” dedi…

Tamzara isimli bir türküyü biz ilkokul korosundan öğrenmiştik. Açıkçası Tamzara’yı ben bir bayan ismi zannediyordum. Çünkü türkünün sözlerinde “Haydi balam Tamzaram oyna bana bir tane” sözleri geçiyordu.

Bizim ilk okulda koroda öğrendiğimiz  Tamzara türküsü’nün sözlerini internette bulamadım. İnternette Bir çok söz var fakat koroda söylediğimiz türkünün sözlerine benzemiyor.

Bu gün Öğrendim ki;

Tamzara, Şebinkarahisar’ın bir mahallesiymiş ve Rahşan Ecevit ile Aziz Nesin burada doğmuş. Yine öğrendim ki, Başbakanlık Yapan Bülent Ecevit’in mezarına Şebinkarahisar ilçesinden mezarına konulması için toprak götürülmüş.

Araştırma yaptığımda Tamzara ismi türkülerde ve oyun havalarında da geçiyor.  Tamzara türküsü Giresun yöresinden çıktığı gibi Erzincan, Erzurum yörelerinde de farklı şekilde söyleniyormuş.

Ayrıca Tamzara Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait E-Kitap uygulamasının Türk Halk Oyunları Kataloğunda “Tamzara” Milli oyun olarak geçiyordu.

İnternette ki detaylara baktığımda ise Tamzara’nın, Şebinkarahisara bağlı bir yerleşke olmasının dışında, bir türkü olduğu, Ermenilerce bile söylendiği ve aynı zamanda da meşhur bir halk oyunu olduğunu ve Erzincan, Erzurum, Giresun ve Sivas yörelerinde oynandığını öğrendim.

Tamzara Türküsünün Sözleri

Tamzara Türküsünün sözleri için çeşitli varyanttaki derlemelerine ve sözlerine BURADAN göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz