Sultanahmet Meydanı Gezilecek Yerler

1
1213
Sultanahmet Camii
Sultanahmet Camii

24 Saat Canlı Meydan Sultanahmet

Sultanahmet Meydanı Gezilecek Yerler arasında en görkemli, tarihi açıdan en zengin yerler arasında bulunmaktadır. Sultanahmet meydanı dünya üzerinde bazı şehirlerin 24 saat canlı ve hareketli meydanları gibi eşsiz, tarihle bezenmiş ve manevi atmosferi oldukça yüksek olan yerlerden biridir.

Öyle ki insan sirkülasyonu sürekli devam eden ve canlı kalan bu meydan orada yaşayan halkın en gözde yerlerinden biridir.

Beyoğlu İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı, Üsküdar Meydanı, Bakırköy Meydanı gibi İstanbul’un böylesi 24 saat canlı ve hareketli olan meydanlarından biridir Sultanahmet Meydanı.

Sultanahmet Meydanı
Sultanahmet Meydanı (Sultanahmet square)

Mübarek Gün ve Gecelerin Vazgeçilmez Meydanları

Özellikle mübarek gün ve gecelerde ve bilhassa Ramazan ayında, 24 saat canlı olan ve tüm güzelliklerini ziyaretçileri için paylaşan yerler vardır. Bu gibi yerlerde görsellik, tarih, sanat, seyir, lezzet ve alışveriş için gereken her şeyi bir arada bulabilirsiniz.

İşte böylesi yerlerin en başında İstanbul’da bulunan Eyüp Sultan Camii Meydanı ve Sultanahmet Meydanı gelir. Özellikle Ramazan ayında farklı bir atmosfere bürünen Sultanahmet Meydanı Gezilecek Yerler bakımından her gün binlerce yerli ve yabancı turisti misafir eder.

Özellikle bu mübarek gün ve gecelerde Türkiye’nin dört bir yerinden gelen yerli misafirler bu meydanları ve maneviyatı yüksek kutsal mekânları gezerek sabahlara kadar ibadet ederler.

Sultanahmet Camii
Sultanahmet Camii (Sultanahmet mosque)

Sultanahmet Meydanı İstanbul’un Tarihi Belleğidir

Dünyada en çok fotoğrafı çekilen yerler arasında bulunan Sultanahmet Camii ve Ayasofya Camii bu meydanın içinde kalır. Ayrıca; Sultanahmet Meydanı Gezilecek Yerler arasında, İstanbul’un tarih bakımından görsel belleği, miras bakımından ise kalbi gibidir.

Neredeyse her dinin mabetleri, her kültürün mirasları ve imparatorluğun kalıntıları bulunmaktadır. Bunun içindir ki her dinden ve her milletten insanın buluşma ve bir olma mekânıdır.

Sultanahmet Meydanı Gezilecek Yerler Arasında Neler Var?

Sultanahmet Meydanı’nda bulabileceğiniz güzellikler ve tarihi zenginlikler arasında;

Topkapı Sarayı
Ayasofya (Hagia Sophia)
Sultanahmet Camii (Sultan Ahmet Mosque)
Bizans Hipodromu
Yerebatan Sarnıcı (Yerebatan Sarayı )
Binbirdirek Sarnıcı
İstanbul Arkeoloji Müzeleri
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi
İbrahim Paşa Sarayı
Tarihi Osmanlı evleri
Osmanlı ve Alman çeşmeleri
Türbeler ve Hazireler
Tarihi Hanlar ve hamamlar
Eski Cezaevi
Tarihi Bizans Kalıntıları ve birbirinden güzel irili ufaklı bahçeler bulunmaktadır.

Ayasofya (Hagia Sophia)
Ayasofya (Hagia Sophia)

Konaklama ve Sultanahmet Otelleri

Bütün bunların yanı sıra yapısı ve konumu itibari ile Sultanahmet Meydanı Gezilecek Yerler arasından ziyaretçilerine en rahat ve zahmetsiz gezi konforu sunmaktadır.

Meydanın etrafında yerli ve yabancı turistler için tam anlamıyla hizmet veren birçok otel önemli turistik mekânlara birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir.

Sultanahmet civarındaki otel ve pansiyonların önemi büyüktür çünkü bir günde gezilemeyecek kadar tarihi zenginliklere sahip bir meydandır Sultanahmet Meydanı bunun için konaklamak kaçınılmazdır.

İstanbul içindekiler için günü birlik gidilip gelinebilir ancak şehir dışındakiler için aynı şeyi söyleyemem. Burada özel bir otel veya pansiyon ismi vermek istemem nihayetinde herkesin zevki ve maddi durumu farklıdır. Konaklama yerleri için internetten faydalanabilirsiniz orada size bir sürü imkân sunulmaktadır.

Sarı Köşk Sultanahmet (yellow pavilion)
Sarı Köşk Sultanahmet (yellow pavilion)

Sultanahmet Civarında Nereyi Gezmeli

Fotoğrafçıların en gözde mekânlarından biri olan Sultanahmet Meydanının bir güzelliği daha var ki gezdikçe gezi zevkiniz artıyor ve seyir zamanınız uzuyor.

Şöyle ki; Meydandan Gülhane parkı tarafına indiğinizde, Sarayburnu’na kadar gezmeyi ve görsel seyir zevkini bırakamıyorsunuz, tarihi mekânlar, Sultanahmet köftesi gibi eşsiz lezzetler ve güzellikler size zamanı ve mesafeyi öyle unutturuyor ki bir bakmışınız ki galata kulesindesiniz.

Mihrimah Sultan Hamamı Sultanahmet (Mihrimah bath)
Mihrimah Sultan Hamamı Sultanahmet (Mihrimah bath)

Öte yandan Meydanın Beyazıt tarafına çıktığınızda, yine sizi Çemberlitaş, Nuruosmaniye, Kapalı Çarşı (Grand Bazaar), Sahaflar Çarşısı, Beyazıt Meydanı ve Kütüphanesi, İstanbul Üniversitesi (Tarihi Serasker Kapısı) ve yangın kulesi ve son olarak da Süleymaniye Camii ve Meşhur Kuru Fasulye derken bir bakmışsınız ki gün bitmiş.

Gülhane Seyir Köşkü (gülhane cruising pavillon)
Gülhane Seyir Köşkü (gülhane cruising pavillon)

Çünkü sizde gezdikçe göreceksiniz ki Sultanahmet Meydanı insana öyle bir gezi adrenalini enjekte etmiş ki, tarihi büyüden kurtulamıyorsunuz.

Sultanahmet Civarında Ne Yemeli Ne İçmeli

Hemen başta belirtmeliyim ki Sultanahmet ismiyle özdeşleşen bir yer ve yiyecek var ki oda meşhur Sultanahmet Köftesi. Bu köfteyi yiyebileceğiniz tek yer ise yine meşhur Sultanahmet Köftecisidir. Sultanahmet Köftecisi Sultanahmet meydanına yakın tramvay yolu üzerinde bulunmaktadır, zaten o civarda görmemeniz mümkün değildir.

Tarihi Sultanahmet Köftecisi
Tarihi Sultanahmet Köftecisi

Meydan civarında bulunan cafe’lerde mutlaka kızgın kumda yapılmış bir kahve keyfi yapmanızı isterim. Özellikle bir yer belirtmeyeceğim ama siz kahve içmek için tarihi mekanları tercih ediniz.

Kızgın Kumda Kahve
Kızgın Kumda Kahve

Ayrıca Meydan yakınlarındaki Gülhane Parkını gezdikten sonra, parkın Sarayburnu sahili tarafında bulunan ve eşsiz Sarayburnu manzarasına karşı çay içmeyi kesinlikle unutmayın. Gülhanenin sonunda bulunan çay bahçelerinden bir demlik çay alarak içmenizi tavsiye ederim.

 

Meşhur Süleymaniye Kuru Fasülyesi
Meşhur Süleymaniye Kuru Fasülyesi

Hazır Sultanahmet’e gelmişken yakında bulunan Süleymaniye’ye mutlaka gidin ve  orayı da görün. Orayı gördükten sonra kesinlikle meşhur Süleymaniye kuru fasülyesi yemeden dönmeyin. Süleymaniye Camiinin arkasında bulunan, Süleymaniye Meydan Çeşmesi civarındaki kuru fasülyecilerden birinde yiyebilirsiniz.

Süleymaniye Camii
Süleymaniye Camii

Bu arada bahsi geçmişken tarihte önemli bir yere sahip olan ve İstanbul’un en görkemli yerleri arasında bulunan Süleymaniye Camii’nin başlangıç noktası ve Mimar Sinan’nın çalışma ofisi olan meydan çeşmesini mutlaka görün.

 

Ayrıca hesap çeşmesi denilen bu yer hakkında bilgi almak isterseniz lütfen “Sinan Bakışlı Süleymaniye Meydan Çeşmesi” başlıklı yazımı okuyunuz.

Süleymaniye Meydan Çeşmesi
Süleymaniye Meydan Çeşmesi

Sultanahmet Meydanı Nerede? Nasıl Gidilir?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz