Sinan Bakışlı Süleymaniye Meydan Çeşmesi

1
1912
Süleymaniye Meydan Çeşmesi
Süleymaniye Meydan Çeşmesi

Bağrında Gizemleri Barındıran Süleymaniye…

Süleymaniye Meydan Çeşmesi gibi tarihten bu yana eşsiz gizlerin ve güzelliklerin buluştuğu noktalardan biri.

İstanbul’un en güzel seyir balkonlarından bir tanesi, dünyayı titreten Kanuni Sultan Süleyman’ı, güzeller güzeli Mihr-i mah Sultanı, Osmanlının kudretli sultanlarından Hürrem Sultanı, dönemin meşhur sadrazamlarını, vezirlerini, devlet adamlarını ve ustası Mimar Sinan’ı haziresinde barındıran muhteşem yapı…

Süleymaniye Camii

İstanbul’un hakim tepelerinden birinin üstüne inşa edilen bu ihtişamlı yapı, her taşında bir gizem ve ustalık saklamaya devam ediyor.

Günümüz araştırmacılarının deyimiyle hala sırları çözülememiş olan bu yapı, özellikle taştan eserleri ile adeta bir açık hava müzesi olma özelliğini taşımaya devam ediyor.

Gelen ziyaretçilerine tarihten bir şeyler fısıldayan Süleymaniye, gezi gruplarının uğrak yerlerinden biri olma özelliğini de taşıyor.

Süleymaniye Camii Manzarası

İçi ve dışı ayrı bir mimari güzellikte olan Süleymaniye, zamanı adeta emerek baş döndürücü güzelliğini cömertçe sergiliyor. Mimar Sinan’ın bu muhteşem eserini yazmakla bitiremeyeceğimiz ortadadır, ayrıca bu güzellik yazılarla da anlatılamaz.

Benim bu yazıdaki amacım Süleymaniye’deki bir eseri anlatmak ve oraya ziyarete gidenlerin o esere farklı bir gözle bakmalarına yardımcı olmaktır. Çünkü  İnsan bildiği zaman daha farklı bir gözle, farklı bir pencereden bakabiliyor.

Süleymaniye Camii Dış Şadırvanı

Sinan Bakışlı Çeşme

Size bahsetmek istediğim ve benimde özellikle ilgimi çeken eser; Mimar Sinan bakışlı Süleymaniye Meydan Çeşmesidir.

Prof.Dr. Sıddık Sami Onar Caddesinin üzerinde bulunan Süleymaniye Meydan Çeşmesi adeta yoldan gelip geçenleri selamlamaktadır. Tarihten hoşlananlara ve yeni nesil’e adeta “ben buradayım” diye bağıran çeşme her geçenden bir selam ve vefa beklemektedir.

Suyu hala akan çeşmenin duvarları adeta Mimar Sinan’ın nefesini taşımaktadır. Kolay değil yüz yıllar önce Sinan’ın bulunduğu yerde çeşme olmak, koca Sinan’ın ayak izlerinin üstüne kurulmak.

Taşların dile geldiği görkemli Süleymaniye’nin, adeta küçük bir bebeği gibi duran ve nazlı nazlı çeşmesini akıtan bu çeşme Adeta ellerini arkasında bitiştirmiş ve başını yukarı kaldırmış Bir Sinan gibi Süleymaniye ye bakmaktadır.

Bu Sinan bakışlı çeşmenin tarihini sizlerle paylaşmak isterim. Paylaşmadan önce Yolu düşen değerli dostlara küçük bir tavsiyede bulunmak isterim.

Eğer yolunuz bir gün Süleymaniye’ye düşerse mutlaka bu çeşmeye uğrayın, Koca Mimar Sinan’ın; Bu çeşmenin yerinde ustalarla istişare ettiğini, işçilere yevmiye dağıttığını ve arada sırada bir oraya oturup sakallarını ovuşturarak camii inşaatını seyrettiğini hayal etmeyi unutmayın lütfen.

Mimar Sinan’ın Mezarı

Sonrasında çeşmenin suyunu için, yüzünüzü yıkayın ve başınızı kaldırıp atalarınızdan yadigâr ihtişamlı Süleymaniye’yi gururla selamlayın olur mu?

Süleymaniye Meydan Çeşmesi Tarihi

Bu çeşmeye (hesap çeşmesi) ve (Çadır Çeşmesi) de denilmektedir.

Hesap Çeşmesi denilmesinin sebebi, külliyenin yapımı sırasında burada yüksekçe bir yere çıkan Mimar Sinan belirli zamanlarda yanında çalıştırdığı ustalara yevmiyelerini dağıtırmış.

Bir başka söylentiye göre de Bozdoğan su kemerinden bu yöne ayrılan bir kol, suyu çeşmeye kadar getirir ve külliyenin bütün suları buradan hesaplı bir şekilde çevreye yayılırmış. Bu yüzden Hesap çeşmesi diye de anılmaktadır.

Süleymaniye Meydan Çeşmesi Kitabeleri

Çadır Çeşme denilmesinin sebebi ise Süleymaniye’nin tamamlanıp işler bittikten sonra caminin karşısındaki boş meydanda kurulmuş olan işçi gündeliklerinin ödendiği hesap çadırı (Şuan ki Çeşmenin Bulunduğu Yer) kaldırılırken buraya bir hayır eseri bırakmak istemeleriymiş.

Süleymaniye Meydan Çeşmesi Eski ve Yeni Hali

Meydan Çeşmesinin Özellikleri

Çeşme genel anlamda bakıldığında 4 yüzlü olarak köşeli bir şekille yapılmış, köşelerdeki kesintiler kare sütunlarla çevrilmiş. Sütun başları kesik bir şekilde yapılana çeşmenin etrafı adeta kornişlenmiş görüntüsü vermiş.

Barok üslubu hakim olan çeşmeni yalnız tek cephesine kitabelendirilmiş ve aynalanmış, duvarlara süsleme kullanılmamış ve sade bırakılmış. Çeşmenin üstü sivri bir kubbeyle tamamlanarak  kurşunla kaplanmış.

Tek çeşmeli olan yapı bir çok kere tamirden geçmiş ve günümüzdeki son halini almış. Çeşmenin suyu akmaktadır.

Tarihi Süleymaniye Meydan Çeşmesi

Çeşmenin Üstündeki Kitabe Yazıları

  • Bu orada bir pınar ki adına sel sebil denir
  • Rableri onlara tertemiz bir su içirir
  • Yüceler yücesi Allan şöyle buyuruyor
  • Bu Allahın has kullarının içtikleri bir pınardır
  • Azim olan Allah (Büyük ve Yüce olan Allah) Doğru Söyledi
  • (Onlara Şöyle Denir) Bu sizin için bir mükâfattır. Sizin gayretlerinizin karşılığı budur.
  • Rabiül evvel ayı tarih 1207 (Hicri)

Yukarıdaki Ayetler İnsan Süresinin 18-21 ve 22. Ayetlerinden alınarak kitabeye yazılmıştır.

Süleymaniye Meydan Çeşmesi Kitabeleri

Uydu Görüntüsü İçin aşağıdaki Haritayı Kullanabilirsiniz

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz