Sosyal Medyanın Zararları

0
2449
sosyal medyanın zararları
sosyal medyanın zararları

Sosyal Medyanın Zararlarını hiç düşündünüz mü?

Sosyal Medyanın Zararları başlıklı bu yazımı belki de bir sosyal medya hesabında gördünüz ve okumaya başladınız.

İyide ettiniz, korkmayın bu yazı size zarar vermez bilakis sosyal medyanın zararları konusunda size yol gösterir.

Sosyal medya günümüzde dünyanın dört bir yanında en fazla kullanılan internet platformlarının başında gelmekte. Nasıl gelmesin ki günümüzde akıllı telefon kullanmayanı ayıplar hale geldik.

Artık Herkesin Bir Sosyal Hesabı Var

Hele ki akıllı telefon kullanıp ta sosyal medya hesabı olmayana acır haldeyiz. Üstelik sosyal medyada aktif olarak yer alan insanların sayısı her geçen gün artmakta.

Hal böyle olunca sosyal medyanın zararları konusu hiç olmadığı kadar fazla bir şekilde dile getirilmeye başlandı.

İsterseniz gelin önce sosyal medya nedir ne değildir konusuna kısa satırlar halinde değinelim.

Aslında buna gerek var mı bilmiyorum? Bir çoğumuz kelime manasıyla telaffuz edemesekte sosyal medyanın ne olduğunu, neler yapıldığını ve nasıl kullanıldığını az çok biliyoruz.

Ama yinede bir iki kelimeyle özet geçmek yararımıza olacaktır.

Sosyal Medya Nedir?

İnsanların interaktif ortamda karşılıklı bilgi alışverişi yaptığı her türlü ortam, sosyal medya olarak tanımlanmaktadır.

İnternetin kullanımın yaygınlaşmaya başlamasından sonra ise artık sosyal medya hiç olmadığı kadar geniş kitlelere ulaşmayı da başarmıştır.

Sosyal Medyanın Çeşitleri Nelerdir?

Sosyal medyanın ilk olarak kendini gösterdiği alanlar hiç şüphesiz ki blog siteleri, sözlükler ve Facebook oldu.
Daha sonrasında artan talep ve ilerleyen teknoloji ile birlikte Twitter, İnstagram, Tumblr, Pinterest gibi platformlar da bu alanda kullanıcıların karşısına çıktı.

Şimdilerde ise onlarca farklı sosyal medya platformu kullanıcılarının isteklerini yerine getirmeye devam ediyor.

Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

Genel olarak sosyal medyanın zararları söz konusu olduğu zaman insanların akıllarına ilk olarak bağımlılık yapması gelmekte ki bana göre en ürkütücü tarafı budur.

Bağımlılık alanında sosyal medyanın verdiği tahribatlar gelecek nesillerde daha iyi gözlemlenecektir.

Ne kadarda ismi sosyal medya olsa da, aslında bir çok kullanıcı anti sosyal bir kişiliktedir.

Sosyal medyanın yan etkisi çoktur, sosyal medyada gördüğünüz bir sürü mutlu görünümlü aileler aslında derin bir yalnızlığın içindedirler, yine çok eğlenceli hayatlarını sosyal medyaya yansıtan bir çok insan, ailesi ile psikolojik sorunlar yaşıyordur.

Kısacası sosyal medya bir çok insan için görsel bir tezgah veya bir maskedir. Herkes kendine göre bir tezgah açmış bir şekilde bir şeyler pazarlıyor, kimse tezgahında çürük domates satmıyor, herkesin tezgahında elmaslar pırlantalar var.

Hal böyle olunca da beğenilmeme, ilgi görememe ve buna benzer bir çok korku ve kompleks kişilerde psikolojik travmalar oluşturuyor.
Şimdiden bazı hastanelerde internet bağımlılıkları poliklinikleri açılmaya başladı bile.

Bunun dışında sosyal medyanın olması gerektiği şekilde kullanılmamasından ötürü kişiler, kendilerini ciddi anlamda güvenlik açıkları içinde bulabilmeleri durumu var.
Bu durum bir çok kişinin başını fena halde ağrıtmış, ağrıtmaya da devam etmektedir.

Çünkü bu platformlar üzerinden verilecek olan bilgiler eğer ki kötü niyetli kişilerin eline geçerse ortaya istenmeyen sorunlar çıkacaktır.
Bu gibi durumlar biz sosyal medya kullanıcılarının başına sık sık gelmiştir.

Sahte Hesaplara Dikkat

Örneğin sahte hesaplardan size hiç hediye kartı sunan olmadı mı?
Yada tanıdığınız birinin hesabıyla size tatil kazandığınızı söyleyen sahtekarlar çıkmadı mı? veya yine bir arkadaşınızın zaman tünelinde, sayfasında ve grubunda erotik yayınlar ve pornografik videolar servis edilmedi mi?

İşte bütün bu saldırılar sizin bıraktığınız güvenlik açıkları sebebi ile ortaya gelen olaylardır. Bir anlamda bu saydıklarım sosyal medyanın zararları kapsamına giriyor.

Belki haberlere çok fazla yansımıyor ama bu dolandırıcılık hileleriyle zarar görenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.
Bir anlamda bizi en yakınlarımızla vuruyorlar…

Wordpress Tema

Bu Zararlardan Nasıl Korunmalıyız?

Değerli dostlar size uzun uzadıya bu konuda elbette ki bir şeyler anlatamam ama ileriki günlerde beni takip ederseniz sosyal medyada güvenlik önlemleri hakkında bir kaç satır karalayabilirim.

Açıldığı günden beri sosyal medyayı kullanan ve kandırılmamış biri olarak ayak üstü bir şeyler söylemek gerekirse şifrenizle başlayın derim.

• Kullanacağınız şifre mutlaka rakam, karakter ve yazıların karışımından olmalı, isminizi ve doğum tarihinizi yazmayın hemen.

• Şifrenizi altı ayda bir yenileyin

• Her sosyal medya hesabınıza aynı şifreyi koymayın.

• Kurumsal bilgisayarlarınızda veya başkasının bilgisayarından mecbur kalmadıkça sosyal medya hesaplarınıza girmeyin, girmek zorunda kalırsanız da bilgisayarın şifrenizi kaydetmesine izin vermeyin.

• Tanımadığınız kişileri sosyal medyada arkadaş olarak eklemeyin.

• Zaman tünelinizi ve paylaşımlarınızı herkese açık bir şekilde paylaşmayın, paylaşımlarınızı arkadaşlarınız görsün hatta genişletmek isterseniz arkadaşlarınızın arkadaşları da görebilir.

• Profillerdeki temiz yüzlere aldanmayın. Özellikle erkek arkadaşlara söylüyorum her güzel kıza aldanmayın unutmayın ki sosyal medyada bir çok hesap sahtedir.

• Sizi herhangi bir şekilde rahatsız eden biri varsa sorgusuz sualsiz engelleyin. Orası sizin sosyal medya hesabınız devlet dairesi değil. Kimse size niye engellediniz diye hesap sormaz korkmayın.

• Son olarak da virüslerden uzak durmaya çalışın, virüslerin bir çoğu sahte hesaplardan gelen haberler ve linklerden bulaşır. Yani size gönderilen her haberin linkine tıklamayın, her habere inanmayın.
Korkmayın 52 kere Allah, 35 Kere bismillah demezseniz çarpılmazsınız, hele ki bu paylaşımları paylaşmazsanız dinden çıkmazsınız. Böyle dini alet eden safsata paylaşımların linklerine tıklamayın.
Bu durum sizi ve tüm arkadaşlarınızı zora sokabilir. Sonra bağırmayın “arkadaşlar sosyal medya hesabım başkasının eline geçmiş” diye.

Değerli arkadaşlar şimdilik aklıma gelen bunlar ilk etapta bunları yapmanız sizi bir çok tehlikeden alıkoyacaktır.

Sosyal Medya Bağımlılık Yapar Mı?

Yazıma son vermeden evvel illaki bu bağımlılık konusuna biraz dokunmalıyım. Zira başta da belirttiğimi gibi beni en çok korkutan durum işte tamda bu nokta.

İnsanların büyük bir kısmı kabul etmese de sosyal medyanın zararları içerisinde bağımlılık oldukça yüksek bir orandadır.

Çünkü insanlar gerek diğer arkadaşlarının sosyal medyada neler yaptığını öğrenmek gerek bir şeyler paylaşmak adına zamanlarının büyük bir bölümünü internette geçiriyor.

Öyle ki yalnızca birkaç dakikalığına bile internet üzerinden sosyal medya bağlantılarını kaybeden insanlar kendilerini çok kötü hissedebiliyorlar.

Dolayısıyla bu tür durumlar eğer ki kişilerde görülüyorsa, ortada bir bağımlılık vardır ve bunun mutlaka tedavi ile ortadan kaldırılması gerekmektedir. Aksi halde ortaya büyük sorunlar çıkacaktır.

İnternet Bağımlılığı
İnternet Bağımlılığı

Değerli Dostlar, eminim ki bir çoğunuz interneti ve sosyal medyayı aktif kullanıyorsunuz. Bir çok insan günümüzde sosyal medyayı bilinçsiz bir şekilde kullanıyor.

Benim size tavsiyem doğru kullanım hakkında bilgiler almanız ve güvenli bir şekilde internetin nimetlerinden faydalanmanızdır. Bu anlamda size yardımcı olacaksa, blogumda bulunan sosyal medya kategorisine göz atmanızı isterim.

Bir Cevap Yazın