Sosyal Medya’nın Toplum İçin 10 Dezavantajı

0
1215
Sosyal Medya'nın Dezavantajları

Sosyal Medya Hesabı Olmayanı Kınıyorlar

Sosyal Medya’nın Dezavantajları ve avantajları konusu toplumumuzda herkesi ilgilendiren bir konudur. Sosyal medyan kullanıcılarının son zamanlarda büyük bir artış gösterdiğini hepimiz bilmekteyiz. Hepimiz diyorum çünkü bu zamanlarda sosyal medya hesabı olmayanı kınıyorlar.

2006 yılından itibaren büyümeye başlayan sosyal medya sitelerine her geçen gün farklı bir sosyal medya sitesi daha ekleniyor. Öyle ki artık insanlar sosyal medya sitelerinin hızına yetişemiyor ve herkes kendine göre bir sosyal medya kullanımı seçiyor.

Sosyal Medyanın Dezavantajları
Makale İsmi Sosyal Medyanın Dezavantajları 1.Fotoğraf: Sosyal Medya Hesabı Olmayanı Kınıyorlar Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Bir duvarda bir çok sosyal medya simgesi bulunuyor ve duvarın önünde bay bayan karışık 9 insan ayakta durarak bu duvara bakıyor.

Herkese ve Her Keseye Göre Sosyal Medya

Sosyal mecraların kullanımının her geçen gün hızlı bir artış göstermesi hepimizin malumüdür. Herkes kendine göre bir sosyal mecranın içinde aktivitelerini gerçekleştirmektedir.

Kimi bu mecraları gelir için kullanıyor ve hatırı sayılır bir gelir ve kitle elde ediyor, kimi ise kişisel egolarını tatmin etmek ve kişisel hobilerini teşhir etmek amaçlı kullanıyor. Kısacası herkesin bir çıkarı olduğu kesin.

Örneğin; Fotoğraf çekinmeyi ve kendini göstermeyi sevenler ve fotoğraf meraklıları genelde İnstagram’ı tercih ediyor.

Fikirlerini yazarak paylaşmayı sevenler ve yazdıklarıyla ilgi toplamayı isteyenler Twitter’i, tercih ediyor.

İş yaşamında ön planda olmayı, iş ilişkilerini güçlendirmeyi ve iş alanında kariyer planları yapmayı sevenler Linkedin’i, tercih ediyor.

Kendi televizyonunun kurmayı sevenler Youtube’yi ve insanların neler yaptığını görmeyi isteyenler, akrabalarının düğününü, nişanını ve köydeki tarlalarını özleyenler ve çalakalem siyaset yarıştıranlarda Facebook’u tercih ediyorlar.

Kısacası şöyle bir baktığınızda herkese ve her kişiliğe göre bir sosyal medya mekânı mevcut. İsteyen istediği yerde iyi ya da kötü bir şeyler paylaşıyor, bilinçli ya da bilinçsiz.

Sosyal Medyanın Dezavantajları
2.Fotoğraf: Sosyal Medya Kullanıcılarının Çeşitliliği
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta dünyayı simgeleyen çizilmiş bir küre bulunuyor. Kürenin farklı noktalarında yine çizilmiş insanlar var ve her insanın konuşma balonu var ve konuşma balonlarının içinde sosyal medya ikonları bulunuyor.

Sosyal Medya Yeni İş İmkânları ve Yeni Hastalıklar Sunuyor

Genel anlamda bakıldığında teknolojinin gelişmesiyle artan kitlesel farkındalık büyümesi, sosyal medya alanında inanılmaz artışlar ortaya koymuştur. Özellikle Facebook, Twitter, Youtube ve İnstagram gibi sosyal ağlar birkaç yıl içinde çok daha hızlı büyüdü ve milyonlarca kullanıcıyı ele geçirdi.

Hal böyle olunca sosyal mecralar sayesinde yani iş alanları, yeni iş deyimleri, yeni meslekler, yeni yeni bir sürü veriler ve maalesef yeni ve farklı hastalıklar ortaya çıktı. Toplum için sosyal mecraların avantajları da oldu dezavantajları da.

Sosyal Medya'nın Dezavantajları
3.Fotoğraf: Sosyal Medya Bağımlılığı
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta karanlık bir ortamda bilgisayar monitörü önünde oturan bir adam bulunuyor. Monitörden yayılan mavi ışığın içinden bir zincir uzanmış ve adamın ellerini tutsak gibi bağlamış halde duruyor.

Sosyal Medya’nın Gücü İle Ülkeler Yönetilebiliyor

Sosyal mecraların çok fazla insan kitlesine hitap etmesi ve bir şekilde ulaşması toplum için birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Süper güç devletlerden, az gelişmiş ülkelere kadar her millet sosyal medyanın gücünü kullanmaktadır. Bu gücü kullanan devletler bunu gerek ülke dışı stratejileri için, gerekse de ülke içi strateji ve halk yönetimi için aktif kullanmaktadır.

Çoğu zaman sosyal mecralarda bir ülke yöneticisinin attığı bir twit ülkeler arası krize yol açmaktadır. Kimi zamanda ülke içi bir olayın sosyal medyada yayılması ile birlikte ülkeler kaosun ve yıkılmanın eşiğine gelmektedir.

Elbette ki sosyal medyanın avantajlarından yararlanmak kullanıcının elindedir. Sosyal imkânların isteyerek veya istemeyerek de olsa kullanıcılar üzerinde olumsuz ve olumlu etkileri olduğu kesindir.

Sosyal Medya'nın Dezavantajları
4.Fotoğraf: Sosyal Medya’nın Gücü
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Büyük bir sosyal medya ofisi görünüyor. Ofisin içinde onlarca masa, bilgisayar ve çalışan personel görünüyor. Ofisin duvarına ise ABD bayrağı asılmış.

Bu makalede biz Sosyal Medya’nın Dezavantajları konusunu ele alarak, Sosyal Medya’nın Toplum İçin 10 Dezavantajı konusundan bahsedeceğiz. Bu anlamda genel bir giriş yaptıktan sonra Sosyal Medya’nın Toplum İçin olan Dezavantajlarına gelin hep birlikte bir göz atalım.

Toplum İçin Sosyal Medya’nın Dezavantajları

1 – Siber Zorbalık
  pewcenter.org tarafından yayınlanan bir rapora göre, sosyal medyada bulunan ve hesabı olan çocukların çoğu, geçmişe yönelik siber saldırıların kurbanı oldu. Çünkü sahte bir hesap kullanıcısının yakalanmadan herkesi internet üzerinden taciz etmesi ve zorbaca paylaşımlar yapması sosyal mecralarda mümkün.

Bu sayede interneti olan herkesin internette zorbalığa girmesi oldukça kolay. Toplumda rahatsızlık ve kaos yaratmak için tehditler, tehdit mesajları ve söylentiler rahatlıkla kitlelere gönderilebiliyor.

2: – Hackleme
– Kullanıcıların bilinçsizce yaptığı paylaşımlar, Hackleme’nin ilgi alanıdır. Herkese açık ya da gizli bir şekilde paylaştığınız kişisel veriler internet üzerinde kolayca saldırıya uğrayabilir.

Size ait mahrem bilgiler ele geçirilebilir ve paylaşılabilir. Bu durum maddi kayıplara ve kişisel hayatlara zarar verebilir.

Benzer şekilde kimlik hırsızlığı yapmakta mümkündür. Yakın zamanda, bazı kişisel twitter ve Facebook hesaplarının verilerinin siyasi bir çalışmada kullanıldığı hepimizce malumdur. Bu, Sosyal Medya’nın Dezavantajları konusunun tehlikeli bir yanıdır. Bu yüzden her kullanıcı, bu tür kazaları önlemek için kişisel verilerini ve hesaplarını güvende tutmalı ve bilinçli paylaşımlar yapmalıdır.

3: – Bağımlılık
– Sosyal medyanın bağımlılık yaptığı artık herkesçe malum ve inkâr edilemez bir durumdur. Bugün 1 yaşındaki çocuktan 80 yaşındaki insana kadar herkesin dijital bağımlı olduğu ortadadır.

Bu durum birçok kişisel yaşamları tehdit etmekte ve beraberinde birçok hastalığı ortaya çıkarmaktadır. Bu bağımlılıktan en çokta çocuklar ve gençler etkilenmektedir. Özellikle gençlerdeki bu bağımlılık, onları sosyal hayattan koparmakta ve zamanlarını boşa harcatmaktadır.

4: – Dolandırıcılık
– Bir takım art niyetli kötü kişilerin sosyal medya yoluyla dolandırıcılık yaptıkları çeşitli örneklerle mevcuttur. Birçoğumuz sosyal medyada ele geçirilen bir hesaptan ‘indirim kuponu dağıtıyorum’ mesajı almışızdır. Ayrıca En Çok Yaşanan 5 Sosyal Medya Dolandırıcılığı ve Yapmamız Gerekenler listesine bir göz atabilirsiniz.

5: – Güvenlik Sorunları
– Güvenlik açısından birçok bilinçsiz kullanıcının kendisi, ailesi ve çevresi tehdit altında olabiliyor. Birçok işveren artık işçisini sosyal medya üzerinden takip edebiliyor ve paylaşımlarından ötürü işine son verebiliyor. Yine birçok işveren sosyal medyayı kişilerin dijital bir CV’si olarak görebiliyor.

Ayrıca ülkedeki birçok kolluk kuvveti ve güvenlik birimleri kişilerin sosyal medya hesaplarına istediklerinde ulaşabiliyor. Bazen bu durum tehlikeli olabiliyor ve güvenlik sorunu oluşturabiliyor. Bilerek veya bilmeyerek internet ve sosyal medya üzerinden yaptığınız paylaşımlardan dolayı kolluk kuvvetleri tarafından kapınız çalınabiliyor ve mahkemelik olabiliyorsunuz.

6: – İtibar
– Sosyal medyada yalan bir haberin, doğru haberden yayılma hızı 200 kat fazladır. Bir kişi hakkında oluşturulan montaj görüntü ve yapay bir suçlama kısa sürede yayılarak masum birinin itibarını zedeleyebiliyor. Bu durum çoğu zaman büyük işletmelerin bile itibarını lekeleyebiliyor.

7: – Hile ve İlişki Sorunları
– İnsanların birçoğu sosyal medya üzerinden tanışıp evleniyor ve ilişki yaşayabiliyor. Ancak belli bir zaman sonra bu durum karşılıklı kâbusa dönüşebiliyor. Benzer sosyal medya üzerinden sanal ilişki yaşayan çiftler birbirlerine sahte duygular ve yanlış bilgiler göstererek sanal hilelere başvurabiliyorlar.

8: – Sağlık Sorunları
– Sosyal medya kullanımının sağlık üzerinde de olumsuz etkileri olabiliyor. Sağlıklı yaşamak için egzersiz yapmak ve sosyal olmak önemli bir durumdur. Sosyal medyayı aşırı kullanan insanlar durağanlaşır ve sonrasında ise tembelleşir. Bu durum birçok fiziksel ve psikolojik hastalığı beraberinde getirir. Ayrıca merdiven altı ilaç ve tedavi yöntemleri öneren sahte sağlıkçılar sizi sosyal medya üzerinden kandırabilir.

9: – Sosyal Medya ölüme neden oluyor
– Sosyal medya üzerinden yapılan ve amatör olan kişiler fenomenlik uğruna aksiyon dolu çılgınlıklar yaparlar. Bunları seyreden ve taklit etmeye çalışan çocuklar ve bilinçsiz ergenler ölümle yüz yüze gelirler ve maalesef bazıları ise hayatlarını kaybeder.

Yine sosyal medya üzerinden yayılan türlü türlü akımlar birçok kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Yüksek yerlerden atlamak veya Dünyanın en yüksek yapılarına çıkıp kenarlarında durmak gibi çılgın şeyler birçok kişinin hayatına mal olmuştur.

Yine ülkemizde de yaşanan intihar vakalarını milyonlarca insan canlı yayında sosyal medya üzerinden seyretmiştir.

10: – Uyuşturucuları ve Alkolü Benimseyenler
– Sosyal Medyanın Dezavantajlarından olan bir diğer konu ise alkol ve uyuşturucu tutkunluğudur. Sosyal medyada özellikle ergen yaşlardaki gençler bu tuzağa çok meyilliler.

Özellikle gençler, zengin veya uyuşturucu bağımlısı fenomen olmuş diğer kişileri takip etmeye başlayarak özenti yoluyla uyuşturucu ve alkol bağımlısı olabiliyorlar. Sonuçta bu durumun sosyal mecralarda yaygınlaşması ve milyonlarca kişinin bu görüntüleri izlemesi ile bağımlılık teşvik haline geliyor.

Önemli Not: Fotoğrafların altında bulunan fotoğraf açıklamaları görme engelli kardeşlerimiz içindir…


Makale Kaynakları;
Kapak Fotoğrafı:
http://kulraj.org/2015/11/30/social-media-and-happiness-the-unfortunate-truth/
1.Fotoğraf: http://www.enews.tech/good-social-health-examples.html
2.Fotoğraf: https://www.tecmundo.com.br/facebook/76618-o-facebook-sabe-voce.htm
3.Fotoğraf: https://socialmediaexplorer.com/content-sections/news-and-noise/a-frightening-view-of-the-dark-side-of-social-media-addiction/
4.Fotoğraf: https://www.dawn.com/news/1479202

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz