Sosyal Medya’nın Toplum İçin 10 Avantajı

1
739
Sosyal Medya'nın Avantajları
3.Fotoğraf: Sosyal Medya'nın Avantajları Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Masada yanyana oturmuş, bir baba ve oğlu görünüyor. Oğul masa üstündeki laptopta işlem yaparken babada onu gözlemliyor.

Kitleleri Peşinden Sürükleyen Ağlar

Bir saat içinde milyonlarca insanın etkileşim gösterdiği Sosyal Medya’nın Avantajları küçümsenemeyecek kadar fazladır. Sosyal medya özellikle son zamanlarda devasa bir sanal Pazar haline gelmiş ve milyonlarca veri trafiğini ortaya çıkarmıştır.

2006 yılından bu yana hızlı bir şekilde ilerleme gösteren sosyal medya sitelerine, her geçen gün yeni bir sosyal ağ eklenmiş ve kitleleri peşinden sürüklemiştir.

Bilinçli ya da bilinçsiz kullanılan sosyal medya ağları birçok kişi için inanılmaz gelir kaynağı olduğu gibi birçok kişi içinde sadece boş zaman geçirilen bir mekan olmuştur.

Sosyal Medya’nın Avantajları Yeni İş İmkanları Sunuyor

Kitleleri peşinden sürükleyen sosyal ağlar birçok alışkanlıkları değiştirmiş, birçok kişiyi kendine bağımlı hale getirmiştir. Öyle ki sosyal medya bağımlısının çektiği ıstırapla uyuşturucu kullanan bir bağımlının çektiği ıstırap aynı seviyeye gelmiştir.

Sosyal ağlar, kimilerine inanılmaz servetler ve hayatlar bahşederken, kimilerinin de hayatlarını elinden almıştır.

Sosyal Medya'nın Avantajları
1.Fotoğraf: Sosyal Medya Bağımlılığı Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Bir anne, bir baba ve ortalarında küçük bir kız çocuğu olmak suretiyle bir çekyatta oturmaktadırlar. Baba’nın elinde cep telefonu, Anne’nin elinde Laptop ve küçük kız çocuğunun elinde ise tablet vardır.

Dünyada 3 Milyar 190 bin kişi Sosyal Medya Kullanıcısı

Birleşmiş Milletlere ait Nüfus Fonu verilerine bakıldığında 2018 yılı Ocak ayı verilerine göre dünya nüfusu 7 milyar 593 milyona yükseldi.

Gelişen teknoloji ve internet kullanımının yaygınlaşması ve kolaylaşması ile beraber dünyada internet ve sosyal medya kullanımı büyük bir ölçüde artmaya başlamıştır.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre; Dünya nüfusunun yüzde 53’ünü oluşturan 4 milyar 200 bin kişi internet kullanmaktadır.

Sosyal medya kullanıcılarının bu nüfus içindeki oranı ise 3 milyar 190 bin kişiye erişmiştir. Bu sayı 2019 yılında ise hızla artış göstermeye devam etmektedir.

Yine kişisel anlamda çevremizi gözlemlediğimizde bir kişinin en az üç farklı sosyal medya uygulaması kullandığını görmekteyiz.

Sosyal Medya'nın Avantajları
2.Fotoğraf: İnternet Kullanımı
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Bir masanın üzerinde 6 kişinin sadece kolları görünüyor. Masada oturan herkesi elinde bir cep telefonu bulunuyor.

Hal böyle iken Sosyal Medya’nın Avantajları konusuna değinmekte yarar olduğunu düşünüyorum. Elbette ki sosyal mecraların avantajları kadar dezavantajları da mevcut.

Bilinçli bir sosyal ağ kullanıcısı olmak için bu sosyal mecraların avantajlarını ve dezavantajlarını bilmek birçok kişiye fayda sağlayacaktır.

Bu makalemizde sizinle Sosyal Medya’nın Avantajları konusu masaya yatırmak istiyorum. Yeri gelmişken sosyal ağların toplum için dezavantajlarını yazdığım “Sosyal Medya’nın Dezavantajları” isimli makalemi de incelemenizi tavsiye ederim.

Dilerseniz lafı fazla uzatmadan hep birlikte sosyal medyanın avantajları konusuna bir göz atalım.

Sosyal Medya’nın Avantajları

Sosyal Medya’nın Avantajları 1: – Bağlantılar – Sosyal medyanın en büyük ve ana avantajlarından birisi de bağlantıdır. Dünya üzerinden herhangi bir kişiyle istediğiniz yerden bağlantı kurabilirsiniz. Herhangi bir ülkeden birisiyle arkadaş olabilir, paylaşımlar yapabilirsiniz.

Sosyal medyanın güzel yanlarından biriside budur. Hele bir de dil biliyorsanız bu avantajı daha verimli kullanabilirsiniz. Bu bağlantılar sayesinde uluslararası ilişkilerinizi geliştirebilir, bu bağlantıları kullanarak yeni şeyler keşfedebilirsiniz.

 2: – Eğitim – Sosyal ağların öğretmen ve öğrenciler için de faydası oldukça büyük. Sosyal medya aracılığıyla uzman ve profesyonel olan farklı kişilerden eğitim alabilir yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Kendinizi eğitim anlamında geliştirmek istediğinizde sosyal medyanın eğitim avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Özellikle Youtube sosyal ağı bu konuda oldukça faydalı. Birçok paylaşımcı uzman Youtube kanalı sayesinde birçok ücretsiz eğitim verebiliyor. Önemli olan sizin eğitime ve eğitilmeye istekli olmanızdır. Üstelik bu gibi eğitimlere ücret bile ödemezsiniz.

Sosyal Medya'nın Avantajları
3.Fotoğraf: Sosyal Medya’nın Avantajları
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Masada yanyana oturmuş, bir baba ve oğlu görünüyor. Oğul masa üstündeki laptopta işlem yaparken babada onu gözlemliyor.

Yeri gelmişken kendi Youtube Kanalımı da araya sıkıştırmak isterim. Kanalıma ücretsiz abone olmak için lütfen buradan ABONE OL butonuna tıklayınız.

 3: – Yardım – Herhangi bir sosyal sorumluluk projesi aracılığıyla yardım isteyecek olursanız sosyal ağların aracılığı ile yardımlaşma yapabilirsiniz. Bu anlamda kar amacı gütmeyen birçok sivil toplum kuruluşu sosyal ağlar üzerinden ihtiyaç sahiplerini yardım edecek kişilerle buluşturabiliyor.

Ya da bu anlamda bilgi almak isterseniz yardım kuruluşları size ulaşabiliyor ve bu konuda size yardımcı olabiliyor. Ayrıca Maddi destek ve tavsiye anlamında yardımcı olup olamayacakları konusunda bağlı olduğunuz sivil toplum kuruluşundan destek alabilirsiniz.

 4: – Bilgi ve GüncellemelerSosyal Medya’nın Avantajları  arasında belki de en önemli konulardan birisidir bilgi ve güncellemeler. Sosyal ağların nimetlerinden biriside kendinizi, dünyadaki ve yaşadığınız ülkenizdeki gelişmelerden haberdar edebiliyor olmanızdır.

Çoğu zaman yerel basın veya ulusal basın haberleri ve yeni gelişmeleri taraflı şekilde yansıtabiliyor veya sansürleyebiliyor ya da geç ulaştırabiliyor. Lakin sosyal ağlar bu konuda daha aktif olduğu için anında size ulaştırabiliyor.

Çünkü internetin ve teknolojinin hızlı gelişmesi ortaya vatandaş haberciliğini çıkardı. Yeri geldiğinde her vatandaş bir muhabir olabiliyor. Elbette ki sosyal medyadan yayılan her haber doğru değildir ve teyide muhtaçtır.

Doğru bilgiye ve güncellemeye erişmek için sosyal medya yardımı ile biraz araştırma yaparak gerçekleri ve doğru bilgileri elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya’nın Avantajları 5: – Promosyon ve Reklam – İşletmenizi veya kurumunuzu hatta kendinizi bile geniş kitlelere tanıtabilirsiniz. Sosyal ağlar üzerinden yapılan reklam ve promosyonlar sayesinde birçok ürünü ücretsiz ya da az bir miktar ücret ödeyerek elde edebilirsiniz.

Dünya üzerindeki büyük şirketler ve işletmeler yeni çıkan ürünlerini genel anlamda sosyal medya üzerinden duyururlar. Yine sosyal ağlar sayesinde takipçileri arasında çekiliş kampanyaları yaparak kendilerini bilinir yapabilirler.

Reklam ve promosyon anlamında yine büyük ve tanınmış şirketler mobil cihazlar sayesinde uygulamalarını milyonlarca kişiye sunarak ürünlerini tanıtma imkânı bulabiliyorlar. Genelde bir işletme üzerinden yapılan harcamaların çoğu reklam ve tanıtım amaçlıdır.

Şirketlerin veya kurumların amacı sosyal ağları kullanarak doğru kitleye ulaşmaktır. Yeri geldiğinde siyasiler bile sosyal medyanın reklam ve promosyon yönünü kullanmaktan kaçınmazlar.

 6: – Sosyal Sorumluluk ve Topluluk – Sosyal medya şüphesiz farkındalık ve sosyal sorumluluk çalışmaları açısından önemli bir rol üstlenmiştir. Örneğin bir sivil toplum kuruluşu ya da kar amacı gütmeyen bir yardım kuruluşu, yardım organizasyonu ve bağış kampanyası gibi sebepler için sosyal ağları kullanabilir.

Sosyal ağlar üzerinden yapılan farkındalık ve yardım çalışmaları sayesinde topluluklar, bağışçıları ve muhtaç insanları bir araya getirerek muhtaç olan insanlara daha hızlı ulaşabilirler. Bu amaç uğrunda olan insanlarla sosyal medya üzerinden topluluk oluşturabilirler.

 7: – Farkındalık – Sosyal medya aynı zamanda bir farkındalık oluşturma yeridir. İnsanların yaşam tarzlarını geliştirerek farklı düşünmelerine katkı sağlar. İnsanlara daima yenilikçi şeyler sunarak onların keşfetmelerine yardımcı olur.

Avukat, işçi, doktor, polis, ev hanımı gibi kısacası her meslekten insan sosyal medyadaki farkındalık faktöründen yararlanabilir.

 8: – Suçla Mücadele – Sosyal ağların avantajlarından birisi de hükümetlerin ve ona bağlı kolluk kuvvetlerinin suçla mücadele etmesine yardımcı olmasıdır. Güvenlik kuvvetleri kimi zaman suçluları gözetlemek ve izlerini sürmek için sosyal ağları kullanmaktadırlar.

Ülkemizde hemen hemen her ana haber bülteninde yayınlanan Trafik magandalarının sosyal medya paylaşımlarına şahit olmuştursunuz.

Sonrasında ise sosyal medyadan yayınlanan bu görüntüler sayesinde kolluk kuvvetlerinin bu tür suç işleyenleri yakalandığını hepimiz bilmekteyiz. İşte bu gibi durumlarda sosyal medya suçla mücadeleye katkı sağlar.

 9: –  İtibar Yönetimi – Herhangi bir işletme, kuruluş, hatta bir sanatçı bile itibarını mahvedebilir hatta kariyerini zedeleyebilir. Tam tersi de olabilir yani itibarını arttırabilir. Bir şirket, kuruluş ya da bir şahıs hakkındaki olumlu ya da olumsuz yorumlar işletmelerin satışını ya da itibarını arttırabilir.

Bir kuruluş hakkındaki olumlu yorumlar ve paylaşımlar diğer müşterilere yol gösterici olabilir. Çünkü sosyal ağlardaki kullanıcılar istediklerini acımasızca yazabilir.

Hatta birçok kişi gerçek hayatta yüz yüze kaçındıkları iletişimi veya eleştiriyi sosyal medya üzerinden rahatlıkla yapabilir. Bütün bunların yanı sıra sosyal medya itibarını kaybeden kişilere ve kuruluşlara açıklama imkânı fırsatı sunar.

Uyarı olarak belirtmekte fayda var diye düşünüyorum;

Ne olursa olsun kullandığınız sosyal medyayı tanımanızı ve bilinçli bir sosyal medya kullanıcısı olmanızı tavsiye ederim, aksi halde her önünüze geleni paylaşmak ve her aklınıza geleni yazmak başınızı derde sokabilir.

 10: – Tanışma ve Çevre Edinme – Dünya üzerindeki insanlar farklı dinlere, inançlara, kültürlere ve geleneklere sahiptir. Sosyal medya bu farklı renklerde olan insanlarla tanışma ve çevrenizi genişletme anlamında size imkânlar sunar.

Sizinle aynı düşünceyi ve aynı duyguyu paylaşan insanlarla tanışabilir ortak paylaşımlar yapabilirsiniz. Benzer şekilde, farklı topluluklardan insanlar ilgili konuları tartışmak ve paylaşmak için bağlantı kurabilirsiniz.

Örneğin, Oyun severler, oyunlarla ilgili topluluklara katılabilirler, otomobil severler, arabalarla ilgili topluluklara katılabilirler vb.

Ayrıca isteyen herkes sosyal medya üzerinden gruplarla tanışıp birçok konuda yardımlaşabilir ve çevrelerini genişletebilirler.

Önemli Not: Fotoğrafların altındaki açıklamalar görme engelli kardeşlerimiz içindir.


Makale Kaynakları:

1.Fotoğraf: https://www.healthyplace.com/addictions/center-for-internet-addiction-recovery/internet-online-addiction
2.Fotoğraf: https://www.techinasia.com/simplify-mobile-internet
3.Fotoğraf: https://www.commbank.com.au/guidance/property/should-you-increase–top-up–your-home-loan–201712.html

1 Yorum

  1. Maalesef avantajlarına kimse bakmıyor ve ilgilenmiyor. Varsa yoksa kendini beğenmişlerin tezgahı olmuş sosyal medya. Ben özellikle bu konuyu ele almanızdan dolayı size çok teşekkür ederim. Sayenizde sosyal medyanın sadece abuk subuk fotoğraf paylaşım yeri olmadığını anladık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz