Alay Onay’la “Sosyal Medya Nedir Kullanım Amaçları Nelerdir” Konulu Sohbet

0
2196
Alay Onay İle Sosyal Medya Röportajı
Alay Onay İle Sosyal Medya Röportajı

Alay Onay İle Sosyal Medya Sohbeti…

Sosyal Medya Nedir Kullanım Amaçları Nelerdir konusu bir çoğumuzun bilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Bu düşünceden yola çıkarak, İnternet ve Sosyal Medya hakkında, Sosyal medyanın görünmez kahramanlarından ve Küçükçekmece belediyesinin Sosyal Medya Sorumlusu Alay Onay ile  bir akşam üstü Eyüp’ Sultan Hazretlerinin Manevi atmosferinde “Sosyal Medya” üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kısaca Alay Onay kimdir diye bir kaç satırla özetlemek isterim. Kendisi hakkında detaylı bilgi isteyenler Buraya bakabilirler.

Genç yaşta iş hayatına atılan Alay Onay, doğum yeri olan Sürmene’de ilk internet girişiminde kurduğu siteyle hedef kitlesini büyüttü.  2009 – 2010 yılları arasında 1.089.316 tekil ziyaretçiye ulaşarak büyük bir başarıya imza attı.

Profesyonel iş hayatına 2009 yılında İstanbul’a gelerek başlayan Onay; daha sonrasında Sosyal Medya ve İnternet alanlarında uzmanlık çalışmaları yaparak bu alanda aranan isimler arasına girdi. Halen çalışmalarına ve başarılarına devam eden Onay, zaman zaman tecrübelerini seminerler aracılığı ile paylaşımlar gerçekleştiriyor.

Sosyal Medya Nedir Kullanım Amaçları Nelerdir Alay Onay
Sosyal Medya Nedir Kullanım Amaçları Nelerdir Alay Onay

Sosyal Medya Nedir Kullanım Amaçları Nelerdir?

aşağıda ki sorulan sorular aslında bu başlığın açılımı olacaktır bu yüzden dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca sosyal medya ve türleri hakkında genel bir bilgi isterseniz “Sosyal Medya” kategorimize bir göz atabilirsiniz Bir akşam üstü Eyüp’teki manevi atmosferi ruhumuza sindirirken, yudumladığımız çaylar eşliğinde, sanal alemin sakin gücü Alay Onay’a birkaç soru yönelte bildik. Sağ olsun oda bizi kırmayarak, ilminden birkaç satırı bizimle paylaşma lütfunda bulundu.

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri nedir? Yeni gelişen teknoloji insanı nasıl etkisi altına alıyor?

Alay Onay: Sosyal medya artık hayatımızın bir parçası oldu. Kullanmayan ise neredeyse yadırganır duruma geldi. Bizleri artık ebeveynlerimiz Facebook’tan eklemeye başladı. Kısacası artık sosyal medyanın tam olarak içerisindeyiz. Zaten bizsiz ne anlamı var ki sosyal medyanın.

İşin esprisi içeriği kullanıcının oluşturması değil miydi? Bizlerde her gün yaptığımız birçok şeyi paylaşıyoruz. Peki, ama nereye kadar? Şuanda kullanıcılar çok aktif ancak bu potansiyelin gizliliğini takip edememekteyiz.

Sosyal Medyada gizliliğe Nasıl önem vermeliyiz? Bilgilerimiz gerçekten güvende mi?

Alay Onay: Bugün en çok kullandığımız mecralardan kullanıcı bilgileri satıldığı için korku içerisindeyiz ancak bu korku herkeste yok gibi görülüyor çünkü kullandığımız mecraların sunmuş olduğu gizlilik imkânından bile faydalanamamaktayız.

Sosyal mecraları bilinçsizce kullanıyoruz. Sadece bilinçli olmak bile yeterli olmayabiliyor güncel olmalıyız. Sosyal mecralar sürekli kendilerini yenilemektedir. Aynı şekilde gizlilik ayarları da güncellenmektedir.

Bu neden dolayı gizlilik ayarlarımızı da sık sık takip etmeliyiz. Ben ileride kullanıcı gizliliğine yönelik uygulamaların çıkacağını düşünmekteyim.

dijital-pazarlama-alay-onay
Alay Onay Bir Seminer Esnasında

Sosyal Medyanın zararlarından çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz?

Sosyal medyada gerçek hayattaki gibi çocuklarımız tehdit eden birçok etken bulunmaktadır. Özellikle tanınmayan insanların oluşturduğu hesaplar ile iletişime geçilmesi çocuklarımız için çok tehlikeli olabilir.

Fake yani sahte olarak adlandırılan bu hesaplardan korunmak için çocuklarımızı takip etmeli ve bu konuda gerekli eğitimleri vermeliyiz. Tabiî ki ebeveynler olarak bu konuda üzerimize düşen eğitimleri bizde almalı, bu alandaki uzmanların tavsiyelerine kulak vermeliyiz, yani bir anlamda bir bilene danışmakta yayar vardır diye düşünmekteyim.

Periscope Uygulaması çılgınlığı hızla büyüyor siz kullandınız mı?

Son zamanların en gözde uygulamalarından biri de Periscope, özellikle iletişimcilerin ilgi odağı olan bu uygulama ile dilediğimiz yerden basit bir şekilde canlı yayın yapabiliyoruz. Sosyal medyanın doğuşu ile oluşan “vatandaş gazeteciliği” terimini güçlendiren bir uygulama diyebiliriz.

Periscope Twitter’a ait olan bir uygulamadır giriş yapmak için Twitter’a üye olmamız gerekli.  Aynı şekilde aynı özelliklere sahip olan bir diğer uygulama da Meerkat ancak nedense ülkemizde Periscope uygulamasına olan rağbet daha fazla.

pericope-uygulamasi
Periscope Kullanımı

Son olarak Sosyal medya kullanıcılarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz istesekte istemesekte sosyal medyanın içindeyiz, başta da belirttiğim gibi sosyal medyada olmayanı artık yadırgıyorlar. Öyle ki telefon, selfie, sosyal medya, şarj bitimi, hat çekmemesi, gibi yeni yeni psikiyatrik hastalıklarla muhatap olmaya başladık.

Bu durum ileride daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Tabiî ki bir yanda da gerçek hayat var bunu da göz ardı etmemeliyiz. Ben bu anlamda Yaşadığımız sosyal ve kişilik bunalımını özetleyen Hz. Mevlana’nın sözünü bir kez daha düşünmekte ve tekrar etmekte yarar görüyorum “Ya olduğun gibi görün, Ya göründüğün gibi ol” Yani aslında siz gerçek hayatta ne iseniz, sosyal medyada da o olmanız gerek.

Bu duygu ve düşüncelerle sosyal mecraların sizi kandırmasına izin vermeyin derim, eğer ortada bir icat varsa neden bu iyilik için kullanılmasın??? Umarım Sosyal Medya Nedir Kullanım Amaçları Nelerdir sorusuna bir nebzede olsa cevap veribilmişimdir.

Maneviyatın oldukça yüksek olduğu muhteşem bir Eyüp atmosferinde gerçekleştirdiğimiz söyleşi dolayısı ile bizde Sosyal Medyanın Sakin gücü Alay Onay’a çok teşekkür ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz