En Çok Yaşanan 5 Sosyal Medya Dolandırıcılığı ve Yapmanız Gerekenler

2
2107
sosyal-medya-dolandiriciligi

Sosyal Medya alışkanlıklarınızı Değiştirin

Artık kabul etmeliyiz ki hepimiz sosyal medya bağımlısı olduk, haliyle birçoğumuz bu sosyal medya üzerinden en az bir kere Sosyal Medya Dolandırıcılığı ile karşılaştık ve mücadele ettik.

Facebook’un en üst düzey yöneticilerinden biri olan COO Sheryl Sandberg’e göre, Facebook’a her gün 175 milyon kişi giriş yapıyor, bu da dolandırıcılar için çok büyük bir pazarı ortaya çıkarıyor. Sosyal medya kullanıcıları hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz 2016 Yılı sosyal medya İstatistikleri” başlıklı makaleme bir göz atmanızı tavsiye ederim. Hele birde bilinçsiz sosyal medya kullanıcıları varsa bu durum daha vahim sonuçları ortaya çıkarıyor.

İtiraf etmeliyiz ki bende dâhil birçoğumuz bilerek ya da bilmeyerek sosyal medya üzerinden dolandırılmaya çalıştık, kimimiz bu durumu soğukkanlılıkla atlattı kimimiz ise maddi kayıplar yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor.

Başta belirtmeliyim ki bir gün başınıza böyle bir şey gelirse soğukkanlı olun ve bir bilenden yardım isteyin. Ama öncesinde bu duruma maruz kalmamak için sosyal medya üzerindeki kendi güvenliğinizi gözden geçirin.

Örneğin; 123456 gibi ya da doğum gününüzü kullandığınız şifre alışkanlığından vazgeçin, güçlü bir şifre oluşturun ve en az üç ayda bir güncelleme yapın. Kısacası güvenliğiniz ve huzurlu bir yaşam için sosyal medya alışkanlıklarınızı değiştirin.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı
1.Fotoğraf: Sosyal Medya Kullanımı Fotoğrafı.
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta rengarenk elbiseler giyinmiş, aynı masada oturan 4’ü bayan 3’ü bay 7 genç bulunuyor ve hepsinin elinde cep telefonu ve tablet bulunuyor.

Sosyal Medya Dolandırıcıları Size Nasıl Ulaşır?

Bu anlamda uzun bir makale yazacağımı şimdiden belirteyim. Burada uzun uzadıya bahsedersem konunun özünden sapacağımıza inanıyorum. Şimdilik bu konuyu önemli birkaç maddeyle geçiştirmek isterim.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı “Ortak Arkadaşlar” Yöntemi

Sosyal medya dolandırıcıları bize nasıl ulaşır? Bu sorunun cevabı eski bir deyimde saklı “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” Size de tanıdık geldi mi bu durum? Sosyal dolandırıcıları birçok bilgiye ortak arkadaşlarımızdan ulaşabilirler. Sosyal ağlar üzerinden gelen arkadaşlıkları kabul etmememiz gerektiğini unutmayalım.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı “Sahte Profiller” Yöntemi

Sık kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden birisi de sahte hesaplar sayesinde profilinize sızmalarıdır. Profilinize sızan birisi veya sizinle arkadaşlık kuran birisi sizin birçok bilginize ulaşabilir ve bu yolla sizi kötü emellerine alet edebilir.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı “Basit Şifreler” Yöntemi

Başta da belirttiğim gibi kolay şifrelemelerden her zaman kaçının. Sadece sosyal medyada değil banka şifrenizi oluştururken bile dikkat etmelisiniz. Bilinmesi zor şifreler oluşturun ve en az üç ayda bir şifrenizi güncelleyin.

Şimdilik önem açısından bu kadar madde yeterli zannediyorum dediğimi gibi bu konu hakkında detaylı bir makaleyi sizinle paylaşacağımı bilmenizi isterim. Çünkü bu konu oldukça önemli.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı “Toplu Mesajlar” Yöntemi

Bu anlamda sosyal ağ olan Whatsapp’tan bahsediyorum. Toplu Cuma mesajları ve olur olmadık kurulan whatsapp gurupları desem ne demek istediğimi anlarsınız herhalde.

Örneğin; bir kişinin bir whatsapp gurubu oluşturup size sormadan sizi de eklemesi demek, telefon numaranızın o guruptaki birçok kişiyle paylaşılması demektir. Neden hiç tanımadığınız insanlara telefonunuzu veresiniz ki?

Sosyal Medya Dolandırıcılığı
2.Fotoğraf: Sosyal Medya Dolandırıcılığı.
Fotoğraf Açıklaması: Elle çizilmiş Fotoğrafta karşılıklı bilgisayar masasına oturmuş iki kişi bulunuyor. Soldaki kişi normal internet kullanıcısı, sağdaki kişi ise internet dolandırıcısı ve yüzünde maske var.

En Sık Kullanılan 5 Sosyal Medya Dolandırıcılığı

Kısaca bir ön bilgilendirme yazısından sonra gerçek konumuza girmenin vakti geldi sanırım. Sosyal medya Dolandırıcılığı gün geçtikçe artmaya başladı bu durum birçok kişiyi maddi ve manevi zarara uğrattı. Aşağıda maddeler halinde bu dolandırıcıların en çok kullandığı 5 yöntemden bahsedeceğiz.

  1. Zincir Mesajlar

Özellikle bu yöntem ağırlıklı olarak Whatsapp’ta sıkça kullanılan bir durumdur. Whatsapp üzerinden birçok kere salavat zinciri mesajı almış tırsınız.  Yâda bu mesajı on kişiye göndermezsen hayatın mahvolur iletisine şahit olmuşsunuzdur. Buna benzer bir iletide Whatsapp falanca tarihten sonra paralı olacak iletisidir.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı
3.Fotoğraf: Whatsapp Zincir Mesajları
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta whatsapp’ta paylaşılan salavat zinciri içerikli bir whatsapp mesaj bulunmaktadır. Mesajın içeriğinde salavat yazmakta ve altında hiç düşünmeden gönder denmektedir.

Aynı tür mesajlar Facebook Messenger sisteminden de tarafınıza gelmiştir. Twitter üzerinden özel mesaj kutunuza gelen hesabınıza falanca memleketten giriş yapılmıştır mesajı aynı durumdur. İşte bu tür yönlendirmeli mesajlara Zincir mesajlar diyoruz. Peki, dolandırıcılar veya şahıslar bu tür yöntemle neyi elde ediyorlar, niye yapıyorlar?

Bu sorunun cevabı gülmek isteyen bir şakacı da olabilir, kişisel bilgilerinizi ele geçirmek isteyen bir spamcı da olabilir. İkinci ihtimal daha güçlü geliyor. Zincir mesajların içine yerleştirilen bir spam veya zararlı bir yazılım birçok kişinin kişisel bilgilerine ulaşmak için bir kapı aralamaktadır.

Bu durumda ne yapabiliriz?

Bu durumda yapacağınız en iyi şey zinciri kırmaktır. Yani size gelen mesajı başkasına asla iletmeyin ve size bu mesajı gönderen kişiyi uyarın. Bu tür mesajlar gurubunuzda yayınlanıyorsa gurup yöneticisini uyarın düzelmediği takdirde grubu terk edin

  1. Nakit Kapmak

Sosyal medya sitelerinin yapısı gereği yeni arkadaşlar edinmek veya karşı cinsten biriyle yakınlık kurmak, sanal flört etmek birçoğumuzun ilgi odağıdır. Ancak bu durum çoğu zaman başımıza iş açarak maddi ve manevi zarara uğramamıza sebep olmaktadır.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı kullanan kişilerin yöntemlerinin para kapmak amaçlı yaptığı bu girişim genelde sizin vicdani yönünüze hitap etmektedir. Bu kişiler muhtemelen kolay para kazanma yolu arayan bir siber suçludur, bu yüzden iletişim kurmadan ve arkadaşlık etmeden önce iki kere düşünmelisiniz.

Siber Dolandırıcılar Nasıl Yöntemler İzliyor?

Bu durumdaki siber sahtekârlar, size sosyal medya aracılığı ile ulaşarak kendini genelde güzel bir bayan fotoğrafıyla tanıtabilir. Biraz yazışmadan sonra sizi çekici bulduğunu söyler ve sizden taksi parası gibi ufak bir para isteyerek buluşacağını söyler.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı
4.Fotoğraf: Sahte Facebook Profili
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Güzel bir bayan profil fotoğrafı olan bir facebook profili bulunmaktadır. Fotoğrafın üstüne çekilmiş kırmızı uyarı bandında fake profil yazmaktadır.

Yâda karşıdaki siber suçlu tatilde cüzdanını kaybettiğini ve eve dönmek için biraz paraya ihtiyacı olduğunu söyleyerek sizden ücret talep edebilir.

Nakit Kapmak yönteminde bir başka yöntem ise kendisine yüklü bir miras kaldığını söyleyen yurtdışında yaşayan bir bayandır. Sizden az bir para miktarının hesabına yatırılmasını isteyerek mirasını sizinle paylaşacağını söylemesidir.

Bu durumda Ne Yapmalıyız?

Nakit kapmak durumunda size ulaşan bir dolandırıcıya karşı yapmanız gereken şey, iletişime girmemek ve muhatap almamaktır. Sonrasında ise bu hesabı önce şikâyet etmeli sonrada engellemelisiniz.

Bu tür olaylarda sosyal ağ üzerinden yakın arkadaşlarınızı ve takipçilerinizi de haberdar etmelisiniz. Örneğin; “Falanca kişi dolandırıcıdır veya falanca arkadaşımın hesabı ele geçirilmiştir itibar etmeyiniz” gibisine bir uyarı yayınlamanız yerinde olacaktır.

Tanıdığınız bir hesaptan örneğin; yakın akrabanızdan gelen kupon dağıtma mesajına denk gelirseniz, mesaja cevap vermeyin ve hemen akrabanıza ulaşarak bu durumu ona izah edin ve onu uyarın.

  1. Gizli Ücretler

Özellikle Facebook üzerinde sık kullanılan bir dolandırıcılık ve spamlama yönteminden bahsediyoruz. “Hangi ünlüye benziyorsun, Ne zaman öleceksin, Nasıl bir kişiliğe sahipsin, İsminin anlamı nedir” gibi uygulamaların amacı sizi ücretli bir abone yapmaktır.

5.Fotoğraf: Sosyal Medyadaki Tuzak uygulama
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Facebookta sık karşılaşılan bir uygulama bulunmaktadır. Uygulamada bayan bir yüz resmi bulunmakta, yüz resminin yanında Tataristan ve Bulgaristan yazmakta. Ülke isimlerinin üstünde ise hangi milletin karışımısın sorusu var.

Bu metodu kullanırken yine yakın arkadaşlarınızdan faydalandıklarını unutmayın. Örneğin; Şu kadar arkadaşın bu oyunu oynuyor veya şu kadar arkadaşın bu uygulamayı kullandı gibi iletilerle sizi teşvik ettiklerini aklınızdan çıkarmayın.

Bu tür uygulamalarda sizden istenilen bilgileri girdiğiniz takdirde hem bilgilerinize ulaşabiliyorlar hem de sizi sinsi bir şekilde otomatik abone olma sistemine dâhil ediyorlar.

Uygulama içindeki yanlış bir butona tıklamanız sizi otomatikman abone yapmış oluyor. Abonelik ücretleri 3.99 gibi cüzi bir miktar olduğundan ve her ay sizin haberinizi olmadan hesabınızdan tahsil edildiğinden dolayı sizin bu durumdan çok geç haberiniz oluyor.

Bu durumda Ne Yapmalıyız?

Öncelikle hizmet aldığınız GSM şirketi ile iletişime geçerek mobil hattınızı otomatik ödemeler kapatın. Şayet sizden bir oyun veya uygulama karşılığı ücret kesildiyse ve abonelik hizmeti verildiyse, oyun ya da uygulamayı sunan şirketi arayarak aboneliğiniz iptal ettiriniz.

Son olarak ta sosyal medya üzerinden gelen bu tür yanıltıcı teklifleri ve uygulamaları asla kabul etmeyiniz, sizden istenilen kişisel bilgileri asla karşı tarafla paylaşmayınız. Son olarak ta sosyal medyanın teşhir etme mutluluğu ve merak üzerine kurulmuş olduğunu unutmayınız ve merakınızı bastırınız.

  1. Kimlik Avı İstekleri

Bu dolandırıcılık yöntemi genelde bayanları ağına düşürmek ve ondan bir takım bilgiler almak için yapılmaktadır. Şantaj yöntemine sıkça başvurabilirler.

Örneğin; “Birisi sizin müstehcen fotoğraflarınızı ele geçirdi veya az önce bir suça karıştınız ya da bir örgüt hesap bilgilerinizi ele geçirdi hemen hesabınızı kontrol ediniz” gibi bildirimlerle birlikte mesaj kutunuza bir link gönderilir ve bu linkten kimlik bilgilerinizi girerek hesabınızı doğrulamanız sizden istenebilir.

Sizi “Twitter veya Facebook giriş sayfanıza götüren ekteki bağlantıya tıklayın” gibi bir bağlantı ile de karşılaşabilirsiniz. Bu durumda hesap bilgilerinizi girerseniz bir siber suçlu, hesabınızın kontrolünü tamamen ele geçirir ve kimlik bilgilerinizi yanı sıra şifrenizi de ele geçirir.

Bu Durumda Ne Yapmalıyız?

Öncelikle sadece sosyal medyada değil hiçbir yerde postanıza ve özel mesaj kutunuza gelen hiçbir linke tıklamayın. Sanal yolla sizden istenen özel bilgilerinizi veya kimlik bilgilerinizi asla kimseyle paylaşmayın. Tıkladığınız bazı linkler sizi sahte bir siteye götürebilir. Kaldı ki günümüzde banka sitelerinin birebir taklidi yapılabiliyor.

6.Fotoğraf: internet Kimlik Avı Dolandırıcılığı Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Bir inter sitesine giriş yapılmış ve eset antivirüs programı ekrana bir uyarı çıkarmış. uyarının içinde “Potansiyel Kimlik avı Dolandırıcılığı” ibaresi yazıyor, hemen altında ise “Ön sayfaya Geri dönülsün mü” sorusu var.

Şayet işiniz gereği internetle fazla ilgiliyseniz lisanslı internet güvenliğinizi sağlayacak yazılımları kullanabilirsiniz.

  1. Gizli URL’ler

Sanal âlemde her kısaltılmış URL’nin bilinçsizce ve körü körüne tıklanmasından sakının. URL’nin sizi nereye götüreceği belli olmaz. İnternet üzerindeki URL’ler bir mayın gibidir üzerine bastığınızda nereden patlak vereceğini bilemezsiniz. URL tuzaklarını hazırlayanlar genelde sizin merak yönünüzü kullanırlar.

Örneğin; “Falanca kişinin çıplak pozları basına yansıdı görmek için aşağıdaki linki tıklayınız komutuna sıkça rastlarız” ya da siyasi bir lider hakkında işte “falanca başkanın hiç yayınlanmamış videosu” yazan linkler karşınıza çıkabilir.

Veyahut ta özellikle bayanların ilgisini çekmek için mobil ceplerde araya sıkıştırılan “falanca ürünü hemen şimdi çok ucuza alabilirsiniz” gibi bildirimlere tıklamanızı isteyen tuzak URL’ler. İşte bütün bunlar bilgisayarınıza veya cep telefonunuza ulaşmak isteyen kötü amaçlı yazılımlardır.

7.Fotoğraf: Sahte internet Sayfaları Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta bir kamu kurumuna ait internet üzerinden fatura ödemesi yapmak isteyenler için, bir fatura ve bir internet sayfası bulunmaktadır. Fatura ve internet sayfasının üzerinde kırmızı bir işaretle Sahte Fatura ve sahte Sayfa uyarı yazıları bulunmaktadır. En üstte ise kamu kurumunun “Güvenliğiniz Bizim İçin Çok Önemli” yazan sloganı bulunmaktadır.
Bu Durumda Ne Yapmalıyız?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tıkladığınız URL’ler hakkında daha dikkatli olmalısınız. Şunu belirmek gerekir ki internetteki her URL kötü amaçlı değildir. Sizin herhangi bir URL’ye tıklamanız bütün bilgilerinizi almaları anlamına gelmez. Sadece farklı bir siteye yönlendirilirsiniz, ya da bir reklam izlemeye maruz kalırsınız. Önemli olan URL’nin sizi yönlendirdiği sayfada sizin işlem yapıp yapmamanızdır.

Kimi zaman bir program ya da bir belge indirmemiz gerekebilir bu anlamda bu verileri indireceğiniz linklere dikkat etmelisiniz, genelde bu sayfalarda bir sahte birde gerçek linkler vardır. Tıkladığınız sahte bir link sizi spam, virüs ve reklam gibi sakıncalı sayfalara yönlendirebilir. Bu anlamda indirdiğiniz belge veya programları mutlaka bir virüs tarayıcısından geçirin.

8.Fotoğraf: Sahte indirme Linki Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Ziplenmiş yani sıkıştırılmış bir dosyanın linki bulunmaktadır ancak bu linkin sahte olduğu gösterilmektedir.

Bu anlamda Google’ın web siteler için son güvenlik uygulamalarına dikkat edin. Google sitelerin URL’lerinin başına o sitenin güvenli olup olmadığı hakkında bilgilendirme sunmuştur. Ziyaret ettiğiniz sitelerin adres çubuğundaki güvenli ya da güvensiz ibaresi bulunan bildirimlere dikkat ediniz.

9.Fotoğraf: Google Güvenli Bağlantı Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta bir sabun firmasına ait bir sitenin arama çubuğundaki domain adresi görünüyor. İnternet sitesi adresinin sol tarafında ise yeşil bir kilit ikonu ve Güvenli yazısı bulunan bir uyarı işareti bulunuyor. Bu durum Google tarafından sitenin güvenli olduğunu gösteriyor. Şuan bulunduğunuz site google tarafından güvenliği onaylanmış bir sitedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi işiniz gereği, internette sıkça işlem yapan biri iseniz virüsten koruma ve casus yazılımlara karşı koruma kullanmak gibi, lisanslı yazılımlar kullanarak önlem alabilir, kendinizi bu tür tehlikelere karşı savunabilirsiniz.

Değerli okuyucularım; Bu makalemde size, karşımıza sıkça çıkan, özellikle sosyal medya üzerinden saldırıya uğradığımız Sosyal Medya Dolandırıcılığı konusunu birlikte irdelemeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur, sizde çevrenizdeki insanları sanal ve siber suçlulardan korumak için makalemizi yakınlarınızla paylaşınız.

Önemli Not: Fotoğrafların altında bulunan fotoğraf açıklamaları görme engelli kardeşlerimiz içindir…

2 YORUMLAR

  1. Hele şu cuma mesajları yok mu sanki cuma günü cuma mesajı göndermeyenin namazı kabul olmuyor…Cuma gününü bırakın perşembe gününden başlıyorlar mesaj atmaya.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz