Silah reklamı yapana ve yaptırana 2019’da ceza yağacak!

0
848
silah reklamı yasak mı?
silah reklamı yasak mı?

Silah’lara Yasaklar Geliyor

Özellikle 2018 yılında lise çağlarındaki çocukların ateşli silahlarla cinayet işlemesi ve buna benzer silahlarla adam yaralaması çok tepki çekmiş ve akıllara Silah reklamı yasak mı sorusunu getirmişti.

Türk dizilerinde de silahlı dizilerin reytinglerinin artması ve bu dizilerdeki özendirici davranışlar, sosyal medyada tepki oluşturmuş, halk tarafından bu konuda RTÜK’e bir çok şikayet gitmişti.

İnternet aleminde silah reklamlarının yapılması ve her silah isteyenin kapısına kadar kargo ile ucuz bir fiyatta gönderilmesi tepkileri daha da arttırmış devlet bu konuda bir takım önlemler almıştı.

Silah Reklamı Yasak Mı?

Ticari Danışman Abdullah KOÇOĞLU, şirketler avukatı Arb. Av. A. Serdar ÖNÜR ile yaptığı olağan toplantı sonrasında 28 Aralık 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan bir hükme dikkat çekerek
Silah reklamı yasak mı sorusuna cevap verdi.

Yasayı dikkate almayan silah üreticilerine, silah satıcılarına ve yayıncılara 2019’da ceza yağacağını ifade etti.

Koçoğlu yaptığı açıklamada; “28.12.2018 tarihli ve 30639 sayılı resmi gazetede yayımlanan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 5. Maddesi ile; Aynı Yönetmeliğin 27’nci maddesinin 3. fıkrasına “(9) Her türlü ateşli veya ateşsiz silah, silah üreticisi ve satışının reklamına izin verilemez.” hükmü eklendiği ve dolayısıyla son yapılan bu düzenleme ile tereddüte yer bırakmayacak şekilde HER TÜRLÜ ATEŞLİ VEYA ATEŞSİZ SİLAHIN, SİLAH ÜRETİCİSİNİN VE SATIŞININ REKLAMINA İNTERNET DAHİL HİÇBİR MECRADA İZİN VERİLMEYECEĞİ açıkça ifade edilmiştir.

Avfest Yayın Grubu Acilen Önlemini Aldı

Yasanın yürürlüğe girmesi ile beraber Silah reklamı yasak mı sorusu cevap bulmuş oldu. Resmi gazetede geçen Hükme ifadeye binaen Avfest Yayın Grubu, hem dergilerinde, hem internet haber sitelerinde, hem de yakında yayın hayatına başlayacak olan televizyon kanallarında yasanın öngördüğü tüm tedbirleri aldı.

Bütün bu önlemlerin yanı sıra, YERLİ ve YABANCI reklam veren tüm firmalarla, Aralık 2018 döneminde sözleşmelerini karşılıklı olarak kanuna uygun şekilde fesheden Avfest Yayın Grubu, Ocak 2019’a ait dergi sayısını ise 1 ay erteledi.

İdari ve Adli ceza yağacak

Yasaya uymayan işletmeler ve kişiler, ister ateşli ya da ateşsiz silah üreticisi veya satıcısı olsun, ister yayıncı ya da silah reklamı yapan bir tüzel ya da gerçek kişi olsun, önce İdari Yaptırım Cezasıyla, tekrarı halinde ise Adli Cezalar ile karşılaşabilir.

Bir çok kurum ve kuruluş Kamuoyunu, bu konuda duyarlı davranmaya ve haksız rekabete mahal vermemek için, yasanın aksine hareket edenlere göz açtırmamaya davet etti.

Ayrıca, yine haksız rekabetin önlenmesi adına ateşli ve ateşsiz silahların uluorta teşhir edildiği, yanı sıra her yaştan misafirin kabul edildiği ve yine bu kişilere satışın yapıldığı, basında ya da indoor-outdoor reklam alanlarında özendirici şekilde tanıtımları yer alan AVCILIK ATICILIK KONULU FUARLARA ve AVCILIK ATICILIK KONULU DOĞA FESTİVALLERİNE de denetim ve kısıtlama getirilmesi gerekir diyerek kanaatler bildirildi.

RTÜK Şikayet Hattı: 444 1 178
Tüketici Danışma Hattı: 175
T

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz