Seo Uzmanı Zafer Yaralı İle Seo Üzerine Sohbet

2
1360
Zafer Yaralı ve Muzaffer Çevik Çay Sohbeti
Zafer Yaralı ve Muzaffer Çevik Çay Sohbeti

Seo’ların Efendisi Zafer Yaralı

Seo Uzmanı Zafer Yaralı hakkında, başlığa bakıp ta seo konusunda da bu adamın üstüne yok demek ki” gibi algı yapmayın, seo efendisi sözü Zafer Yaralı’nın efendi bir kişiliğe sahip olduğu anlamında kullanılmıştır.

Seo, Web sitesi, Google, gibi şeylerle uğraşıyorsanız seo’culara ulaşmanın ve onlardan cevaplar almanın zorluğunu bilirsiniz çünkü bu kişiler sorunuza asla direk cevap vermezler.

Ama weballweb.com  sitesinin sahibi Sivaslı Seo Uzmanı Zafer Yaralı böyle değildir. Biz bir çay sohbetinden bu kadar cevap aldıysak, kendisi ile dost olduğunuzda size neler yapabileceğini hayal edemezsiniz.

Bir web siteniz, sosyal medya hesabınız varsa yada kısaca sanal alemde görünür olmak istiyorsanız mutlaka “Seo” denilen şey ile uğraşmanız kaçınılmazdır. Bu zamanda seo suz olmaz bunun için kendinize, güvenilir ve işini bilen bir seo cu bulmalısınız.

Şanslısınız çünkü ben sizin için bir tane buldum ve konuşturdum:)

zafer-yarali-muzaffer-cevik
Seo üzerine Zafer Yaralı ile Bir çay sohbeti gerçekleştirdik.

Değerli dostlarım Lafı fazla uzatmadan Seo Uzmanı dostum Zafer Yaralı ile bir çay sohbetinden çıkanları sizinle paylaşmak istiyorum.

 • Adettendir sohbetlere bir tanışmayla başlanır. Bizde sizi tanıyabilir miyiz biraz?

Z.Y – Sivas Aşığıyım Keşke Köyde Doğsaydım

Öncelikle böyle bir fırsatı bana verdiğiniz için çok teşekkür ederim Muzaffer bey,

Ben Sivas Şehri‘e bağlı Hafik ilçesi Yeniköy Köyündenim, 30 Ağustos Zafer Bayramında doğduğum için ismimi zafer olarak koymuşlar. İstanbul/ Şişli 1988 Doğumluyum. Sivas Aşığıyım. Keşke köyde doğsaydım, oralarda kalsaydım da hiç gurbete gelmeseydik demişliğim çoktur.

Zaman zaman hafta sonuda olsa birkaç gün Sivas’a kaçar İstanbul’un yoğunluğundan azda olsa kurtulmaya çalışırım. Hobi olarak motorsiklet tutkum vardır.

Hatta 18 yaşımdayken İstanbul’dan Sivas’a motosikletle gittiğim bile oldu. Bize ne kadar deli derse desinler ama Sivas için dünyanın öbür ucunda da olsam yine atlar yine giderim.

Çünkü Sivas paylaşımın, dostluğun, sohbetin başkenti. Çok şükür sizin gibi de dostumuz var hemşerim olarak sizinle de gurur duyuyorum. İstanbul’da Sancaktepe’de oturuyorum. İki kardeşiz. Bilişim benim her şeyim diyebilirim.

sivasli-zafer
Motorsikletle 900 km Sivas Yolculuğu
 • Zafer Bey bilişim teknolojileri ile ilgileniyorsunuz, bu meslek seçimi nasıl oldu siz mi karar verdiniz yoksa bir yönlendirme mi oldu?
Z.Y: Eskiden internet bağlantıları telefon hattı üzerinden olurdu ve internete girdiğiniz zaman telefon sürekli meşgul çalardı

Aslında Seo Uzmanı olma yolu ve internet alemine girişim, zamanında babamın bilgisayar almasıyla başladı. 1997 yıllarında Windows 95 – 98 işletim sisteminin meşhur olduğu dönemlerde bilişime aşık oldum diyebilirim. E-kolay.net ixir.net bu internet paketlerinin arasında büyüdük diyebilirim. Meşhur 146 bağlantısı ile kabaran faturalar  arasında geçti bilişim aşkımız.

İçimde öncelikle bilgisayara olan bir istek vardı. Kulakları çınlasın halamın oğlu o zamanlar liseye gidiyordu bende ilkokuldayken hep yanına giderdim ona bilgisayar hakkında sorular sorardım. Evde de gidip kendi bilgisayarımda aynı işlemi uygulardım.

Yapamadığım zamanlarda halamın oğlunu çağırırdım. Tabi telefona ulaşabilirsem. Bilirsiniz eskiden internet bağlantıları telefon hattı üzerinden olurdu ve internete girdiğiniz zaman telefon sürekli meşgul çalardı. Hal böyle olunca bisikletle  hala oğlunu getirirdim bizim eve, hala oğlundan da ‘off zafer ne yaptın’,’her şeyi silmiş sin zafer’ gibi laflar üstüne bir de baba sopası.

Seo Uzmanı Olmak İçin Eğitim ve Araştırma Şart

Hayatta hiç pes etme alışkanlığım olmadı. Ufak yaşta yaşayarak öğrenmek gerçekten büyüyünce büyük projelere imza atmama imkan sağladı. Öncelikle küçük yaşta bilgisayarı tanıyarak, ardından photoshop grafik çalışamları, web tasarım uygulamaları, server çalışmaları ve google optimizasyonu ile tecrübelerime tecrübe kattım.

Orta sondayken üniversitedeki bilişim kitaplarını yakından takip ettim. Lisedeyken ufak yazılımlarla bilgilerime bilgi kattım.

Seo ve Weballweb
 • Bilişim sektörü denince akla dünyaca ünlü markalar ve kişiler gelir, sizin model aldığınız ya da çalışmayı istediğiniz bir şirket var mı bu sektörde kimi beğenirsiniz?

Z.Y. Okul okumadım ama Bilişim firmasında üniversiteli mühendislerin yardımına çok koştum

Ben hep örnek aldığım kişiler Bill Gates ve Steve Jobs olmuştur. Çünkü bunlarda dünya markalarının en büyük kurucularındandır. Ve gerçekten okuyarak bir yere gelinmeyeceğini, insanın isterse her şeyi başarabileceğinin canlı örnekleridir bu adamlar.

Aslında o kadar üniversiteli gençler bilgisayar bölümlerinden mezun oluyor ama çoğu kitaplardaki ezberlerle gidiyor. Okul okumadım ama şu yaşıma kadar çalıştığım bir çok bilişim firmasında üniversiteli mühendislerin yardımına çok koştum diyebilirim. Amacım onları yargılamak değil sadece okullarda gerektiğince fazla şekilde öğretilmiyor bu iş.

Çalışmak istediğim biri yok aslında sadece bende bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak dünya markası olmayı çok istiyorum. Bunun içinde elimden geldiği kadarıyla gerek yurtdışıyla gerek ekip arkadaşlarımızla ortak bir fikir alışverişinde bulunuyoruz.

 • Seo ile uğraştığınızı biliyoruz bilmeyenler için Seo Uzmanı ve Seo nedir, ne işe yarar kısaca açıklar mısınız?

Z.Y. Ahh bu Seo Ahh ömrümü çürüttü

Ahh bu seo Ahh ömrümü çürüttü desem çok mu komik olur  evet Muzaffer bey, seo ile o kadar çok çalışmam oldu ki yani hepsini anlatsam sabah olur diyebilirim.

Bir zamanlar web sitesi meşhurdu! Herkesin web sitesi vardı, ta ki rakipler ve arama çalışmaları çoğalana kadar, evet eskiden google yönergeleri çok zor değildi, ama sağolsun rakipler bazı hazır uygulamalara ve kopya içeriğe girene kadar google’da bazı önlemleri aldı. Seoyu burada bazı insanların yazdığı gibi şifreli yazmayacağım. Açıkca söyleyeceğim.

Kısa ve öz açıklamak gerekirse ‘seo’ google’daki aranılan anahtar kelimelerin ilk sayfa çalışmasıdır, Seo Uzmanı ise bu işten anlayan ve bu işi yapan kişidir  Şimdi söyleyin bana hangimiz google’da bir şey aradığında 2. sayfaya, 3. sayfaya bakıyor? Hepimiz 1. sayfadakilere bakarız. İşte bu çalışmaya seo çalışması denir. Zamanında bunun için bir çok seminere katıldım.

Bir çok kitap aldım. Her ustanın bir püf noktası var ve hepsi bunu açık açık söylemiyor doğal olarak bize de deneme yanılma yöntemi kalıyor. Bende sizin gibi bir çok deneme yanılma yöntemiyle çalışarak öğrendim. Kaç yılı mı aldı? Yaklaşık 6 yılımı aldı diyebilirim.

 • Seo katkısı ile ön sıralara çıkmak isteyen siteler için hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

Z.Y 30.000 backlink almanız sitenize vereceğiniz zarardan başka bişey değildir.

Google güncel siteleri sever, hazır programları otomatik programlarla yapılan sahte ziyaretleri sevmez. İçerikler ne kadar taze ve güncel olursa siteniz o kadar Google’ın gözünde temiz gözükür. Kopya içerik kesinlikle kullanmayın. Ve kaliteli sitelerden siteniz için tanıtım yazısı alın.

Tabi işi abartmamak şartıyla google periyodik kontrollerle sitenizi kontrol eder. Burada herkes bir backlink tutturmuş gidiyor. Bu backlink kavramını kafanıza şöyle not edin! Düşünün 30.000 adet link pr 0 alexa yok böyle sitelerden 30.000 backlink almanız sitenize vereceğiniz zarardan başka bişey değildir.

Bunun için sitenize 5 tane backlink alın pr yüksek alexası iyi yani Anadolu diliyle söylemek gerekirse şöyle örnek vereyim.! Bir traktör kasası düşün farzedin ki bunun içine yüklediğin kazanların içi boş olan mı hafif olur? Yoksa içi dolu olan mı? Tabii ki dolu olan ağır olur. Boş olan sadece görüntüdür.

Seo hassaslık isteyen bir iştir. Sosyal paylaşım sitelerinde link paylaşın. İlerleyen dönemlerde bu iş için ücretsiz eğitimler düzenleyeceğim. Merak etmeyin.

 • Neredeyse gününüzün tamamı bilişim teknolojileri ile bilgisayar karşısında geçiyor gerçek hayatta arkadaşlarınızla aranız nasıl? Buluştuğunuzda yine teknolojiden mi bahsedersiniz?

Z.Y. Bilişim çok sabır isteyen bir meslek

Çok şükür çok değerli dostlarım var, sağolsunlar onlarında genelde bilgisayarla başları belada oluyor. Ne biliyim ‘zafer bilgisayarıma virüs girdi’ , ‘zafer bilgisayarımda önemli dosyalar silindi.’ , ‘zafer attack var’ , bende genelde onlara elimden geldiği kadar bilgi ve tecrübelerimi paylaşarak yardımcı olmaya çalışıyorum.

Genelde sevdiklerimle hafta sonu bir tur düzenleyip bilişim dışı sohbet ederiz. Çünkü bazen çok fazla sıkıyor bu iş  bilişim çok sabır isteyen bir meslek.

Seo Uzmanı Zafer Yaralı
Seo Uzmanı Zafer Yaralı
 • Hayatta en çok neye önem verirsiniz?

Z.Y. Benim için en önemlisi insanın özünü unutmaması

Bu sorunun cevabına başkalarını nasıl cevap verir bilemem ama memleketine aşık bir insan ailesine, sevdiklerine, dostlarına, memleketine önem verir. Benim için en önemlisi insanın özünü unutmaması ve geldiği yeri unutmamasıdır.

 • Şirketiniz olan Weballweb fikri nasıl doğdu? Ve şirketiniz kimlere nasıl hitap ediyor.

Z.Y. Firmamız Tüm Dünya’ya hitap ediyor

Bilişim 500 firmalarının arasındaki bir firmada çalışırken tanışma fırsatı bulduğum ünlü karikatürist ve marka araştırma danışmanlığı yapan Sn.Uğur DURAK’ın sayesinde. Kendisinin de danışmanlığını yaptığım Sevgili Uğur Abimden böyle  bir arzum olmuştu. Kendisi de uzun uğraş sonucu bana WEBALLWEB ismini bulmuştu.

Farklı olmak ve standartların dışına çıkmak hep hedefim olmuştur. Firmamız Tüm Dünya’ya hitap ediyor. Bugün Sivaslı biri olarak baktığımızda Türkiye ve Azerbaycan ortak şirketi olmaktan hep gurur duyuyorum.

Dünya üzerinde bir çok müşterimiz mevcut bugün Bakü’den tutun Almanya’ya kadar uzanmakta. Yani Weballweb size yabancı gelebilir ama böyle bir şirketin arkasında biz varız.

 • Fanatik bir Sivaslı olduğunuzu biliyoruz, ilerleyen zamanlarda Sivas için yapmayı istediğiniz bir hayaliniz var mı? Veya gerçekleştirdiğiniz bir çalışmanız var mı?

Z.Y. Anadolu’nun insanı artık güçlenmeli ve Batıya bunu hissettirmeli

Teşekkür ederim hemşerim sende benim kadar fanatik Sivaslısın bundan şüphem yok nerden çıktı bu şimdi dersen Sivaslı hemşerinle röportaj yapmak için buraya kadar geldin. Seo Uzmanı olmak bizim iş adımız ama etiketimiz Sivas elhamdülillah:)

Sivas’ta Seo ile ilgili eğitim ve seminer vermeyi çok istiyorum. Çünkü Anadolu’nun insanı artık güçlenmeli ve Batıya bunu hissettirmeli.

Günümüzün teknolojisi Bilişim artık hemşerilerim google’daki analizleri yapıp e-ticarette ilk olmalı. Kendi yazılımlarını ve uygulamalarını üretebilmeli.

Sivas için bir projem var ama henüz tam olarak bitmedi %65 bitti sayılır, bittiği zaman tüm Sivaslı hemşerilerime bildireceğim. Şimdilik bende kalsın ama yakında seninle yine otururuz uygulamayı beraber tanıtırız.takipte kalın.!

yenikoy-hafik
Memleket Aşığı Zafer Yaralı ile Hafik Yeniköy’ü Gezdik
 • Weballweb olarak Bilişim sektöründe Gelecek için gerçekleştirmeyi düşündüğünüz çalışmalarınız var mı?

Z.Y. Herkes kendi e-ticaret sitesini kurarak kendi işletmesinde çalışabilir

Evet! Aslında bugün satış ve pazarlama web üzerinden gerçekleşiyor. İnsanlar bir şey alacakları zaman direk Google.com.tr üzerinden araştırmalar yaparak satın alıyorlar. Biz şuan firma olarak da genç girişimcilere yol gösteriyoruz. Şuan seo da uluslar arası bir çerçeve içerisinde bir çok başarılı projeye imza attık.

Destek verdiğimiz müşterilerimizi gizlediğimiz için markaları burada açıklayamıyorum. Belirli yerlere girişimcilikle ilgili seminerler ve google ile ilgili bir kaç tüyo verip insanlarında artık kendi işlerine hükmetmelerini istiyoruz.

Bu gün alışveriş üzerine çalışanlara soruyorum? “Sizin müşteriniz nereden geliyor”? Hepsi “internet üzerinden geliyor diyor”,  hal böyle olunca artık herkes kendi e-ticaret sitesini kurarak kendi işletmesinde çalışabilir diye düşünüyorum. Benim bu alanda büyük bir projem var ve bu projeme ilk önce memleketim Sivas’tan başlayıp tüm Türkiye’yi bilgilendirmek istiyorum.

zafer-yarali-anadolu-kumlama
Seo Uzmanı Zafer Yaralı
 • Son olarak bilişim teknolojileri meraklılarına tavsiyelerinizi alabilir miyiz?

Z.Y. Sosyal medya’da çok fazla zaman öldürmeyin

Tabii ki hepimizin zamanı çok önemli, tavsiyelerim, sosyal medya’da çok fazla zaman öldürmeyin, bırakın Ayşe’nin neler yaptığını, Bırakın Ali’nin neler paylaştığını bunlar ancak dedikodu ve gösterişten ibarettir.

Zamanınızı bilgi paylaşımının çok olduğu forum sitelerinde geçirin. Gerçekten zamanı geri alamayız. Bir daha düşünün derim.

 • Verdiğini samimi bilgilerden dolayı teşekkür ediyor, hemen hesabı ödüyorum zaferciğim:)

Değerli dostlar faydalı olabildiysek ne mutlu, sizinde aklınıza takılan sorular varsa lütfen yoruma düşüncelerinizi yazın. Ayrıca yazımızı paylaşmayı unutmayın derim. Bizde biraz seo’lanalım dimi ama:)

Farklı konularda söyleşilere bakmak için Çay Sohbetleri kategorimize göz atmayı unutmayın.

Önemli bir not: Yukarıdaki söyleşi her şeyi ile %100 seo uyumludur.

2 YORUMLAR

 1. Memleketimin değerlerine sahip çıkan, her bireyi her alanda kendini geliştirerek batıya ve tüm dünyaya artık gücünü hissetirmeli. Faydalı bir söyleşi olmuş tebrik ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz