Muhteşem Açık Hava Mezar Müzesi, Sultan II.Mahmut Haziresi

0
736

Değerli dostlar, bu yazımda size gezmekten büyük bir zevk aldığım, muhteşem bir açık hava müzesi olan Sultan II.Mahmut Haziresi makalemi alıntı yaparak anlatmak isterim.

Özellikle Sultanahmet ve Beyazıt civarı tarihi eserlerin ve tarihsel anlamda gezilecek yerlerin en başında gelmektedir. Bu civarın tarihsel özelliklerini keşfetmek isterseniz Sultanahmet Meydanı Gezilecek Yerler başlıklı makalemi de okuyabilirsiniz.

Sultan II.Mahmut Haziresi Yapılışı

Sultan II.Mahmut Türbesi ve Sultan II.Mahmut Haziresi İstanbul Fatih ilçesi Çemberlitaş mevkii’nde bulunmaktadır. Sultan II. Mahmut Türbesi çevresindeki büyük bir alanda bir Osmanlı anıtsal mezarlığı olmuştur.

Bu türbe alanında Sultan II. Mahmut dışında Sultan Abdülaziz ve Sultan II. Abdülhamit yatmaktadır. Türbe alanı sebil, muvakkithane ve hazireden meydana gelmiş olup türbe bu alanın güney batı uçundadır.

Türbe Divanyolu caddesine cephelidir. Sultan II. Mahmut’un (1808–1839) 1 Temmuz 1839’da ölümünden sonra yapılan görevlendirmelerle 1839’da yapılmış ve 11 Kasım 1840’ta açılmıştır. Türbenin mali ve idari işlerinden de bina emini Bekir Abdülhalim Efendi sorumlu olmuştur.

Türbedeki kitabeler Hattat Mehmet Haşim Efendi’ye Ait

Türbedeki kitabeleri de Hattat Mehmet Haşim Efendi yazmıştır. Türbenin dış avlu kapısı üzerindeki kitabe de Yesarizade Mustafa İzzet Efendi’ye aittir. Sultan II. Mahmut Türbesi ve hazireye açılan kapıların üzerinde Şair Ziver’in söyleyip, Yesarizade Mustafa İzzet Efendi’nin yazdığı kitabelerden birinci kapı üzerindedir.

Divanyolu Caddesi üzerinde bulunan hazirenin Sultanahmet yönündeki köşesine de bir çeşme yerleştirilmiş, böylece yuvarlak pencereli mezarlığın duvarlarında bir kenarda türbe, diğer kenarda da çeşme ve her ikisi arasındaki sebil ve giriş kapısı ile bir bütünlük sağlanmıştır.

Hazire’nin Özellikleri

Mezarlık alanına giriş anıtsal bir kapı görünümündedir. Türbe, kapılar ve sebil araları birbirlerine eşit uzunlukta dörder yuvarlak şebekeli pencerelidir. Sebilin her iki yanındaki pencereler arkadaki başka bir mekâna da bağlı olduklarından madeni şebekelerin arkasına ayrıca ahşap aksam yerleştirilmiştir. Bunların arkasında Muvakkithane ile Hünkar Dairesi’ne yer verilmiştir.

Hazireye giriş bu yapının içerisindendir. Sultan II.Mahmut Türbesi’nin yanındaki avlu 1861 yılından sonra hazireye dönüştürülmüş ve büyük çoğunluğunu 1840–1920 tarihleri arasında görev yapmış önemli devlet adamları ve yazarların, şairlerin mezarları oluşturmaktadır.

Burada 150’ye yakın son dönem Osmanlı taş işçiliğini yansıtan, hat ve tarih yönünden önemli mermer lahit ve mezar taşı bulunmaktadır. Burası açık hava mezar müzesi görünümündedir. Burada gömülü olanlar şunlardır.

Sultan II.Mahmut Haziresinde Gömülü Olanlar

Fethi Ahmet Paşa, Müşir Ahmet Eyüp Paşa, Süreyya Paşa, Damat Hasan Hüsnü Paşa, Sadullah Paşa, Mehmet Tevfik Paşa, Sait Halim Paşa, Şevknihal Kadın, Revnak Kadın, Ferahnuma Kadın, Talha Ağa, Ahmet Raşit Zeynel Efendi; Hasan Fehmi Bey, Ahmet Samim; Muallim Naci, Ziya Gökalp gelmektedir.

Türbe kompleksinin önünde bulunan Sebil caddeye taşmış olup, avlunun iki ana giriş kapısının ortasında bulunmaktadır. Beyaz mermer kaplı sebil dört sütun üzerine oturan kubbe ile örtülmüştür.

Kubbenin içerisi dilimlere bölünmüş ve her bir dilimin içerisine çiçek demetlerinden oluşan alçı kompozisyonlar işlenmiştir. Sebilin iki yanındaki odalara avludan girilmektedir. Sebile geçişi sağlayan avlunun sağında kalan bölüm Muvakkithane olup, burada Ahmet Eflaki Mevlevi Dedesi ilk muvakkit olarak görev yapmıştır.

Kaynak: http://www.turanakinci.com/portfolio-view/divanyolu-sultan-ii-mahmut-turbesi/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz