Meğer “Rasülayn” Değilmiş, “Re’sü’l-ayn” mış

0
156

Merhaba sevgili günlük, bugün günlerden 21 Ekim Pazartesi.

Bu günlerde Ülkemin Suriye’deki Barış Pınarı Harekatı, gündemi yoğun bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Barış Pınarı harekatından Suriye’deki bir takım yer isimleri de zihnimizde yer ediyor.

Osmanlıca’ya ilgim olduğu için haberlerde sıkça telaffuz edilen “Rasulayn” gibi isimler dikkatimi çekiyor, yani diyorum ki acaba “Rasulayn” iki Resul yada Rasuller gibi bir mana yamı geliyor diye düşündüm.

Yada bu bölgeden iki peygamber mi çıktı veyahut Hz. Musa (a.s) ve Kardeşi Hz. Harun (a.s) mekanları buralar olabilir mi? diye aklımdan geçirdiğim zamanlar oldu.

Whatsapp’ta İyi Şeylerde Oluyormuş

Rasulayn ismi konusunu zaman sonra araştırırım diye bir kenara bırakmıştım ki whatsapp7ta üye olduğumu bir gruptan bu konuda birinin araştırıp açıklama yapması ekmeğime yağ sürdü, hemde tereyağı:)

Genelde whatsapp’ı bilirsiniz gündeme göre abuk sabuk mesajlar, enterasan fotoğraflar, bomboş paylaşımlar, tiktok videoları, siyasi giydirmeler vs. alır başını gider. Ben bu konuda hassasım bana bir şey öğretmeyen her şeyden uzak durmaya çalışıyorum.

Ama bazı gruplardan dediğim gibi muhteşem şeylerde gelmiyor değil, zaten bu muhteşem şeylerin hatırına yukarıdaki bomboş iletilere katlanıyorum. Gelelim konuma;

Bugün Öğrendim ki!

Meğer Rasulayn değil, Re’sü’l-ayn imiş…

Sivas Vekilim Selami Uzun bey’in Whatsapp iletisini aynı şekilde paylaşmak istiyorum, çünkü bu ileti her şeyi açıklıyor.

“Rasulayn” olarak telaffuz edilen bölgenin adı, harekatın ötesinde ilgimi çekiyordu. Bugün bakmak nasip oldu ve aslında yanlış telaffuz ettiğimizi de öğrenmiş oldum.

“Rasulayn” diye telaffuz edince “iki elçi” yada Peygamber” anlamına geliyor. Her duyduğumda aklımda peygamber kıssaları canlanıyordu.

Halbuki bölgenin adı, bir su kaynağının başı, pınar başı anlamına gelen, Re’sü’l-ayn  imiş.

رأس العين

Karşısında da Ceylanpınar. Harekatın adı da malumünüz, Barış Pınarı Harekatı. Güzel ve doğru konuşmak, yazmak gibi bir gayreti olanların bilgisine…Diye biten bir ileti ne güzel bir iletiydi, yanlışı düzeltiyor, bilgilendiriyor ve olması gerekeni söylüyor…daha ne olsun.

Bende üzerine bir inceleme yapmak istedim, her zamanki gibi konu osmanlıca yada arapça kelimelerin anlamı ve telaffuzu olunca imdadıma Kubbealtı Lugatı yetişti. Benim için muhteşem bir kaynak ve program.

Re’sü’l-ayn kelimesindeki “Re’s” kelimesinin anlamı baş, kafa, başlangıç, burun, tepe ve uc gibi anlamlara geliyor.

Birleştiği takı olan “Ayn” takısı ise, göz, kaynak, pınar anlamına geliyor. iki kelime birleştiğinde ise su kaynağı veya Pınarbaşı anlamı ortaya çıkıyor.

İşte bu yüzden harekatın ismi Barış Pınarı Harekatı olarak isimlendiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz