“Mars Trek” ile Marsı Gezmek İster misin?

0
1380
Google Mars Trek Nedir Nasıl Kullanılır?
Google Mars Trek Nedir Nasıl Kullanılır?

Oturduğunuz Yerden Mars’ı Gezmek İster misiniz?

Merhaba değerli dostlar; Enteresan web sitelerinin tanıtımını yaptığım web günlüğü yazılarımda yeni bir web sitesi ile karşınızdayım. Bu yazımda size, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum Nasa’nın sunduğu Mars Trek web sitesinden bahsedeceğim.

Nasa, tıpkı Google Earth uygulamasının aynısını Mars gezegeni için uygulamış ve bu uygulamayı halka açık bir şekilde kullanıma sunmuş.
Mars Trek uygulamasında, Marsa gönderilen araçlardan alınan görüntüler, fotoğraflar, yüzey bilgilerini gibi bilgileri şimdilik Nasa ekliyor.

Marsta olmadığınız için siz bir şey ekleyemiyorsunuz, lakin Nasa size web sitesine üye olma imkanı sunuyor.
Kim bilir belki günün birinde sizde Marsa giderseniz Google Earth uygulamasında olduğu gibi resim, adres vb. gibi materyaller ekleyebilirsiniz, neden olmasın 🙂

Mars Trek

Google Earth’tan Sonra Google Moon ve Google Mars Geldi

Mars Trek uygulamasının detaylarına ve kullanımına geçmeden bilmenizi isterim ki, Google Earth uygulaması gibi olan uygulamalar arasında Google Moon ( Ay Uygulaması) ve Google Mars (Mars Uygulaması) da mevcut.

Bu uygulamaların linklerini yazımın sonunda ve yazımın içinde vereceğim, ayrıca bu haritaları bilgisayarınıza indirebiliyor ve her daim elimizin altında bulundurabiliyoruz. Tabiki bu tür uygulamaların en detaylısı Google Earth ancak Google Moon ve Google Mars’ta bir o kadar ilginç ve enteresan bilgilere yer veriyor.

Mars Trek ve Google Earth uygulama benzerliği

Nasa’nın etkileşimli bir harita görüntüleyicisi olan Mars Trek uygulaması sayesinde, oturduğunuz yerden Mars gezegenini adım adım gezme ve gezegeni keşfetme imkânı bulacaksınız. Hemen belirtmeliyim ki şimdilik web sitesinin dili İngilizce.

Çok merak ettiğiniz yazıları ve yüzey hakkındaki bilgileri Google Translate kullanarak öğrenebilirsiniz.
Google Earth kullanıcıları bu uygulamaya kolayca uyum sağlayabilecekler, Google Earth uygulamasındaki mause ve gezinme hareketlerinin bir çoğu Mars Trek uygulaması içinde geçerli.

Uygulamayı açtığınızda fareyi hareket ettirerek haritayı taşıyabilir (veya panoyu gezinebilirsiniz); farenizdeki kaydırma tekerleğini kullanarak veya ekranın sol alt köşesindeki “+” ve “-” düğmelerini kullanarak büyütüp küçültebilirsiniz.

Haritadaki özellik adları, çap ve adın kaynağı gibi daha fazla bilgiyi görüntülemek için yine mause tıklamalarını kullanabilirsiniz.
Harita kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak ve uygulamayı öğrenmek isteyenler için web sitesi siteye girişte kısa bir öğrenim turu sunuyor.

Google Mars Trek

Mars Trek Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Bilgi ve Arama Paneli (Sol Menü)

Mars Trek web sitesindeki sol üst menüden site hakkında bilgileri, ilgili bağlantıları, uygulama hakkındaki sürüm notlarını, sistem gereksinimlerini, yardım menüsünü ve en sonunda da üyelik bölümünü görebilir, isterseniz kayıt olabilirsiniz. Ayrıca menünün yanında uygulama içinde arama yapmak için Search (Ara) Paneli var.

Geniş bir arama paneline sahip uygulamanın altında, Mars’ın özellikleri veya katmanları, ad veya anahtar kelime ile bulmanızı sağlayan bir menü mevcut.
Ayrıca bölgelerin üstüne fare ile tıkladığınızda kısa bilgiler alabiliyor hatta arama sonuçlarına bakarak gezegen üzerindeki keşfedilen bölge hakkında;
Ne zaman gidildi, hangi ülke gitti, bu yer neye benziyor, nasıl keşfedildi, uzay aracı neydi gibi bilgiler alıyor daha detaylı bilgi almanız için bazı web sitelerine yönlendirme alabiliyor varsa fotoğraf ve videolarını da izleyebiliyorsunuz.

Mars Trek Search Panel

Mars Trek Üyeleri Nasıl kabul Ediyor?

Üyelik konusunda önemli bir hatırlatma yapmak isterim; Diğer üyelik alanları gibi ad, soyad ve mail adresi gibi isteklerin yanı sıra Nasa uygulamayı ne için kullanacağınız size soruyor ve sizden küçük bir açıklama istiyor.
Şayet siz bu açıklamaya benim gibi “merak ettim, bir bakıp çıkacam, keşfetmeyi seviyorum” gibi şeyler yazarsanız Nasa sizi nazik bir diller reddediyor ve “Şu anda, sadece çok sınırlı hesaplar gelişmiş araçlara erişmek için verilir. Bu araçlar sadece kendi görev planlama ve bilimsel araştırmalar için mühendisler ve bilim adamları için tasarlanmıştır.

Şimdilik uygulama halka yönelik olması için uygun değildir” diyerek üyeliğiniz kabul etmiyor. Benden söylemesi siz benim gibi yapmayın ve mühendis ve araştırmacı kimliğinizi öne sürün belki Nasa’yı kandırabilirsiniz:)

Google Mars Üyelik

Kontrol ve Katmanlar Menüsü (Sağ Menü)

Mars Trek uygulamasının sağ tarafında bulunan katmanlar menüsü ise yine Google Earth uygulamasındaki gibi haritadaki katmanları kontrol etmenizi sağlar.
Katmanlar, sürükleyip bırakarak yeniden sıralanabilir. Bir katman için şeffaflık, efsaneler ve meta verilere buradan erişilebilir.

Yer isimleri ve sınırlar gibi yazıları veya görselleri “göster/gizli” seçeneği ile kullanıcının isteğine göre aktifleştirir veya pasif hale getirir.
Yine sağ tarafta ve alt bölümde bulunan menüden, haritada gezinmekte olduğunuz yere bağlı olarak bakmanız gereken veriler hakkında öneriler sunulmaktadır.

Yine sağ alt bölümde yer alan ve önemli bir işlevi olan explorer (Kâşif) butonuna tıkladığınızda o yer hakkında detaylı bir bilgilendirme yazısı bulabilirsiniz. explorer butonuna tıklandığında alt bölümde açılan menü üzerinde mause’yi gezdirdiğinizde harita üzerinde sarı bir işaret beliriyor ve siz o işarete tıkladığınızda ise sol tarafta o yer hakkında keşif bilgileri sunuluyor.

Google mars maps Settings

Mars Gezilerinizi Paylaşın

Son olarak Mars Trek uygulaması size, yaptığınız gezileri ve araştırma görüntülerini paylaşma imkânı sunuyor. Paylaş butonu ise yine sağ alt bölümde yer alıyor.
Paylaş bölümünden Screen Shot (Ekran Görüntüsü) alabiliyor ve link paylaşabiliyorsunuz.

Değerli dostlar web günlüğü bölümünde bu tür paylaşımları yapmaya devam edeceğim. Umarım benim gibi klasik internet sörflerinden sıkılıp farklı şeyler ve aykırı web siteleri keşfetmek isteyen arkadaşlara bir nebze faydam dokunur.

Eğer uygulamayı ve yazımı beğendiyseniz sizde bloguma abone olabilir bu tür paylaşımları sizin gibi farklı şeyler arayan arkadaşlarınıza önerebilirsiniz.
Kâşiflik hayaliniz ve merak duygunuz hiç bitmesin…Kalın Sağlıcakla Mars’ta görüşürüz:)

Uygulama Linkleri

Google Mars İndir
Google mars haritası
Nasa Mars Uygulaması
Google Moon Uygulaması

Google Earth Uygulaması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz