Linkedin Bağlantıları İle etkili İletişim Kurmanın Püf Noktaları

0
775
Linkedin Bağlantıları ile etkili iletişim

Merhaba değerli dostlar; Bu makalemde size iş sosyal ağı olan Linkedin Bağlantıları ile etkili iletişim kurmanın püf noktalarından bahsetmek istiyorum. Linkedin Hesabımda en çok dikkat ettiğimi konulardan birisi de bağlantılarımla sürekli etkileşim halinde olmaktır.

linkedin öğrenme
linkedin öğrenme

Nihayetinde “Ben Robot Değilim” insanım ve insanlığım gereği iletişim kurmalıyım ve sürekli etkileşimde bulunmak istiyorum. Peki ama Linkedin’deki bağlantılarımızla nasıl bir iletişim kurmalıyız ki olumlu geri dönüşler alalım. İsterseniz hemen bu konuyu biraz irdeleyelim.
Ayrıca makalemin başında hatırlatmak isterimki Linkedin hakkında az bilgisi olanlar için “Linkedin’den En İyi Şekilde Yararlanmanın İpucları” isimli makalemi size tavsiye ediyorum. Çünkü Linkedin diğer sosyal medyalara benzemiyor sonuçta bir iş sosyal ağı, diğer sosyal medya sitelerinde paylaştığınız bazı içerikleri burada paylaşırsanız tepki alabilirsiniz. Bu zor durumda kalmamak için yukarıdaki linkte bulunan makeleme bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Evet hazırsanız kravatınızı takın ve makalemize başlayalım.

Linkedin Bağlantıları İle Etkili İletişim Kurmanın Püf Noktaları

Linkedin profiliniz varsa eğer, bir çok kişiden bildirim alıyor olmalısınız. İlk başlarda önemsiz görünen bu bildirimlerin aslında ne kadar önemli olduğunun farkına sonradan varıyorsunuz. Bildirimlere gereken ilgi, alaka ve samimiyeti gösterdiğinizde bağlantılarınız size çok güzel geri dönüşümler yapıyorlar.

30 Bin bağlantım var, (Linkedin izin verse daha da yukarı çıkarım:)) daha da yüksek olabilir lakin ısrarla ve inatla Premium’u ücretsiz bir ay bile olsa denemiyorum. İlk nedenim, Premium teklifi mesajı gönderen Linked’in çalışanının bana bu konuda mesaj yollaması fakat benim ona geri bildirim yapamayışımdır. Yani tek taraflı etkileşim canımı sıkıyor. Bana bir teklif veriyorsun ve ben sana bu konuda hemen geri dönemiyorum.

Linkedin Bağlantıları ile etkili iletişim

ikinci neden ise 30 bin kişiyle bile ilgilenemezken daha yukarısına çıkmak istemeyişim. “30 Bin kişiyle niye ilgilenesin ki?” dediğinizi duyar gibiyim. İşte tam da burada makale başlığım devreye giriyor, 30 bin kişiyle etkileşim kurmak istiyorum çünkü ben bir robot değilim. Geçte olsa mutlaka gelen her mesaja, her bildirime geri dönüş yapıyorum, yapamadıklarım varsa lütfen yorum bıraksın:)

Linkedin Bildirimlerine Geri Bildirim Yapıyor musunuz?

Gelen bildirimler içinde, yeni iş pozisyonu, doğum günü kutlaması, akademik mezuniyetler gibi olanlarına Linkedin’in hazırladığı hazır mesajlardan cevap yazıyorum. Bunun için Linkedin’e ayrı bir teşekkür ederim.

Şayet her gelen bildirime mesaj yazmak zorunda kasyadık belkide kimseyle etkileşimde bulunamazdık. Hadi bulunduk diyelim belkide ne söyleyeceğimizi bilemezdik, en basit yöntemle kendimiz hazır mesaj yayınlayıp kopyala yapıştır yapardık herkese. Hoş hazır mesaöları da bir çoğumuz atmaya üşeniyoruz ya neyse…

Linkedin Bağlantıları İle etkili İletişim

En azından bu hazır mesajları atmakta bir nevi robot olmadığımın göstergesi oluyor. Karşıya yolladığım bildirim mesajlarına cevap gelir yada gelmez çok ilgilenmiyorum lakin ben üzerime düşeni yapıyorum. Geri dönüşler içinde ayrı bir teşekkür ediyorum.

İnsanlara İş Vermemek Değil, Önem Vermemek Üzer…

Linkedin Bağlantıları ile etkili iletişim kurmakLinkedin Bağlantıları ile etkili iletişim kurmak için belkide en önemli adımlardan biri de karşı tarafa gösterdiğiniz ilgidir. Evet eğer bir iş verenseniz yada insan kaynakları yöneticisi sizden bahsediyorum. Gelelim iş arayan arkadaşlara ve CV gönderen bağlantılarıma. Öncelikle iş arayışları için samimi bir yazı yazıyorum, yani iş bulacak durumda isem irtibat kuruyorum, bulacak durumda değilsem bile yönlendiriyorum veya istemediğim bir cevap olan “üzgünüm sizin için bir şey yapamıyorum” mesajını yolluyorum.

En önemlisi de mutlaka geri dönüş yapıyorum. Yani bu durumda karşı taraf için en önemli şeyin, hiç bir şey yapamasanız bile olumlu yada olumsuz geri bildirim yapmak gerektiğine inanıyorum.

Emin olun özellikle dijitalleşen bu dünyada insanları en çok üzen şey “olumsuz cevap almak değil onu ciddiye almamaktır”. Bir çok iş arayan arkadaş kendilerine geri dönüş yaptığımda, olumsuz bile olsa “Beni ciddiye aldığınız için çok teşekkür ederim” cevabını samimi bir şekilde size yazabiliyor.Linkedin Bağlantıları ile etkili iletişim kurmak

Kimse size niye iş bulmuyorsun diye hakaret etmiyor. İş başvuruları için gelen her öz geçmişi mutlaka okuyorum, bazı öz geçmişler için tavsiyede bulunuyorum, “şu bilgileri ekle, şöyle bir fotoğraf koy, şunu yazma, şöyle yaz” gibi bir çok tavsiyede bulunuyorum. Çünkü ben bir robot değilim…

Bazı öz geçmişler o kadar yetenekli ki nasıl iş vermezler yada nasıl iş bulamıyor diye hayıflandığımda oluyor. Zannederim umulan şeyle bulunan şey farklı oluyor.

Linkedin’de Akademik Kariyer ve Üniversite Bildirimleri

Bildirimler arasında üniversiteyi bitirenler veya akademik kariyer yapanlar özel ilgi alanıma giriyor. Çok imreniyorum kendilerine hemen kallavi bir teşekkür ve gurur mesajı gönderiyorum, kim olduğuna, rengine, görüşüne, gülüşüne bakmadan dedim ya ben bir robot değilim insanım nihayetinde…

Ne gelirse başa okumamanın yüzünden gelir derler ya, doğru derler…

Okumanın ve okuyanların bizi kurtaracağına inanıyorum bunun için özel bir ilgi ve muhabbet besliyorum okuyanlara…

Mezun olanlara idealin ne şimdi ne yapmak istiyorsun, aklında ne gibi düşünceler var dile merakla soruyorum. Geri dönüşler bana mutlaka bir şeyler öğretiyor. Eğer bildiğim bir bölümse mutlaka yönlendirme yapıyorum. Bilmediğim bir bölümse bölüm hakkında kendisinden bilgi alıyorum.

Sizde Linkedin’e Makale Yazabilirsiniz

Makalemi bitirmeden Linkedin Bağlantıları ile etkili iletişim kurmak konusundan bahsetmişken  Business Channel aracılığıyla gelen ve bildirim gönderen arkadaşlara da ayrı bir teşekkür ediyorum, hepsi azimli maşallah illa beni konuk olarak görmek istiyorlar:)

Değerli dostlarım; Açıkcası bu makale için özel bir hazırlık yapmadım, takip ettiğim socialmediaexaminer isimli sitedeki bir makale bana linkedin’e uzun makale yazabileceğimi söyledi. İnanın Linkedin’de böyle bir şeyden ilk defa haberim oldu, hem deneme amaçlı hem de linkedindeki bağlantılarımla hasbıhal amaçlı bu makaleyi alelade yazmış bulundum. Yakın bir zamanda Linkedin’de makale yazma konusunda da bir içerik hazırlamayı düşünüyorum.

Makale yazmak isteyenler için aşağıya bir fotoğraf bırakıyorum. Linkedin hesabınız varsa sizde fotoğraftaki alandan makalenizi yazabilirsiniz. Hesabınız yoksa bir Linkedin hesabı açmanızda fayda var diye düşünüyorum.

Makalemde kopukluklar ve sürçü lisanlar olabilir bu yüzden okuma zevkinizi bozduysam affedin. Bu arada Linkedin’in sunmuş olduğu bu makale yazma sistemini baya başarılı buldum, vakit buldukça bir şeyler karalayabilirim. Son olarak sosyal mecraların ve dijital cihazların sizi robot yapmasına asla izin vermeyin, samimi etkileşimler kurarak onlara “Ben Robot Değilim” diyerek meydan okuyun…Mutlu Günler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz