Kredi Kartı Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar?

0
302
1.Fotoğraf: Kredi kartı Bağımlılığı Fotoğraf açıklaması: Fotoğrafta Kredi Kartını Makasla Kesen Bir El Görünüyor.

Kredi Kartı ve Alışveriş Bağımlılığı Artıyor

Kredi Kartı Bağımlılığı son verilere göre hızla artmaya başladı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin verilerine göre banka kartları ve kredi kartlarıyla 2019 yılı mart ayında toplamda 78.3 milyar TL’lik ödeme yapıldı.

MAKALEYİ SESLİ DİNLE

Yeni elde edilen verilere göre yapılan bu ödemelerin 68.3 milyarı kredi kartlarıyla yapılırken, 10 milyar TL’si ise banka kartlarıyla yapıldı.

Geçtiğimiz yılda 2018 mart ayında kredi kartıyla yapılan ödemelerin miktarı 57.1 Milyar TL’idi. Bu yıl 2019 mart ayı verilerine bakınca bu oran %20 bir artış göstererek 68.3 milyar TL’ye yükseldiği gözlenmiştir.

Bu verilerde gösteriyor ki Türk milleti olarak artık çok az bir kesim cebinde nakit taşıyor ve çok az kimse alışverişlerini nakit parayla yapıyor.

2.Fotoğraf: Pos Makinesi Fotoğrafı. Fotoğraf Açıklaması: Pos makinesinden çıkan bir ekstre fişi görünüyor

Cep Telefonundan Sonra Kredi kartı Bağımlığı Hızla Artıyor

Elbette nakit ödeme durumunu ortadan kaldıran bu kredi kartı bağımlılığının bir çok sebebi olabilir.  Para akışındaki Güven korkusu, kişisel kaygılar, tutumsuzluk, taksitlendirmenin cazibesi ve buna benzer bir çok neden sayabiliriz. Ama şu bir gerçek ki Kredi kartları ve banka kartları o kadarda masum değil, yani cebimizde ne taşıdığımızı ve cebimize nasıl hükmedeceğimizi iyi bilmeliyiz.

Önceleri kredi kartı tıpkı cep telefonları gibi herkeste bulunmuyor ve kullanımı lükse giriyordu. Cep telefonunu örnek gösterirsek, günümüz yaşantısına bakıldığında ailenin her ferdinde bir telefon mutlaka bulunuyor. Biz aileler maalesef yaşı ufak olan çocuklarımızı bile teknolojiden faydalandırıyor yaşı küçük çocuklarımıza kullanımı kolay tabletler alıyoruz.

İşte tıpkı kredi kartları ve banka kartları da böyle olmaya başladı. Bir anlamda Kredi Kartı Bağımlılığı yaygınlaşmaya başladı. Artık neredeyse ailedeki herkesin banka hesap numarası var, buna mukabil banka kartı veya kredi kartı kullanımı mevcut, hatta eşlerin ve çocukların bile ek kartı var.

Kredi Kartları
3.Fotoğraf: Kredi Kartları Fotoğrafı.
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Çeşitli Bankalara ait üst üste konulmuş 10 adet kredi kartı görünüyor.

Kredi Kartları Neden Cazip Geliyor?

Elbette ki bu durumun bir çok sorgulanacak bölümleri var. Kredi kartı kolaylık mı, yoksa bağımlılık mı, insanlar neden kredi kartı tercih ediyor, kredi kartı harcamayı tetikliyor mu, kredi kartlarının güvenliği konusunda ne kadar bilgiliyiz? Bankalara bizi kim bağımlı yapıyor? gibi bir çok başlık konusu üzerinde tartışıla bilir.

Bende bir kredi kartı ve banka kartı kullanıcısıyım hatta Kredi Kartı Bağımlılığı hastalığına yakalanmış biriyim. Peki bu bağımlılık nasıl başlıyor ve evreleri nedir diye sorarsanız kendimden örnekler vererek anlatabilirim.

Karta Endeksli Satışlar Kart Alma Zorunluluğunu Doğuruyor

Bir kişinin alışveriş gücü olsun yada olmasın kimse ödemesini peşin para ile yapmak istemiyor. Örneğin 2500 tl olan bir cep telefonuna kimse nakit ödemek istemiyor hatta ilk bakışta pahalı bile geliyor hatta bu kadar parayı ben buna vermem diyor.

Lakin 2500 tl’lik bir cep telefonunu kredi kartına birde peşin fiyatına 12 taksit yaptığınızda ayda yaklaşık 208 tl’lik bir ödemeye tekabül ediyor ki buda bir çok kişiye cazip geliyor ve düşünmeden kredi kartının nimetinden hemen faydalanıyor. Aslında hayatımızı bile taksit taksit ödüyor peşinmiş gibi yaşıyoruz.

Kredi kartıyla alışverişler o kadar bağımlılık haline geldi ki inanın 1 ekmeği bile kredi kartıyla alanları gördüm desem abartmış olmam. Hatta taksilerde bile artık kredi kartı kullanabiliyorsunuz.

4.Fotoğraf: Takside Kredi Kartı Geçerlidir Fotoğrafı.
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Sarı bir taksi şöförü, Taksinin arkasında durmuş ve Elinde Pos Makinesi Tutuyor, taksinin arkasında “Kredi Kartı Geçerlidir” Yazıyor. Çeşitli Bankalara ait üst üste konulmuş 10 adet kredi kartı görünüyor.

Önceden bir çok esnafta kredi kartı ödemesi yapılan pos makineleri yoktu fakat şimdi küçük esnaflar bile dükkanlarının camlarına kredi kartı geçerlidir ibaresi yazdırıyorlar.

Öyle bir durum ki bu zaten millet olarak kredi kartı geçmeyen bir yere girip alış veriş bile yapmak istemiyoruz. Sanki kredi kartıyla aldığımız şeyleri biz ödemeyeceğiz. Cebimizden nakit para çıkmayınca alış veriş yapmak bize daha cazip geliyor. Hele birde bankalar bonuslar ve hediye paralar veriyorsa değmeyin keyfimize.

Banka Reklamlarının Renkli Dünyası

Kredi Kartı bağımlılığı televizyonlar tarafından tetikleniyor desek yeridir. Şimdilerde herkesin cebinde en az iki tane kredi kartı mutlaka vardır hatta limitleri bile 5000 tl’den aşağı değildir. Bu zamanda kredi kartıyla bir ekmekte alan var bir arabada alan var.

Hatta ve hatta düğünlerde bile takı takma olayını pos makinesiyle yapanlar oldu. Hal böyle olunca da insanlar kartı bir kurtarıcı ve bir kolaylık olarak görmeye başlıyor, Kredi Kartı Bağımlılığı her bir ferde sirayet ediyor.

Nasıl sirayet etmesin ki son zamanlarda özellikle televizyonlarda banka reklamları hızlı bir artış göstermeye başladı. Banka reklamları her kesimden insanı kapsayarak “biz sizdeniz, üzülme biz varız, dert etme para kolay, şimdi al sonra öde, sende gel biz sana yardımcı oluruz” gibi yumuşak sözlerle cezbedici reklam yayınlarını sıkça yapmaya başladı.

Şimdiden söyleyeyim ki Televizyonlardaki gülümseyen ablaları abileri bankaya gittiğinizde göremeyebilirsiniz.

5.Fotoğraf: Banka Reklamı Fotoğrafı.
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Ünlü Aktrist Bruce Willis’in bir resmi var ve yanında “when ı need money ı sımply take ıt ” Yani paraya ihtiyacım olduğunda alıyorum sloganı yazıyor.

Telefon Bankacılığı Kabusu

Televizyon reklamlarının yanı sıra telefon bankacılığı da gün geçtikçe artmaya başladı. Mobil telefonunuza gelen SMS’ler ve banka yetkilisi tarafından aranmalar, bayram, tatil ve özel günlerde verilen kredi teklifleri aldı başını gidiyor.

Gün içinde ayrı ayrı bankalar tarafından defalarca aranabiliyorsunuz ve en acısı da buna dur diyen olmuyor. Telefon bankacılık hizmetlerinde ve tanıtım reklamları gibi durumlarda “İstemiyorum” demeniz bile yetmiyor nedenini sorguluyorlar vs. vs.

Fakat telefon bankacılığına bir işiniz düşse, bir türlü müşteri temsilcisine ulaşamıyorsunuz. En az 10 dakikalık bir telefon konuşma süresince telefona yapışıp kalıyor, reklam cıngılı dinliyor ve 10’larca düğmeye tıklıyorsunuz.

6.Fotoğraf: Telefon Bankacılığı
Fotoğrafı.
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Ahizeyi Kaldırmış bir kişi diğer bir eliyle numaraları tuşluyor.

Türk Milleti olarak biz konuşma ve direk iletişim kurma taraftarıyız, yani bizim telefonla banka işlemlerimizi halletmemiz için telefon açılır açılmaz bir müşteri temsilcisi ile hemen konuşmalıyız. Aksi takdirde diğer detaylar bizi kesinlikle sıkıyor.

Çalışanların Bankalardaki Maaş Bağımlığı

Artık elden yevmiye alma, maaş ödemesi yapma gibi işlemler günümüzde geçerli değil olsa bile çok nadir.

Hemen hemen tüm işyerleri işe başladığınızda sizden bir hesap numarası istiyor ki size banka üzerinden ödeme yapabilsin. Kamu kurumları zaten böyle çalışıyor, tüm personel banka bağımlısı yapılıyor.

Düşünün ki 5000 çalışanı olan bir kamu kurumunda işçisiniz ve maaşlarınız bir banka hesabına yatırılıyor ve bir işçinin aldığı en düşük maaş 2500 TL diyelim. Bütün bir personelin bu bankaya hesap açtığını ve banka kartı aldığını düşünelim, hatta birde bu kadar personele ücretsiz sunulan kredi kartını da düşünelim, hatta ve hatta bütün bu personelin maaş arkası hesaplarını da düşünelim…Ortaya çıkan vahim durumu anlatmaya gerek yok sanırım.

Al sana 5000 tane kredi kartı bağımlısı… Geciken ödemeleri, çekilen kredileri, alışveriş faizlerini, ek kartları ve banka promosyonlarını hesaba katmadım bile. Kaldı ki Ülkemizde bu düzende çalışan milyonlarca insan mevcut, dönen parayı ve bu para üzerinde ki payı varın siz hayal edin diyeceğim lakin bizim hayalimiz bunlara yetmez 🙂

7.Fotoğraf: Bankamatik ATM Fotoğrafı.
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Mavi Gömlekli bir adam bankamatik ATM’sine banka kartını Yerleştiriyor.

Sadece maaş ve banka ilişkimiz değil, İnternet üzerinden kredi kartıyla yapılan her işlem ve yine internet alemindeki güvenlik açıklarından bahsetmeye gerek yok sanırım. Mobil telefonunuza çocuğunuzun ücretli oyun yüklediğine hiç şahit olmadınız mı? Hele ki Şifresini 123456 veya doğum günü tarihi olarak belirleyen bir milletiz. Hal böyle olunca da sanal korsanlar için kolay bir lokma olduğumuz ortada dır.

Özellikle sosyal medyayı bilinçli kullanmak isteyenler için “Sosyal Medya’nın Zararları” başlıklı makalemi size tavsiye edebilirim.

Kredi Kartı Bağımlılığı Çok Ocakları Söndürecek

Değerli Dostlar yukarıda bahsetmeye çalıştığım şeyler millet olarak Kredi Kartı Bağımlılığı hastalığının pençesinde olduğumuz açıkça ortaya koymaktadır. Ben dilimin döndüğü ve kalemimin yettiği kadar sizin de bildiğiniz bu durumu anlatmaya çalıştım.

Çevremize baktığımızda kredi kartı kullanmayan ve bankalara borçlanmayan kimse kalmamış sanırım. Herkes bir şekilde bankalara bağımlı olmuş ve bu bankaların cazibesine kapılmış durumda. İşin kötü yanı ise bu durum günden güne artıyor, haberlerde sık rastlamıyoruz ama Kredi Kartı Bağımlılığı sessiz sedasız çok ocakları söndürüyor.

8.Fotoğraf: Depresyon Fotoğrafı.
Fotoğraf Açıklaması: Fotoğrafta Siyah Beyaz çekilmiş bir fotoğraftaki genç bir adam, karanlık bir yerde kafasını duvara yaslamış düşünüyor.

Satırlarıma son verirken bu bağımlılıktan devlet ve millet olarak el ele vererek kurtulmayı temenni ediyor, borçsuz, taksitsiz ve bereketli yaşamlar diliyorum.

Makale Kaynakları:
Manşet Fotoğrafı: https://www.newsday.com/business/credit-card-dependence-1.25524977
2.Fotoğraf: https://i2.wp.com/nigerianprice.com/wp-content/uploads/2018/01/pos-machine-price-in-nigeria.png?fit=621%2C405&ssl=1
3.Fotoğraf: https://www.pymnts.com/consumer-finance/2019/us-credit-card-rates-high/
4.Fotoğraf: https://www.posta.com.tr/elazigli-30-yillik-taksiciden-kredi-karti-ve-sinirsiz-internet-1268855
5.Fotoğraf: https://www.eurasianbusinessbriefing.com/one-ten-russian-banks-licences-revoked-next-year-gref/bruce-willis-trust-bank-ad/
6.Fotoğraf: https://www.boonebankiowa.com/personal/access/telephone-banking/
7.Fotoğraf: https://www.sabah.com.tr/fotohaber/ekonomi/ortak-atmler-cok-pahali
8.Fotoğraf: https://www.menshealth.com.tr/cinsel-isteksizlik-mutsuzluk-eksik-konsantrasyon-kisaca-depresyon/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz