Korona Virüsün En Riskli Hastalık Grubu Koah Hastalığı

0
402
Koah Hastalığı Belirtileri

Dünyada ve ülkemizde önemli bir sağlık sorunu olan Koah Hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), hastalığın az tanınmasından ve gerekli koruyucu önlemlerin alınmamasından dolayı artmaya devam ediyor.  Ülkemizde de 3 milyona yakın KOAH’lı hasta bulunuyor.   

Koah Hastalığı Kış Aylarında Artış Gösteriyor

Kış aylarında, solunum yolu enfeksiyonlarının artması, KOAH’ın alevlenmesine ve hastalığın daha ağır geçirilmesine neden olduğunu belirten Biruni Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hande İkitimur, KOAH ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Doçent Doktor Hande İkitimur

Koah Erken Teşhis İle Önlenebilir

“Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), zararlı partikül ve gazlara belirgin maruziyet sonucu hava yollarında ve alveollerde gelişen anomalilere bağlı solunumsal semptomlar ve hava akımı kısıtlanması ile meydana gelir.

Halk arasında KOAH diye bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı genellikle orta-ileri yaşta grubunda görülür ve yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Koah Hastalığı erken teşhis ile önlenebilir.

10 Koah’lıdan 9’u Hastalığını Bilmiyor!

 KOAH, çok önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşılık, yeterince tanı konulamayan genellikle geç dönemde tanınabilen bir hastalıktır.

Ülkemizde Adana’da 2003 yılında yapılan sonucuna göre, Türkiye’de her 10 KOAH’lıdan ancak 1’i KOAH’lı olduğunu bilmektedir.

T.C Sağlık Bakanlığının “Ulusal Hastalık Yükü ve Maliyet Etkinlik Projesi” kapsamında hazırladığı rapora göre, ilk 10 ölüm nedeni arasında 3. sırada KOAH gelmektedir.

KOAH, ciddi bir ölüm ve hastalanma nedenidir. 600 milyon KOAH’lı hastanın yılda 3 milyonu hayatını kaybetmektedir. KOAH’ın neden olduğu büyük ekonomik ve sosyal yük giderek artmaktadır.

Koah Hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)
Koah Hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)

Koronavirüste En Riskli Hastalık Grubu

Koronavirüsün akciğerleri hedef almasından dolayı Koah Hastalığı en riskli grup içinde yer alıyor. Bu hastaları için en önemli korunma yöntemi hastalığa yakalanmamak.

Bunun için hastaların evde kalmaya, maske takmaya ve el hijyenine uymaları büyük önem taşıyor. Ayrıca koah hastalarının ilaçlarını düzenli kullanmaları, ateş, kas ağrısı ve nefes darlığı gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurmaları gerekiyor.

Erken Dönem Belirtileri Önemsenmeli

KOAH’ın en önemli belirtileri öksürük, balgam ve nefes darlığıdır. Hastalık ilerledikçe öksürük şiddetlenir ve balgam miktarı  artar. Bazen boğulacak kadar şiddetle öksürükler oluşabilir.

KOAH’lı hastalar erken dönemdeki hastalığa ait belirtileri genellikle sigara kullanımına ve yaşlılığın doğal belirtileri olarak görürler  ve başta nefes darlığı olmak üzere hastalığın belirtileri çok artınca doktora başvururlar.

Koah Hastalığı Kış aylarında Artış Gösteriyor

KOAH şiddetini belirleyen iki önemli faktör vardır.  Alevlenmeler ve eşlik eden hastalıklar. Alevlenme, günlük olağan değişmelerin ötesinde akut olarak hastanın semptomlarının kötüleştiği ve düzenli tedavide değişiklik gerektirecek boyutta akut olarak bozulmasıdır.

Alevlenmeler sık hastane yatışlarına, ölümlere ve yaşam kalitesinde dramatik olarak azalmaya neden olmaktadır.  KOAH alevlenmesinin en önemli nedeni enfeksiyonlar ve hava kirliliğidir. Bu nedenle kış aylarında alevlenme riski artıyor.

Koah’a Eşlik Eden Hastalıklar Hangileridir?

KOAH’a eşlik eden hastalıklar;
Kardiyovasküler hastalıklar (kalp yetersizliği, kalp krizi),
Diabetes mellitus,
Osteoporoz,
Akciğer kanseri,
Uyku apne sendromu,
ve depresyon olarak sıralanmaktadır.

KOAH ve eşlik eden hastalıklar arasındaki ilişki incelendiğinde hem hastalıkların varlığı KOAH’ı kötüleştirmekte hem de KOAH ilerledikçe eşlik eden hastalıklar da ilerlemektedir. KOAH’lı hastaların %25’i kalp hastalıkları, %30’u akciğer kanseri nedeniyle kaybedilmektedir.

Unutulmamalıdır ki; KOAH önlenebilir  ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH tanısı erken konulmalı, hastalık risk faktörleri azaltılmalı ve etkin olarak tedavi edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz