Kişisel Blog Oluşturma Nasıl Yapılır?

0
2903
Kişisel Blog Siteleri
Kişisel Blog Siteleri

 Kişisel Blog Siteleri Açmak

Kişisel Blog Oluşturma nasıl yapılır konusu bu günlerde oldukça popüler. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte, daha da çok popüler hale gelerek bir çok kişinin hayali haline gelmeye başladı.

Kişisel olarak bloglar açmaya başlayan bloggerlar, kendilerine ait bloglarda  çeşitli bilgileri, yaşadıkları  tecrübeleri, izlenimlerini  ve tavsiyelerini paylaşır oldu.

Ücretli veya ücretsiz, internet aleminde herkesin blog açabilmesi bir çok internet kullanıcısını teşvik etmiş, herkes kendi kişisel zevklerince veya ticari bir düşünceyle blog açmaya başlamıştır.

Bu yazıyı okuyorsanız eğer sizinde bir blog açma düşünceniz var gibi görünüyor. Her isteyenin blog açabildiği ve internette blogunu yayınlayarak kitleler ile bir şeyler paylaştığı bu günlerde neden sizin de bir blogunuz olmasın ki?

Unutmayın önemli olan blog açmak değil, blogu yayında ve güncel tutabilmektir. Blog açmakta kararlıysanız ve bu işe gönül vermişseniz, gereken tüm bilgileri blogumda bulunan Blog Rehberi bölümünde bulabilirsiniz.

Kişisel Blog Siteleri
Kişisel Blog Siteleri

Kişisel Blog Oluşturma Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğim gibi Kişisel Blog Siteleri ücretli veya ücretsiz şemilde kurulabilir. Eğer bir alan adınız yoksa, hosting ve tema kurulumlarıyla uğraşmak ve para harcamak istemiyorsanız. Ücretsiz blog hizmeti veren Blogger ve Blogcu sitelerininden faydalanabilirsiniz. Bu siteler tamamen ücretsizdir.

İlk yazılarınızı bu gibi ücretsiz sitelerde yayınlayabilirsiniz, hatta buralardan adsense hesabı bağlantısıyla gelir bile elde edebilirsiniz.

Öncelikle kişisel blog oluşturma için aşamalar bulunmakta. Aşamalar zor değil, hemen hemen birkaç saat içinde yada en fazla bir gün gibi kısa bir zamanda tamamlanabilecek aşamalar.

Bu aşamaları sıralarsak;

  1. Blogunuz için konu
  2. Blogunuz için servis sağlayıcı
  3. Blogunuz için tema ve çeşitli ihtiyaçlar
  4. Yazı yazma ve içerik planı

Gördüğünüz gibi dört aşamalı bir planlama ile siz de kişisel blogunuza sahip olabilirsiniz. Haydi başlayalım.

Blogunuz İçin Konu Seçin

Kişisel Blog Oluşturma konusu bir anlamda sizin becerinizle ve merakınızla sınırlıdır. Öncelikle blogunuz için bir konu belirlemelisiniz. Bu konuyu düşünürken sizlere yardımcı olabilmesi için elinize kağıt kalem alın ve sevdiğiniz şeyleri yazın. Örneğin futbol severim, teknoloji severim, sanat severim, Uzak doğu mutfağını severim gibi.

Yine örnekler üzerinden gidersek teknolojiyle ilgileniyorsanız teknoloji bloğu açabilirsiniz. Burada yeni teknolojiler hakkında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Veya sanat sever birisiyseniz gittiğiniz etkinlikleri veya kendi şiirlerinizi, edebi yazılarınızı, çizdiğiniz resimlerinizi, kara kalemlerinizi paylaşabilirsiniz.

Burada önemli olan şey sizin bıkmadan istikrarlı bir şekilde blogunuzu devam ettirmeniz.

Gerçekten bu konu önemli, zira şu an internette ilgilenilmeyen ve internetin derinliklerinde kaybolan birçok site ve blog bulunmakta. Bu nedenle de ilgi alanınızla paralel bloglar açabilirsiniz.

Kişisel Blog Oluşturma
Kişisel Blog Oluşturma

Blogunuz için Servis Sağlayıcı ve Blog Sistemi

Kişisel Blog Oluşturma aşamasında blogunuzun konusunu belirlediniz. Şimdi sıra servis sağlayıcı ve Blog sistemini seçmekte. Blog sistemi seçmek için size popüler olan iki sistemden birisini öneririm.

Ücretsiz ve Güvenilir Blog İçin Tercihler

Blogger;

Bu sistemlerden ilki Blogger… Blogger, Google’ın gücünü arkanıza alabileceğiniz bir blog sistemidir. Temel olarak kullanımı çok kolaydır ve arkasında Google’ın olması, bu sistemi hacklenemez durumda tutmakta. Yani blogger’da blog açarsanız siteniz %99.9 hacklenemez diyebilirim.

Bu konuda detaylarına girmeden hızlı ve pratik bir şekilde hemen blogunuzu açmak isterseniz “Blogger Nasıl Kullanılır” başlıklı yazım tam size göre…

Blogger
Blogger

Blogger blog açmak kolaydır, bir gmail hesabı alarak bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Ayrıca temaların çoğu ücretsizdir ve kendinizi rahat hissettiğiniz temalardan birisini sitenize kurabilirsiniz. Blogger ile blog açarsanız herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Alan adınız siteismi.blogspot.com şeklinde olur ve hosting derdiniz olmaz. Tüm bunlar için seçilebilir ve kullanışlı bir sistem. Seo konusunda wordpress ve blogger hangisini seçerseniz seçin iyi bir seçim olacaktır.

WordPress Blog

İkinci seçenek ise WordPress Blog sistemi. WordPress ise Blogger’dan daha fazla tercih edilen ve günümüzde büyük sitelerin de kullandığı bir içerik yönetim sistemidir. İster blog, ister eticaret sitesi kurun, her türlü ihtiyacı karşılayacak şekilde dizayn edilmişlerdir.

wordpress blog
wordpress blog

WordPress Blog sistemi de blog ve kullanım konusunda ücretsizdir ancak wordpress kurmak için bir alan adı ve hosting almanız gerekir. Yani bir yerde işin içine para giriyor diyebilirim. Genellikle temalar parayla satılır. Güvenlik konusunda bu sistem de güvenliği üst düzeyde tutmaktadır.

Sürekli yapılan güncelleştirmeler ile hacklenmeye karşı blogunuz korunur. Ücretsiz olarak denemek isterseniz bedava hosting veren bir yere wordpress kurarak deneme imkanı bulabilirsiniz. Seo konusunda wordpress ve blogger hangisini seçerseniz seçin iyi bir seçim olacaktır.

WordPress Hosting

Blogunuz için Temalar

Kişisel Blog Oluşturma konusunda blogunuz için temaları internetten çeşitli platformlarda bulabilir ve kurabilirsiniz. Seçtiğiniz sistem altyapısına göre temalar da ücretsiz ve ücretli olarak değişebilmekte.

Hangisi ücretsiz hangisi ücretli olarak net bir şey diyemem, ancak Blogger’da genellikle temaların ücretsiz olduğunu belirtebilirim. Ayrıca blog açacaksanız blog teması olarak bir çok tema mevcut, bunlardan en sade olanı seçebilirsiniz.

Yazı Yazma Planı

Kişisel Blog Oluşturma çalışmasında belkide en önemli konulardan birisidir içerik. Blogunuz için bir yazı yazma planı belirleyin. Günde 1 yazı ya da iki üç günde 1 yazı yazarak başlayabilirsiniz. Bu kısım size kalmış. İstediğiniz şekilde planlayabilirsiniz.

Benim tavsiyem ve genellikle kullanılan plan olarak ilk bir ayda mümkünse günlük 1 yazı, bir ayı geçtikten sonra iki-üç günde bir yazı yazmanızı öneririm.

Görüldüğü gibi ücretsiz kişisel blog açmak oldukça basit. Belirtilen aşamaları kendinizce cevaplayarak ve kararlarınızı verdiğiniz taktirde blogunuzu kolaylıkla açabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kişisel Blog Oluşturma
Kişisel Blog Oluşturma

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz