Kişisel Blog Nedir ve Nasıl Yapılır?

3
1874

Kişisel Blog Yazmak Yada Yazmamak…

Kişisel Blog Nedir Nasıl Yapılır sorusu aklınıza geldiğinde tedirgin oluyorsanız bu makalemizi okuduktan sonra korkularınızdan sıyrılıp hemen bir blog açmaya başlayacaksınız.

Blog yada Kişisel blog hakkında çok fazla şey bilmiyor olabilirsiniz. Lütfen karamsar olmayın kişisel blog açmak azim ve sabır gerektiren bir uğraştır, ayrıca lise yıllarındaki tuttuğunuz günlükler kadar da kolaydır.

Kişisel Blog; Çok fazla teknik bilgiye gerek duyulmadan isteyen her kişinin sanki bir günlük tutuyormuş gibi her şeyi istedikleri şekilde yazdığı web sitesidir.

Kişisel Blog Açmaktaki Niyetin Ne?

Kişisel Blog Yazmak kişiye göre değişkenlik gösterir, kimi bunu hobi olarak yapar, kimi ünlü olma duygusunu ve egosunu tatmin etmek için yapar, kimi gerçekten insanlara faydalı olmak adına paylaşımdan zevk aldığı için yapar, kimi ticari anlamda blog yazma işini meslek edinip para kazanma amaçlı yapar, kimisi ise yazma duygusunu tatmin etmek için yapar.

Kişisel Blog Nedir Nasıl Yapılır konusunu daha detaylı düşünecek olursak kişisel blog yazmak için bir çok sebep bulabiliriz, bana göre blog işi kişinin hayal gücüne kalmış bir şeydir. Yani önünde un var, yağ var, şeker var, ister helva yap istersen karıştır ye.

Bu tamamı ile size kalmış bir şey. Hiç paranız olmasa bile bir mail adresiyle açabileceğiniz ücretsiz blog hizmeti veren siteler bile var. Hepimizce malüm olan blogger ücretsiz blog hizmeti sunan web sitelerinin en önde gidenlerinden biri. Sizde blog yazmaya buradan başlayacaksanız “Blogger Nasıl Kullanılır” adlı yazıma bir göz atabilirsiniz.

Kişisel Blog Yazmak
Kişisel Blog Yazmak

Kim Demiş Blog Yazamazsın Diye…

Kişisel blog yazmak işi sabır, irade, disiplin ve devamlılık isteyen bir durumdur. Eğer sizde bunlardan biri eksikse bence hiç bu işe başlamayın çünkü internet kişisel blog çöplükleriyle dolu. Peki “blog yazmak için ne yapmalıyım? blog yazanlar anasının karnındamı öğrenmiş? Komşunun oğlu Zafer Yazıyor da ben yazamaz mıyım? gibi sorular sürekli aklınıza geliyorsa, telaş yapmanıza gerek yok.

Kişisel Blog Nasıl Yapılır makalemi sizin gibi düşünen arkadaşlar için hazırladım. Blog yazma işi öğrenilen bir durumdur. Bu konu hakkında internette bir sürü yazı var, imkansız diye bir şey yoktur bu sizin iradenize ve azminize bağlı bir durumdur. Blog hazırlama noktasında ve blog içeriği konusunu uzun uzadıya anlatmak istemem lakin “Kaliteli ve Etkili Blog İçeriği Nasıl Hazırlanır” isimli yazım bu konuda size yardımcı olabilir.

Kısaca söylemek gerekirse Kişisel Blog Yazmak yada yazmamak tamamıyla size kalmış bir durum, eğer azim edersen ve istersen bal gibi de yazarsın. Azim ve başarıdan bahsetmişken bu konuda bir iki örnek vermek yerinde olur.

-Anna Mary Robertson Moses, bilinen ismiyle Büyükanne Moses, resim kariyerine 78 yaşında başladı. 2006 yılında resimlerinden biri tam 1.2 milyon dolara satıldı.

-Mimar Sinan En muhteşem eserlerini 60 yaşından sonra yapmıştır.

-Harry Bernstein, bilinmezlik içinde yazı yazarak uzun yıllar geçirdi. En sonunda 96 yaşındayken çıkan anı kitabı The Invisible Wall: A Love Story That Broke Barriers ile şöhrete kavuştu.

-Harland Sanders, bilinen adıyla ise Colonel Sanders, 1952’de KFC’yi kurduğunda 62 yaşındaydı.

-Darwin hayatının büyük bir kısmını doğabilimci olarak geçirdi. 50 yaşındayken çıkardığı eseri Türlerin Kökeni ile bilim dünyasını sonsuza kadar değiştirdi.

Şimdi siz blog yazmak istiyorsunuz değil mi? Peki Siz kaç yaşındasınız???

Kişisel Blog Nedir Ne İşime Yarar?

Teknoloji geliştikçe insanlarında ele aldıkları her şey değişime uğramış, uğramaya da devam edecektir.

Blog yazmak için nelere ihtiyaç duyulur
Blog açmak için neler yapılabilir
Blog nasıl oluşturulur
Kişisel Blog Nasıl Yapılır

Tüm bu soruların cevabını hep birlikte bulmaya çalışacağız;

“Kişisel blogunuz bir anlamda öz geçmişiniz ve detaylı kartvizitinizdir.”

İnsanların artık sürekli kullandıkları internet hayatın her aşamasında karşımıza sıklıkla çıkmaktadır. İnsanlar internet aracılığı ile kendi bloglarını açarlar. Daha sonra açtıkları bu bloglar da herhangi bir konu hakkında detaylı olarak düşüncelerini yazarlar.

Blog oluştururken adeta günlük defteri tutar gibi yaşadıkları her durumu, olayı o blog’a yazarlar. Örnek olarak en son okudukları kitabı, Şiirleri, izledikleri filmin ana konusundan bahsederler. Kısacası blok açmak web sitesi aracılığı ile düşüncelerini, fikirlerini ve kendi hayatı hakkında ipucu verirler.

Hata bana kalırsa bir işe girmek için Öz geçmişinizi vermek yerine blog adresinizi verin. Çünkü “Kişisel blogunuz bir anlamda öz geçmişiniz ve detaylı kartvizitinizdir.”

Son yıllarda blog açmak ve blog yazmak çok fazla tercih edilmektedir. Bir gezi sırasında bile blog yazabilirsiniz. Gezdiğiniz yerleri bloğunuza kaydedebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafları yaptığınız röportajları blog sayfasına ekleyebilirsiniz.

Oluşturduğunuz bu blog web sayfasına dilediğiniz blogu yazabilirsiniz. Blog oluşturmak pek kolay bir iş değildir. Bu konuda uzmanlaşmış kişilerden ilk aşamada yardım alabilirsiniz. Bence en başından başlamak istiyorsanız “Blog Nedir” sorusunun yanıtına bakmalısınız.

Kişisel Blog Nasıl Yapılır?
Kişisel Blog Nasıl Yapılır?

İnternet Alemine Bloglama Dalabilmek…

Bütün bu yazılanlardan sonra yol ayrımına gelmiş artık blogger olma yoluna çıkmış bulunmaktasınız. Zaten bir sosyal medya hesabınız var ve bir şeyler yazıp paylaşıyorsunuz. Şimdi bu sosyal medya hesabınızı bir adım öne taşımaya ne dersiniz? Bunun bir adım ötesi kişisel blog yazmak ve düşünceleriniz farklı bir boyuta taşımaktır.

Artık eski ajandalarınızı ve kalın kalın defterlerinizi atabilirsiniz. Artık hayatınızı kısaca kaleme alacağınız ve herkesle paylaşabileceğiniz bir web sayfası geliyor. Blog oluşturmak ve blog yazmak için sabırsızlandığınızı hissediyorum. Paylaştığınız bloglarınız hakkında arkadaşlardan gelen yorumlara da açık olmanız gerekir.

Kişisel Blog Nedir…Tabi ki Kendin Bilmektir…

Blogunuz hakkında yapılan yorumları dikkate almanız gerekmektedir. Yaptığınız her geri dönüş, konuyla alakanızı ve müşterilerinize nasıl baktığınızı belirler. Elbetteki yıkıcı ve yapıcı yorumlar olacaktır, siz yapıcı yorumları kendinize saklayın, yıkıcı yorumlara ise aldanmayın. Her yürüdüğünüz yolda inişler, çıkışlar, düzlükler ve yokuşlar olacaktır. Bloglar sayesinde insan ilişkilerinin olumlu yönden arttığını unutmamalısınız.

Yazıma son verirken Blog açmak ve blog yazmak için internetten bu konu ile ilgili tüm detayları kolaylıkla bulabilirsiniz, çok fazla araştırmak sizi yoracaksa yada nereden bulayım bu konuları diyorsanız şu an bulunduğunuz sitede “Blog Rehberi” kategorisini inceleyebilirsiniz.

Aynı zamanda blog yazmak ve blog oluşturmak konusunda pratik sağladıktan sonra para karşılığı bile blog yazabilirsiniz.

Umarım Kişisel Blog Nedir Nasıl Yapılır sorunuza bir nebzede olsa cevap verebilmiştirim. Blog yazma konusunda her zaman size yardımcı olmak isterim yeter ki siz yazmaya karar verin ve eyleme geçin. İletişim bölümünden veya muzaffercevik@gmail.com adresinden maille ulaşabilirsiniz.

Şimdi internet alemine Bloglama dalabilirsiniz… İyi bloglamalar…

3 YORUMLAR

  1. Evet hiç bir şey için geç değildir.. Tozlu raflardaki günlüklerden öte insan deneyimlerini tecrubelerini aktarabileceği paylaşımlar bilginin çoğalmasına vesile olur. Bu açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim.

  2. Kişisel blog artık yazarları için bir yaşam tarzı olacaktır. Yeni başlayanlar için güzel bir rehber olmuş, herkese başarılar!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz