Kısıklı Abdullah Ağa Camii

1
1658

Sükun İçinde Bir Yer, Abdullah Ağa Camii

Kısıklının Merkezi’nde bulunan, Kısıklı Abdullah Ağa Camii Sükun ve huzuru içinde barındıran sevdiğim küçük camilerden biridir. Caminin içine girince sağ tarafında merhum Abdullahağa’nın mezarı bulunmaktadır.

Google Yerel Rehber kategorisinde bulunan Abdullah Ağa Kısıklı Meydanı’nın solunda büyük Çamlıca’ya çıkan yokuşun başında sağ tarafında bulunmaktadır.

Caminin büyük kapısı üstündeki kitabede 1927 yılında tamir gördüğü yazılmıştır.

Camii’nin banisi Abdullah Ağa Sultan İkinci Beyazıt dönemindeki Bostancı başlarından biridir.

Camii avlusuna girişteki kapının önünde tarihi bir su kuyusu ve 1881 yılına ait şadırvan teknesi bulunmaktadır, dahada güzeli günümüze kadar gelmiş olmasıdır.

Caminin alt duvarında Kısıklı Meydanı’na Bakan yönünde bir de tarihi bir Çeşme bulunmaktadır…

Abdullah Ağa Camii
Abdullah Ağa Camii

Abdullah Ağa Camii’nin Meşhur Komşusu

Önceleri burada tarihi kurufasülyeci vardı, sonrasında ise Camii şimdiki görünümünü aldı. Camiinin özelliklerinden biriside, kısıklı parkına ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evine yakın olmasıdır.

Bu sebepten dolayı cemaati eksik olmaz. zaman zaman bir çok partililerin ve üst düzey yöneticilerinde uğrak yeri olmaktadır.

Özellikle Cumhurbaşkanından ötürü seçim zamanlarında, kutlamalarda, etkinliklerde buluşan kalabalık bu camiiye mutlaka uğramaktadır.

Meşhur komşusu sayesinde Kısıklıda bulunan Camii’nin çevre düzenlemesi, şadırvanı, helaları, bakımı ve genel tertibatı her daim bakımlı ve özenli bir şekilde bulunmaktadır desek abartmış olmayız.

Daha Fazla Fotoğraf ve Bilgi İçin Buraya Bakabilirsiniz…

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz