Karahindiba Çiçekleri Her Sabah Yeniden Açıyormuş

0
448
Karahindiba Çiçeği
Karahindiba Çiçeği

Sevgili Günlük; Bu gün günlerden 18 Ekim Cuma.

Her zamanki gibi güne başladım, sabahın günaydınlarını, selamlaşmalarını ve klasik hal hatır sormaları geride bırakarak…

Yine her sabah rutin yaptığım “bugün neler yapacağım” isimli kısa düşünme yürüyüşümü gerçekleştirdim. Ofisteki işlerimi gün boyunca halledecektim, bunun yanı sıra arkadaşımın benden yardım istediği Geri Dönüşüm Web Sitesi işini bitirecektim.

Ayrıca bugün Cuma olduğu için, kafamda hafta sonu planlarımı gerçekleştirme hayallerini kurguladım. Hafta sonu kesin bir balık tutma maceram olsun isterim. Balık tutamasamda sabah güneşin doğuşunda deniz kenarında olmak huzur veriyor ve güne 1-0 galip başlıyorum.

Bugün Öğrendim ki;

Bugün aklıma takılan şey ise Karahindiba çiçekleri oldu. Sabah kısa yürüyüş yaptığım yerde hiç bir çiçek görünmüyordu. Otlar vardı fakat çiçek yoktu. Öğleden sonra dikkatimi çekti sabahki yürüdüğüm yolda öğle sonrasında bir sürü sarı çiçek vardı. Şaşırdım acaba sabah ben dikkat etmedim mi bu çiçekleri nasıl görmedim dedim.

Meğer gördüğüm çiçekler Karahindiba çiçekleriymiş ve bu çiçeklerin özelliği sabah çok görünmüyorlar ama güneş doğduktan belli bir süre sonra sarı sarı açıyorlar.

Karahindiba Çiçeği
Karahindiba Çiçeği

Yani insan gibi sabah uyanmaları oldukça ilgimi çekti düşünsenize, meğer duvar dibindeki bu sarı çiçekler her sabah bana günaydın diyorlarmış. Bundan sonra bende her sabah onları günaydın diyerek selamlayacağım ve güne sevgi ile başlayacağım. Hatta yetişirse bir tane de masama alayım bari… Bu arada Karahindiba çiçeğini de her gün gördüğüm fakat faydalarını bilmediğim çiçekler arasına aldım.

Hatta yine bu çiçek beni şaşırttı meğer bu Karahindiba çiçeğinin tohum hali bizim çocukken elimize alıp üflediğimiz şu yuvarlak tüylü çiçeğin ta kendisiymiş. Bir kere daha şaşırdım meğer ne hünerlerin varmış be Karahindiba.

Ayrıca bu çiçeğin çayı da yapılıyormuş fakat ben burada anlatmayacağım. Papatyagillerden olan bu çiçek hakkında kısa bilgiyi Vikipedi sitesinden aktarıyorum;

Karahindiba, papatyagiller familyasından yaygın bir bitki türü. Çiçekleri sarı, yaprakları yeşil olsa da bitkinin adına “karahindiba” denilmiştir. Mısır ve Kıpçak Türkleri’nin “katagan”, Çağatay Türkleri’nin “saçratku” olarak bildikleri bu bitki günümüze “karahindiba” olarak gelmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz