Balıkçıların ve Boğazın Gözdesi Kandilli Parkı

0
200
Üsküdar Kandilli Parkı
Üsküdar Kandilli Parkı

Balığı ve Manzarası Güzel Mekan “Kandilli Parkı”

Kandilli Parkı boğazın en sert virajlardan biri olma özelliğine sahip, karşı kıyıya en yakın ve boğaz köprüsünü deniz kenarından en güzel ve net görebileceğiniz yerler arasındadır.

Anadolu Yakasında, Üsküdar ilçesinin sınırları içinde bulunan ve maalesef yalıların arasına sıkışmış bu park, özellikle amatör ve profesyonel balık tutmak isteyenlerin vazgeçilmez yerlerinden biridir.

Sol tarafında Kandilli İskelesinin de bulunduğu bu park, havası, manzarası ve sakinliği ile adeta 24 saat ziyaretçilerine huzur sunmaktadır. Özellikle bu yer, hafta sonu ve hafta içi balıkçılar için bulunmaz bir nimettir.

Bu parktan olta atan balıkçılar genelde Palamut, İstavrit ve Gümüş balığı tutmak için vira bismillah derler.

Boğazın en dar yerlerinden biri olan Kandilli Parkı adeta gemiler ve balıklar için dar bir boğaz oluşturmaktadır, bu durum balıklar için dar bir geçiş noktası oluşturduğundan dolayı balıkçıların yüzünü güldürmektedir.

kandilli parkı üsküdar
kandilli parkı üsküdar

Özellikle Oltacıların Buluşma Mekanı

Kandilli Parkı’na gelen balıkçılar genelde Palamut tutmak için oltalarını atarlar. İstavrit ve Gümüş balığı tutmak isteyen çapariciler için ise Kandilli İskelesi tarafı tercih edilir.

Hafta sonları balık tutmaya gelenler parkın dar olmasından dolayı oltalarını atmakta ve yer bulmakta zorluk yaşamaktadırlar. Bu durum elbette balık severlerin oltalarının birbirine karışmasını kaçınılmaz yapmaktadır.

Özellikle deniz kenarında ki devasa yalılar, kontrolsüz ve müstakil yapılaşmalar maalesef sahil kenarı keyfini insanlara kısıtlı bir şekilde yaşatmaktadır.

kandilli balık tutma yerleri
kandilli balık tutma yerleri

Sokak Hayvanları ve İnsanlar İç İçe…

Kandilli Parkı balık severlerin uğrak yeri olmasının yanı sıra, kahve keyfi yapmak, balık yemek isteyenlerinde vazgeçilmezlerindendir. Ayrıca bu küçük ve güzel park sokak hayvanları içinde güzel bir dinlenme mekânıdır.

Balık tutanların yanlarında mışıl mışıl uyuyan sokak köpeklerini ve balıkçı kovalarının yanında volta atan, balık için sırnaşan kedileri sıkça görebilirsiniz. Kandilli Parkı küçük olduğu için çocuk parkı bulunmamaktadır. Bu durumda küçük çocuklarıyla gelenler hoşça vakit geçiremeyebilir.

kandilli balık tutma yerleri
kandilli balık tutma yerleri

Kandilli Mahallesi’nin muhtarlık binası bu parkın içindedir. Ayrıca parkın arka tarafından meşhur Cemile Sultan Korusu, sol tarafında ise Edip Efendi Yalısı bulunmaktadır.

Balık tutacak arkadaşlar Şehir Hatları Vapurlarının yanaştığı Kandilli İskelesi’nin sağında bulunan Kandilli Parkı’nı kullanabilecekleri gibi İskelenin sol tarafında bulunan Yalıların önünü de kullanabilirler.

kandilli palamut avı
kandilli palamut avı

İster Balık Ye, İster Çay İç, İstersen de Fotoğraf Çek…

Ayrıca Kandilli parkına gezmeye veya balık tutmaya gelecekler, iskelenin arkasında bulunan kafede çay içebilir, balık yiyebilir ve eşsiz manzarasında fotoğraf çekilebilirler.

Tabi ki bu yer şehir ve manzara fotoğrafçıları için güzel bir mekandır. Şehir ve İnsan temalı fotoğraf çeken fotoğrafçılar burayı kullanabilirler. Zaten bu harika manzarayı gördüğünüzde mutlaka fotoğraf makinesine veya cep telefonunuza eliniz gidecektir.

kandilli sahili
kandilli sahili

Tarihi İskele Çeşmesi ve Kemerli Gemi Kızağı

Kandilli’ye yolu düşenler Kandilli İskelesinin Meydanın da bulunan tepesi oyma bir başlıkla süslü dört köşe mermer bir sütun görünümünde olan ve üstünde II. Mahmut’un tuğrası bulunan çeşmeden su içebilirler.

Zaten İstanbul’da suyu akan nadir Osmanlı çeşmelerden biri olan bu çeşmenin üzerinde  “ Elmalı Suyu içilir 1974” yazmaktadır.

kandilli iskele meydanı
kandilli iskele meydanı ve Tarihi Kandilli İskele çeşmesi (Şehit Mustafa Cambaz’a Minnetle)

Ayrıca tarihini bilmemekle beraber benim gördüğüm, İskelenin sağ tarafında bulunan kemerli bir gemi kızağı bulunmaktadır. Ne zaman ve kim tarafından yapıldığını bilmesem de demir kızakları ve kemeri hala ayakta olan bu gemi kızağını görmenizi isterim.

Kızak bölümüne çay bahçesinden iniliyor lakin, işletme sahibinden izin almalısınız.

kandilli iskelesi tarihi gemi kızağı
kandilli iskelesi tarihi gemi kızağı

Kandilli Parkı’na Gidecekler İçin Önemli Tavsiyeler.

Yazımıza son verirken bu güzel manzaralı yere gelecekler için Kandilli Parkı hakkında önemli birkaç tavsiye vermeliyim.

  • Genelde bu parkı balık tutmak için gelenler kullanmaktadır. Bunun için rahat ve sakin bir deniz kenarında oturmak istiyorsanız burası sizin için uygun olmayabilir. Eşsiz boğaz manzaranızı olta atan balıkçılar kapatabilir, bu yüzden parkın üzerindeki kafede çay içebilirsiniz lakin oltacıların görüntüsü beni rahatsız etmez ben oturabilirim diyorsanız termosunuza çay doldurmayı unutmayın derim.

 

  • Kandilli Parkı bahsettiğimiz gibi sahil kenarından ufak ve şirin bir yer olduğu için arabasıyla gelenler park yeri sıkıntısı çekebilirler. Çünkü balık tutmaya gelenlerin ve ziyaretçilerin birçoğu araçlarıyla gelmektedirler. Park sorununu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Genelde gelenler araçlarını cadde üzerindeki kaldırım üzerlerinde bulunan ağaçların aralarına park edebiliyorlar, zaten parkın kalabalık veya tenha olduğunu araçların yoğunluğundan anlayabilirsiniz.

 

  • Parkta ahşap oturma yerlerinin bulunduğu kısımlar mevcuttur, burada oturup termosunuzdan çay içebilir ya da yukarıdaki büfeden buraya çay isteyebilirsiniz, istediğinizde çay getirebiliyorlar. Ancak park genelde temizlik açısından biraz sıkıntılı, oltacıların misina ve çerçöp atıkları bir hayli çok. Belediye Temizlik görevlileri temizliyor lakin bizde üzerimize düşen insani görevimizi yerine getirmeli çöp atmamalıyız. Sizde lütfen bu konuda hassas olun.

 

  • Son olarak baştan beri belirttiğimiz olta atanların durumunu göz önünde bulundurduğumuzda, parkın küçük olması ve balık tutma alanının dar olması sebebi ile oltacıların arkasına fazla yaklaşmamanızı tavsiye ederim. Her an misinaya dolanabilir, kancaya takılabilir, bir yerinize olta kurşunu yiyebilirsiniz J

 

  • Gitmişken Mutlaka II. Mahmut’a ait tarihi çeşmeyi ve tarihi kemerli gemi kızağını görün.
kandilli parkı
kandilli parkı

Kandilli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Deniz Yolu İle

Avrupa yakasında oturan ve Deniz yolunu tercih edenler, Eminönü’nden şehir hatları vapurlarını kullanabilirler, Şehir Hatlarından Boğaz Hattı Vapurunu ve Çengelköy İstinye Vapurunu kullanmak isteyenler seferlerinin çok sık olmadığını göz önünde bulundurmalıdırlar.

Şehir hatları’nın hareket saatlerini öğrenmek isterseniz, sehirhatlari.istanbul sitesinden faydalanabilir ve Boğaz Hattı hareket saatleri bölümüne göz atabilirsiniz.

kandilliye vapurla nasıl gidilir
kandilliye vapurla nasıl gidilir

Otobüs İle

Karayolunu tercih edenler ise Üsküdar’dan kalkan ve Beykoz istikametine giden tüm otobüsleri kullanabilirler. Üsküdar Beykoz arası çalışan otobüs seferlerinin hemen hepsi Kandilli’den geçmektedirler. Her 4 dakikada bir kalkan bu otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Dolmuş Kullanmak isteyenler ise, yine Üsküdar-Beykoz arası çalışan dolmuşlardan faydalanabilirler.

Otobüs Hat isimleri ve sefer saatleri için BURAYA bakabilirsiniz. Ayrıca İETT’nin akıllı telefonlar için hazırladığı mobil uygulaması olan  Mobiiett hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Kandilliye Otobüsle Nasıl Gidilir
Kandilliye Otobüsle Nasıl Gidilir

Özel Araç İle

Özel aracıyla Kandilliye gelecekler Yine sahil yolunu kullanarak, Kuleli Caddesinde bulunan Kandilli’ye ulaşabilirler. Elbette ki özel aracıyla gelenler hafif bir müzik eşliğinde harika sahil yolunun keyfini çıkararak seyredebilirler.

Değerli dostlar Kandilli Parkı Anadolu yakasının ve Üsküdar’ın en güzel manzarasına sahip yerlerinden biridir. Ayrıca İstanbul’da En Güzel Balık Tutulacak yerler arasındadır.

Hafta içi biraz daha müsait olan bu parka uğramanızı tavsiye eder, boğazın eşsiz havasından zevk almanızı ve sağlığımız yerindeyken fani dünyanın böylesine güzel nimetlerinden doyasıya faydalanmanızı dilerim.

Detaylı adres ve Fotolar İçin aşağıdaki haritadan faydalanabilirsiniz.

Kandilli Parkı Haritası
Kandilli Parkı Haritası

Bir Cevap Yazın