İstanbul’a Farklı Bir Bakış Yeri “Pierre Loti”

0
206

Pierre Loti Tepesinden İstanbul’u Seyredin

Pierre Loti İstanbul’da yaşayan bir çok kişinin bildiği fakat az bir kesimin uğradığı Eyüp Sultan semtinde bulunan güzide mekânlardan biridir.

İstanbul’un diğer adı Yeditepeli şehirdir. İstanbul’a ismini vermiş olan bu tepelerin her birinden farklı bir İstanbul manzarasını seyredebilirsiniz.

Günümüzde her ne kadar kent yaşamının bir sonucu olarak İstanbul betonarme binalar arasında kaybolmuş olsa da hala bu tepelerden İstanbul’un müstesna güzelliklerini seyretme fırsatına erişebiliyorsunuz.

"Eski

İstanbul’un seyredilebilecek müstesna tepesi olan Pierre Loti Tepesi de kendine has dokusu ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelmiş olan Pierre Loti İstanbul için çok farklı anlamlar taşıyor.

Sadece yerli turistler için değil yabancı turistler içinde Pierre Loti’nin özel çağrışımları bulunuyor.

Kısaca Pierre Loti Tarihi

İstanbul’un en güzel bölgelerinden birisinde yükselmekte olan Pierre Loti Tepesi ismini 18. yüzyılda İstanbul’da yaşamış olan ünlü Fransız yazar Pierre Loti’den alıyor. Gerçek ismi Julien Viaud olan Pierre Loti döneminde Rabia Kadın Kahvesi olarak bilinen mekânda oturur çayını yudumlar ve İstanbul manzarası eşliğinde yazı çalışmalarını yaparmış.

"louis

Fransız yazara ev sahipliği yapan tepe bugün Pierre Loti Tepesi diye adlandırılmaktadır. Burada Hala Türk kahvesi modunda işletmeler hizmet vermekte. 19. yüzyılda ise Pierre Loti özellikle yabancı olan gezginlerin uğrak yeri haline gelen bir bölge olur.

Böylece Pier Loti çevresinde yavaş yavaş Türk Mahallesi dediğimiz kültür oluşmaya başlar. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde Pierre Loti tepesinden bahseder. Fakat isim olarak İdris Köşkü Mesiresi denmektedir.

"eski

Günümüzde bile hala mesire alanı olarak hizmet vermekte olan Pierre Loti İstanbul kentinin en özel yerlerinden birinde hayatiyetini sürdürmeye devam ediyor.

"<yoastmark

Pierre Loti’de Ne Yapılabilir?

Eğer yolunuz İstanbul’a düşmüş ve güzel bir gezi planlıyorsanız Pierre Loti’ye uğramadan gidemezsiniz. Bu sebeple Haliç’ten yürüyerek o muhteşem manzara eşliğinde Pierre Loti’ye gitmek en doğru olanıdır.

Çünkü Pierre Loti’nin bulunduğu bölge birçok tarihi esere de ev sahipliği yapıyor. Böylece yürüyüş yaparak Piyer Loti tepesine ulaştığınızda güzel bir çay eşliğinde dinlenip İstanbul siluetini izleyebilirsiniz.

Pierre Loti İstanbul için referans noktalardan birisi. Mutlaka Pierre Loti’de oturup muhteşem manzara eşliğinde geçmiş günleri yâd edin.

Şayet günün birinde Pierre Loti’de bir çay veya kahve içmeye çıkarsanız Eyüp sultan camii’ni ziyaret etmenizide isterim. Eyüp Sultan türbesinin sol tarafında bulunan ve kabristanın içinden geçen yoldan tepeye doğru çıkabilirsiniz.

Yeme İçme ve konaklama hakkında bilgi almak istiyorsanız Pierre Loti Tepesi sitesinden detaylı bilgi ve iletişim numaralarına bakabilirsiniz.

Çıkarken sağınızda ve solunuzda bulunan mezar taşlarına ve manzara bakmayı ihmal etmeyin, zira mutlaka tanıdık bir ünlünün mezar taşlarına rastlayabilirsiniz.

"<yoastmark

Pierre Loti’ye Nasıl Gidilir?

Metrobüsle

Size en yakın metrobüs’e bindikten sonra Edirnekapı durağında inin, metrobüsten sonra şehitlik otobüs durağına geçerek Eyüp istikametine giden 39Y Hat Numaralı otobüse binip Eyüp Sultan durağına geldiğinde inin.

Eyüp Sultan camisine geldikten sonra isterseniz az önce belirttiğim gibi kabristan yolundan yürüyerek tepeye çıkabilir, isterseniz de Camii arkasındaki teleferiği de kullanabilirsiniz.

Piyer Loti teleferik
Piyer Loti teleferik

Otobüsle

Otobüsle gelmek isteyenler Eminönü’nden kalkan otobüsleri tercih edebilirler. Eyüp Sultan’dan geçen otobüslere binerek Eyüp Durağında inip oradan da yürüyerek veya teleferikle çıkabilirler. Ayrıca farklı noktalardan otobüsle gelmek isteyenler aşağıdaki otobüs hat numaralarına göz atabilirler.

Eyüp Sultan’dan Geçen Otobüs Hat Numaraları

36CE CEBECİ MAHALLESİ – EMİNÖNÜ
37M YILDIZTABYA – MECİDİYEKÖY
39 AKŞEMSETTİN MAHALLESİ – YENİKAPI
399B GÜZELTEPE – EMİNÖNÜ
399C ESENTEPE MAHALLESİ – EMİNÖNÜ
39B İMAR BLOKLARI – VEZNECİLER
39D YEŞİLPINAR – YENİKAPI
39O YEŞİLPINAR – OTOGAR
39Y YEŞİLPINAR – VEZNECİLER
39Ç HAMİDİYE MAHALLESİ – AKSARAY
41Y AYAZAĞA – KAĞITHANE – YENİKAPI
44B HAMİDİYE MAHALLESİ – EMİNÖNÜ
48A GÖKTÜRK – KAZLIÇEŞME MARMARAY
48E GÖKTÜRK – EMİNÖNÜ
86V EYÜPSULTAN-VEZNECİLER
94Y YEŞİLPINAR – BAKIRKÖY
99 AKŞEMSETTİN MAHALLESİ – EMİNÖNÜ
99Y YEŞİLPINAR MAHALLESİ – EMİNÖNÜ
R3 EYÜP – BEYAZIT
TB1 SULTANAHMET-DOLMABAHÇE-SULTANAHMET

Vapurla

Şehir Hatları vapurlarını kullanarak da Pierre Loti’ye gidebilirsiniz.  Yeni açılan Üsküdar-Eyüp Vapur seferleri ile Eyüp’e geçip, teleferikle Pierre Loti’ye çıkmak mümkündür.

Pierre Loti’nin konumuna ve detaylı fotoğraflarına bakmak için aşağıdaki haritadan’da faydalanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın