İş Yerinde Başarılı Olmak İçin Denenmiş 10 İpucu

0
802
İş Yerinde Başarılı Olmak
İş Yerinde Başarılı Olmak

Merhabalar değerli okuyucular, bu makalemde size İş Yerinde Başarılı Olmak için yapılması gereken 10 maddeden bahsedeceğim. Denenmiş ve başarı elde edilmiş bu on madde size iş hayatında kolaylıklar sağlayacak ve başarı basamaklarını hızla çıkmanız katkıda bulunacaktır.

Bu 10 madde haricinde sizin de tecrübelendiğiniz farklı şeyler varsa lütfen yorum olarak bize bildirerek katkıda bulununuz.

İş Yerinde Başarılı Olmak
İş Yerinde Başarılı Olmak

Bir Kişi Negatif Olsa, O Takım Zarar Görür

İş hayatınızda mutlaka negatif enerji ile dolu bir gurupta yer almışsınızdır. Bir takım içindeki olumsuzluklar bulaşıcıdır, takımın içindeki bir kişi bile negatif olsa o takım zarar görebilir.

İş Yerinde Başarılı Olmakİş hayatında işler doğru gitmediğinde dış etkenleri suçlamak her zaman çok daha kolaydır. İşler ters gittiğinde ekipten kim “özür dilerim bu benim hatamdı” diyebilir ki…

Olumlu olmak ve olumlu bakmak bir insanın sürekli yapması gereken bir şeydir. Kendinizi güzelleştiremezseniz çevrenizi asla güzelleştiremezseniz. Bir anlamda “Güzel bakan güzel görür” deyimi hayatınızın ana fikri olmalıdır.

Ancak sürekli olumsuz bakıyorsanız ve çevreniz tarağından sürekli geçimsiz ve şikayetçi olarak etiketlenmişseniz kariyerinizde ve sosyal yaşantınızda feci sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

İnsan Nasıl Başarılı Olur?

Hiç düşündünüz mü? Neden başarılı insanlar, etraflarında çok kötü bir şey olsa bile sürekli olumlu bakarlar ve hep soğukkanlıdırlar. Cevap çok basit çünkü bu tür insanlar hep sevdikleri şeyleri yapanlardır ve çevresi tarafından da hep olumlu olarak algılanırlar. Unutmayınki işin kökünde olumlu bakmak yani sevmek vardır.

Bu zamanlarda insanlar maalesef sevdikleri işlerde çalışmaya başlamazlar. Kendilerini iyi analiz edemedikleri için sevmedikleri bir işte çalışırlar hiçbir zaman mutlu olamazlar ve hiçbir zaman iyi bir pozisyonu hak edemezler. Bir çok insan da sevdiği işi bilir fakat yapmaya cesaret edemez.

İşyerinde hep pozitif olmak ve ardı sıra İş Yerinde Başarılı Olmak aslında oldukça zordur ve büyük bir emek ister. İşinizi ve iş arkadaşlarınızı sevmediğiniz zaman durumlar çok zorlaşır.

İş Yerinde Başarılı Olmak

İş hayatında iyi bir takım oyuncusu olmanız ve yapılan organizasyonlarda başarıya katkıda bulunmanız ve iş hayatınızda kariyerleri hızlı çıkmanız için işte size 10 ipucu.

İş Yerinde Başarılı Olmak İçin Denenmiş 10 İpucu

1) Ofiste Dedikodudan Uzak Durun

İş hayatında ofis dedikoduları kaçınılmazdır, böylesi ortamlardan mutlaka uzak durun ve bu tür ortamlar oluştuğunda orayı terk edin.İş Yerinde Başarılı Olmak

Ofis ortamlarında işi zor olanlara yardım edin, eğer illa iş arkadaşlarınızla konuşmanız gerekirse iş akışından bahsedin asla çekiştirmeye girmeyin. Takım arkadaşlarınız hakkında aşağılayıcı şeyler söylemeyin, biraz empati yapın ve sempatik davranın.

Kişilerin aile hayatında ne zorluklar yaşadığını ve bu iş için ne kadar çaba harcadığını asla bilemezsiniz. “Şişko” dediğiniz birinin belkide  size söyleyemediği bir hastalığı vardır. Yada her gün aynı elbiseyi giyen bir arkadaşınız belki de tek başına bir çok aileye bakıyor olabilir. Lütfen iyi niyetli olun.

2) İş Yerinde Olumlu Olun

Olumlu duyguları elinizden geldiği kadar odak noktanıza yerleştirin ve bu pozitif pencereden iş yerinize ve işlerinize bakın. Bu konuda zorlanabilirsiniz size yardımcı olması için mutlaka olumlu arkadaşlarla vaktinizi geçirin.

İş Yerinde Başarılı OlmakOlumsuzlardan elinizden geldiği kadar uzak durun. Bu gibi kişilerle sadece işiniz gereği muhatap olun. Unutmayın herkesi sevmek zorunda değilsiniz, herkese saygı duymak zorundasınız. Zaten isteseniz de herkese kendinizi sevdiremezsiniz.

Sürekli boş konuşan ve sürekli şikayetçi olan kişilerle takılırsanız en iyi ihtimalle ofise negatif enerji taşıyan gruplarla birlikte olarak sürekli suçlu durumuna düşersiniz.

3) Sosyal Medyada da Olumlu Olun

Günümüzde bir çok insan sosyal medyada iş arakadaşları ile birlikte paylaşımlar yapabiliyor ve sürekli onların paylaştıklarını izleyebiliryor. Bir çok insan iş yerindeki arkadaşlarıyla sosyal medyada da arkadaşlıklarını devam ettiriyor. Yada şirket whatsapp gurupları 24 saat aktif olup paylaşımlar yapılabiliyor.

İşte bu sosyal medya paylaşım durumları, ne gönderdiğiniz konusunda dikkatli olmanız gerektiği anlamına geliyor. Sürekli sosyal medyadan şikayetçi ve olumsuz paylaşımları paylaşan insanlardan biriyseniz, iş arkadaşlarınıza bunun nasıl göründüğünü düşünün. Yada sizi takip eden patronunuza…

İş Yerinde Başarılı Olmak

Bu günlerde bir çok kişi sosyal medya paylaşımlarından dolayı işvereniyle olumsuzluklar yaşıyor hatta bir çok kişinin bu yüzden iş akdi feshedilebiliyor.

4) Toplantılarda Odaklanın

Mutlaka toplantılara zamanında katılın. Toplantı gündemi varsa önceden gündeme hazırlık yapın ve katkıda bulunmaya hazır olun. Toplantılarda yapacağınız en önemli şeylerden biri de Cep telefonunuzdan uzak durum hatta telefonunuzu uçak konumuna alın.

Her toplantıya mutlaka not defterinizle birlikte katılın ve kendinize notlar kaydedin.Toplantıda her zaman konuşan kişilerle göz temasınızı koruyarak aktif bir dinleyici olun. Toplantıda fikir sunanları ve katkıda bulunanları destekleyin, teşekkür edin…

İş Yerinde Başarılı Olmak

5) İş Arkadaşlarınızı Destekleyin

Daima iyi iş çıkardığında iş arkadaşlarınızı destekleyin. Hatta bu başarıdan bir üst yönetime bahsedin. İş ortamlarında sürekli bir koltuk mücadelesi ve ön planda olma gayreti kaçınılmazdır. Siz olumlu bakan biri olarak bu tutumlardan kendinizi kurtarın ve iş konusunda başarılı olan arkadaşlarınızın yanında olun.

Şayet yöneticiyseniz, iyi bir başarı elde eden takım arkadaşınızı ay sonu muhasebeden katkı yaptırarak ödüllendiriniz.İş Yerinde Başarılı Olmak

Aynı zamanda iş arkadaşınızın üzüntülerinde ve sevinçlerinde ona ayrı bir ilgi gösterin. Doğum günü gibi şeyler her zaman yapılmayabilir çünkü bir çok yerde doğum günü partileri artık sıradan ve basit algılanmaktadır. Fakat bir on dakikanızı arkadaşınıza ayırıp ona doğum günü için küçük hediyeler verebilirsiniz.

İş arkadaşınız bir yakınını kaybettiğinde onun yanında olun ve mutlaka taziyelerinizi kendisine samimi bir şekilde sunun.

6) Kaynak olmaya çalışmak

Çalıştığınız işle veya mesai harcadığınız kurumla ilgili Podcast’leri dinlemek, Kişisel Blog okumak, kitap okumak veya ekibinizin üzerinde çalıştığı şeyle alakalı diğer içerikleri dinlemek sizin için oldukça fayda sağlayacaktır.

Bu konular hakkında edindiğiniz bilgileri takım arkadaşlarınızla paylaşın veya sosyal platformlardan yada whatsapp gurubunuzdan onlara kaynak gösterin.

Sağladığınız bilgiler bir atılım için katkıda bulunmakla kalmayıp, aynı zamanda gerektiğinde konuya hakim olduğunuzu gösterin.

7) Eleştirilebilir Olun

Eleştiri her zaman ve her yerde kaçınılmazdır ve herkes bir noktada bununla ilgilenmelidir. Eleştirilere karşı nazikçe davranmak için bir beceri geliştirin yada bu konuda eğitimlere katılın ve bilgiler elde edin.

Biliyorum çok zor ama eleştiriler için soğukkanlı olun, saldırmayın, karşı atağa geçmeyin ve aşırı savunma yapmayın.

İş Yerinde Başarılı Olmak

8) Değişime Ayak Uydurun

Kariyeriniz boyunca olaylar ve gelişmeler inanılmaz bir şekilde değişime uğrayabilir. Yeni teknolojiler, yeni deyimler ve yeni uygulamalar iş hayatınıza aniden girebilir.İş Yerinde Başarılı Olmak

Mutlaka sizde çok sık olmasa da ara sıra çevrenizdeki olan bitene yabancı kalmayın ve gerektiğinde sizde değişime ayak uydurun.

Özellikle bu zamanda benim mail adresim yok demek ne kadar şaşırtıcı bir durumdur değil mi? Yada akıllı cep telefonu kullanmamanız sizi bir çok şeyden geri bırakacaktır. Her şeyi bilemezsiniz ve herşeyde uzman olamazsınız fakat bilen birilerine danışabilirsiniz.

9) Yalnız Bir Kurt Olmayın

Her zaman takımınla zaman geçir ve sosyal ol. Her zaman iş arkadaşlarınla öğle yemeği yemeni söylemiyorum ancak kendini sürekli tecrit altına sokma, ekibinle arana mesafe koyma. Bu durum güven sorunu ortaya çıkarır.

Ekibinizi mutlaka tanıyın ve onlarla iş haricinde de bir bağ kurun. Özellikle yöneticilere bu durumda çok iş düşüyor. Yönetici bir orkestra şefi gibi olmalıdır. Ulaşılmaz bir yöneticiyle kimse çalışmak istemez ve fikirlerini kimse rahatça söyleyemez.

İş Yerinde Başarılı Olmak

10) E-posta ve Haberler Konusunda Etkileşimde Kalın

Size gelen E-Postaları cevaplamakta hızlı olun. Ancak sinirlendiğinizde asla yanıt göndermeyin. Bir şey hakkında sinirli olduğunuzda bir cevap yazmak zorunda kalırsanız en fazla 24 saat bekleyin ve hala cevap vermek isteyip istemediğinizi görün.

Mail sunucunuzu hazır cevaplara ayarlayın. Mail gönderen karşı taraf mutlaka bildirimin gidip gitmediğini merak eder. Bu yüzden “Mesajınızı aldım Size en kısa zamanda geri dönüş yapacağım Teşekkür ederim” gibi otomatik mesajları kullanın.

Yada iş dışındaysanız veya tatildeyseniz “Şu an tatildeyim veya ofis dışındayım size en kısa zamanda tekrar geri döneceğim” diyerek durumunuzu bildiren bir otomatik mesaj hazırlayın.

İş Yerinde Başarılı Olmak

İşinizle ilgili gelişmeleri ve sektörünüzle ilgili haberleri mutlaka takip edin. Sosyal medya platformları bu durum için bulunmaz bir nimettir. İşinizle ilgili veya ilginizi çeken gelişmelere ve haberlere ulaşmak için size Google Alerts uygulamasını kullanmanızı tavsiye edebilirim.

Değerli dostlarım, bu makalemde size İş Yerinde Başarılı Olmak için yapılması gereken 10 maddeden bahsettim. Elbetteki atladığım konular olabilir. Lütfen sizde katkıda bulunmak için yorum bölümünü kullanmayı unutmayın. Herkese Hayırlı işler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz