Doğanın Cömertliği Göktürk Tabiat Parkı

0
142
gokturk-goleti-2017

İstanbul’un Kalabalığından Uzak, İstanbul’un İçinde

Göktürk Tabiat Parkı, Göktürk Mesire alanı veya diğer bir adıyla Göktürk Göleti Tabiat Parkı, İstanbul kalabalığından uzak, İstanbul’a en yakın doğa harikası yerlerden biri. Öyle ki aracınızı yoksa İETT otobüsleriyle bile ailecek gidebileceğiniz bir ormanlık alan. Özel araçlarıyla gidecekler elbette ki belli bir araç ücreti ödemek zorundalar.

Göktürk Tabiat Parkına Nasıl Gidilir; Özel aracı ile tabiat parkına gitmek isteyenler Hasdal-Kemeburgaz yolu üzerinden Göktürk merkeze ulaştıktan sonra, İhsaniye yolunun başlangıcında sağ tarafta bulunan Tabiat Parkına ulaşabilirler. Toplu taşıma ile tabiat parkına ulaşmak isteyenler ise, “48 Göktürk-Mecidiyeköy”, “48A Göktürk-Kazlıçeşme”, “48E Göktürk-Eminönü”, “48L Göktürk-4.Levent”, “48KA Kemerburgaz-Arnavutköy” otobüsleri ile ulaşabilirler.

Göktürk Mesire yeriyle ve Göktürk Göleti ile tanışmam, mensubu olduğum Tavza Köyü Derneğinin bir hafta sonu piknik organizasyonu ile oldu. Ailecek güzel bir gün geçirmemin ardından dostlara tavsiye nitelikli bu yeri günlüğüme eklemeyi uygun gördüm. Hem köylülerimle bir arada olmanın hazzını hem de bu makaleyi ormanlık alandaki bir göl kenarında yazmanın zevkini birlikte yaşadım.

İnsan doğayla iç içe olduğunda neler üretebiliyor bunun farkına vardım. Anladım ki şairler, bestekarlar ve yazarlar böyle yerleri tercih ediyor, temiz bir düşünceyle doğadan ve manzaradan ilham alarak harika eserler çıkarıyor ortaya. Şimdiden söyleyeyim benim bu yazımdan harika bir eser beklemeyin:)

gokturk-goleti
Göktürk Göleti

Ormanın Ortasında Çok Amaçlı Bir Gölet

Sözü fazla uzatmadan Göktürk Mesire Yeri ve Göleti ile ilgili izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle Göktürk Göletinden bahsetmeliyim;  Adı üstünde gölet deyince aklımıza hemen yapay bir göl gelir. Anadolu’da bile yağmur suyundan faydalanmak için bir çukur açılır, hatta toprağın suyu çekmemesi için çukurun içine bir naylon konur ve biriken yağmur sularından istifade edilir.

Göktürk göletide işte böyle yapay bir göl. Çevresindeki oluşturulmuş beton kanallar vasıtasıyla ormanın ve dağların bütün bir suyu bu gölete toplanıyor ve yapay bir tatlı su gölü oluşturuluyor. Bu göl hem doğasal güzellikler ve turizm etkinlikleri için kullanılıyor hem de ihtiyaç duyulduğunda, sulama, içme suyu veya yangında müdahale suyu olarak kullanılıyor.

Göletin çevresi ormanlarla kaplı ve temiz bir havası var, oval bir yapıya sahip göletin çevresini yürüyerek yaklaşık yarım saatte dolaşabilirsiniz. Göletin içine zannediyorum belediye tarafından veya doğa severler tarafından tatlı su balıkları bırakılmış ama pek fazla balık görünmüyor. Orada balık tutanlarla yaptığımız sohbetten bunu anlıyorum.

gokturk-goleti-2017

Göktürk Tabiat Parkı Doğaseverlerin ve Fotoğrafçıların Uğrak Yeri

Doğaseverler için harika bir etkinlik alanı sunan Göktürk Tabiat Parkı, Fotoğraf kulüpleri içinde vazgeçilmez bir gezi ve gözlem alanı.-

Göktürk Mesire Yerinin yanında bulanan Göktürk Göletinin sabah ve akşam saatlerindeki görüntüleri, fotoğrafçı arkadaşları cezbedebilir. Hatta şansınız varsa bir çok kuş türünüde burada görebilirsiniz. Fotoğrafçı arkadaşlar mevsimin her ayında gidebilir farklı enstanteneler yakalayabilirler.

Fotoğrafçı arkadaşlar Gölet kenarında özellikle sabahın sisli vakitlerinde ve akşamın gün batımında harika görüntülere şahit olabilirler.

Göktürk Tabiat Parkında Ne Tür Aktiviteler Yapılabilir; Bisiklet Sporu, Piknik, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık, Koşu, Günübirlik Kullanım, Olta Balıkçılığı, Yürüyüş.

gokturk-mesire
Göktürk Mesire Yeri

Göl Manzaralı Piknik Alanı

Göktürk Mesire ve Piknik alanı Esenler Belediyesinin kontrolü ile işletiliyor. Göktürk Mesire Alanı ormanlık alanı kapsıyor ve piknik alanının yanında bulunan göletin kenarına inişler piknik alanından yapılmıyor.

Toplu piknik organizasyonlarının yapıldığı mesire alanının göle bakan tarafı beton duvarlarla ve tel örgülerle engellenmiş bir şekilde bulunuyor. Ama yinede benim gördüğüm kadarıyla bu yasak piknikçileri durduramıyor. Duvardan atlayan ve telleri delen bizim Türkler göl kenarına kaçamak inişler yapabiliyorlar.

Aslında göletin kenarına inmek isteyenler için mesire alanı dışından farklı bir yerden inişler mevcut. Ama yinede biz millet olarak atlayıp zıplayıp yasağı delmeyi seviyoruz. Bana göre mesire alanından gölete inişlerin engellenmesi doğru bir şey. Çünkü mesire alanına gelen yüzlerce kişi piknik yapıyor ve çocukların gölete girmesi an meselesi. Herhalde yetkililer bunu hesap ederek piknik alanından gölete inişi yasaklamışlar.

Siz yinede göl manzarasına bakmak isterseniz, göletin önüne çekilen 200 metrelik beton setin üzerinden güvenli bir şekilde çocuklarınızla yürüyebilir, fotoğraf ve selfie çekilebilirsiniz.

gokturk-tabiat-parki
Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Gelelim Göktürk Tabiat Parkı Mesire ve Piknik alanına;

Göktürk Mesire ve Piknik alanı yukarıda da söylediğim gibi Esenler belediyesi kontrolünde, izin alınması ve ücreti ödenmesi halinde bizim gibi toplu piknikler yapabilirsiniz. Yine başta da söylediğim gibi ailenizle veya arkadaşlarınızla da birlikte gelip piknik yapma imkanı bulabilirsiniz.

Göktürk Piknik alanı içerisinde Neler Var; Mangal için şömineler, Su çeşmeleri, Ahşap masalar, Çöp Kutuları, Bay – Bayan Tuvalet ve lavabolar, yine Bay – Bayan Mescitler ve Büfe hizmeti mevcut.

Toplu piknik organizasyonları da düşünülerek Tam teşekküllü Sahne yerleri de kullanıma hazır bir şekilde bulunmakta. Sahneyi kullanacaklar, ses düzeni, afiş ve bayrak gibi tertibatlarını kendileri getirmek zorunda. Sahne ve elektrik tesisatı mevcut. Ayrıca mesire alanı görevlilerinin izni dahilinde sahnenin yanına kadar araçlar girebiliyor fakat bu araçlar sadece malzeme getiren araçlar, piknik yapmak için gelen halkın araçlarının mesire alanına girmesi yasak, tabi onlar içinde aşağıda büyükçe bir otopark mevcut.

gokturk-mesire-alani
Göktürk Göleti Tabiat Parkı ve Mesire Alanı

 

Göktürk  Tabiat Parkı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri;
Şahıs 5 TL
İndirimli Şahıs 2.5 TL
Bisiklet 5 TL
Motorsiklet 10 TL
Otomobil 15 TL
Minibüs 45 TL
Midibüs 75 TL
Otobüs 120 TL
Ziyaret saatleri ise sabah 8-9.30 dan akşam 12:00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Göktürk Tabiat Parkı hakkında fotoğraflar ve daha detaylı bilgi almak isterseniz benimde faydalandığım gokturkgoleti.tabiat.gov.tr adresinden faydalanabilirsiniz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here