Doğanın Cömertliği Göktürk Göleti Tabiat Parkı

0
92
Göktürk Göleti Tabiat Parkı
Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Kalabalıktan Uzak Size Yakın Bir Mesire Alanı

Göktürk Mesire alanı, diğer bir adıyla Göktürk Göleti Tabiat Parkı İstanbul kalabalığından uzak, İstanbula en yakın doğa harikası yerlerden biri.

Öyle ki aracınızı yoksa İETT otobüsleriyle bile ailecek gidebileceğiniz doğa harikası bir ormanlık alan. Özel araçlarıyla gidecekler elbette ki belli bir araç ücreti ödemek zorundalar. (Araç ve giriş ücretleri için aşağıya bakabilirsiniz)

Göktürk Mesire yeriyle ve Göktürk Göleti ile tanışmam mensubu olduğum Tavza Köyü Derneğinin bir hafta sonu piknik organizasyonu ile oldu, iyi ki görmüşüm ve gitmişim.

Ailecek güzel bir gün geçirmemin ardından dostlara tavsiye nitelikli bu yeri günlüğüme eklemeyi uygun gördüm. Hem köylülerimle bir arada olmanın hazzını hem de bu makaleyi ormanlık alandaki bir göl kenarında yazmanın zevkini birlikte yaşadım.

İnsan doğayla iç içe olduğunda neler üretebiliyor bunun farkına vardım. Anladım ki şairler, bestekarlar ve yazarlar böyle yerleri tercih ediyor, temiz bir düşünceyle doğadan ve manzaradan ilham alarak harika eserler çıkarıyor ortaya. Şimdiden söyleyeyim benim bu yazımdan harika bir eser beklemeyin:)

"<yoastmark

Çok Amaçlı Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Sözü fazla uzatmadan Göktürk Mesire Yeri ve Göleti ile ilgili izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle Göktürk Göletinden bahsetmeliyim;  Adı üstünde gölet deyince aklımıza hemen yapay bir göl gelir.

Anadolu’da bile yağmur suyundan faydalanmak için bir çukur açılır, hatta toprağın suyu çekmemesi için çukurun içine bir naylon konur ve biriken yağmur sularından istifade edilir.

Göktürk göleti de işte böyle yapay bir göl. Çevresindeki oluşturulmuş beton kanallar vasıtasıyla ormanın ve dağların bütün bir suyu bu gölete toplanıyor ve yapay bir tatlı su gölü oluşturuluyor.

Bu göl hem doğasal güzellikler ve turizm etkinlikleri için kullanılıyor hem de ihtiyaç duyulduğunda, sulama, içme suyu veya yangında müdahale suyu olarak kullanılıyor.

Göktürk Göleti
Göktürk Göleti

Fotoğrafçıların Uğrak Mekanı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı çevresi ormanlarla kaplı ve temiz bir havası var, oval bir yapıya sahip göletin çevresini yürüyerek yaklaşık yarım saatte dolaşabilirsiniz.

Göletin içine zannediyorum belediye tarafından veya doğa severler tarafından tatlı su balıkları bırakılmış ama pek fazla balık görünmüyor. Orada balık tutanlarla yaptığımız sohbetten bunu anlıyorum.

Göktürk Mesire Yerinin yanında bulanan Göktürk Göletinin sabah ve akşam saatlerindeki görüntüleri, fotoğrafçı arkadaşları cezbedebilir. Gölet kenarında günü birlik kamp yapan arkadaşlar özellikle sabahın sisli vakitlerinde harika görüntülere şahit olabilirler.

Göktür Göleti Mesire Alanı
Göktür Göleti Mesire Alanı

Gölet Manzaralı Eşsiz Mesire Alanı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı çevresine araçla inilmiyor, zaten arabayla göletin kenarına kadar görmemişler gibi araçla inmeniz doğru olmaz.

Esenler Belediyesine ait Göktürk Mesire Alanı ormanlık alanı kapsıyor ve mesire alanında gölet kenarına inişler beton duvarlarla ve tel örgülerle engellenmiş ama yinede duvardan atlayan ve telleri delen bizim millet göl kenarına kaçamak yapabiliyorlar.

Göletin kenarına inmek isterseniz mesire alanı dışından farklı bir yerden inebilirsiniz. Bence mesire alanından gölete inişlerin engellenmesi doğru bir şey.

Çünkü mesire alanına gelen yüzlerce kişi piknik yapıyor ve çocukların gölete girmesi an meselesi, böylesine hayati kazalara sebebiyet vermemek için  yetkililer böyle bir önlem alarak piknik alanından gölete inişi yasaklamışlar.

Siz yinede göl manzarasına bakmak isterseniz, göletin önüne çekilen 200 metrelik beton setin üzerinden güvenli bir şekilde çocuklarınızla yürüyebilir, fotoğraf ve selfie çekilebilirsiniz.

Göktürk Tabiat Parkı
Göktürk Tabiat Parkı

Göktürk Mesire ve Piknik Alanında Her Şey Mevcut

Gelelim Göktürk Mesire ve Piknik alanına; Göktürk Mesire ve Piknik alanı yukarıda da söylediğim gibi Esenler belediyesi kontrolünde, izin alınması ve ücreti ödenmesi halinde bizim gibi toplu piknikler yapabilirsiniz.

Yine başta da söylediğim gibi ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte gelip piknik yapabilirsiniz. Göktürk Piknik alanı içerisinde piknik yapılabilecek tüm ihtiyaçlar mevcut.

göktürk piknik alanı
göktürk piknik alanı

Piknik alanında;
Mangal için şömineler, Su çeşmeleri, Ahşap masalar, Çöp Kutuları, Bay – Bayan Tuvalet ve lavabolar, yine Bay – Bayan Mescitler mevcut ve kullanıma açık tutulmakta.

Toplu piknik organizasyonları da düşünülerek Tam teşekküllü Sahne yerleri de kullanıma hazır bir şekilde bulunmakta. Sahneyi kullanacaklar, ses düzeni, afiş ve bayrak gibi tertibatlarını kendileri getirmek zorunda.

Sahne ve elektrik tesisatı mevcut. Ayrıca mesire alanı görevlilerinin izni dahilinde sahnenin yanına kadar araçlar girebiliyor fakat bu araçlar sadece malzeme getiren araçlar, piknik yapmak için gelen halkın araçlarının mesire alanına girmesi yasak, tabi onlar içinde aşağıda büyükçe bir otopark mevcut.

Göktürk Mesire Alanı
Göktürk Mesire Alanı

Göktürk Tabiat Parkı Bitki ve Yabani Hayatı

Tabiat Parkı’nın barındırdığı ağaç türleri genel olarak Karaçam (Pinus nigra), Sahil çamı ( Pinus maritima), Saplı meşe (Quercus robur), Doğu çınarı (Platanus orientalis), Doğu kızılağacı (Alnus orientalis), Doğu kayını (Fagus orientalis), Gürgen (Carpinus betulus), Beyaz çiçekli dişbudak (Fraxinus ornus), Kocayemiş (Arbutus unedo), Süs eriği (Prunus cerasifera), Funda çalısı (Erica arborea), Akdeniz defnesi (Laurus nobilis), Böğürtlen (Rubus spp.), Orman sarmaşığı (Hedera helix), Altınçanı (Forsythia intermedia), Dikenli mersin (Ruscus aculeatus)’dir.

Tabiat Parkı faunası Kızıl sincap (Sciurus vulgaris), Yaban domuzu (Sus scrofa Linnaeus), Çakal (Canis aureus Linnaeus), Tilki (Vulpes vulpes), Tavşan (Lepus europaeus), Kirpi (Erinaceus concolor), Köstebek (Talpa europaea Linnaeus), Sansar türleri (Martes sp.) gibi memeli türleri gözlemlenmiştir. Sürüngenlerden ise, Tosbağa ve İstanbul Kertenkelesi ile kurbağa ve yılan bulunmaktadır.

Üzgünüm Ama;

Ayrıca Piknik yapıp, tüm zevkini mesire alanında giderip, giderken çöplerini toplamayan, ağaçlara zarar veren, göle idrarını yapan iki ayaklı hayvanları da görebilirsiniz

Göktürk Tabiat Parkı Yabani Hayat
Göktürk Tabiat Parkı Yabani Hayat

Göktürk  Mesire alanına ve Göktürk Göletine Nasıl Gidilir?

Eyüp’ün en güzel doğal güzelliklerinden biri olan Göktürk göletine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Açık Adres : Göktürk Merkez Mh. İstanbul Caddesi – Eyüp / İstanbul

Özel araç ile ulaşım şekilleri : Göktürk Göleti, Hasdal Kemerburgaz yoluyla ulaşılan Göktürk merkezine çok yakın.

Bölge, İhsaniye yolunun hemen başlangıcında sağ tarafta yer alıyor. Arkadaşlar Eyüp Göktürk göletine daha rahat gidebilmeniz için aşağıda harita ekledim harita üzerinden kolayca parka yol tarifim isteyebilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler diliyorum.

Kız Kulesine Nasıl Gidilir

Göktürk  Göleti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Eyüp  Göktürk göleti giriş ücreti: 2.5 TL dir. Aşağıda eğer araçlar ile girecekseniz detaylı fiyat bilgisi verilmiştir.

Araçlar ile giriş ücretleri: Motosiklet: 3,75 TL, Otomobil: 8,50 TL, Minibüs: 21 TL,

Otobüs: 105 TL.

Şahıs5 TLİndirimli Şahıs2.5 TLBisiklet5 TLMotorsiklet10 TLOtomobil15 TLMinibüs45 TLMidibüs75 TLOtobüs120 TL

Bisiklet Sporu Piknik Doğa Yürüyüşü Fotoğrafçılık Günübirlik kullanım

Çeşme Otopark Alanı Etkinlik Alanı Büfe Piknik Alanları WC Mescit

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, İstanbul ili Eyüp ilçesi içinde yer almakta olup, 2011 yılında 56 hektar’lık alanı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Göktürk Göleti Tabiat Parkı, ismini bir bölümü alan içerisinde kalan Göktürk Göleti’nden almaktadır. Gölet, Karanlıkder ve kolları tarafından beslenmektedir. Alanda hakim ağaç türü meşe ve gürgendir.

Ulaşım: Özel aracı ile tabiat parkına gitmek isteyenler Hasdal-Kemeburgaz yolu üzerinden Göktürk merkeze ulaştıktan sonra, İhsaniye yolunun başlangıcında sağ tarafta bulunan Tabiat Parkına ulaşabilirler. Toplu taşıma ile tabiat parkına ulaşmak isteyenler ise, “48 Göktürk-Mecidiyeköy”, “48A Göktürk-Kazlıçeşme”, “48E Göktürk-Eminönü”, “48L Göktürk-4.Levent”, “48KA Kemerburgaz-Arnavutköy” otobüsleri ile ulaşabilirler.

Bir Cevap Yazın