Ekmek Bizi Çarptı!

1
174
Çöpe Atılan Ekmekler
Çöpe Atılan Ekmekler

Ekmek Bizim Kutsalımız Değil mi?…

Hemen her yerde Çöpe Atılan Ekmek gözümüze çarptıkça, çocukluğumuzdan beri kulaklarımızda çınlayan bir yemin aklımıza gelir “Ekmek Mushaf Çarpsın ki” bu yeminin öyle bir etkisi vardır ki hemen o yemini edene inanırız.

Yeminin içinde garip olan kelime ise ‘Ekmek’tir, öyle mübarektir ki ettiğimiz yeminde Mushaf’tan önce gelir.

Yine alın terimizin ve rızkımızı kazanmanın bir diğer adı ‘Ekmek Parası’dır. Bir çok magazin programlarında sanatçıların ağzından bile duyarsınız ‘Ben Ekmeğimin Peşindeyim’ gibi kutsi söylemler.

Yine çalışmakla ve iş yapmanın zorluğuyla alakalı içinde ekmek geçen bir söylemimiz daha vardır. Eğer çalıştığımız iş zorsa ve geçim sıkıntısı yaşıyorsak o zamanda ‘Ekmek Aslanın Ağzında’ deyimini kullanırız.

Peki zorluklara göğüs geren ve tabiri caizse her işin üstesinden gelen bu anlamda kimseye muhtaç olmayana ne deriz hatırladınız mı? Tabiî ki ‘Ekmeğini Taştan Çıkarır’ söylemini hepimiz kullanırız.

Dilencilerin bile dilenirken ücret miktarını karşısındakine hatırlatmak için kullandığı söylem ‘Allah Rızası İçin Bir ekmek Parası’ değil midir?

Bir çok şiir satırlarında geçen ‘ekmek gibi aziz’ deyimleri de ekmeğin kutsallığından bahsetmektedir.

Yolda yürürken bir ekmek parçası görseniz hemen eğilip kaldırır ya bir duvarın üstüne, yada bir taşın oyuğuna koyarız değil mi?

Peki ya ekmeği elimizden yere düşürsek veya bilmeden ekmeğin üstüne bassak ne yaparız? Tabiî ki hemen yerden kaldırır, çok büyük bir günah işlemiş düşüncesiyle pişman bir şekilde ekmeği üç kere öper alnımıza koyarız.

Değerli Dostlar; Bu satırları yazmamın sebebi, yazıma ek olarak eklediğim ve bizzat kendim çektiğim fotoğraftı. Bu denli kutsal saydığımız ekmeğe yaptığımız bu muamele açıkçası beni korkuttu ve düşündürdü.

ekmek
Çöpe Atılan Ekmekler

Ülkemizde günde 5 Milyon ekmek çöpe gidiyor

Ne tuhaftır şu dünya, bir yanda çöpe ekmek atanlar, bir yandan çöpten ekmek toplayanlar, bir yanda askıda ekmek uygulaması yapanlar, bir yanda ise çöpe ekmeği atanlar.

Bir işlek caddenin kenarında bulunan bu çöp konteyneri ve içindeki onlarca ekmek, bir ailenin bir aylık ihtiyacını rahatça karşılar, daha da ileri gidersem Afrika’da açlığın pençesinde kıvranan bir köy, bu ekmeklerle bir hafta idare edebilir.

Düşünsenize her gün kaç öğün yemek yiyor bunun yanı sıra yemek harici ne kadar abur cubur tüketiyoruz, daha da ilginci her öğünde kaç çeşit yemek yiyor bu yemeğin hepsini tüketebiliyor muyuz?

ekmek

Bence yediklerimize ve içtiklerimize gereken hassasiyeti ve kutsallığı göstermiyoruz, bunun en büyük sebeplerinden birincisi şükürsüzlük ve açgözlülük ikincisi ise yediklerimizin yapay yiyecekler olması ve vücut dengemizi dolayısıyla beyin ve düşünce yapımızı bozmasıdır.

Bilinçli ve organik beslenme her birimize çok uzak bir durum. Bunun içindir ki çevremizdeki her insanda hastalıklar görüyoruz, sağlam insana rastlamak çok zor.

Günümüzde yiyeceğe kutsal bakan ve organik beslenen insanlar artık yok, bu günkü yediğimiz yemeği yarın yemiyoruz. Birileri bu hale gelmemiz için çok çalıştılar ve başardılar.

Yetkililerin yaptığı açıklamalar ise tüyler ürpertici, Maalesef yüzde doksanı müslüman dediğimiz “Ülkemizde günde 5 Milyon ekmek çöpe gidiyor”

Peki bize ne oldu da biz bu düşüncelerden sıyrıldık ve kutsalımız olan ekmeği bu muameleye layık gördük?

Bu sorunun cevabını fazla araştırmaya ve düşünmeye gerek yok, her şey ortada…

Ekmek Bizi Çarptı“!!!

Bazılarımız bu yazımı okuduktan sonra özellikle bayan arkadaşlarımızın aklına “iyide bayat ekmekleri ne yapalım, nasıl değerlendirelim” diye bir soru gelebilir.
Bu soruyu da düşünerek Google arama motoruna Bayat Ekmekle Neler Yapılır? diye yazdım ve ortaya güzel tarifler çıktı sizde bu tariflere bakabilir bayat ekmekleri değerlendirebilirsiniz.

1 Yorum

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here