e-atık Geri Dönüşüm Nedir?

0
1566
E-Atık Nedir?
E-Atık Nedir?

e-atık Geri Dönüşüm hakkında ne biliyoruz?

e-atık Geri Dönüşüm nedir? sorusu ilk karşıma geldiğinde bende mantıklı bir cevap veremedim. bir şeyin başında “e-” olması hemen online veya mobil bir işlemi aklıma getirdi.

Yani atıklarımız hakkında online bir hizmet mi alıyoruz? yada mobil marketten atıkla ilgili bir program mı indiriyoruz gibisine bir uygulamayı düşünmeden edemedim.

e-atık nedir?

İnternetten e-atık Geri Dönüşüm konularını biraz araştırdığımda ise gördüm ki elektronik-atık; oldukça ciddi bir uygulama ve geri dönüşümü sağlamak adına son derece yararlı bir sistem.

Teknolojinin süratle gelişmesi ve çok çarpıcı bir şekilde değişmesi nedeniyle e-atık nedir? Ne değildir? sorusuyla muhatap olmamamız neredeyse imkansız hale geliyor.

Başta bilgisayarlar ve mobil cihazlar olmak üzere, televizyon, monitörler, buzdolabı vb. günlük yaşantımızın öncelikleri arasındadır.

Hal böyle olunca Elektronik aletlerin kullanımı artmış  ve ortaya elektronik atık denilen, millet olarak pekte oralı olmadığımız ve bilinçlenmediğimiz bir faaliyet çıkmıştır.

aeee atıkları nelerdir?

Elektornik-Atık’ın bir diğer adı ise AEEE Atıkları (ATIK ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYALAR) şeklinde geçmektedir. Ortalama 5 kişilik çekirdek ailede, mutlaka 3 telefon, 2 tablet, 1 er adet çamaşır, bulaşık, buzdolabı, bilgisayar, televizyon, ütü, saç kurutma makinesi vb. cihazların olduğunu düşünürsek, ki mutlaka her ailede olan şeylerdir bunlar, milletçe ne kadar elektroniğe bağımlı olduğumuz ortaya çıkmaktadır.

Tabiî ki bunların varlığıyla iş bitmiyor,  her cihazın birde ortalama 2 yıl ömrü olduğunu düşünürsek ve sürekli bu cihazların yeni modellerinin çıkmasıyla birlikte gereksiz bir tüketimin yapıldığını ve eskilerin devre dışı bırakıldığını göz önünde bulundurursak varın gerisini siz düşünün.

Peki yeni aldığınız her cihaz ile birlikte eskileri ne yapıyoruz?

Hemen söyleyeyim, Telefonlar çocukların elinde oyuncak oluyor, buzdolabı veya çamaşır makinesi gibi aletler ya bodrumda beklemeye alınıyor veya 3 kuruşa hurdacıya veriliyor, televizyon, bilgisayar gibi çalışır durumda olan fakat eski olan cihazlar ise, güya sosyal sorumluluk kişiliği adı altında daha yoksul olan bir ailenin kullanımına sunuluyor!!!

yoksul ülkeler e-atıkla geçimini sağlıyor
yoksul ülkeler e-atıkla geçimini sağlıyor

e-atık Geri Dönüşüm bilincinde miyiz?

e-atık Geri Dönüşüm hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımızı tahmin ediyorum. Hangi cihazlar Elektronik-Atık olarak değerlendiriliyor? hiç düşündünüz mü? Yada E-Atık bilinciyle yaşıyor muyuz? Sorununun çerçevesini “Balık Baştan Kokar” deyimiyle genişleterek sormak gerekirse; Hangi yerel yönetim bu işle hakkıyla ilgileniyor? Dikkat edin Plastik pet şişe, pil vb. gibi toplanan atıklardan bahsetmiyorum.

Üstelik bu teknolojik cihazların içinde bir sürü çevreyi öldürecek zehirli atığın yanı sıra, altın, krom, gümüş gibi değerli atıklarında bulunduğunu göz önünde bulundurursak, özellikle büyük şehirlerimizde hangi yerel yönetimler bu işe el atmış?

Siz düşünmeden ben söyleyeyim… Bu işle ilgilenen yerel yönetimler bir elin parmaklarını geçmiyor.

"<yoastmark

Hurdacıya Değil, Geri Dönüşüm’cüye Ver

E-Atık olan  elektrikli ve elektronik eşyaların evsel çöplerden ayrı olarak toplanması, yerel yönetimlerin atık yönetim sistemine dahil edilerek ekonomiye geri kazandırılması gerekmektedir. Bu konuda belediyeler, (aeee) lisanslı firmaların, e-atık üreticileri ve tüketici paydaşlarının ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte çalışmaları elzem ve kaçınılmazdır.

Benim gördüğüm kadarıyla halkı yönlendirici faaliyet pek yapılmamaktadır. Yani E-Atık kültürü millet olarak bizde henüz gelişmemiştir, bizdeki E-Atık bilinci “bozulduysa tamirciye, yapılmıyorsa ver hurdacıya” şeklindedir.

Ama yeri geldiği zaman başta bende olmak üzere, üzerimize yeşil bir önlük giyip iki fidan dikerek, çevreci görüntümüzü sosyal medyalarda gerile gerile paylaşmasını biliyoruz.

Tabiî ki her zaman olduğu gibi gelişmiş ülkeler bu işi çoktan yapmaya başlamışlar ve bu konuda ciddi bir yol almışlar. Hatta atık plastiklerden okyanus üstüne evler yapanlar bile var…

Yerel Yönetimler e-atık’tan bi’ haber…

Diğer çevre etkinlikleriyle ve çevre çalışmalarında aktif olanları tenzih ederim ama bir yandan üç beş fidan dikiyoruz ama öbür yandan boş verdiğimiz atıklarla çevreye daha fazla zarar veriyoruz, yani bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? diğer bir anlamda kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi bir şey…

Bu yazıyı birilerine sinirlenip laf atmak ve kendimi rahatlatmak için yazmadım elbette. Çok sevdiğim bir dergi olan Marmara Belediyeler Birliğinin çıkardığı Marmara Life dergisinin Temmuz- Ağustos ayı sayısında görünce ve detaylıca inceleyince bu yazıyı yazma gereği hissettim.

Ben sosyal sorumluluk gereği e-atık Geri Dönüşüm işini yapanları arayıp bilgi aldım, birazda araştırdım. Bu düşünceyle bu yazım hem birilerine sitem olsun hem de birilerine teşekkür olsun istedim. Ben bu yazımda E-Atık çalışmaları YAPMAYAN kuruluş ve belediyeleri tek tek sayacak değilim, zaten E-Atık Çalışması  YAPANLARI yazsam daha kısa sürer:)))

e-atık toplayan kuruluşlar;

Bende bildiğim kadarıyla E-Atık işiyle bilinçli bir şekilde uğraşan bir kaç kuruluşu sizinle paylaşmak isterim. Sizde bu konuya ilgi duyuyorsanız internetten araştırmalar yapabilirsiniz.

Öncelikle bu yazımın bilgi kaynaklarından biri olan ve işi hakkıyla yapan kuruluş ELDAY şirketinin E-Atık konusunda bize yol göstereceğine ve bize atık kültürünü öğreteceğine inanıyorum zaten bu konuda çalışmaları devam ediyor.

Çevreyi koruyarak; nicelik ve niteliğini artırarak faydalanma ilkesi ışığında yoluna bilinçli bir şekilde devam eden TÜRKÇEV VAKFI diğer bir kuruluştur ki, Atık konusunda oldukça duyarlıdır.

Örnek olması açısından güzel ve model bir çalışma yürüten, şimdilik Ataşehir ve Kadıköy belediyeleriyle ortak bir çalışma yürüten ve E-Atık konusunda hayli tecrübeli ve sertifikalı bir kuruluş olan ALTAŞ firması bu çalışmaları sürdürmektedir.

Benim aklıma gelenler ve bilgi alabileceğiniz firmalar bunlar. Şayet sizinde bildiğiniz, bu gibi firmalar ve yerel yönetimler varsa lütfen yorum bölümüne yazınız.

Ayrıca E-ATIK konusunda detaylı bir bilgi almak çevrenizi bilinçlendirmek istiyorsanız, aşağıda verdiğim linklerden faydalanabilirsiniz, ben faydalandım size de şiddetle ve acilen tavsiye ediyorum.

Not: Bu yazıda hiç bir kuruluşla reklam anlaşması yoktur…

E-ATIK BİLGİ EDİNME LİNKLERİ

 Marmara Life Dergisi Geri Dönüşüm Eki

Altaş Temizlik

Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı

Kadıköy Belediyesi Atık Yönetimi

ELDAY

aee yönetmeliği

 

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

atik-verileri

 

 

 

 

 

atik-geri-donusum

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz