Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığınızı Test Edin

1
1914
Yeni Çağın Hastalığı Nomofobi
Yeni Çağın Hastalığı Nomofobi

Cep Telefonu Yokken Biz Ne Yapıyorduk?

Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı gibi ciddi bir hastalık olduğunu ve ben bu hastalığa çoktan yakalandığımı bir sabah telefonumu evde unuttuğumda anladım.

Meğer ben ne bağımlı bir adammışım yada ben ne ara yaşantımı bir telefona bu kadar bağlamışım inanın çok şaşırdım. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve teknolojik cihazları bilinçli kullandığını zanneden ben aslında farkında olmadan bütün bir hayat yükünü bir yapay zekâya teslim etmişim de haberim yokmuş.

Günün sonunda telefonuma ulaştığımda açıkça söylemek gerekirse o klişe lafı bende kullandım “Cep Telefonları Yokken Biz Ne Yapıyormuşuz”  fakat bu sözün aslı şöyle olmalıydı “Meğer Cep Telefonu Yokken Biz Ne Kadar Akıllıymışız” ne kadar hayatı doğal yaşıyormuşuz…

Cep Telefonu Bağımlılığından Kurtulmak
Cep Telefonu Bağımlılığından Kurtulmak

Cep Telefonunuzdan Haberiniz Var mı?

Maalesef bu durumu cep telefonsuz kaldığımızda anlıyoruz. Bir de buz dağının görünmeyen yüzü var ki oda şu;

  • Cep telefonu aracılığıyla bizi kimler yönetiyor? Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı kimler tarafından ne amaçla tetikleniyor?
  • Cep telefonu aracılığıyla haberimiz yokken acaba ne tür bilgileri başkasına rızamız dışında veriyoruz?
  • Dikkat etmediğimiz küçük bir uygulama sayesinde kimlere ne izinler veriyoruz?
  • Cep telefonuyla yaptığımız her konuşmamız ve her yaptığımız kaydediliyor mu?
  • En korkuncu da bizi cep telefonu aracılığıyla ile yönetenler bir gün bizim fişimizi çekerlerse neler olur?
Cep Telefonu Güvenliği
Cep Telefonu Güvenliği

Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı Ölüme Kadar Götürüyor

Özellikle son günlerde Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı ileri derecede gözle görülmeye başlandı. Öyle ki beşikteki bebeklerden tutunda bastonlu dedelere kadar sirayet etti.

Bu hastalığın sonuçlarını belki şimdilerde tam anlayamayacağız lakin gelecek nesillerde bu hastalığın hangi ürkütücü boyutlara ulaştığına birçoğumuz şahitlik edeceğiz.

Şimdilerde bile cep telefonları dalgınlarının ne denli kazalar yaşadığını internette izlediğimiz videolarda açıkca görebiliyoruz.

Hatta bazı ülkelerde cep telefonuyla rahat yürümek için özel yollar bile yapılmaya başlandı. Geleceğimizi buradan hayal edebiliriz, bağımlı ve robotlaşmış dijital kölelik çok yakınımızda ve bize doğru hızla yaklaşıyor.

Devletçe, milletçe önlem almalıyız Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı bir uyuşturucu kadar tehlikelidir, bir sigara kadar, bir alkol kadar tehlikelidir. Nihayetinde bu bağımlılık bedene, beyine hatta yaşama bile müdahale edebiliyor. Uyuşturucu kullanarak ölen gençleri gördük, sanal oyunlarla intihar eden gençleri görmedik mi? Bu yüzden önemli diyorum.

Mavi Balina Oyunu Öldürüyor
Mavi Balina Oyunu Öldürüyor

Cep Telefonundan Uzak Kalma Hastalığı (Nomofobi)

Kısa ismi Nomofobi olan yeni çağın hastalıklarından biridir, cep telefonundan uzak yaşama korkusu. Bu hastalığı bizzat yaşayan biri olarak anlatmalıyım ki hastalığın etkisinin artması veya azalması sizin telefonla olan ilişkinize bağlıdır. Telefonsuz yaşadığım bir günü size anlattığımda bunu daha iyi kavrayabileceksiniz.

Gelelim benim hikâyeme, başta da belirttiğimi gibi Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığına yakalandığımı anlamam bir gün telefonumu evde unutmamla başladı.

Başta hemen belirtmeliyim ki her insan gibi benimde günün başından sonuna kadar yaptığım rutin davranışlar ve işler vardır. Bu yüzden bazı rutinleri atladığınızda bir sonraki rutin işinizde takılmalar yaşayabilirsiniz.

Bu durum sizi rahatsız edebilir motivasyonunuzu etkileyebilir. Rutin işlerimin büyük bir bölümünü akıllı telefonuma bağladığımdan dolayı telefonumu unutunca aklımda da bir takım takılmalar meydana geldi ve maalesef gün içinde bunu birçok defa yaşadım.

Yeni Çağın Hastalığı Nomofobi
Yeni Çağın Hastalığı Nomofobi

Akıllı Telefonlar Çoğu Zaman Bizi Akılsızlaştırıyor…

Akıllı telefonu sık kullanan biri olarak, güne başlarken cep telefonunu unutmak, o güne yenik başlamak anlamına geliyor ve bu olumsuzluk silsilesi gün boyunca devam ediyor. Bir anlamda bu duruma halk arasında “tersinden kalkmış” veya “besmelesiz uyanmış” gibi deyimler kısmen açıklayabiliyor:)

Sabahın erken saatlerinde ilk servise bindim ve günün gelişmelerini ve haberleri takip etmem için elimi telefonuma attım, telefonumu bulamayınca önce düşürdüm mü acaba? diye kısa bir korku yaşadım sonra da nasıl geçireceğim bu günü diye büyük bir pişmanlık duygusuyla isteksiz güne başladım . Hatta bir ara servisten inip geri dönmeyi bile göze aldım lakin inmedim. İlacını unutmuş bir kalp hastası gibi çaresizce devam ettim.

Cep Telefonunu Unutmak
Cep Telefonunu Unutmak

Servisten indiğimde iş yerine girerken x-ray den geçmek için telefonumu bırakmaya çalıştım elimi cebime attım, bir an yine irkildim telefonumu unuttuğum yine aklıma geldi X-Ray cihazının önünde kısa bir duraklamadan sonra devam ettim.

Bi ara geri dönüp gözlemledim ki, X-Ray cihazından her geçen insan telefonunu çıkarıp cihazın kenarına koyuyor yani herkesin mutlaka telefonu var, benim gibi telefonsuz geçenleri güvenlik görevlisi acaba telefonunu x-Ray cihazı fark etmedi mi acaba diye birde elindeki dedektörle yeniden arıyor. Galiba onlarda şaşırıyor bir insanın nasıl cep telefonu olmaz diye.

Akıllı Telefonlar Güncel Yaşamın Vazgeçilmezleri Oldular

Ofiste yerinme oturduğumda şarjımı bağlamak ve wifi şifresini açmak için çantamı açarak yine telefonumu aradım bu sefer telefonu unuttuğumu kavramam daha kısa sürdü fakat rutin işlerdeki telefona olan bağımlılığımın beni hala etkisi altında tuttuğunu bir kez daha gördüm.

Kendime bir çay aldıktan sonra her zamanki gibi çay ile birlikte güne başlarken sosyal medya hesaplarımı kontrol etmek diğer bir rutinimdi.

Tarafıma gelen mesajlar, sosyal medyalardaki popüler haberler, Twitter’da Trend Topic olan Hastag’ler vs. gibi verileri mutlaka gözden geçiririm, bütün bu işlemleri cep telefonumdan yaparım. Haliyle cep telefonum olmadığı için bu gün ki sosyal medya rutinimi aksattım.

Cep Telefonundan Mobil Haber Okumak
Cep Telefonundan Mobil Haber Okumak

Bu arada masaüstünde bulunan telefonumu koyduğumu aparata defalarca baktığımı ve her baktığımda da “ulan nasıl unuttum ya” diyerek iç geçirdiğimi söylemeden geçmeyeyim. Bu iç geçirmenin moral bozukluğu ve motivasyon düşüklüğü olduğunu belirtmem gerek, sanki her şey tammış da bir telefon eksikmiş gibi ruh hali oluyor insanda… İşte bunlar hep bağımlılık

Açık Ofislerde İletişim Farklı Hallere Bürünüyor

Benim gibi, telefon seslerinin duyulduğu ve klavye seslerinin yankılandığı, fısıldamalı konuşmaların yapıldığı açık ofis olan iş ortamlarında çalışanlar bu ortamları bilirler.

Bizde ortama uyum sağlamak için sıkça işaretleşmeyi ve cep telefonlarını kullanırız. Yani ofisin diğer başındaki bir arkadaşa çay’a çıkalım demek telefonuna bir çağrı atmak demektir. Belki çağırıyı biz bulmadık ama milletçe çağrıyı farklı kullanmayı biz icat ettik.

Yada iş yerinin whatsapp gurubundaki iletilere göz atmak yine çalışmamın bir parçası fakat heyhat telefonum yok ve arkadaşa söyledim önemli bir ileti gelirse beni haberdar et diye. Öte yandan ofisin öbür başındaki arkadaş bir hışımla çıka geldi “yahu çağrı atıyorum, çay diyorum duymuyor musun sen beni” diye. Tabi bilmiyor telefonumu evde unuttuğumu.

Açık Ofislerde İletişimin Zorluğu
Açık Ofislerde İletişimin Zorluğu

Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı Çevrenizi de Etkiliyor

Böylelikle anlıyorum ki Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı sadece beni değil çevremi de etkisi altına almış. Öyle ya her gün telefonuna bakan adam telefona bakmıyorsa, mesajlara cevap vermiyorsa iletilere emojiyle karşılık vermiyorsa kesin başına kötü bir şey gelmiştir düşüncesi karşı tarafı da etkisi altına alıyor.

Bu durum aklıma evimi getirdi eşime ve çocuklara telefonumu unuttuğumu bildirmem gerekir diye düşündüm. Allahtan evimde hala ev telefonu çalışır durumdaydı, oradan ulaşarak hemen durumu izah ettim.

Ya ev telefonu olmasaydı…Nihayetinde hiç kimsenin telefonunu ezbere bilmiyorum, eskisi gibi telefon fihristi de yok, bütün bunları akıllı telefonumuz bizim yerimize yapıyor. Akıllı telefonunuz olmayınca böyle akılsız bir şekilde bocalayıp duruyorsunuz işte, bunun için insan aklını hiçbir yere bu kadar bağlamamalı diye düşünüyorum.

Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı
Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı

Mobil Uygulamalar Çoğu Zaman Hayatımıza Yön Veriyor

Günün devamında telefonsuzluk etkileri devam ediyordu. Masa üstü PC de Maillerime bakarken online eğitim aldığım platformun Offline eğitim verdiğini postadan öğrendim, telefonuma uygulamasını indirmek için Google Play hizmetini kullandım ve program indikten sonra uygulamayı incelemek için elimi telefonuma götürdüm lakin telefonumu unuttuğum yine aklıma geldi.

Gün içinde fatura ödemek için mobil bankacılığı kullanamadım. Siteme giriş Şifremi unuttum, unuttuğumu için hatırlatma tuşunu tıkladım ve telefonuma bir kod gitti fakat telefonum yoktu.

Buna benzer durumları gün içinde çok sık yaşadım. Dışarıda bir şirkete gitmek için telefonum varmış gibi çıktım şoför arkadaşın telefonundan navigasyonu kullanarak gideceğim yere ulaştım, yine de yolda giderken birilerine adresi sormak zorunda kaldım. Normalde bu gibi yerleri bulmak için Google Map uygulamasında faydalanırım.

Mobil Navigasyon Uygulaması
Mobil Navigasyon Uygulaması

Akıllı Telefon Olmadığında Muhtaçlık Duygusu Artıyor…

Derken gideceğim şirkete geldim bir bayanla görüştüm ve işimin hemen olmayacağını öğrendim. Bayan iş bitince biz sizi arayalım tekrar gelirsiniz diyerek numaramı istedi, telefonum varmış gibi numaramı verdim. (İş bitince nasıl arayacaksa)  

Dışarı çıktığımda şoför arkadaş yoktu, görevliler aracı başka yere park etmişti. Etmişti de ben nasıl bulacaktım? Geri şirkete döndüm aynı bayanla tekrar görüşüp telefonumu evde unuttuğumu, iş yerini aramam gerektiğini söyledim. Bunun içinde elbette bayanın bilgisayarından iş yeri teline bakıp bir şekilde şoföre ulaştım ve beni bıraktığı yerden almasını istedim.

Bunları bir çırpıda yazdığıma bakmayın inanın çok zorlandım ve sürekli tedirgin oldum. Belki daha pratik ve kolay yollar vardır lakin o anda benim aklıma hiçbir şey gelmedi.

Cep Telefonunu Kaybetmek
Cep Telefonunu Kaybetmek

Unutmalara ve Hırsızlığa Maruz Kalmalarda İlk 5 Dakika Soğuk Kanlı Olmak Şart

Buna benzer bir ruh halini daha önceden cüzdanımı kaybettiğimde de yaşamıştım. Önce panikledim ama daha sonrasında birçok pratik yol olduğunu keşfettim ve işe de yaradı. Sizin de başınıza belki gelebilir diye, cüzdan kaybetme olayını, yaşadıklarımı ve neler yapılabileceğini “Cüzdanınız Çalındığında İlk Yapacağınız Önemli Şeyler Nelerdir” başlığı altındaki bir makalede topladım okumanızı isterim…

Cüzdanınız Çalındığında İlk Yapacağınız Önemli Şeyler Nelerdir
Cüzdanınız Çalındığında İlk Yapacağınız Önemli Şeyler Nelerdir

Sürekli Fotoğraf Çeken Biri İçin Telefonsuzluk Kâbustur

Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı konusuna devam ederek gün içinde yaşadığım olaylardan yine kısaca bahsetmek isterim.

Dışarıda gezerken veya bir yerden bir yere giderken çevremi sürekli kontrol eder gördüğüm şeylerin mutlaka fotoğraf yada videosunu çekerim. Gün içinde gördüğüm enteresanlıkları, tarihi mekanları veya güzel gördüğüm her şeyi fotoğraflar uygun bulduklarımı sosyal medya hesaplarımdan paylaşırım.

Ayrıca 8. Düzey Google Yerel Rehber olarak çeşitli eklemeleri veya düzeltmeleri mutlaka yaparım. Maalesef telefonsuz olduğum için bütün bunlardan mahrum kaldım. Aksi gibi öyle de güzel görüntüler vardı ki bu görüntüleri yakalayamamak beni üzdü.

Google Yerel Rehber
Google Yerel Rehber

Sosyal Medya Bağımlılığı Akıllı Telefonlardan mı Başlıyor?

Bu arada bir ara şu duyguya da kapıldım “Sosyal medyada paylaşmayacağım şeyleri niye çekeyim ki” sanki paylaşmayınca değersiz oluyormuş hissi geliyor insana yada yaptığın şeyi paylaşmamak tuhaf geliyor. Bu hisse veya bağımlılığa diyelim hepimiz bir şekilde kapılmışız ama farkında değiliz.

İtiraf edelim hepimiz iyi yönlerimizi paylaşıyoruz sosyal mecralarda, yada iyiymiş gibi görünmeye çalışıyoruz, sanki sosyal medya sayesinde yaşantımıza maskeleme yapıyoruz. Adeta benliğimizi sosyal medya belirliyor gibi…

Bu arada hazır sosyal medya demişken “Sosyal Medyanın Zararları” başlıklı makalemi okuyarak sosyal medyanın olumsuzlukları ve zararları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal Medya Bağımlılığı
Sosyal Medya Bağımlılığı

Telefon Bağımlılığınız Çevrenizi de Etkiliyor

Telefonsuz geçen bir günün sonuna geldiğimde iş yerimin servisini bulmak için yine telefona ihtiyaç duydum çünkü servis için kurduğumuz whatsapp gurubu vardı ve servisin sürekli değişen yerini buradan öğreniyorduk.

Telefonum olmadığı için biraz daha erken çıkıp kapının önünde şoför arkadaşı bekledim ve onunla birlikte servise gittim. Serviste güzel bir şeyde oldu telefonum olmadığı için daha fazla kitap okudum ve aracın camından daha fazla dışarıya baktım ve daha fazla hayatı gözlemledim.

Servisle eve ulaştığımda telefonuma kavuştum, şarjı bitmiş halde öylece beni bekliyordu, sarıldık koklaştık, çok özlemişiz birbirimizi… Meğer ne çok şey ifade ediyormuşuz birbirimiz için, ayrı kalmadan bunu anlayamadık.

Telefonumu şarja takıp açtığımda çıldırmış gibi iletiler, çağrılar, kızgın emojiler beni bekliyordu. Tüm iletileri ve mesajları okudum. Tahmin ettiğimi gibi telefonumu açmadım diye küsenler, başına bi’şey mi geldi diye evham yapanlar daha bir sürü tripal enfeksiyonlar…

Cep Telefonu Bağımlılığı
Cep Telefonu Bağımlılığı

Telefonla İlişkinizin Düzeyini Mutlaka Öğrenin

Velhasıl dostlar bir günü telefonsuz geçirmek iyi miydi kötü müydü şuan muhasebesini tam olarak yapamadım lakin iyi yönleri de kötü yönleri de olduğu kesin. Bu birazda sizin telefonunuzu hangi amaçla kullandığınıza bağlı.

Yani kendinize mutlaka şu soruları sormalısınız;

Ben mi telefonu kullanıyorum yoksa telefon mu beni?

Bir gün telefonsuz kalsanız yaşantınızda ne gibi değişiklikler olurdu?

Telefon sizin hangi eksik yönlerinizi tamamlıyor?

Telefonda hangi işleri hallediyorsunuz, telefon olmadığında bu işlerinizi yine halledebilir misiniz?

Telefonunuz olmadığında psikolojik açıdan kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Gibi soruları kendinize sormanızı ve dürüstçe cevaplamanızı isterim. Bu sorulara dürüstçe verdiğiniz cevaplar bir anlamda sizde, Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı var mı yok mu en azından bunu ortaya çıkaracaktır.

Ben elimde olmadan bir günü cep telefonsuz geçirdim ve yaşadığım zorlukları bu makaleye yazdım, bir anlamda kendimle akıllı telefon arasındaki ilişkiyi tahlil etme fırsatı buldum.

Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı Sinsi Bir Hastalıktır

Değerli dostlar; Zannediyorum 7 den 70 e birçoğumuz Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı’na bir şekilde yakalanmış durumdayız.

İşin kötü yanı ise bu hastalık çok sinsi bir şekilde ilerliyor öyle ki; Bizi sevdiklerimizden ayırıyor, bizi kolaylıkla yönlendiriyor, bize yeni bir benlik sunuyor, hayatımızı şarj ediyor, bizim kaçış noktamız oluyor, sohbetlerimizi engelliyor…

Kısacası bizi bizden uzaklaştırıyor, dijital köleler haline getirerek, bizlere sanal bir ebeveynlik veriyor…

Makaleme son verirken Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığına yakalanan tüm herkese Allah’tan acil şifalar diliyor, telefonsuz, televizyonsuz nice mutlu ve doğal yaşam diliyorum….

Cep Telefonu Bağımlılığı Hastalığı

1 Yorum

  1. katıldığım ve katılmadığım konular var…
    yinede incelenmesi gereken bir konuydu. özellikle küçük çocuk yaştakilerin telefon ve tabletlerle büyümesi konusu değinilmesi gereken bir konu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz