Çamlıca Camii Nerede? Nasıl Gidilir?

0
1074
Çamlıca Camii Nerede, Nasıl Gidilir?
Çamlıca Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Çamlıca Camii’nin büyük bir bölümünün açılması ile birlikte sanal alemde yoğun olarak Çamlıca Camii Nerede? Nasıl Gidilir? Aramaları önemli bir artış gösterdi. Bu makalede bizde bu sorulara kısaca cevap vermek istedik.

Sayısal ve Yapısal Özellikleriyle Kısaca Çamlıca Camii

Çamlıca Camii, Türkiye’nin İstanbul şehrinde, Üsküdar ilçesinin Ferah Mahallesinde yer alan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olma özelliğine sahiptir.

Üsküdar’da yapımına 29 Mart 2013’te başlanan cami, 37.500 kişilik kapasiteli 10 bini kapalı, 5 bini avludan oluşmak üzere 15 bin metrekarelik alana sahiptir.

Çamlıca Camii Nerede
Çamlıca Camii Nerede

Bu Özellikler Hiçbir Cami’de Yok

Ayrıca Camii’nin İçerisinde
• 11 bin metre kare Türk-İslam eserleri müzesi,
• 3 bin 5 yüz metre karelik sanat galerisi,
• Birkaç milyon kitabın olabileceği bir kütüphane,
• Yaklaşık bin kişilik özel bir konferans salonu,
• 8 adet sanat atölyesi,
• 3 bin 500 araç kapasiteli katlı bir otopark bulunuyor.
• Cami’nin içinde kişisel bakım odası, çocuk emzirme odası, çocuk oyun odaları ve çocuklar için abdest alma yeri bulunuyor.
• Yürüme engelliler için, tekerlekli sandalyesinden inmeden caminin içerisinde kendisine tahsis edilen yere kadar gidebilecekleri ayrı bir özellik bulunuyor.
• Özel bir düzenek ile işitme engellilerin cami içerisinde girdikleri andan itibaren çok özel bir ses ile karşı karşıya kalacakları bir sistemde mevcut.
• Cami halı serili alanında da 25 bin kişi, iç havlusunda 12 bin 5 yüz kişi dış havlusunda 22 bin 5 yüz kişi olmak üzere toplam 60 bin kişi aynı anda namaz kılma imkânı sağlıyor.

Çamlıca Camii'nin Özellikleri
Çamlıca Camii’nin Özellikleri

Dünyanın En Büyük Alemi’ne Sahip

  • Çamlıca Cami, 7 metre 77 santimetre boyundaki dünyanın en büyük alemine sahip.
    • Kubbe yüksekliğimiz 72 metre, 72 milleti temsil ediyor. 34 metre çapında dev ana kubbesi bulunuyor
    • Çamlıca Cami’nin; 4’ü 107,1 metre (Malazgirt zaferimizi hatırlatan bir yükseklik), 2′ si ise 90′ ar metre uzunluğunda 6 minareye sahip.
    Çamlıca Cami’nin bir başka özelliği ise herhangi bir afet anında sivil savunma anlamında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde planlanmış olması.
Çamlıca Camii'nin Özellikleri
Çamlıca Camii’nin Özellikleri

Çamlıca Camii Nerede? Nasıl Gidilir?

"<yoastmark

Çamlıca Camii Nerede? Nasıl Gidilir? Sorularının cevabına gelince öncelikle bu büyük Camii’nin konumunu bilmekte yarar vardır. Çamlıca Camii, konum olarak Türkiye’nin İstanbul şehrinde, Anadolu Yakasında, Üsküdar ilçesinin sınırları içerisindeki Ferah Mahallesinde yer almaktadır.

Camii Çamlıca tepesinde yer aldığı için Çamlıca Camii olarak isimlendirilmiştir. Ferah mahallesinde tepeye hakim yerde bulunan Camii’nin yerinde önceden bir televizyon kulesi bulunuyordu.

Camii’nin yüksek Çamlıca tepesi gibi yüksek bir yerde olması, İstanbul’un dört bir yanından rahatça görülmesini sağlamaktadır.

Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca İstanbul Anadolu yakasının bilinen en meşhur ve en güzel yerlerinden biridir.

Çamlıca Camii’nin Tam Adresi Nedir?

Mobil cihaz veya araç navigasylonları kullanan birçok kişi cihazlarına Çamlıca Camii Nerede? Nasıl Gidilir? gibi soruları sıkça yazmaya ve sorgulamaya başladı.

Ufak tefek sapmalar dışında birçok cihaz tam olarak konumu göstermese de genel anlamda Çamlıca camiini işaret etmektedir. Ancak tam manası ile Çamlıca Camii’ni eliyle koymuş gibi bulmak isteyenler tam adresi cihazlarınıza yazmanız gerekmektedir.

Çamlıca Camii’nin tam adresi; Ferah Mahallesi, Ferah Yolu Sokak. No:87, 34692 Üsküdar/İstanbul şeklinde geçmektedir.

Çamlıca Camii’ne Nasıl Gidilir?

Çamlıca Camii’nin yeni yapılması hasebiyle ulaşımda bir takım sorunlar yaşanabiliyor. Camiinin etrafındaki kaldırımlar, yollar ve diğer ulaşım yerleri henüz tam anlamıyla yapılamadığı için özellikle yaya olarak ve toplu ulaşım ile gelenler sıkıntı yaşayabilirler.

Camii’nin konum olarak tepede olması beraberinde yokuş yolların varlığını akla getirmektedir. Bu durum toplu ulaşımla gelen yaşlı ve çocuklu bayanlar için zor olabilmektedir. Ancak özel araçlarıyla gelenler rahatça ulaşım saylaya bilmektedirler.

Çamlıca Camii’ne Otobüsle Nasıl Gidilir?

Sultanahmet Meydanına Otobüsle Nasıl Gidilir?
Sultanahmet Meydanına Otobüsle Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasından gelenler ve ya Anadolu yakası sahil güzergâhından gelenler için en mantıklı yol İETT otobüslerini kullanmaktır.

Üsküdar iskele önünden veya yakın duraklardan 15 Ç hatlı İ.E.T.T. Otobüsü Çamlıca Camiinin yakınına kadar sizi getirmektedir.

Ayrıca Göztepe Köprüsü üzerinden 15 ÇA Hatlı İ.E.T.T otobüsüyle de gelmek mümkündür. Otobüslerin Işıklı ön panelinde İndirimli Hat yazan otobüsleri tercih etmeniz indirimli yolculuk anlamına gelmektedir. Ekonomik yolculuk yapmak isteyenler bu otobüsleri ve hatları tercih edebilirler.

Özel araçları olmayanlar için şimdilik en mantıklı tercih ve en iyi ulaşım bu İETT hatları ve otobüsleri olmaktadır.

Şimdilik toplu ulaşım araçlarından metro ve tramvay gibi araçlar henüz hizmete girmemiştir. Bu ulaşım araçlarının hizmete girmesi tahminen 10 ay veya 1 yılı bulabileceği düşünülmektedir.

Ayrıca toplu Ulaşımı tercih edenlere; Google Harita, Moovit ve İETT Mobi isimli Mobil Uygulamalardan 3 uygulamadan birisi mutlaka bulunsun. Çünkü bulunduğunuz Otobüs durağından hangi hatlar ile gitmek istediğiniz yere size hangi hatlı otobüsüne binmeniz gerektiği bilgisini bu uygulamalardan alabilirsiniz.

Çamlıca Camii’ne Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Sultanahmet Meydanına Özel Araçla Nasıl Gidilir
Sultanahmet Meydanına Özel Araçla Nasıl Gidilir

Taksi gibi şahsi ve özel araçlarıyla gelmek isteyenler için yollar ve güzergâhlar oldukça daha kolaydır. Çamlıca camiine gidecekler için yapılan tünellerin bazıları aktiftir.

Özellikle Anadolu yakasında bulunan ve şile otobanını kullananlar veya Ümraniye gibi yerlerden gelmek isteyenler için Libadiye ile şile otobanının kesiştiği yerde (Çamlıca-Üsküdar-Ümraniye Kavşağı) Çamlıca Camii’ne gitmek için bir tünel aktif haldedir.

Ayrıca özel araçlarıyla gitmek isteyenler iyi bir navigasyon uygulaması tavsiye ediyorum. Özel arabası ile Üsküdar, Çamlıca ve Ümraniye gibi yerlerden gelenler “Büyük Çamlıca Camii” yazan tabelaları takip edebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz