Altın Sarısı Kemerleriyle Büyüleyen Büyük Yeni Han

0
2103
Büyük Yeni Han
Büyük Yeni Han

Kendisi Eski, İsmi Yeni Bir Han…

İsmi Büyük Yeni han olsa da ben ona tarihi “Sarı Han” veya “Kemerli Han” demeyi tercih ediyorum.

Tarihi han’ın içinin sarı rengi her gün ışığı vurdukça renk değiştirdiği için bence Sarı Han ismi daha güzel yakışıyor, bu konuda gezen arkadaşlar bana hak verecektir.

Ben yinede yazımda bu hana tarihi ismiyle Büyük Yeni Han olarak hitap edeyim.

Büyük Yeni Han

Büyük Yeni Han Meşhur Filmlerin Han’ı…

Kısaca tarihinden bahsedecek olursak, İstanbul Mahmutpaşa’daki bu tarihi han, pek çok film ve diziye ev sahipliği yapmıştır.

Yıllarını yorgunluğunu üzerinde taşıyan bu han bu gün bile bir Yeşilçam emektarı gibi hala ihtişamlı bir şekilde duruyor.

Monica Bellucci’nin Gergedan Mevsim’inin hamam Sahnesi’nin burada çekildiği söylenir. İsmi yeni kendisi oldukça eski olan tarihi Büyük Yeni Han Aslında Ezel Dizisi ile ünlenmiştir.

Ezel Dizisi Büyük Yeni Han Çekimi

Bânîsi Mehmet Tahir Ağa

Mahmutpaşa’daki 220 odalı hanın tarihi 1764’ye dayanıyor. III. Mustafa tarafından Mimar Mehmet Tahir Ağa’ya yaptırılan han; Çakmakçılar Yokuşu, Sandalyeciler Sokağı ve Çarkçılar Sokağı arasında.

Üç katlı yapının her katının ayrı bir girişi var. Mekânın dış cephesi Türk mimarisinin en seçkin örneklerini taşıyor.

Büyük Yeni Han’ın Dış Cephesi

İlk olarak sarayın Harem Dairesi’ne bağlı olarak konuk ağırlamak için inşa edilmiş. Abdülhamid zamanındaysa azınlık esnafa dükkân olarak kiralanmış.

Odalar kuyumcu, sarraf ve bankerler tarafından kullanılmış. Yine bu dönemde azınlıklara satılmış. Zaten han’ın altın sarısı olması kuyumculuğun bir nişanesi gibi duruyor.

Büyük Yeni han’ın İç Merdivenleri

1915’te, işgal kuvvetleri hanı karargâh olarak kullanmış. Daha sonra Varlık Vergisi nedeniyle gayrimüslimlerin çoğu gitmiş ve han Müslümanlara kalmış.

Bu zamandan sonra ticarethane olarak kullanılmış. Şu anda ise bu han toptan satış yapan yazmacılara ve gümüşçülere hizmet veriyor.

Büyük Yeni Han İç Avlu

Muhteşem Kuş Evleri ve Altın Sarısı Kemerler

Eminönü Çakmakçılar yokuşunda bulunan ve bizzat gidip incelediğim  Yeni Han, hala tarihi gizemini koruyor ve gizli güzelliklerini tarih severler, fotoğrafçılar ve araştırmacılar için saklıyor.

Gidip gezmek isteyen arkadaşlara söylemeliyim ki, tarihi Büyük Yeni Han‘ın dış duvarlarındaki kuş evlerini görmezseniz çok şey kaçırırsınız.

Büyük Yeni Han Kuş Evleri

Ayrıca öğle ve ikindi vakti arasında han’ın sarı kemerlerine ve sütunlarına vuran güneş ışıkları, han’ı baştan aşağı sarı renge boyuyor ve ortaya muhteşem bir görüntü çıkıveriyor.

İkindi vakti sonrasındaki koyu sarı güneş ışıkları adeta hanın altın yüzünü ortaya çıkarıyor ve Yeni han bambaşka bir güzelliğe bürünüyor. Sanki her kemerin içinde adeta kor bir ateş yanıyor gibi bir görüntü ortaya çıkıveriyor.

Büyük Yeni Han İç Kemerler

Özellikle han’ın içini gezerken inip çıkmaktan aşınmış mermer merdivenlere de bir göz atın isterim. Han’ın içindeki dükkânların, kapılarının, pencerelerinin yenilenmesi sebebi ile bazı tarihi güzellikler ortadan kalksa da, bazı dükkânların tarihi orijinal kapıları ve pencereleri hala durmaktadır.

Büyük Yeni Han Eski Dükkan Kapıları

Büyük Yeni Han bugün baktığınızda bile hala tarihi gizemini korumaktadır, ancak iş yerlerinin faal olması hasebi ile biraz bakımsızlığı mevcuttur, benim kanaatim han, büyük bir tadilattan geçirilirse eski muhteşem görüntüsüne kavuşacaktır diye umuyorum. Zannediyorum ki dükkânlar şahıs malı olduğu için buda mümkün olmuyor.

Yinede genel anlamda han’a bakıldığında görüntü rahatsız edici ve han içler acısı bir durumda. Özellikle tarih severler için sessiz bir hüzün yeri gibi.

Büyük Yeni Han’ın İç Görüntüsü

En azından günde yüzlerce insanın girip çıktığı han’ın elden geçmesi gerekir bana göre, hiç bir şey yapılmıyorsa yerler yürünecek vaziyette olmalı, duvarlar pespaye görünümünden kurtulmalı en azından. Çünkü tarih vefa ister.

Büyük Yeni Han Ana Giriş Kapısı

Büyük Yeni Han Nerededir?

Fatih, Eminönü Çakmakçılar Yokuşunda bulunan Büyük Yeni Han’ı özellikle nişan ve düğün alışverişi yapmak isteyenler iyi bilmektedirler. Çünkü yeni han bu alışverişlerin yapıldığı çakmakçılar yokuşunda bulunmaktadır.

Yeni Han’ın içinde pek aktif dükkan bulunmasa da dışında bir çok dükkan alış veriş yapanlar için hizmet vermektedir. Mahmutpaşa, Mısır Çarşısı ve Tahtakale üçgeninde bulunan yeni han her daim kalabalık bir kitlenin ortasında kalmaktadır.

Büyük Yeni Han’a Nasıl Gidilir?

Anadolu Yakasından gelmek isteyenler mutlaka Eminönü’ne gelmelidirler, otobüsle veya vapurla Eminönü’ne gelenler, Yeni Camii tarafından Mısır Çarşısına girerek Tahtakale kapısından çıkmalıdırlar. Mısır Çarşısından çıktıktan sonra Çakmakçılar yokuşundan 50 metre yürüme mesafesi çıkıldığında Yeni han sol tarafta kalacaktır.

Ayrıca Tramvayla Beyazıt meydanına gelenler ise İstanbul Üniversitesini önlerine alarak sağ tarafa ilerlediklerinde Mercan yokuşuna geldikten sonra Çakmakçılar yokuşuna ulaşabilirler.

Kapalı Çarşı’dan gelmek isteyenler ise Örücüler kapısından çıkarak yine Çakmakçılar yokuşuna oradan da Büyük Yeni Han’a ulaşabilirler.

Tavsiye Ederim

Büyük Yeni Han’a geldiğinizde karşısında bulunan ve bir çok gezginin uğrak yeri olan Büyük Valide Han’ı ziyaret etmeden gitmeyin derim.

Ayrıca Büyük Yeni Han’ın Lokasyonunu cep telefonlarından bulmak isteyenler aşağıdaki uydu haritasını kullanabilirler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz