Blog Nedir, Nasıl Oluşturulur, ve Ne İşe Yarar?

0
373

Blog Nedir ve Ne İşe Yarar?

Blog Nedir sorusunu kavramlara ve kelime çıkmazlarına boğmadan açıklamak gerekirse şöyle bir örnek verebiliriz.

Bilgisayarda internete girdiğimizde sayfalar arasında gezinirken neler gördüğünüzü ve ilginizi çeken bölümleri bir deftere not eder gibi not edip yazdığınız hatta gördüğünüz yerdeki resimleri de eklediğiniz sayfalar topluluğudur.

Blog 10 yıldan fazladır kullanılmaktadır. Günden güne arka yüz kavramları ile teknolojinin her yüzünde olduğu gibi farklılıklar göstermiştir.

Kısacası Blog nedir  Dersek; ;İnsanların öğrendiklerini, bildiklerini, paylaşmak istediklerini yazdığı web tabanlı bir sistem olarak kullanılır.

kisisel-blog
Blog Yazmak

Genel anlamda baktığımızda bloglar farklı içerikler bakımından temel anlamda ikiye ayrılır.

Temasal blog:

Bir konu çerçevesinde bilgi vermek yazılan bloglardır. Örnek verecek olursak cilt bakımı, yüz temizliği, zararlı bitkiler…

Kişisel Blog:

Kişinin gün içerisinde yaşadığı tüm olanları blogunda yayımlamasıdır.

Diğer bir anlamda dahada kolay açıklamak gerekirse blog; aslında tuttuğumuz günlükleri dijital ortamda yayınlayarak düzenli bir halde insanlara sunmaktır. Bana göre blog aslında bir web sitesinden farksızdır. Yalnız bir takım şahsi isimleri veya adınızı kullandığınızda ve kendinize özel yada tek bir konu üzerinde yazılar yazdığınızda ise bu web sayfası birden kişisel blog oluverir.

Bu tür web sayfaları kişinin canının istediği ne varsa yayınladığı web sayfalarıdır. Örneğin kendi açtığınız ve konusu “arabalar” olan bir web sayfasında araba haricinde gereksiz bir çok şeyler paylaşırsanız ve yayınlarsanız bu çokta inandırıcı olmaz ve tutarsız bir izleyiciniz olur, onlarda bir kere sitenize gelir ve kandırılma hissini yaşayarak bir daha sitenize girmez.

Lakin Kişisel hobiniz olan arabalar hakkında sürekli yazılar videolar, paylaşımlar ve araştırmalar yaparak bunları kendinize ait blogunuzda yayınlarsanız, işte o zaman gerçekten bir kişisel bloga sahipsiniz demektir.

blog-nasil-yazilir
Kişisel Blog Nasıl Yazılır?

Kişisel Blog ve Örnekleri

Kişisel blog demek illa bir konu üzerinde durulan bir sayfa anlamına gelmez. Örneğin benim blogum olan muzaffercevik

içeriğinde sadece tek bir konu yoktur, bir çok konular vardır, benim kişisel blogumda önem verdiğim şey ise, düzenli zamanlarda düzenli içerikler girmektir. Örneğin kategorilerime baktığınızda

Blog Rehberi, Gezi Notları, Kültür Sanat, Makale, Müzik, Şiir, Sosyal Sorumluluk, Söyleşi, Tarih, Web Günlüğü gibi bir çok konu görebilirsiniz. Bu kategoriler tabiki ticari bir kaygı güdülerek yapılmamıştır. Benim kişisel yaşantım bu kategoriler içine sıkışmıştır.

Ticari bir kaygım olmadığı için bu konular hakkında ciddi yazılar yazmakta ve araştırmalar yapmaktayım. Hal böyle olunca benim kişisel blogum bir kaynak niteliğindedir. Yani araştırma yapanlara, okuyanlara bir yol gösterici olarak kendime ait kişisel blogum hizmet vermektedir.

İnternet üzerinde benimde ilgi ile takip ettiğim kişisel bloglar vardır örneğin gayet başarılı içerikler hazırlayan ve bu anlamda takipçilerine güncel ve kaliteli bilgiler sunan Fundalina M.Serdar Kuzuloğlu bunlardan bazılarıdır. Funda Güleç Hanıma ait kişisel blog Fundalina sitesi bir çok kategoriye sahiptir ve bir çok konusu vardır lakin kategorilerin içi dolu doludur.

Tek bir konuya sahip olan kişisel bloglarda vardır elbet, örneğin Seyahat konusunda oldukça başarılı olan ve çok güncel içerikler sunan, sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanan Gezen Anne bunlardan biridir. İki siteyi incelediğinizde anlatmak istediğim blog Nedir? sorusunun cevaplarını bulabilirsiniz.

Eğitim Blogları:

Adından da belli olacağı gibi bu blog türleri sadece eğitim vermeyi amaçlamıştır. Bu tür bloglar bir kuruma da ait olabilir, biri kişiye veya bir eğitimciye de. Bu bloglar genelde içerik olarak ziyaretçilerine ücretli veya ücretsiz eğitimler sunmaktadırlar, bu tür sitelerden de önemli dersler ve bilgiler öğrenebilir hayatınıza tatbik edebilirsiniz.

Benimde aktif olarak faydalandığım eğitim blogları var elbette. Bu eğitim bloglarından aldığım eğitimler sayesinde şuan okuduğunuz blogumu oluşturdum ve hem blog yazmaya hemde yeni eğitimler almaya devam ediyorum.

İncelemeniz açısından bir kaç blog ismini aşağıya paylaşmak isterim;
* WordPress Okulu
* Sadri Ercan
* Enes Usta
* İsmet Eroğlu

blog-olusturmak

Dünyada ve Türkiye’de Blog

Dünyada ve Türkiye’de Blog Gelişmeleri

Dünya ülkelerinde oldukça revaşta olan blogların birde dili vardır elbette. Mesela Blogu yazan kişiye ise blogcu veya blogger adı verilir.

Blogun geçmişine bakıldığında 2005 yılından önce değeri pek bilinmiyordu, kullanıcıları ve takipçileri yok denecek kadar azdı. Son yıllarda ise oldukça yaygınlaşan blog sistemi internet kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırdı.

Dünya geneline bakıldığında ortalama bir rakam verecek olursak; Google’da blog kelimesi aramaları önceki yıllarda 65 bin dolaylarındaydı, son zamanlarda ise bu sayı 232 milyona ulaştı.

Blog alanında ülkemize  baktığımızda her geçen gün yeni bloglar ve blogger’lar çıkmaya devam ediyor. Kimisi bir saman alevi gibi gelip geçerken, kimisi iddialı bir şekilde yoluna emin adımlarla ve ciddi içerik paylaşımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Şimdiden söylemeliyim ki böyle giderse dünyadaki ünlü bloglarla boy ölçüşür hale geleceğiz. Bu arada ülkemizdeki bloglardan bahsederken şunada değinmek isterim; Bu kadar blogun olduğu bir ülkede “blog yazarları derneği” veya platformu gibi sivil bir toplum kuruluşunun kurulması ve blog dünyasına yeni girenlere rehber olması bana göre oldukça önem arz etmektedir.

 

Bir Cevap Yazın