Bir Lokantadan Daha Fazlası…Yonca Et Lokantası

0
976

İyi İşletmelerin Reklamını, En İyi Müşterileri Yapar.

Kasımpaşa Camii Kebir Mahallesinde bulunan Yonca Et Lokantası lezzetli bir yemek aradığımda ya da hakiki bir esnaf muamelesi ve muhabbeti özlediğimde tercih ettiğim yerler arasındadır.

Hemen başta belirtmek isterim ki bu makaleyi yazmak için kesinlikle bu lokantadan sponsorluk almış değilim. Bu makaleyi yazmamdaki sebep yine bu lokantanın hizmetlerinden duyduğum memnuniyetin satırlara bir yansımasıdır.

Zaman zaman bu gibi işletmeleri ve yerleri Google Map bölümümde size tanıtmaya çalışıyorum. Bu gibi yerler benim için özel yerler oluyor ve bu yerler hakkındaki kısa düşüncelerimi ve bu yerlere ait çektiğim fotoğrafları 8.Düzey bir Google Yerel Rehber olarak sayfamda da paylaşıyorum.

İyi ve kaliteli şeylerin reklama ihtiyacı yoktur, iyi şeyler kendinden zaten bahsettirir, işte bu makalede bu iyi şeylerin satırlarıma yansımasıdır diye düşünebilirsiniz. Nihayetinde kaliteli hizmetlerinden ötürü bu tür işletmelerin bir şekilde ödüllendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Zaten Kaliteli hizmetin reklamını en iyi şekilde oradan hizmet alanlar yapar.

Muzaffer Çevik Yonca Et Lokantası Kasımpaşa
Muzaffer Çevik Yonca Et Lokantası Kasımpaşa

Peki, Bu Lokantayı Özel Kılan Ne?

Herkes bu konuda farklı fikirler belirtebilir ya da beğenmeye bilir, zevkler ve renkler tartışılmaz elbette. Lakin “Göz Aldanır Mide Aldanmaz” diye de meşhur bir esnaf sözü vardır. Ben burada yemeklerinden uzun uzadıya bahsetmeyeceğim, bu lokantanın sunduğu lezzetler benim damak tadıma yüzde yüz uyumlu ve bana göre her yemeği bir harika diyebilirim.

Sizin damak tadınıza uyar mı bilemem gidip bir çorba içmeden veya herhangi bir şey yemeden bunu anlayamazsınız elbette. Ama inanın gittiğinizde göreceksiniz ki sizi buraya çeken şey sadece yemeklerin lezzeti değildir.

Yonca Et Lokantası Kasımpaşa
Yonca Et Lokantası Kasımpaşa
İzin verirseniz birkaç gözlemimi sizinle paylaşmak isterim;

Birkaç kere gittiğim ve her önünden geçerken gözlemlediğim kadarıyla bu lokantada farklı olan şeyleri kendimce maddelendirerek sizinle paylaşmak isterim.

Paça Çorbası
Paça Çorbası
  • Konumuz lokanta olduğu için başta yemeklerini söylemeliyim ki, yemeklerin lezzetleri, çeşitleri ve göze hitapları oldukça memnun edici. Aşçıları özellikle kutlamak lazım…
  • Bu lokanta; dedelerimizin, babalarımızın anılarında anlattığı, duvarlarında eski fotoğrafların bulunduğu nostaljik bir lokanta görünümüne sahip.
  • Masalardaki her dilim ekmeğin ayrı bir simetrik biçimde dizili olması (Yapılan işe saygı duyulması)
    Çalışanların size bir işçi gibi değil de, bir akrabanız gibi davranması, bu da kendinizi lokanta da değil de evinizdeymiş gibi hissettiriyor.
  • En sevdiğim özelliği de müşterilerini çok iyi tanıması, öyle ki ilk defa gidiyorsanız kendinizi yabancı gibi hissedebilirsiniz, çünkü bu işletme tüm müşterilerini tanıyor ve bir akraba muhabbeti kurabiliyor.  Hal böyle olunca sizde her müşterinin bu lokantayla akrabalık bağı olduğunu düşünüyorsunuz. Merak etmeyin ikinci kere gittiğinizde sizde akraba muhabbetiyle karşılanıyorsunuz. Esnaf bellekleri oldukça kuvvetli.
  • Bu lokantada en son konuşulan şey paradır… Hiçbir müşterinin falanca yemek kaç lira dediğini duymadım öyle ki para vermeyi unutup gitseniz bile arkanızdan kimse sizi geri çağırmaz…
Kasımpaşa Yonca Et Lokantası
Kasımpaşa Yonca Et Lokantası

Belki ben farklı bir gözle baktığım için Yonca Et Lokantası benim gözümde ayrı bir yere sahip olmuş olabilir, bu konuda da yine takdir sizin ziyaret ettiğinizde benim gözlemlediklerimi sizde belki gözlemleyebilirsiniz ve sadece oranın bir lokanta olmadığını anlayabilirsiniz.

Lokanta Görünümlü Kamu Binası…

Yonca Et Lokantası Kasımpaşa
Yonca Et Lokantası Kasımpaşa

Bu kamu binası tabirini bilerek kullandım çünkü farklı bir kelime bulamadım. Neden bu kelimeyi kullandığımı açıklamak gerekirse ziyaretlerimden kısa bir gözlemimi aktarmak isterim.

İş yerimin bulunduğu Kasımpaşa Camii Kebir mahallesinde bu tür çeşitli lezzetler sunan başka bir yer daha yok diyebilirim, benim için ilk tercih sebebi budur.

Diğer tercih sebeplerime gelecek olursam; Yıllardır kaliteli esnaf çizgisini hiç bozmayan, yapay lezzetleriyle insanları kandırmayan, siz çorbanızı içerken başınızda durup hal hatır soran, gündemi değerlendiren, size durumunuza göre tavsiyeler veren, (Üşüttüysen, sirkeli paça çorbası iç iyi gelir gibi) mahalle sakinleri hakkında sorduğunuz her şeyi cevaplayan, kim hasta, kim ölmüş, kim kimin akrabası gibi bilgileri alabileceğiniz adeta bir muhtarlık gibi hepsini bilen bir yerden bahsediyorum.

Yani tüm bu hizmetleri bir arada bu lokantada bulduğum için ben buraya Lokanta görünümlü kamu binası diyorum işte…

Yonca Et Lokantası Hakkında Kısa Bilgi

Yonca Et Lokantası
Yonca Et Lokantası

Duvarda ki fotoğraflara ve binanın yapısına baktığımda eski bir işletme olduğu belli olan bu lokanta, daha önceleri farklı bir sokakta farklı kişilerle hizmet veriyormuş. Önceki işletme sahipleri hakkında detaylı bir bilgim yok.

Şuandaki işletme sahibi 1983 yılından beri Kastamonulu Hüseyin Özsoy abi. Hala işinin başında ilk günkü gibi, masaları temizliyor, ekmekleri diziyor, başınızda bekliyor, en önemlisi de size gülümsüyor.

Yonca Et Lokantası sabahın erken saatlerinde neredeyse güneşin doğuşuyla birlikte 06.00’da kapılarını açıyor ve akşam 20.00-21.00 saatlerine kadar hizmet veriyor. Kısacası yemekleri ne zaman biterse o zaman kapılarını kapatıyor.

Yonca Et Lokantası Adres ve İletişim Bilgileri 

Adres: Camiikebir Mahallesi, Bülent Demir Cd. No:6, 34440 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: 0212 2350533

Ayakkabı Boyacısı İle Banka Müdürü Aynı Masada Karnını Doyuruyor

Hemen belirtmeliyim ki bu kadar kaliteli hizmet sunan bir yerde öğle vakitlerinde yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Yonca Et Lokantası’nın müşteri çeşitliliği de yemekleri gibi oldukça farklıdır.

Bu lokanta görünümlü Kamu Binası, ayakkabı boyacısını da, banka müdürünü de aynı masada buluşturur. Masaya oturan her kim olursa olsun giyimine kuşamına bakılmadan eşit hizmeti alır.

Kişiye göre veya kişilere göre farklı bir masa yoktur, farklı bir servis yapılmaz ve kimseye ayrıcalıklı hizmet sunulmaz. Zaten küçük bir esnafla, banka müdürünü aynı masada buluşturan şey de budur.

Yonca Et Lokantası İç Görünümü
Yonca Et Lokantası İç Görünümü

Değerli dostlar, bu makaleyi neden kaleme aldığımı umarım sizde fark etmişsinizdir. Özellikle vefanın, saygı ve sevgini azaldığı bu teknolojik çağda, halk olarak böylesine bozulmadan kalan müstesna yerleri özlemişiz…

Hayırlı İşler Yonca Et Lokantası

İşletmenin konumu için aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz