Beyoğlu Sahaf Festivali 2018 Sona Erdi

0
1124
12. Beyoğlu Sahaf Festivali 2018
12. Beyoğlu Sahaf Festivali 2018

Türkiye’nin Dört Bir Yanından 64 Sahaf Taksim’de Buluştu

Beyoğlu Sahaf Festivali 2018 yılında da 12. Festivalini Taksim’de kitapseverler için açtı.

İstanbul ve Türkiye’nin değişik illerinden 64 sahafın katıldığı festivalde; asırlık kitapların yanı sıra, tarihe tanıklık eden dergiler, eskiye ait yazılar, eski fotoğraflar, film ve tiyatro afişleri, nadide levhalar, mektuplar, kartpostallar ve özel koleksiyonlar da stantlardaki yerini aldı.

Kitapseverlerin dört gözle beklediği festivalde, onlarca sahaf, on binlerce kitap 7 Ekim 2018’e kadar 10.00-23.00 saatleri arasında Taksim Meydanı’nda okuyucularla buluştu.

Kitapseverleri Buluşturan 12. Beyoğlu Sahaf Festivali Verimli Geçti

Beyoğlu Belediyesi ve Kültür Kenti Vakfı tarafından düzenlenen 12. Beyoğlu Sahaf Festivali Sahafları ve kitapseverleri Taksim’de festivalde bir araya getirdi.

Kitapseverlerin her yıl büyük bir heyecanla beklediği “Beyoğlu Sahaf Festivali 2018” Taksim Meydanı’nda 25 Eylül-07 Ekim tarihleri arasında Taksim’de gerçekleşti. 12.Beyoğlu Sahaf Festivali Adeta bir nesli büyüten ve tozlanmış anılarda kalan ne varsa gün yüzüne çıkardı.

Festivale bu yıl Türkiye’nin değişik illerinden ve İstanbul’un çeşitli yerlerinden katılan 64 Sahaf’ın yanı sıra yüzlerce kitapsever ve ünlü yazarlar da katılım gösterdi.

Beyoglu sahaf festivali
Beyoglu sahaf festivali

Ziyaretçiler Adeta Yeşilçam Filmlerinin İçinde Gezdi

Açılışın ardından bende büyük bir heyecan ve merakla gezdim 12. Sahaflar festivalinde neler yoktu ki; Asırlık kitaplar, tarihe tanıklık eden dergiler, eskiye ait yazılar, eski fotoğraflar, film, tiyatro afişleri, nadide levhalar, takvimler, mektuplar, kartpostallar, Eski Paralar ve özel koleksiyonlar gelen ziyaretçilere doyumsuz bir nostalji sundu.

Hele hele Yeşilçam Film afişleri, Plaklar ve Eski sinema artistlerinin siyah beyaz hiç görülmemiş fotoğrafları tozlu raflardan gün yüzüne çıkmıştı. Eski Yeşilçam emektarlarının orijinal fotoğraflarına baktıkça çocukluğumuzdaki filmler yeniden zihnimde canlandı.

Oldukça net olan film afişlerinde ve fotoğraflardaki, Adile Naşit, Kemal Sunal, Cüneyt Arkın, Türkan Şoray, Cilalı İbo ve daha nice sanatçılar “sakın bizi unutmayın” der gibi gelen ziyaretçilerine gülümsüyorlardı.

Belki 80’li ve 90’lı yılların kuşağı onları sadece filmlerden tanımıştı ancak Sahaflar sayesinde kamera arkası ve film seti fotoğrafları beklide ilk kez festivalde yer alıyordu. Her biri öyle canlıydı ki fotoğraflara baktıkça bir Yeşilçam filminin setinde geziyor gibi oldum.

Beyoglu sahaf festivali 2018
Beyoglu sahaf festivali 2018

Demir Para Verdim, Demir Para Aldım

Sadece eski kuşakların bildiği, şimdiki 80’li yıllarda doğan bir neslin hiç bilmediği eski demir paralarda festivalde yerini almıştı.

Eski paraların bazıları öylesine büyük ve ağırdı ki 10 tanesini cebinize koysanız adeta cebinizi delerdi. Şimdiki çocukların sıkı sıkıya kavradığı demir harçlıklardan çok farklıydılar.

1960-1970 yıllarında basılmış paralar kim bilir hangi yokluklara şahitlik etmişlerdi, kim bilir hangi yoksul ellerde dolaştılar, kim bilir hangi mahalle bakkalının veresiye defterine yazıldılar, kim bilir hangi fakir çocuğun düşlerini süslediler?

Demir paraların birçoğu 1970 yılları basımlıydı ve o dönemlerde ülkemizde yokluk ve yoksulluk hat safhadaydı. Sahaflar festivalini gezen eski nesiller bu yüzden bu paraları ellerine aldıklarında buruk bir duygusallık yaşıyor, o yokluk günlerini bir anlamda yad ediyorlardı.

Sizde benim gibi Sahaf Festivallerine gittiğinizde mutlaka tanesi 1 tl olan bu eski paralardan alın ve evinizin bir köşesinde saklayın, hatta götürüp dedelerinize veya büyüklerinize hediye edin ve o yılları anlatmasını isteyin.

Eski Demir Paralar
Eski Demir Paralar

Zagor Teksas’ta Vardı Osmanlıca Yazma Eserlerde…

2 tanesi bir tl’ye olan kitaplarında satıldığı festival, eskiyi yâd etmek ve eskiye sahip olmak isteyenleri için, adeta bir açık hava müzesi niteliğindeydi.

Bir neslin elinden düşürmediği çizgi roman kahramanları Teksas, Tommiks Zagor, hala popülerdi öyle ki festivali gezen eski nesil büyükler ayaküstü illa içini açıp gülümseyerek bir, iki sayfasını okuyorlardı.

Okumasını bilmediğimiz ve bu yüzden geçmişimize uzak kaldığımız asıl bilgi kaynağımız Osmanlıca yazma eserler Festival’in en az ilgi gören kitaplarıydı beklide. Üzerinde güneşin hiç batmadığı ve 700 yıl dünyaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğunun kitapları raflarda mahzun bir şekilde duruyordu.

Kim bilir ne hakikatler barındırıyorlardı satırlarında, kim bilir ceddimizden ne ilimler ne sırlar taşıyordu bize miras bu okuyamadığımız eserler.

Eski Kitaplar
Eski Kitaplar

12.Beyoğlu Sahaf Festivali 2018 anılarla Sona Erdi

Değerli dostlar özellikle teknolojinin kuşattığı gençlerimizin ve çocuklarımızın bu gibi etkinliklere katılması, bir anlamda kısa bir yakın tarih gezisi yapması oldukça önemlidir.

Sahaf Festivali gibi etkinlikler, kültür ve sosyal değerlerimiz için bulunmaz bir nimet kaçırılmayacak bir fırsattır.

Bu gibi festivallere sizde aileniz ve çocuklarınız ile birlikte katılın, hatta sevdiklerinize bir kitap alın ve hediye edin.

12. Beyoğlu Sahaf Festivali

Unutmayın 12. Beyoğlu Sahaf Festivali 2018 gibi festivaller ilerleyen aylarda bir çok ilçede tekrar kitapseverleri bir araya getirecek. Belki Beyoğlu Sahaf Festivalini kaçırmış olabilirsiniz lakin önümüzdeki aylarda farklı ilçelerde düzenlenmesi beklenen bu kültür trenini kaçırmamanızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz