Adwords Anahtar Kelime Eşleme Türleri ve Kullanımları

4
627
Adwords Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Google Adwords Anahtar Kelime Eşleme, Google yapılan hangi aramaların reklamlarınızı tetikleyeceğini kontrol etmenize imkan sağlayan bir uygulamadır.

Burada kullandığınız reklamların daha fazla kitleye ulaşabilmesi için geniş eşleme; belirli bir müşteri grubuna odaklanmak için ise tam eşleme gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.

Bu işlemlere ilk olarak geniş eşlemeden başlayabilirsiniz. Bundan sonra ise isteğe bağlı olarak diğer anahtar kelime eşleme türlerini de uygulayabilirsiniz.

Anahtar kelimeler, reklama giden yol olarak bilinir ve bu nedenle optimizasyonu en iyi şekilde yapmanız gerekecektir.

Anahtar Kelime Eşleme seçenekleri sayesinde her bir anahtar kelimenin reklam ile kelime arasında ne kadar eşleşme olacağını da kontrol edebilirsiniz. Bunu başarmak için en az bir eşleme seçeneği kullanılır. Eğer belli bir eşleme seçeneği yoksa bu durumda geniş eşleme tercih edilir.

Geniş Eşleme Nedir? 

Anahtar kelime ayarı olan geniş eşleme, doğrudan anahtar kelime ya da onun başka bir versiyonu ile arama yapıldığında reklamın gösterilmesini sağlayan çalışmadır.

Bu eşleme yapılırken; benzer kelime öbekleri, yazım hataları, çoğul ve tekil biçimler, ilgili kelime öbeği, kökten türemiş olan varyasyonlar, ilgili aramalar ve buna benzer varyasyonlar kullanılır.

Bir kelime ile alakalı arama yapıldığında Google Adwords’e bu terim ile ilgili arama yapma emri verilir. Örneğin kaban ile ilgili bir arama yapıldığında mont, kaban, kalın gri kaban gibi farklı seçenekler de çıkacaktır. Yapılan bu geniş eşleme ile anahtar kelime ile alakalı en geniş kitleye ulaşılacaktır.

Anahtar kelime geniş eşleme ayarı

Geniş eşleşmede reklamınızın gösterilmesini sağlayacak en uygun seçenekler seçilir. Bu çalışmada bir anahtar kelime ile ilgili bir ya da birden fazla sayıda ilişkili kelime belirlenebilir.

Eğer özel bir seçenek belirlenmezse, bu durumda doğrudan geniş eşleme kullanılır. Böylece daha geniş kitlelere ulaşılabilir.

Anahtar Kelime Eşleme Türleri 

Anahtar kelime eşleme türleri kendi içerisinde geniş eşleme, sıralı eşleme, tam eşleme ve negatif eşleme gibi seçeneklere ayrılır. Bunların her biri ile ilgili SEM SEO size aradığınız desteği fazlasıyla verecektir.

Sıralı eşleme, anahtar kelime öbeğinin önünde ya da sonrasında başka kelimelerde birlikte yapılan aramalarda gösterilmesini sağlar. Yani kedi yavrusu bakımı aranıyorsa, buna alternatif olarak kedi yavrusu bakım kitabı, kedi yavrusu bakım evleri gibi seçenekler çıkacaktır.

Tam eşleme, adından da anlaşılacağı üzere doğrudan anahtar kelimenin kendisinin, yanında başka bir kelime olmadan gösterilmiş şeklidir.

Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Negatif eşleme ise reklamın o terime sahip olan aramalarda gösterilmemesidir. Bu eşleme diğer eşleme seçenekleri ile birlikte kullanıldığında performans artışı meydana gelecektir. Aynı zamanda ortalama tıklama başına maliyet ve tıklanma oranı da artacaktır.

Dijital reklamlar konusunda, gerek sektör tecrübesi gerekse de alanında uzman ekibiyle size her türlü desteği sunan SEM SEO ile çalışıp markanızı büyütebilirsiniz. Üstelik SEM SEO, ücretsiz site analizi de yaparak, sitenizi geliştirmenize de olanak tanıyor.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz