Ağva Nerede? Nasıl Gidilir?

1
3735
Ağva Nerede? Nasıl Gidilir?
Ağva Nerede? Nasıl Gidilir?

Ağva Nerede ve Nasıl Bir Yer?

Öncelikle Ağva Nerede? Nasıl Gidilir? Sorusunu soranlar için Ağva’dan kısaca bahsetmek gerekir diye düşünüyorum.

Ağva’ya günübirlik geziye gidenler ve Ağva’yı bir kere bile ziyaret etmiş olanalar kolaylıkla bilebileceklerdir. Çünkü Şileye bağlı olan Ağva küçük bir yerdir öyle ki tüm Ağva’yı yaya olarak bir saatte gezebilirsiniz.

Özellikle İstanbul’da yaşayanların hafta sonu günübirlik gidilecek huzurlu yerlerinden biri olan Ağva, sakinliği ve doğasıyla gidenleri büyülüyor.

Daha önceki gezimde özellikle tarihi bir cami’den bahsetmiş ve Ağva’nın tarihi önemi hakkında kısaca bilgiler vermiştim. Tarih Mekanları gezmeyi ve Tarihi yapılara ilgi duyanlar, Bir Cami ve Kitabesi’nin Düşündürdükleri “Ağva Çelebi Ahmet Cami” başlıklı makaleme bir göz atabilirler.

Ağva Nerede? Nasıl Gidilir?
Ağva Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbulluların Güvenli ve Gözde Yüzme Mekânı Şile

Ağva’dan bahsetmişken, bağlı bulunduğu Şile’den de kısaca bahsetmesek olmazdı. Özellikle Anadolu yakasında oturan her kesimden insanın bildiği ve tanıdığı mekân olan Şile, bilhassa yaz aylarında yüzmeye gidenler için oldukça meşhur bir yerdir.

İstanbul’da özellikle yaz aylarında İstanbulluların akın akın gittiği yerlerin hemen hemen en başında elbette ki Şile vardır.

Şile Deniz Feneri
Şile Deniz Feneri

Kalesi, ağlayan kayası ve deniz feneriyle ünlü olan bu yer tarihi dokusu ve doğasıyla ünlü olduğu kadar, yüzmeye gidenler içinde bir o kadar tehlikelidir. Özellikle yaz aylarında mutlaka haberlerde veya gazetelerde Şile’deki boğulma haberlerini sık sık duyabilirsiniz.

İBB’den Şile Plajlarına 5 Yıldızlı Hizmet

Şile’de yaşanan üzücü boğulma vakalarının yaşanması sebebi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şile sahillerine muhteşem önlemler ve hizmetler vermeye başladı.

İBB Şile Plajlarında Cankurtaran Hizmeti Veriliyor
İBB Şile Plajlarında Cankurtaran Hizmeti Veriliyor

Özellikle yaz aylarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin temizlik ve cankurtaran hizmeti verdiği plajlar arasında bulunan Şile: Sahilköy, Doğancılı, Alacalı, Sofular, Kızılcaköy, Kumbaba, Ayazma, Ağlayankaya, Uzunkum, Akçakese, Kabakoz, Kurfalı, Ağva, Kilimli plajları en güvenli biçimde halka hizmet vermeye başladı.

İBB Şile Plajlarında Temizlik ve Güvenlik Hizmetleri Veriyor
İBB Şile Plajlarında Temizlik ve Güvenlik Hizmetleri Veriyor

İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı cankurtaran ekiplerinin Şile paljlarında jet-ski, Kurtarma Botu, Amfibik Kurtarma Jeti (Kara & Deniz Aracı) aracı, Drone (hava aracı), Gözetleme Kulesi ve cankurtaran personeli ile vatandaşların güvenliği için hizmet vermeye başlaması ile birlikte Belediyenin sayesinde Şile o boğulma, tehlike ve ölüm imajından kurtularak yeniden güvenli, temiz ve gözde bir yer imajına tekrar kavuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbulda’ki hangi plajlarda ne tür hizmetler verdiği hakkında bilgi almak isterseniz İBB’nin “Temizlik ve Cankurtaran Ekipleri 38 Plajda Hizmette” başlıklı haberine bir göz atabilirsiniz.

İBB Şile Plajlarında Cankurtaran Hizmeti
İBB Şile Plajlarında Cankurtaran Hizmeti

Ağva’da 4 Mevsim Tatil Yapmak Mümkün

Önü denize arkası doğaya bakan ve iki derenin arasında kalan Ağva, Doğayla ve denizle iç içe yaşamak isteyenlerin tercihleri arasında baş sıralarda yer alıyor.

Doğal güzelliklerini cömertçe sergileyen ve ziyaretçilerine yemyeşil doğa, masmavi deniz, tertemiz hava sunan Ağva iki nehrin arasında bulunan nadir deniz kasabalarındandır. Özellikle İstanbul’a yakın olması bu sahil beldesini daha da bir cazip kılıyor.

Ağva Nerede? Nasıl Gidilir?

Şehrin keşmekeşliğinden, yoğunluğundan, trafiğinden ve gürültüsünden kurtulmak isteyenler İstanbul sınırları içinde bulunan bu doğal beldeyi tercih ediyor.

Deniz kasabası olması sebebi ile Yaz aylarında daha yoğun bir nüfusa ve daha kalabalık bir kitleye kavuşan Ağva, kış ve sonbahar aylarında ise daha sakin oluyor.

Ağva Plajı
Ağva Plajı

Ağva Nerede? Nasıl Gidilir?

Ağva Nerede? Nasıl Gidilir?
Ağva Nerede? Nasıl Gidilir?

Ağva Şile’nin güzel sahil beldesi olarak merkezi bir yerde bulunmaktadır. Tam merkezde bulunan bu güzel ve şirin yer, tarihi dokusuyla, doğal güzellikleriyle ve sadeliğiyle ön plana çıkmaktadır.

Şileye uzaklığı 28 kilometre olan Ağva’nın Merkezi bir bölgede olması gidecekler için adres açısından oldukça kolay bir güzergâhı ortaya çıkarmaktadır. Ağva Nerede? Nasıl Gidilir? Sorusun soranlar ve özel araçlarıyla gitmek isteyenler navigasyonlarına veya akıllı telefonlarına Ağva merkez yazdıklarında bu güzel sahil beldesine rahatlıkla ulaşabilirler.

 

Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Ağva Nerede? Nasıl Gidilir?
Ağva Nerede? Nasıl Gidilir?

Ağva’ya gitmek için en kolay yollardan biride toplu ulaşım araçlarından olan özel şile otobüsünü kullanmaktır. Özel araçları ile gitmek isteyenler için ayrı bir yol tarifi ve yol alternatifleri mevcuttur.

Ağva’ya ulaşım diğer İstanbul ilçelerindeki gibi kolay değildir. Ulaşım araçlarının şimdilik kısıtlı olması, araç tercihlerinizi azaltmaktadır.

Çünkü belde ne kadar da İstanbul sınırları içinde görünse de nihayetinde şehrin merkezine ve yaşam alanlarına uzak bir beldedir.

Aşağıda tercih edilecek araçlar ve farklı güzergâhlardan size uyan birini seçerek Ağva’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hemen şunu belirtmeliyim ki, beldeye yapılan yolculuk şehir içi trafiğindeki yolculuktan çok farklıdır, çünkü fazla trafiği yoktur ve sürekli yeşil, ormanlık ve dağlık alanlardan köylerden geçerek zevkli bir yolculuk yapmış olursunuz.

Bu arada geçtiğiniz yollardaki küçük köyleri ve köylerdeki doğal güzellikleri, hala ayakta duran tarihi ahşap evleri görmeyi ve fotoğraflarını çekmeyi unutmayınız.

Ağva Köy Evleri
Ağva Köy Evleri

Ağva, Kadıköy ve Üsküdar’dan özel araçla yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta, İstanbul sınırları içerisinde Karadeniz kıyısında yer alıyor. Özellikle hafta sonları ve resmi tatillerde ziyaretçi akınına uğrayan Ağva, İstanbul çevresinde gezilebilecek en güzel seyahat rotalarındandır.

Ağva’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasından gelenler için Üsküdar’dan kalkan otobüs 139A Üsküdar-Şile-Ağva otobüsüdür. Avrupa yakasından gelenler yine vapurla veya Marmaray’la Üsküdar’a geçerek bu otobüsü kullanabilirler. Üsküdar Şemsi Paşa’dan kalkan otobüs vapurlara ve Marmaray’a oldukça yakın olan Üsküdar meydanından kalkmaktadır.

Ağva Nerede? Nasıl Gidilir?
Ağva Nerede? Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan kalkan otobüs güzergâh olarak Üsküdar-Bağlarbaşı-Altunizade-Ümraniye güzergâhlarından geçerek Çekmeköy şile yoluna girerek bu güzergâh üzerinden Şileye ulaşır en son olarakta Ağva merkezde yolculuğu son bulur.

Otobüs diğer İETT otobüslerinden farklıdır. Uzun bir güzergâh takip ettiği için Şile’ye giden otobüsler şehirlerarası otobüsler gibi konforludur. Otobüs seyir zaman süresi olarak 195 dakika sürmektedir. Hareket saatleri için aşağıdaki tablolara bakabilirsiniz.

139 A Üsküdar-Şile-Ağva Hareket Saatleri
139 A Üsküdar-Şile-Ağva Hareket Saatleri
139 A Üsküdar-Şile-Ağva Hareket Saatleri
139 A Üsküdar-Şile-Ağva Hareket Saatleri

Ağva’ya Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Otobüsle seyahat edenler için tüm detayları anlattıktan sonra, özel araçlarıyla gitmek isteyenler için Ağva Nerede? Nasıl Gidilir? sorusuna cevap vermek gereklidir.

Özel Araçla Anadolu Yakasından Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Özel araçlarıyla Anadolu yakasından gitmek isteyenler için yukarıdaki otobüs güzergâhı en uygun güzergâhlardan biridir. Kadıköy’den, Üsküdar’dan, Ümraniye’den gitmek isteyenler mutlaka Şile yoluna ulaşmak zorundadırlar. Şile ve Ağva’ya gitmek için en uygun ve zahmetsiz güzergâh budur.

Üsküdar’dan gelenler Altunizade ’den sonra Şile otobanına girerek buraya ulaşabilirler. Ümraniye’den gelecekler ise Küçüksu caddesinden Şile otobanına bağlanarak Ağva’ya Şile’ye rahatlıkla ulaşabilirler.

Anadolu yakasından Kartal, Pendik, Tuzla bölgelerinden Ağva’ya özel araçlarıyla gitmek isteyenler için birkaç alternatif güzergâh mevcuttur.

Anadolu Yakası 15 Temmuz Şehitler Köprüsü
Anadolu Yakası 15 Temmuz Şehitler Köprüsü

Bu bölgeden gidecekler için en kısa ve İlk güzergâh D20 karayoludur. Kartal, Pendik ve Tuzla bölgesindekiler D20 karayolunu takip ederek önce Kartal-Samandıra bağlantısını kullanarak, Samandıra-Sultanbeyli ve Şile çıkışını kullanarak Şile yoluna bağlanabilirler.

Diğer bir güzergâh ise yine Kartal’dan Soğanlı- Yakacık güzergâhını kullanarak Göçbeyli-Mudarlı-Darlık köy yollarını kullanarak Kocaeli bölgesinden Şile’ye ve Ağva’ya bağlanabilirler.

Özel Araçla Avrupa Yakasından Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasından Şile ve Ağva’ya gidecekler için 15 Temmuz Şehitler Köprüsünü veya Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü kullanmak kaçınılmazdır. Ağva Nerede? Nasıl Gidilir? sorusuna cevap arayarak yola düşenler mutlaka bu köprülerden birini kullanmak zorundadır.

Avrupa yakasından gelerek ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsünü kullanacaklar köprüden Anadolu yakasına geçtikten sonra Şile tabelasını mutlaka göreceklerdir. Buradan çıkış yapanlar rahatlıkla Anadolu yakası güzergâhlarına bağlanarak Şile ve Ağva’ya ulaşabilirler.

Avrupa yakasından gelerek ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü kullanacaklar ise köprüden Anadolu yakasına geçtikten sonra yine Şile çıkışını takip ederek Anadolu yakası güzergâhlarına ulaşabilir buradan da rahatlıkla Şile’ye ve Ağva’ya ulaşabilirler.

Avrupa Yakası FSM Köprüsü
Avrupa Yakası FSM Köprüsü

Özel araçlarıyla gidecekler için Emniyet kemeri takma uyarısını bir kere daha hatırlatmak gerekir. Çünkü yol şehir için güzergâhlarına nazaran biraz daha uzun ve şehirlerarası bir yol gibidir.

Ayrıca Şile otobanına bağlandığınızda EDS sistemlerinin ve her 5 kilometrede bir jandarma kontrollerinin sizi mutlaka kontrol ettiğini unutmamanız gerekmektedir. Çünkü Şile bölgesi jandarma bölgesidir ve sık sık jandarma trafik ekiplerine rast gelmeniz kaçınılmazdır.

Tabiki bütün bu yollardaki uyarılar ve kontroller, sizlerin ve sevdiklerinizin can güvenliği ve rahat bir yolculuk yapmanız içindir.

Değerli dostlar; Ağva Nerede? Nasıl Gidilir? Başlıklı makaleme son verirken gidecekler için Kazasız, Belasız Mutlu yolculuklar diliyor, izlenimlerinizi makalemin altına yorum yazarak paylaşmanızı rica ediyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz