13 Bin Km Uçan Leyleklerin Göç Rotası İstanbul’dan Geçiyormuş.

0
474

Açık söylemeliyim ki Leyleklerin Göç Rotası hakkında çok fazla bilgiye sahip değildim. Taki bu leylekler Ümraniye’deki evimin önünde mola verene kadar. Başımdan geçen bu durum için hakkında uzun bir makale yazdım, makaleme buradan bir göz atabilirsiniz.

Meğer bu usta uzun yol şöförü olan leylekler her sene Afrika-Avrupa-Asya kıtası arası yol yaparmış ta benim haberim yokmuş. Sıcak yerlerde yaşayan Leylek sürüleri her sene yaklaşık 13 bin km’lik bir yola yaparak yeni yaşam alanlarına göç ediyorlarmış.

Leylekler Neden Mola Verir?

Ayrıca deniz üstünden uçamayan ve yağmurlu havada yol alamayan leylekler sık sık mola vermek zorunda kalıyormuş. Bunun nedeni ise şöyleymiş; Uzun bir göç güzergahları olan leylekler 1500 m. rakımlardaki sıcak hava akımını kullanarak fazla kanat çırpmadan uzun yol alabilmek için süzülme yöntemiyle bu tasarruflu uçuşu seçiyorlarmış.

Deniz üstünde böyle bir akım olmadığı için, leylekler genelde güzergah olarak kıtaların bir birine en yakın olan yerleri tercih ediyorlarmış. Ayrıca leylekler yağmurlu havada kanatları ıslanıp ağırlaştığı için, yağmurlu yerlerde mola verip kanatları kuruduktan sonra yeniden uçabiliyorlarmış.

Leyleklerin Göç Rotası üzerinde bulunan İstanbul’a leyleklerin mola vermesi zannediyorum yağmur sebebi olabilirdi. Çünkü 27-28-29 Mart 2020 tarihinde İstanbul Ümraniye Hekimbaşı ormanlarında mola veren leylekler yağmura maruz kalmış ve ıslanmıştı belkide bu yüzden sürekli durdukları yerde kanat çırpma hareketleri yapıyorlardı, yada yorulmuşlardı kim bilir (tabiki uzmanlar bilir:)

Birde tabiki 13 bin km’lik yolda dinlenecekleri zaman duraklıyorlarmış.

Bu Gün Öğrendim ki;

Leyleklerin Göç Rotası İstanbul’dan Geçiyormuş

Leyleklerin Göç Rotası hakkında yukarıda ki paragrafta Leyleklerin, deniz üstünde ki hava akımlarından dolayı leyleklerin deniz üstünden uçamadığını ve güzergah olarak kıtaların bir birine en yakın olan yerleri tercih ettiklerini yazmıştım.

Bundan sonraki rota durumunu Biyologlar çok güzel özetlemiş bende hiç bir harfine dokunmadan biyologlarımızın uzman görüşünü aşağıya bırakıyorum.

Kuzeye doğru hareket ederken, Akdeniz`i aktif uçuşla geçemeyecekleri için, batıda Cebelitarık Boğazı; doğuda ise, kara üzerindeki en kısa rotadan, Doğu Mısır, İsrail, Lübnan üzerinden Rift Vadisi uzantısını izleyerek, martın başından mayıs sonuna kadar Hatay`a ulaşırlar.

Geç gelen leylekler, o yıl üremeye katılamayacak yeni erginleşmiş bireylerdir. Yavru yetiştirmek için zamanla yarışan ergin bireylerin az sayıdaki bölümü, Hatay üzerinden Türkiye`nin tamamına (Doğu Karadeniz`in kuzeyi hariç) dağılırlar.

Geriye kalanlar ise, kuzeybatı yönünde göçe devam ederek, denizin en dar olduğu noktadan (Boğaziçi ve Çanakkale Boğazı üzerinden) Avrupa`daki üreme alanlarına ulaşırlar.

Yazının detayını okumak isterseniz buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz